Skocz do zawartości

ŚWIATŁA JAZDY DZIENNEJ


GUMIŚ1969

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze to będzie, jak będzie rozporządzenie ministra

Tak by było najlepiej - ale czasem wystarcza "wystarczająco dobrze"...

 

(Tzn. tak jak np. w przypadku "anglików" - rozporządzenia nie było / nie ma, a mimo to sprawę można wygrać, tak? d: ).

 

Pozostaje kwestia: czy to co powyżej jest już takie wystarczające? Od strony praktycznej? Czyli: policja zatrzymuje DR i kierowca zjawia się na SKP - zakładając, że diagnosta jest świadom omawianej zmiany w przepisach, to czy może legalnie "klepnąć" zwrot DR? Czy właśnie legalizm nie pozwala mu na to - nawet jeśli wiadomo, że kierowca koniec końców w sądzie wygra, czyli zmiana w przepisach zostanie de facto potwierdzona jako obowiązująca, mimo braku rozporządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    20

  • laisar

    13

  • danielg539

    11

  • DARIO64

    10

(Żeby jeszcze wyjaśnić: w żadnym razie nie usiłuję nikogo przekonać, że powinien "klepnąć" - tylko i wyłącznie pytam o stanowisko. Odpowiedź "nie" będzie równie satysfakcjonująca, jak "tak", bo chodzi jedynie o wiedzę - sytuacja jest całkowicie hipotetyczna)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie będziemy mieli jasnej wykładni czy prawodawstwo europejskie to granica, której przekroczyć nie wolno a w kraju możemy to jeszcze zaostrzyć, czy też.... dopóty mamy to o mamy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

laisar, uważam, że racja jest po twojej stronie, bo juz kilkakrotnie mieliśmy takie przypadki, że nasze przepisy były nowelizowane ze sporym opóźnieniem. Sprawy dotyczyły czerwonego oswietlenia konturowego, trójkątnych świateł pozycyjnych w przyczepach, czy drzwi otwieranych pod wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

witam

czy ktoś z was spotkał się z takim czymś , że po włączeniu świateł mijania św do jazdy dziennej (dokładane)przygasają a sie nie wyłanczają?

wiem , że Audi i Bmw takie coś stosuje oryginalnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy ktoś z was spotkał się z takim czymś , że po włączeniu świateł mijania św do jazdy dziennej (dokładane)przygasają a sie nie wyłanczają?

Po włączeniu mijania te dzienne przechodzą w tryb postojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po włączeniu mijania te dzienne przechodzą w tryb postojowego.

Niestety, znów wolna interpretacja i znów bałagan. Miałem takie, bardzo ładne homologowane z 1 kcd przygasają do 0,4 kcd, czyli do minimalnego wymogu lampy dziennej i w majestacie prawa świecąc razem z mijania w nocy po prostu przeszkadzają, jeśli nie oślepiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po włączeniu mijania te dzienne przechodzą w tryb postojowego.

A czy można te oświetlenie włączyć jako pozycyjne bez świateł mijania o takim samym natężeniu jak przy włączonych światłach mijania? Bo jeżeli nie to albo znów nasze przepisy są nie życiowe albo coś z pojazdem jest nie do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można te oświetlenie włączyć jako pozycyjne bez świateł mijania o takim samym natężeniu jak przy włączonych światłach mijania? Bo jeżeli nie to albo znów nasze przepisy są nie życiowe albo coś z pojazdem jest nie do końca.

Można, przynajmniej w Oplu Insignia.

Pierwsze wersje nie miały takiej możliwości i dopiero po interwencji w GM pojawiło się nowa wersja programowania takiej konfiguracji.

 

[ Dodano: 09-05-2012, 11:24 ]

Miałem takie, bardzo ładne homologowane z 1 kcd przygasają do 0,4 kcd, czyli do minimalnego wymogu lampy dziennej i w majestacie prawa świecąc razem z mijania w nocy po prostu przeszkadzają, jeśli nie oślepiają.

Jednak stosowne oznaczenia RL, A i homo E są na reflektorze.

Gdzie znalazłeś wymogi dla światłości światła dziennego?

a co ze światłością postojowych/pozycyjnych, jakie parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie znalazłeś wymogi dla światłości światła dziennego?

W reg. 48 dzienne od 0.4 do 1,2 kcd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Dokładnie to regulamin nr 87

Nie mam go akurat na tym kompie, ale był tu na forum na pewno, tylko że ja w opcji szukaj jeszcze nigdy nie znalazłem tego co potrzebuję,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam go akurat na tym kompie, ale był tu na forum na pewno, tylko że ja w opcji szukaj jeszcze nigdy nie znalazłem tego co potrzebuję,,,

 

W opcji "szukaj" też zawsze ponoszę porażkę... :evil:

Wujek Google jest mniej zawodny a regulamin to masz w mig... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Przecież to jest nie dopuszczalne

Na pewno lepsze to rozwiązanie od chińskich ledów, które nie spełniają parametrów wielkości powierzchni świetlnej ani ilości światła, ale po co tworzyć hektary bzdurnych przepisów jeśli z góry wiadomo, iż nie będą przestrzegane,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Witam, chciałem zapytać o używanie świateł drogowych jako świateł do jazdy dziennej (osobiście takich nie używam, mam drl philipsa, ale chciałem zasięgnąć informacji). Wiem, że stosowanie takich modułów, które powodują, że światła drogowe świecą słabiej i służą jako dzienne jest niezgodne z przepisami (jak to już wyżej zostało wspomniane), ale chciałem zapytać jak to się ma do aut, które takie rozwiązanie mają fabrycznie montowane (wiem, że takie rozwiązanie mają niektóre modele bmw, chyba też nowe vw).

 

Czy jest tak, że jeśli auto jest fabrycznie wyposażone w takie rozwiązanie (i ma na kloszu wybite wszystkie wymagane homologacje) to wszystko jest zgodnie z przepisami? A jeśli takie rozwiązanie jest zamontowane w samochodzie w którym lampy, nie mają homologacji na światła do jazdy dziennej, to jest to już niezgodne z przepisami? Bo wydaje się, że zasada działania w obu przypadkach jest dokładnie taka sama...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tak, że jeśli auto jest fabrycznie wyposażone w takie rozwiązanie (i ma na kloszu wybite wszystkie wymagane homologacje) to wszystko jest zgodnie z przepisami? A jeśli takie rozwiązanie jest zamontowane w samochodzie w którym lampy, nie mają homologacji na światła do jazdy dziennej, to jest to już niezgodne z przepisami? Bo wydaje się, że zasada działania w obu przypadkach jest dokładnie taka sama...?

 

Tak jest jak napisałeś. Najważniejsza jest homologacja, bo podczas tego procesu są sprawdzane właściwiści świetlne lampy co gwarantuje odpowiednie włwasności swietlne.

Moduły zaadaptowane własnoręcznie nie gwarantują spełnienia parametrów dla świateł DRL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Moduł świateł dziennych ze świateł drogowych z homologacją. Wpadła komuś w ręce pełna wersja z datą wydania?

homo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś to przerabialiśmy. Homologacja była wydana jak dobrze pamiętam na nie wytwarzanie zakłóceń elektromagnetycznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, danielg539 napisał:

Już kiedyś to przerabialiśmy.

Może to być w okolicach roku 2016. Szukam pełnej wersji tej homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.