Skocz do zawartości

ZMIANA LICZBY MIEJSC


piterjeep

Rekomendowane odpowiedzi

problem polega na tym że chce on tę ławkę zamontować za przednimi siedzeniami tyłem do kierunku jazdy.P

Jeżeli chce zamontować w ten sposób że siedzenia będą się stykały oparciami to myślę że problemu nie będzie(dla Ciebie :D ) bo producent raczej nie przewidział takiego montażu a co za tym idzie puntów mocowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 182
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    24

  • Marek1

    20

  • Paprock

    11

  • adam1501

    10

Top Posters In This Topic

Dzięki za odpowiedź ,chciałem się utwierdzić w swojej racji.

Tak też klijentowi odpowiedziałem, ale on upierał się przy swoim więc odprawiłem go z kwitkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Witam,

Mam następujący problem. VW LT-35 zarejestrowany jako autobus i posiada 14 + 1 miejsc.

W momencie rejestracji w 2005 roku nikt nie zastanawiał się ile tam z wzoru dokładnie może wejść osób. Tak zostało zabudowane i koniec. Od momentu jak za każdą osobę nad normatywną jest 1 pkt i 100 zł każda osoba w WR się liczy. Z wagi własnej wychodzi, że jeszcze można wpisać 3 miejsca dodatkowo. Jak to fachowo zrobić?

Pozdawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze można wpisać 3 miejsca

a jakie to miałyby być miejsca, stojące? siedzące?

Z wagi własnej wychodzi..

Czyli cała ładowność to tylko pasażerowie a gdzie ich bagaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mają to być miejsca stojące, to poczytaj regulamin 52, bo tam znajdziesz wymogi jakie one powinny spełniać. Tak na marginesie to znaczna część busów nie jest w stanie spełnić tych wymogów choć by z powodu zbyt małej wysokości wewnętrznej i takie nie powinny mieć miejsc stojących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładamy, że wymóg wysokościowy jest spełniony, rurki i wszystkie wymagania odnośnie miejsc stojących są spełnione. Jest dostępna waga 230 kg (3 osoby).

Co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dalej?

Należałoby najpierw określić, zgodnie z klasyfikacją, jaki to jest autobus.

Bo jeżeli turystyczny to miejsca stojące nie wchodzą w rachubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest sklasyfikowany w DR przeznaczenie autobusu. Jest to autobus "inter regio" - taki, w którym mogą być miejsca stające.

 

PS. nie rozdrabniajmy się na poszczególne pytania. Proszę o zawarcie ich w jednym poście

Tzn: czy spełnia wymogi miejsc stojących? jak tak to :

czy jest to autobus nie turystyczny ? jak tak to :

itd. ...

lub po prostu napiszmy procedurę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest sklasyfikowany w DR przeznaczenie autobusu. Jest to autobus "inter regio" - taki, w którym mogą być miejsca stające.

 

O.k. w DR tego nie masz ale będziesz musiał określić to przy wypisywaniu opisu zmian w badani po zmianach konstrukcyjnych.

Więc wiedzę jakąś nt temat musisz mieć.

Jeśli to "Inter regio" czyli jakiś międzymiastowy.

 

 

PS. nie rozdrabniajmy się na poszczególne pytania. Proszę o zawarcie ich w jednym poście

Tzn: czy spełnia wymogi miejsc stojących? jak tak to :

czy jest to autobus nie turystyczny ? jak tak to :

itd. ...

lub po prostu napiszmy procedurę

 

Tak się nie da.

Jeśli przeczytałeś regulamin 52 i wg. ciebie spełnia zawarte tam wymagania to rób mu DBT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura zmian konstrukcyjnych nie jest mi obca. Natomiast czy jest możliwość bez zmian konstrukcyjnych zmienić ilość miejsc?

Jeżeli założymy zmianę konstrukcyjną to równie dobrze można wyjąć fotele i zabudowę - zrobić ciężarowy. Włożyć zabudowę i fotele i zarejestrować z większą ilością miejsc.

Natomiast cała sztuka (całe moje pytanie) polega na tym jak bez zmian konstrukcyjnych zwiększyć ilość miejsc (bez przekrętu - zgodnie z prawem) i zgodnie z DMC.

Nie muszą to być miejsca stojące mogą być siedzące 2 zamiast 3 stojących.

Tylko cały czas pytam się jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się nie da.

Jeśli przeczytałeś regulamin 52 i wg. ciebie spełnia zawarte tam wymagania to rób mu DBT...

 

Marek - autor pytania jest z tego co widzę nowym użytkownikiem i nigdzie nie zaznacza, że jest diagnostą. Więc tak sobie myślę, że może pytać jako zwykły użytkownik - właściciel tego pojazdu :) A w tej sytuacji nie co Go tam jakieś regulaminy... To diagnosty sprawa :-P

 

Kolego wnyku. Procedura jest bardzo prosta - jedziesz na stację, robisz badanie techniczne tzw. "poszerzone", czyli badanie z opisem zmian i tam diagnosta opisze, że dołożono rureczki (uchwyty) i w związku z tym pojazd uzyskał dodatkowe 3 miejsca stojące. Na tej podstawie idziesz do wydziału Komunikacji i wymieniasz dowód auta na nowy z większa ilością miejsc. To tyle.

 

A że rurki muszą być odpowiednie, wysokość taka, a nie inna, przestrzeni tyle a tyle to już tez wiesz, bo koledzy podali w którym regulaminie tego szukać i diagnosta na pewno będzie to sprawdzał - żebyś więc nie był zdziwiony. Jak się doszuka, że coś tam jednak nie gra, to Ci takiego badania nie da, bo z tegoż cytowanego regulaminu wynika, że sama "rezerwa" w masie to za mało, żeby z automatu Ci te miejsca uznać.

 

Czy teraz jasne? :)

 

[ Dodano: 21-12-2012, 19:26 ]

Moment moment - bo widzę napisaliśmy razem.

 

Czegoś nie kumam. Ile ten pojazd ma faktycznie miejsc w tej chwili?? bo jak mam rozumieć zapis:

 

Nie muszą to być miejsca stojące mogą być siedzące 2 zamiast 3 stojących.

 

??

 

To jak mam to rozumieć?? Może być tak, może być inaczej... No to jak - będziesz dokładał te fotele, czy one faktycznie tam są?? Samo założenie takiego kombinowania opierającego się na wpisaniu "tak żeby pasowało" raczej nijak ma się do rozwiązania zgodnego z prawem :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili ma 14 miejsc siedzących + kierowca.

Pisze 2 zamiast 3 tzn. dokładam dwa fotele (zabierające mase jednej osoby) i robię 16 siedzących. (2 dodatkowe).

Ale wolę zrobić 3 miejsca stojące niż 2 siedzące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili ma 14 miejsc siedzących + kierowca.

Pisze 2 zamiast 3 tzn. dokładam dwa fotele (zabierające mase jednej osoby) i robię 16 siedzących. (2 dodatkowe).

Ale wolę zrobić 3 miejsca stojące niż 2 siedzące.

 

[ Dodano: 21-12-2012, 22:07 ]

tak, poręcze i uchwyty były zamontowane już wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na początku chciałbym się przywitać i prosić o pomoc bo mam pytanie trochę w drugą stronę. Od 5 lat posiadam samochód Opel Calibra zarejestrowany na 5 osób. W tej chwili skończyły mi się już miejsca na pieczątki więc po przeglądzie dostałem po prostu kartkę z "zaliczonym" przeglądem a w rubryce UWAGI wpis: "pojazd posiada 4 miejsca siedzące, z przodu 2 fotele a z tyłu kanapę z dwoma miejscami i pasami bezpieczeństwa". Zaznaczam, że niczego nie zmieniałem i nie usuwałem tylko tak sobie jeździłem (nie miałem nawet nigdy potrzeby przewozu mnie i 4 osób) i cały czas na przeglądach nikt na to uwagi nie zwracał. Dzisiaj diagnostę "oświeciło" (tego samego, który wcześniej przeglądy robił) i zrobił właśnie taki wpis. Czy na tej podstawie w WK po prostu przy wyrabianiu nowego dowodu zmienią mi dane w dowodzie i karcie pojazdu czy muszę robić jeszcze dodatkowe (co samo w sobie byłoby bez sensu bo żadnych zmian konstrukcyjnych nie robiłem)? Jutro zadzwonię do WK ale chciałem się spytać co o tym sądzicie. Przeglądy były zawsze wykonywane uczciwie a nie za przysłowiową flaszkę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od urzędnika jak do tego podejdzie. Jezeli Calibra była tylko w wersjach czteromiejscowych to nie powinno być problemu. Jak urzędnik bedzie widział problem to chyba zostana tylko zmiany konstrukcyjne, a tu będzie 98zł + 82zł :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak jak marbie pisze - zależy na kogo trafisz... Nie pamiętam jak z CALIBRĄ, ale taka np. MEGANE COUPE to połowę modeli miała na 4 miejsca, a połowę na 5...

Ja bym nie dzwonił - idź wymienić ten dowód na przysłowiową "pałę" - prosto z mostu, bo coś czuję, że jak zaczniesz drążyć temat, to będzie więcej problemów, a tak może z rozpędu poprawią ten wpis...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze kwestia samego diagnosty. Skoro czterokrotnie nie widział problemu i nie miał uwag co do pasów to czy podbijanie przeglądu nie było z jego strony poświadczeniem nieprawdy w tym wypadku.

Co do kwestii samych pasów: skoro samochód nie miał od początku z wyjazdu z fabryki środkowego pasa a w dokumentach wszędzie widnieje jako 5-osobowy to czy taki pas musi w ogóle tam być skoro fabrycznie nie ma tam punktów do jego mocowania? Czy to po prostu gdzieś przy rejestracji (kupiłem już sprowadzony i zarejestrowany) wkradł się błąd bo nie pamiętam dokładnie od którego roku pasy muszą być na wszystkich miejscach. A określanie (na przykładzie mojego diagnosty) liczby miejsc po kształcie kanapy to już wcale nie ma racji bytu i jest po prostu głupie.

Dzięki za odpowiedzi. Idę "na pałę" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak jak marbie pisze

 

W sumie tak ale lepiej:

 

idź wymienić ten dowód na przysłowiową "pałę" - prosto z mostu, bo coś czuję, że jak zaczniesz drążyć temat, to będzie więcej problemów, a tak może z rozpędu poprawią ten wpis...

 

A dopiero jak się zaczną pytać co i jak będziesz się martwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale taka np. MEGANE COUPE to połowę modeli miała na 4 miejsca, a połowę na 5...
Miałem z tym do czynienia.W DR wpisano 5 a faktycznie było na 4 .Wystawiłem zaswiadczenie z krótkim opisem i po sprawie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale taka np. MEGANE COUPE to połowę modeli miała na 4 miejsca, a połowę na 5...
Miałem z tym do czynienia.W DR wpisano 5 a faktycznie było na 4 .Wystawiłem zaswiadczenie z krótkim opisem i po sprawie...

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Mam nadzieję, że w moim przypadku również będzie podobnie. Dziwi mnie jakim cudem takie coś nie wyszło już na pierwszym przeglądzie po sprowadzeniu i na 5 kolejnych. Bym zrozumiał, że to niedopatrzenie ale ten sam diagnosta nagle stał się mądrzejszy dopiero za 4 razem a to już jest dla mnie dziwne. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie jakim cudem takie coś nie wyszło już na pierwszym przeglądzie po sprowadzeniu i na 5 kolejnych. Bym zrozumiał, że to niedopatrzenie ale ten sam diagnosta nagle stał się mądrzejszy dopiero za 4 razem a to już jest dla mnie dziwne. Pozdrawiam

Może po prostu chciał zaoszczędzić Ci kosztów za wymianę dokumentów i poczekał do końca miejsc w DR i skorygował błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ten sam diagnosta nagle stał się mądrzejszy dopiero za 4 razem a to już jest dla mnie dziwne

Często w praktyce takie zmiany proponujemy przy okazji wymiany Dowodu rejestracyjnego z uwagi na koszty, możliwe, że tu było podobnie,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.