Skocz do zawartości

Badanie techniczne a tuning pojazdu


jaka

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 384
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Adaś1524731544

    30

  • Psuj

    27

  • jaka

    24

  • Darek :-)

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Wczoraj miałem autko na usterkę (przednie opony), a przy okazji wizyty łepki poruszyli temat pasów. Szanowna władza czepiła się, że mają szelki i pytali mnie czy mogą mieć. Odpowiedziałem im po obejrzeniu szelek, że tak - mają homologację a wpina je się w zaczepy pryginalnych pasów. I po bólu - tuning tak, ale z homologacją i umiarem. Nieraz miałem dyskusję na temat szyb (bo folia ma atest, a nawet można szyby dać do dymienia w piecu i wtedy taka szyba przyciemniana ma atest) ale tłumaczę ludziom, że jak coś nawet ma atest to nic nie tłumaczy zamontowania atestowanego elementu niezgodnie z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie istnie nic takiego jak atest na folie.

W Belgii klienci z golfami jadą najpierw do serwisu zeby zmienić sprezyny na orginał, bo obnizane nie przechodzą badania - nie zgadza się wysokość samochodu z homolgacją :) potem znów wracją do serwisu. Z szybami analogicznie.

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie o jakich atestach wy wspominacie.Toć pojazd wychodzi z fabryki z homologacją(glośność pojazdu, właśnie-szyby"teraz mamy czym sprawdzać przepuszczalność światła przez szyby, to normuje dz.u",reflektory,itd.)Czy to Was nie razi na bad. tech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie istnie nic takiego jak atest na folie

Owszem istnieje, tak samo na przydymienie szyb w piecu dostajesz atest na szyby, tylko posiadanie atestu nie uprawnia do montażu niezgodnie z przepisami (a tak na marginesie prawie każdy przedmiot z którym się spotykamy ma jakiś atest...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest to forum motoryzacyje to mam na mysli atest pozwalający montować te folie w samochodach. Warto zaposnać się czego dotycza atesty na folie i "przyciemnianie piecowe" i przez kogo są wystawiane.

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak wspomniałem mamy czym sprawdzać szyby i tyle.Chodzi o to żebym też nie słyszał klienta z "tuningowanym i niby atestowanym" tłumikiem 2 km wcześniej.

Ta sprawa doprowadza mnie osobiście do "szału"Ale jest wiele innych rzeczy w poj. tuningowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem fajną sytuacje. Przyjechał łepek autem z niebieskimi postojówkami, powiedziałem mu że przegląd będzie droższy o 100 zł (cene tak se palłem) bo potraktuktuje jego auto jako uprzywilejowane za te postojówki. Nie mineła minuta a gościu wyciąga normalne żarówki i wymienia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem artykuł- unia postanowiła zająć się orurowaniem. Badania wykazały ,że stwarzają

duże zagrożenie . Zadałem jednemu panu pytanie na jakiej podstawie prawnej montuje rury

odpowiedział co nie jest zakazane przepisami jest dopuszczalne :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie o tuning to jakaś podpucha??? Może pytanie egzaminacyjne na diagnostę??? O czym tu dyskutować? Każdy tuning nie przechodzi badania. Krótko była to zmiana inna niż przewidział producent.

 

Sam kiedyś byłem młody i to rozumiem. Już niejeden znajomy mówił mi, że ma zamontowane dwa układy wydechowe. Jeden na przegląd a jeden do jazdy. Odnośnie folii na szybach to jest pięciu producentów posiadających atest Instytutu Szkła i Ceramiki. Pozostali wydają lipne atesty. Jednak jak większość z Was zauważyła nawet jasna folia powoduje przekroczenie norm na urządzeniu do sprawdzania przepuszczalności światła. Z tymi szelkami to bym polemizował. Spór rozstrzygnąłby producent pisemną opinią.

 

Ale to podpucha z tym pytaniem, czy tuning przejdzie przegląd???? Rozumiem sprawdzacie mnie. Na przeglądzie musi grać a, później to rola policji. Tak Panowie, młodość to były czasy. Czego to się z samochodem nie wyprawiało. Ja miałem z diód kolorofon i jak mrygało w rytm radia SAFARI 2 i kilka innych bajerów. No ale się wyrosło i ustatkowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że sprawy tuningu nie sa takie proste jak się wydaje. O ile bzdury w postaci kolorowych swiatełek są łatwe do oceny o tyle modyfikacje ukł. hamulcowego, zawieszenia czy podniesienie mocy nie jest juz takie oczywiste.

 

No bo jak potraktować Hondę obnizoną o 3 cm lub Otavię podniesioną o 3 cm ? Przecież to są zmiany konstrukcyjne, moze stosowne badanie ? !!! Tyle, ze zrobione w oparciu o orginalne częsci.

A moc silnika ? To tez zmiana konstrukcyjna ( softu w steroniku :) ) i do tego kolidująca z DR ?

 

Czytałem kiedyś ze niemieckie firmu ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania, gdy koaze się ze samochód jest "po tuningu" ale posiada stoswnych dopuszczen TUV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba wziążć pod uwagę że wszystkie elementy i podzespoły stosowane do tuningu,posiadają odpowiednie atesty dopuszczające przez producenta,sam pracowałem 8 lat w serwisie FIATA i FIAT np.dopuszcza pełną gamę gadżetów firmy ABARTH,MERCEDES DOPUSZCZA AMG itd.tych przypadków można by tu mnożyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego,jeżeli kupujesz samochód nieważne czy nowy czy używany z takim fabrycznym tuningiem to chyba uzyskal na to homolagację i jakieś mądre głowy :twisted: dopuściły ten pojazd do eksploatacji :D

To dlaczego na SKP ma nieprzejść pozytywnego przeglądu.Co innego tuning samowolny,np.obcinanie sprężyn,klejenie brewek na lampy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego"gładki"to co opowiadasz to jakas bzdura(i tu jestem"ham" ale mam rację)

Wcalesię nie obrażam,po to jesteśmy na forum żeby wymieniać opinie,tylko dlaczego pojazdy takie są sprzedawane NOWE i posiadaja homolagacje.To na jakiej podstawie niewykonasz mu badania,bo ma lotkę oryginalną na tylnej pokrywie,czy doklejone progi,albo szersze alusy z oponami o niższym profilu,niestety to wszytko jest uwzględnione w HOMOLOGACJI,polecam,miłej lektury :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.