Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

julian

OBT pojazdu zakupionego z Urzędu Celnego

Polecane posty

julian

Proszę o podpowiedź.Przyjeżdża klient samochodem osobowym na OBT bez tablic rejestracyjnych i bez DR.Posiada tylko fakturę zakupu pojazdu z Urzędu Celnego.

Czy na podstawie tego dokumentu można zrobić OBT i jak to się ma do Dz.U.Nr.155 poz.1232 załącznik nr.1 pkt1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
Przyjeżdża klient samochodem osobowym na OBT bez tablic rejestracyjnych i bez DR.Posiada tylko fakturę zakupu pojazdu z Urzędu Celnego.

kierunek WK po PC

 

Art. 74. 1. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach określonych w ust. 2, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

2. Czasowej rejestracji dokonuje się:

1) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;

2) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia:

a) wywozu pojazdu za granicę,

b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drogba

też takiego kupiłem i zrobiłem OBT po uzyskaniu PC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SUOMI

drogba, Tez mialem podobny przypadek, byla tylko faktura z U.Celnego. danych pojazdu z T.Z nie moglem wziązc - był jej brak. Jak wskazałem klientowi kieunek Starostwo Powiatu po P.C. juz nie powrocil. Potem go spotkałem na stacji benzynowej. Powiedział ze pojechał do konkurencji - a tam mu zrobili bez talic rejestracyjnych i bez PC. badanie OBT.. Z tego wynika ze jest jednak sposob prawny zrobic OBT gdy sie ma tylko fakture z U.C.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rurek777

nie wiem czy jest to sposób prawny . Jest to tak że pani z wk. mówi : jedż pan do diagnosty

na przegląd bo nie zarejestrujemy , a co niektórzy diagności nie wiedzą że badań z natury już nie ma. to robią przegląd. a swoją droga paniom z wk. nie chce się skierowań wypisywać i zastawiają się w razie czego tym co napisał nieświadomy diagnosta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
julian

Dokładnie tak było.Klient został wysłany z WK z informacją, że w przypadku pojazdów zakupionych z UC, US, itp diagnosta ma obowiązek zrobić badanie na podstawie

faktury zakupu i stąd moje pytanie.

Dziękuję za informację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1
Dokładnie tak było.Klient został wysłany z WK z informacją, że w przypadku pojazdów zakupionych z UC, US, itp diagnosta ma obowiązek zrobić badanie na podstawie

faktury zakupu i stąd moje pytanie.

Dziękuję za informację.

 

Nie ma takiego zapisu w przepisach,

w PoRD, Art. 72. stanowi że:

Dopuszcza się rejestrację pojazdu bez dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu jeżeli pojazd zakupiono po przepadku na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, natomiast bez dowodu rejestracyjnego w przypadku zakupu pojazdu od Policji lub Sił Zbrojnych.

 

No ale rejestracja to nie jest BT.

BT okonujemy na podstawie DR lub odpowiadającego mu dokumentu.

 

Jeśli o tego popatrzymy na co stanowi Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu

samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki

turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.

 

To trudno uznać fakturę zakupu za dokument odpowiadający DR lub PC.

 

Wtedy jedyną rację ma tu postępowanie zgodnie z przepisami cytowanymi przez Jacadiga

 

a to że "pani z WK klientowi kazała" ma tu słabą moc prawną.

 

p.s.

najmocniejsi to "zawodnicy" o których mówi Suomi, OBT pojazdu bez TZ...że brak TR i DR lub PC pominę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drogba

rurek777 :ok:ok:ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SUOMI

rurek777,Jacdiag, A moze jednak ta faktura z Urzędu Celnego stanowi prawny dokument zastepujacy albo DR lub PC. ?? Mam wątpliwosci bo :

Po pierwsze to jest dokument z Urzedu Celnego a to jest przecie organ administracji panstwowej, i nie "cos tam "tylko na powaznie liczący sie w zakresie struktury panstwowej. Po drugie jezeli cos jest licytowane przez U.C to znaczy ze ktos dorwał auto na granicy z czyms tam nielegalnym. Znaczy sie było postepowanie administracyjne ,karne . STAWIAM TEZE ze mozliwe jest uznac to co potem widac na fakturze z U.C. w postaci numeru VIN ,nazwy / marki , pojemnosc - bo to są dane od Urz.Celnego legalnej jednostki administracji panstwowej. Pozostałe ktore w połączeniu z danymi katalogowymi dostepnymi na SKP - zaznaczam tylko teoretycznie - mogą zamknąc całosc dla OBT pojazdu tylko z fakturą U.C. Czy postawiona teza jest do "obalenia" ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skowerek

Obalić to można jabola pod sklepem jak ktoś lubi :-? A w tym przypadku trzeba się zastanowić czy respektujemy DR i PC, czy może mydło i powidło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
doli
Czy postawiona teza jest do "obalenia" ??

Jest. :D

ze mozliwe jest uznac to co potem widac na fakturze z U.C. w postaci numeru VIN ,nazwy / marki , pojemnosc - bo to są dane od Urz.Celnego legalnej jednostki administracji panstwowej.

Niech to sobie uznaje WK.

Dla nas DR lub PC i kropka

To tak samo jak policja zabiera dowód i przyjeżdza klient na SKP z zaświadzczeniem. Są kombinacje że ma mieć ksero DR. Gdzie to jest w prawie? Nie ma. Robi się badanie na podstawie zaświadczenia ale jak by się diagnosta uparł to ma prawo wygonić gościa po Pozwolenie czasowe do WK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drogba

Suomi , po to dostajesz fa z urzędu i pismo o jakie auto chodzi żebyś spokojnie poszedł do WK i dostał PC , wyobraź sobie sytuację że kupujesz auto od kolegi czy firmy i idziesz rejestrować do WK to Cię wygonią po dowód lub pc itp a w tym jednym przypadku nie musiszmieć dowodu i po to jest zapis wustwie i te wszystko w temacie jak ktoś robi inaczej robi źle co nie znaczy że ktoś tego nie robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MANOLO

WITAM! W naszym WK wystarczy jak mam fv. plus wyrok sądu , a auto może podjechac na badanie na lawecie.Wyrok sądu to pismo bardzo urzędowe,czy nie mam racji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1
WITAM! W naszym WK wystarczy jak mam fv. plus wyrok sądu , a auto może podjechac na badanie na lawecie.Wyrok sądu to pismo bardzo urzędowe,czy nie mam racji?

 

Odpowiedź nie jest prosta a temat ten jest jednym z dyżurnych na tym forum.

 

Nas, zgodnie z załącznikiem nr 1 do RMI z 18.09.2009 obowiązuje to:

Dział1.1.

Sprawdzenie cech identyfikacyjnych i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu z zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie

 

zgodnie z PoRD:

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu

samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki

turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe

 

Czyli równoważnym dokumentem dla DR lub PC byłby inny dokument dopuszczający go do ruchu czyli taki na którym pojazd może brać udział w ruchu drogowym.

Jedynym takim dokumentem poza PC i DR jest pokwitowanie wystawine przez Policję lub UDS-a za zatrzymany DR czy PC.

 

Jeśliby uznać za ten "dokument równoważny" fakturę zakupu to jak wtedy przy OBT zrealizować nakaz zawart w PoRd w art.132

 

4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4 dowod rejestracyjny (pozwolenie

czasowe) zatrzyma rownie. jednostka upoważniona do przeprowadzania bada.

technicznych. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

 

Co byś wtedy mu miał zatrzymać jeżeli w pojeździe nie zgadzają się cechy identyfikacyjne albo spełnia np. wymagań dot. ochrony środowiska kiedy zatrzymanie dowodu jest obligatoryjne?

 

Urząd zawsze może a nawet ma obowiązek wydać PC gdy:

 

Art. 74. 1. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach określonych w ust. 2, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

2. Czasowej rejestracji dokonuje się:

1) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;

2) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia: a) wywozu pojazdu za granicę,

b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;

 

Pytanie jest tylko czy dasz radę wyegzekwować to żeby wykonać OBT zgodnie z

WYKAZ CZYNNOŚCI KONTROLNYCH ORAZ METODY I KRYTERIA OCENY STANU TECHNICZNEGO POJAZDU PODCZAS PRZEPROWADZANIA OKRESOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
to co potem widac na fakturze z U.C. w postaci numeru VIN ,nazwy / marki , pojemnosc - bo to są dane od Urz.Celnego legalnej jednostki administracji panstwowej. Pozostałe ktore w połączeniu z danymi katalogowymi dostepnymi na SKP - zaznaczam tylko teoretycznie - mogą zamknąc całosc dla OBT pojazdu tylko z fakturą U.C. Czy postawiona teza jest do "obalenia" ??

a data pierwszej rejestracji :?:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARIO64
a data pierwszej rejestracji :?:

Przyjmie w/g tego

1a. (3) W przypadku pojazdu nabytego na licytacji publicznej, pojazdu zakupionego po przepadku na rzecz

Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, dla których nie moŜna ustalić daty pierwszej

rejestracji, warunki techniczne określone w niniejszym rozporządzeniu stosuje się odpowiednio od dnia 1

stycznia roku produkcji pojazdu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.