Skocz do zawartości

Nauka jazdy - jaki termin ?


jaka

Rekomendowane odpowiedzi

Owszem skracanie terminu to "nasza" broszka :) Odpowiedni zapis przytoczył S.K.P-POZNAŃ,

 

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego

pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy

pojazdu, dla których, zgodnie z ustawà, następuj

zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego,

uprawniony diagnosta określa termin następnego

okresowego badania technicznego."

 

Czyli jeśli przyjeżdża np L-ka "stara" (pojazd przeszło 3-letni, i ma ważne badanie) to nie określamy TNB (xxx lub zgodnie z DR), jeśli przyjeżdża pojazd "nówka" (z TNB wyznaczonym za dwa lub trzy lata) to diagnosta jest zobowiązany do wyznaczenia nowego TNB, zgodnego z ustawą, czyli na rok od badania przystosowującego do L lub taxi. Pkt 1 i 2 oczywiście nadal są wykreślone bo nie wykonujemy badania ani zakresu badania okresowego. Zaznaczam, że cały czas mowa o badaniu dodatkowym, przystosowującym do L-ki lub taxi.

 

 

Nie ma żadnego orzecha ani kwiatka, już gdzieś o tym pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli przyjeżdża pojazd "nówka" (z TNB wyznaczonym za dwa lub trzy lata) to diagnosta jest zobowiązany do wyznaczenia nowego TNB, zgodnego z ustawą,

 

Jeszcze raz dopytam:

Czy zmieniamy rodzaj masę lub przeznaczenie ??

W "klasyfikacji" nie wyczytałem???

 

Jeśli przeznaczenie to z jakiego na jakie i gdzie to napisano? :)

 

U nas też w Uwagach " podpowiadamy " WK

 

Czy jest to podpowiedź w uwagach ,czy wyznaczenie terminu???

czy wyznaczamy tnbt na pierwszej stronie zaswiadczenia i tylko ten termin jest brany pod uwage w WK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli przyjeżdża pojazd "nówka" (z TNB wyznaczonym za dwa lub trzy lata) to diagnosta jest zobowiązany do wyznaczenia nowego TNB, zgodnego z ustawą,

 

Jeszcze raz dopytam:

Czy zmieniamy rodzaj masę lub przeznaczenie ??

W "klasyfikacji" nie wyczytałem???

Jeśli przeznaczenie to z jakiego na jakie i gdzie to napisano? :)

Czekamy na linię obrony Psuja :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK w dowodzie rej wpisuje w rubryce przeznaczenie... nauka jazdy, taxi itp przynajmniej od pewnego czasu tak wpisują. Kwestia dla nas diagnostów jest tylko taka czy ten termin określić na pierwszej stronie czy w uwagach. Jak do tej pory to pisałem w uwagach i chyba tak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na linię obrony Psuja

 

To nie rozprawa :)

 

Faktem jest, że "urzędowo" w autach osobowych zazwyczaj nie określa się przeznaczenie. Chociaż na pewno jest "przewóz osób niepełnosprawnych". Ale czym innym jest przerobienie pojazdu na L lub taxi jak nie zmianą "przeznaczenie" tego pojazdu?

 

Ja nie widzę żadnego problemu w wyznaczeniu nowego tnb jeśli "stary" jest niezgodny z ustawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę żadnego problemu w wyznaczeniu nowego tnb jeśli "stary" jest niezgodny z ustawą.

 

A ja widzę, bo z jednej strony niby racje masz, a z drugiej naruszasz zapis Dz.155 o tym, że badanie dodatkowe nie może wpływać na termin następnego OBT.

 

Trudno też traktować przystosowanie pojazdu jako L czy TAXI jako zmianę przeznaczenia, gdyż pod pojęciem przeznaczenie pojazdu rozumie się w mojej ocenie klasyfikację RPP zawartą w katalogu źródłowym.

Faktem natomiast jest, że twórcy systemu POJAZD samowolnie dodali niektóre przeznaczenia pojazdów jako możliwe do wpisania w rubryce "przeznaczenie" w DR. Dlaczego i po co? Nie wiem. Można wpisać "przystosowany do nauki jazdy", przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych", ale nie można już wpisać nie wiadomo czemu "przystosowany jako taksówka" itd.

 

I dalej - jeśli TAXI to zmiana przeznaczenia, to jak rozumiem "HAK" również - bo przecież zmienia się przeznaczenie na "pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy". Idąc dalej tym tropem - jeśli chcesz Psuju traktować to jako badanie o którym mowa w cytowanym przez siebie przepisie, to jak rozumiem na TAXI i L robisz badanie techniczne z opisem zmian - tak? Bo takie jest przewidziane dla wspomnianego badania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo takie jest przewidziane dla wspomnianego badania...

 

I znów jesteśmy w punkcie wyjścia - sami widzicie co potrafią niespójne i niejasne przepisy ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę żadnego problemu w wyznaczeniu nowego tnb jeśli "stary" jest niezgodny z ustawą.

Idąc dalej tym tropem - jeśli chcesz Psuju traktować to jako badanie o którym mowa w cytowanym przez siebie przepisie, to jak rozumiem na TAXI i L robisz badanie techniczne z opisem zmian - tak? Bo takie jest przewidziane dla wspomnianego badania...

W omawianym przypadku jest zmiana przeznaczenia a nie rodzaju pojazdu. Co się tyczy haka to nie jest żadna zmiana tylko sprawdzamy czy pojazd ma poprawnie zamontowane opcjonalne wyposażenie, a że musi być to odnotowane wystawiamy zaświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów jesteśmy w punkcie wyjścia - sami widzicie co potrafią niespójne i niejasne przepisy ,,,

Czyli iest to jednak kolejny orzech lub jak kto woli kwiatek z rabatki Nr.155 MI...

Jednak poki co nie zostaje nam nic innego i trzeba robić w takiej formie jak to

mozna zrobić najlepiej.Pozostaje co najwyzej TNB ale miejmy nadzieję ze klient

uszczęsliwiony pozytywnym załatwieniem jego sprawy nie będzie juz tego dochodził

i wszyscy bedą z takiego obrotu sprawy zadowoleni.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się tyczy haka to nie jest żadna zmiana tylko sprawdzamy czy pojazd ma poprawnie zamontowane opcjonalne wyposażenie

 

A przepraszam - montaż taksometru to nie jest dokładnie taka sama czynność? Czy przeznaczenie zgodnie z RPP się zmienia? Nie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w badaniu sprawdzamy warunki dodatkowe a nie prawidłowość zmian konstrukcyjnych.

Bardzo dobrze ktoś to porównał do zamocowania haka :!:

To badanie obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych warunków technicznych

Co potwierdzamy wpisem, że spełnia lub nie spełnia wrunki dodatkowe - a czy w związku z tym zmienia mu się przeznaczenie - chyba tylko poszerza zakres wykorzystywania - Tak jak zamontowanie haka :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Im głębiej w las tym więcej drzew" może więc warto stanąć na "brzegu lasu" i postępować tak jak pisze Psuj- logicznie- a tak nawiasem mówiąc jaki wyznaczyć TB gdy klient chce zrezygnować z "L" w półrocznym aucie? a miał na rok. :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Im głębiej w las tym więcej drzew" może więc warto stanąć na "brzegu lasu" i postępować tak jak pisze Psuj- logicznie- a tak nawiasem mówiąc jaki wyznaczyć TB gdy klient chce zrezygnować z "L" w półrocznym aucie? a miał na rok. :-(
:pada::viva:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam - montaż taksometru to nie jest dokładnie taka sama czynność?

Niestety poprzez montaż taksometru auto nie staje się TAXI niestety, jest to jeden z elementów składowych.

może więc warto stanąć na "brzegu lasu" i postępować tak jak pisze Psuj- logicznie

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak nawiasem mówiąc jaki wyznaczyć TB gdy klient chce zrezygnować z "L" w półrocznym aucie? a miał na rok.

Ja bym zostawił tak jak jest,tzn TNB jak w DR.Praktycznie zadnego ruchu nie mozesz

wykonać bo do 3 lat nie dopelnisz a dawać juz na 2 to szkoda zeby stracił to co ma

aktualnie w DR...!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił tak jak jest,tzn TNB jak w DR.Praktycznie zadnego ruchu nie mozesz

wykonać bo do 3 lat nie dopelnisz a dawać juz na 2 to szkoda zeby stracił to co ma

aktualnie w DR...!!! :D

Dokladnie tak zgodnie z DR dopelniajac do 3 lat, nawet bylo takie pytanie na egzaminie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regan55 napisał/a:

 

Ja bym zostawił tak jak jest,tzn TNB jak w DR.Praktycznie zadnego ruchu nie mozesz

wykonać bo do 3 lat nie dopelnisz a dawać juz na 2 to szkoda zeby stracił to co ma

aktualnie w DR...!!! :D

 

Dokladnie tak zgodnie z DR dopelniajac do 3 lat, nawet bylo takie pytanie na egzaminie :D

:?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.