Skocz do zawartości

Ciągnik siodłowy - zamontowano euro-lorh


marbie

Rekomendowane odpowiedzi

Co byście napisali w opisie zmian? Podobno siodło jest zmieniane na "eurolorowskie", długość się nie zmienia. Jak nazwać tką operacje w opisie zmian? Czy robiliscie już coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę to chyba nie takie proste - ciągnik siodłowy najczęściej nie ma zaczepu (taka moja wiedza). Wymontowanie siodła, zrobienie nadbudowy Lory, zrobienie zaczepu..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale tak jak napisałem jest to urzadzenie montowane na siodle, więc uniwersalne i posiada swój własny zaczep. Moze ktoś ma informacje na temat takiego wynalazku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na siodle. Ale siodło jest podobno zmieniane na tzw lohrowskie. Problem polega na tym, że kiedyś przy pierwszej rejestracji diagnosta zrobił to jako c. siodłowy. Teraz pytanie, czy da się to sprostować, czy trzeba zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że kiedyś przy pierwszej rejestracji diagnosta zrobił to jako c. siodłowy.

Jeżeli pojazd ma siodło to jest to ciągnik siodłowy a co do niego jest podpiete to juz inna bajka.

Tak na marginesie to jak wygląda takie siodło, bo jakos nie kojarzę?

Ta zabudowa ma własne koła, czy w całości spoczywa na samochpdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pojazd ma siodło to jest to ciągnik siodłowy a co do niego jest podpiete to juz inna bajka.

No nie taka inna bajka bo zestaw c. siodłowy z naczepą max. 16,5m, a za tym będzie ciągnieta przyczepa i zestaw taki przekracza 16,5m. Więc po to maja być te zmiany.

 

[ Dodano: 05-10-2011, 09:24 ]

http://www.agriaffaires.pl/uzywany-sprzet/czlonowy-pojazd/1854320/scania-124-420.html# Wygląda to tak jak ten pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak jak ten pojazd

Chyba nie twierdzisz, że cała ta zabudowa spoczywająca na ciagniku jest zamocowana wyłącznie do siodła?

Zreszta to siodło lohrowskie jak sądzę nie ma za wiele wspólnego ze zwykłym siodłem a jest elementem łaczącym zabudowę z podwoziem.

Jeżeli tak jest to trzeba wykonać zmiany konstrukcyjne i po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pojazd ma siodło to jest to ciągnik siodłowy a co do niego jest podpiete to juz inna bajka.

No nie taka inna bajka bo zestaw c. siodłowy z naczepą max. 16,5m, a za tym będzie ciągnieta przyczepa i zestaw taki przekracza 16,5m. Więc po to maja być te zmiany.

 

[ Dodano: 05-10-2011, 09:24 ]

http://www.agriaffaires.pl/uzywany-sprzet/czlonowy-pojazd/1854320/scania-124-420.html# Wygląda to tak jak ten pojazd.

 

A jakie dokumenty ma ta zabudowa?

Daj jakiś skan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że jeszcze nie mam nic, bo czekam na samochód.

 

Jezeli ma swój osobny DR a tam MW i DŁ dla całej zabudowy to ma cechy naczepy, zresztą rodzaj również powinien być okreslony w dokumentach.

Jeżeli naczepa to specjalizowana, podrodzaj-inny, kod 307 zgodnie z KLASYFIKACJĄ POJAZDÓW

(Załącznik Nr 4 do DZ.U. z 2007 r., Nr 137 poz. 968 z późn zm.)

I jezeli przekracza wymiary to wtedy wniosek o odstepstwo.

 

Jeżeli dane w dokumetach dotyczą osobno zabudowy na ciągnik i osobno przyczepy to wtedy zmiany z ciągnika na ciężarowy podrodzaj 07 podest.

Zmiana MW, ładowności i wymiarów pojazdu.

No i oczywiście faktura od przedsiębiorcy uprawnionego do dokonywania zmian w pojeździe.

Nie miałem takiego przypadku ale tak bym to widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że tu wychodzi na to, że błędnie ustalono rodzaj pojazdu. Chodzi juz teraz nie tylko o ten ciągnik, który ma być samochodem c., ale jeszcze o naczepę, która w rzeczywistości jest przyczepą. Czy w takim przypadku też dodatkowe, tzn zmina rodzaju pojazdu, a wzałaczniku napisać błędnie ustalony rodzaj pojazdu?

 

[ Dodano: 05-10-2011, 12:38 ]

http://www.agriaffaires.pl/uzywany-sprzet/czlonowy-pojazd/1854320/scania-124-420.html# no i oczywiście, czy klasyfikacja jako specjalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że tu wychodzi na to, że błędnie ustalono rodzaj pojazdu. Chodzi juz teraz nie tylko o ten ciągnik, który ma być samochodem c., ale jeszcze o naczepę, która w rzeczywistości jest przyczepą. Czy w takim przypadku też dodatkowe, tzn zmina rodzaju pojazdu, a wzałaczniku napisać błędnie ustalony rodzaj pojazdu?

 

[ Dodano: 05-10-2011, 12:38 ]

http://www.agriaffaires.pl/uzywany-sprzet/czlonowy-pojazd/1854320/scania-124-420.html# no i oczywiście, czy klasyfikacja jako specjalny?

 

Na pewno nie pojazd specjalny bo w klasyfikacji podrodzaju jest 307 przewóz pojazdów jako specjalizowany ale to nie jest specjalny.

 

Co do zmian to wszystko zależy od tego co jest w dokumentach tej zabudowy.

Jeśli naczepa to zadnych zmian, tylko wniosek o odstepstwo za przekroczoną długość.

Może być jednak że jest to przyczepa to wtedy zmiana mogłaby dotyczyć ciągnika z siodłowego na inny.

Jednak tu ciągnięcie odbywa się poprzez sprzęg siodłowo-hakowy więc może okreslenie "siodłowy" jest nadal własciwe, tym bardziej że część ładunku obciążą to siodło.

Wtedy z racji tego ta zabudowa musiała by być raczej naczepą.

Taka zabudowa bez ciągnika wygląda tak:

http://moto.gratka.pl/tresc/lohr-jv17s-lohr-jv17s-1991r-12485697.html#pokaz-zdjecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodło do takiego zestawu jest montowane na dole za tylną osią. (jeśli się nie mylę). Łączy się to z przyczepą typu tandem. Siodło po prosty może przenieść duże naciski pionowe a żaden zaczep typowy dla przyczep takiego nacisku nie przenosi. Podejrzewam, że siodło zostało zdemontowane, założone najazdy i dołożone siodło do przyczepy. Ja bym to zakwalifikował jako samochód cieżarowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodło do takiego zestawu jest montowane na dole za tylną osią. (jeśli się nie mylę). Łączy się to z przyczepą typu tandem. Siodło po prosty może przenieść duże naciski pionowe a żaden zaczep typowy dla przyczep takiego nacisku nie przenosi. Podejrzewam, że siodło zostało zdemontowane, założone najazdy i dołożone siodło do przyczepy. Ja bym to zakwalifikował jako samochód cieżarowy.

 

To dalej jest zależne od tego do jakiego rodzaju jest zaliczona ta zabudowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany, że to z tyłu to będzie przyczepa. Tylko to daje możliwości poruszania się zespołem do 18,75m. Nie miałoby sensu tak kombinować dla naczepy.

 

No to się zgadza.

Ale zagwozdka ciekawa.

Tu mam TZ do zabudowy z tego linka: http://moto.gratka.pl/tresc/lohr-jv17s-lohr-jv17s-1991r-12485697.html#pokaz-zdjecie

Podaje parametry dla całej zabudowy czy dla samej przyczepy?

W końcu część ciężaru spoczywa na pojeżdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mój problem był zarejestrowany w 2008 r. i przyjechał z Hiszpanii. Wczoraj bardzo podobny zestaw rejestrował kolega, ale już z Francji i wszystko było jasne: samochód ciężarowy i jego MW razem z zabudową, a przyczepa tez ciężarowa i MW bez zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zgłebiłem temat. Kolega kiedyś naprawiał taki samochów i trzeba było podnieśc kabinę, ale nad kabiną był najazd i kierowca musiał odczepić lohrę i ponoć zajeło mu to 20 min (na wyposażeniu lohry jest zestaw narzędzi specjalnych do rozłączania zestawu). Jeżeli w omawianym przypadku jest podobnie to mamy tu doczynienia z pewnego rodzju pojazdem o nadwoziu wymiennym, czego nasze przepisy nie przewidują.

W mojej ocenie pojazdem ciągnącym jest ciągnik siodłowy, na którym zamontowana jest nadwozie wymienne, natomiast lohra jest przyczepą o nieco odmiennej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zgłebiłem temat. Kolega kiedyś naprawiał taki samochów i trzeba było podnieśc kabinę, ale nad kabiną był najazd i kierowca musiał odczepić lohrę i ponoć zajeło mu to 20 min (na wyposażeniu lohry jest zestaw narzędzi specjalnych do rozłączania zestawu). Jeżeli w omawianym przypadku jest podobnie to mamy tu doczynienia z pewnego rodzju pojazdem o nadwoziu wymiennym, czego nasze przepisy nie przewidują.

W mojej ocenie pojazdem ciągnącym jest ciągnik siodłowy, na którym zamontowana jest nadwozie wymienne, natomiast lohra jest przyczepą o nieco odmiennej konstrukcji.

 

Czyli pomału dochodzimy do pytania:

Czy jaki ciągnik samochodowy może ciągnąć przyczepę?

 

[ Dodano: 05-10-2011, 15:18 ]

Właśnie mój problem był zarejestrowany w 2008 r. i przyjechał z Hiszpanii. Wczoraj bardzo podobny zestaw rejestrował kolega, ale już z Francji i wszystko było jasne: samochód ciężarowy i jego MW razem z zabudową, a przyczepa tez ciężarowa i MW bez zabudowy.

 

Podobny to nie znaczy taki sam.

Poza tym miał już dokumenty które coś określały.

Podobnie to jest z tym Twoim przypadkiem, że trzeba się odnieść do dokumentów tego pojazdu w tym także tych na podstawie których był rejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pomału dochodzimy do pytania:

Czy ciągnik siodłowy może ciągnąć przyczepę?

Lub do pytania czy pojazd może mieć nadwozie wymienne.

Odpowiedź jest prosta TAK , tylko, że nie w naszym kraju, bo mamy przepisy nijak nie pasujace do teraźniejszości :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: 05-10-2011, 15:41 ]

Czyli pomału dochodzimy do pytania:

Czy ciągnik siodłowy może ciągnąć przyczepę?

Lub do pytania czy pojazd może mieć nadwozie wymienne.

Odpowiedź jest prosta TAK , tylko, że nie w naszym kraju, bo mamy przepisy nijak nie pasujace do teraźniejszości :(

 

Ciekawe jest jak to to, jest opisane w dokumentach.

To jest punkt wyjścia do dalszych decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.