Skocz do zawartości

zatrzymywanie dowodów rejestracyjnych


cortez76

Rekomendowane odpowiedzi

b) zagraża porządkowi ruchu,

 

- wyda pokwitowanie za zatrzymany DR do 7 dni

 

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

 

- wyda pokwitowanie za zatrzymany DR do 7 dni

 

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

 

- wyda pokwitowanie za zatrzymany DR do 7 dni

 

to rozumiem że w tych przypadkach mogę wystawić zaświadczenie z BT z warunkowym dopuszczeniem do ruchu. Kurde nigdy tego nie praktykowałem i nie bardzo kumam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    12

  • blakop

    11

  • Marek1

    11

  • michal_k

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

ja ma w programie o tak :

 

Kurde nie widzę załącznika, ciekawe dlaczego :?

Widać ale wolno się instaluje

I jakies te N1,N2 to dlamnie niezrozumiałe,skoro w Dz.U 155 poz.1232 pisze albo P albo N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b) zagraża porządkowi ruchu,

 

- wyda pokwitowanie za zatrzymany DR do 7 dni

 

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

 

- wyda pokwitowanie za zatrzymany DR do 7 dni

 

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

 

- wyda pokwitowanie za zatrzymany DR do 7 dni

 

to rozumiem że w tych przypadkach mogę wystawić zaświadczenie z BT z warunkowym dopuszczeniem do ruchu. Kurde nigdy tego nie praktykowałem i nie bardzo kumam .

 

No właśnie, a rozumiesz to "zagraża porządkowi ruchu" ?

To jest chyba bardziej skierowane do policji bo mi jako diagnoscie to nic nie mówi...

 

[ Dodano: 20-10-2011, 21:58 ]

ja ma w programie o tak :

 

Kurde nie widzę załącznika, ciekawe dlaczego :?

Widać ale wolno się instaluje

I jakies te N1,N2 to dlamnie niezrozumiałe,skoro w Dz.U 155 poz.1232 pisze albo P albo N

Jakieś pomysły PISKP, bo to z Patronatu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba bardziej skierowane do policji bo mi jako diagnoscie to nic nie mówi...

 

Ekstremalnie i po bandzie? Brak tablicy rejestracyjnej, brak nalepki kontrolnej, nieczytelne tablice rejestracyjne, niezalegalizowane, Oczywiście za to nie zatrzymujemy DR, są to usterki zbyt błahe, ale jest taka możliwość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4 dowód rejestracyjny (pozwolenie

czasowe) zatrzyma równieŜ jednostka upoważniona do przeprowadzania badań

technicznych. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

 

A jak to rozumiecie? oczywiście art 132 PORD

 

[ Dodano: 20-10-2011, 22:06 ]

ale jest taka możliwość :)

Jak możliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to rozumiecie?

 

Tak jak jest napisane. Ja tam żadnych czarów nie widzę. Brodaty opisał to jasno (znowu się powtarzam) chyba trzeba zamknąć wątek, bo nikt z lenistwa nie czyta poprzednich stron... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możliwość?

 

Nie no... przepraszam, czy ja ku@#a piszę po chińsku a ten watek dotyczy wołowiny w sosie słodko kwaśnym???????????????????

 

Masz mozliwośc zatrzymania DR za takie rzeczy (jak napisałem są to błahe rzeczy) i jeśli się uprzesz, albo Ci odbije to klient może sobie pogadać a i tak DR skasujesz. Co nie znaczy, że masz zaraz tak robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde nie widzę załącznika

Też nie widzę, Psuj możesz to obrobić i dać w widocznej formie?

Pracuję na Patronacie i ciekawy jestem co tam wywala koledze.

To że sugeruje 7 dni przy N2 to nie znaczy że nie mogę tego zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wystawiam zaświadczeń, bo nie pracuję na SKP :P

 

Dla mnie zaświadczenie z badania, a pokwitowanie za zatrzymany DR to dwa różne dokumenty - bez gry słówek. Pokwitowanie to dla mnie taki dokument jak wystawia Policja - a nie zaświadczenie z OBT z wynikiem N... Ale może czegoś nie wiem? :-?

:ok

I masz ewidentną racje , to sa dwa zasadniczo różniace sie dokumenty.

Szczególy sa zawarte na drugiej stronie pokwitowania :-D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego się denerwujesz to forum jest po to aby pytać jak się ma wątpliwości chce poznać zdanie wielu osób nie tylko twojej. Brodaty napisał wyraźnie a reszta zaczęła opisywać swoje programy nie o to mi chodziło POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba bardziej skierowane do policji bo mi jako diagnoscie to nic nie mówi...

 

Ekstremalnie i po bandzie? Brak tablicy rejestracyjnej, brak nalepki kontrolnej, nieczytelne tablice rejestracyjne, niezalegalizowane, Oczywiście za to nie zatrzymujemy DR, są to usterki zbyt błahe, ale jest taka możliwość :)

 

No to jeszcze może chwila z tym zamykaniem...

Bo jak ":ekstremalnie i po bandzie" to jakoś nie widzę takiego BT po zatrzymaniu DR za naruszanie porządku ruchu, no chyba ze sa to wymienione usterki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Brak tablicy rejestracyjnej, brak nalepki kontrolnej, nieczytelne tablice rejestracyjne, niezalegalizowane, Oczywiście za to nie zatrzymujemy DR, są to usterki zbyt błahe, ale jest taka możliwość :)

Niestety muszę się z kolegą nie zgodzić, gdyż te pogrubione podstawy nie są błahe. Powodują to, że taki pojazd jest NIEDOPUSZCZONY DO RUCHU:

Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu

 

 

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

 

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

W takim przypadku tylko i wyłącznie pokwitowanie na 0 dni.

 

Nie zawsze można prawidłowo ocenić czy czym jest zagrożenie porządku, a czym bezpieczeństwa. Z tego powodu opieramy się na komentarzu Pana Stefańskiego:

5. W razie ujawnienia którejkolwiek z okoliczności wymienionych w ust. 1 pkt 1-7, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego jest obowiązkowe, co

ustawa stwierdza wprost. Taki tryb postępowania jest uzasadniony potrzebą, by z ruchu były niezwłocznie wycofane pojazdy, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że nie mogą być bezpiecznie używane lub z innych przyczyn nie powinny uczestniczyć w ruchu, np. z powodu nieubezpieczenia pojazdu.

 

6. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego z powodu stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska (ust. 1 pkt 1 lit. a)-c), może nastąpić wówczas, gdy nie ulega wątpliwości, że w pojeździe występuje niesprawność wywołująca chociażby jeden z wyżej wymienionych skutków. Nie wystarczą nasuwające się wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, lecz musi istnieć pewność lub duże prawdopodobieństwo, że udział pojazdu w ruchu wywołuje jedno z tych zagrożeń; ustawa wymaga, by co najmniej zachodziło "uzasadnione przypuszczenie". Ocena, czy są zachowane wymagane parametry, może być dokonana słuchowo lub wzrokowo, a jedynie w razie wątpliwości

przeprowadza się badania za pomocą specjalnych urządzeń. Wydaje się, że jeżeli kierujący pojazdem zakwestionuje ocenę kontrolującego dokonaną słuchowo lub wzrokowo, nie można zatrzymać dowodu rejestracyjnego, ale jedynie można skierować pojazd na badanie techniczne, chyba że wada jest oczywista.

 

7. Nie każda wada techniczna pojazdu zagraża bezpieczeństwu ruchu, ale chodzi o takie niedomogi techniczne, których wystąpienie stwarza realne niebezpieczeństwo doprowadzenia do wypadku drogowego. Ustawa wskazuje, że takie niebezpieczeństwo mogą powodować pojazdy po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy. Mogą być tez inne.

Przykładowo można wymienić następujące wady:

 

a) w ogumieniu - zamontowanie na tej samej osi opon różnej konstrukcji (radialne, diagonalne, diagonalne z opasaniem), graniczne zużycie bieżnika opon, widoczne pęknięcia opon obnażające lub naruszające osnowę, niedostateczna nośność opon itp.;

 

b) w układzie hamulcowym - widoczne pęknięcia, znaczne odkształcenia lub silne skorodowanie elementów układu, wyciek lub uszkodzenie hydraulicznych, pneumatycznych lub próżniowych przewodów rurowych lub zbiorników w układzie hamulcowym, zapowietrzenie układu hydraulicznego;

 

c) w układzie świateł - brak lub niedziałanie świateł drogowych, mijania, przełączenie świateł drogowych na światła mijania nie powodujące wyłączenia wszystkich świateł drogowych, przełączenie świateł mijania na światła drogowe nie powodujące włączenia co najmniej jednej pary świateł drogowych;

 

d) w układzie kierowniczym - wyraźny luz promieniowy lub poosiowy kolumny kierownicy, pęknięcie koła kierownicy, ruch jałowy kierownicy przekraczający maksymalną wartość dopuszczalną dla danego typu pojazdu, mechanizm kierownicy obracający się ciężko lub z zacięciami albo zgrzytami, nadmierne luzy poosiowe wałka przekładni, pęknięcia obudowy przekładni, brak lub niedziałanie ograniczników skrętu;

 

e) w podwoziu - pęknięcia lub odkształcenia ramy, nadmierna korozja mająca wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji, pęknięcia lub silne odkształcenia resorów, wahaczy i drążków reakcyjnych;

 

f) w nadwoziu - uszkodzenie burt, zawiasów, słupków i podłogi nadwozia - czyniące przewóz niebezpiecznym, niepewne mocowanie do podwozia lub brak tego mocowania, nadmierna korozja w miejscach mocowania, samoczynne lub niezamierzone otwieranie się drzwi. Na tej podstawie może być zatrzymany dowód rejestracyjny także wówczas, gdy są

widoczne ślady przebijania numeru silnika, nadwozia lub podwozia, a także w przypadku braku czytelności tabliczki znamionowej. Okoliczności te nasuwają wątpliwości co do tego, czy części składowe, które mają przebite numery, były poddane badaniom technicznym, a w konsekwencji powstaje przypuszczenie, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu.

 

8. Pojazd zagraża porządkowi ruchu (ust. 1 pkt 1 lit. b), gdy ma takie wady techniczne, które nie zagrażają bezpieczeństwu ruchu, ale mają istotny wpływ na jego sprawność. Za takie należy uznać np. brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej lub jej nieczytelność, niedziałanie świateł awaryjnych, brak, obluzowanie lub uszkodzenia stopni, brak błotników tylnych lub fartuchów, brak ocechowania szyb.

 

9. Ruch pojazdów jest niewątpliwie uciążliwy dla środowiska. Chodzi jednak o to, aby ta uciążliwość była jak najmniejsza. Dlatego w przepisach przewidziano wyposażenie pojazdów w specjalne urządzenia, które ograniczają zły wpływ ruchu pojazdu na środowisko. Brak tych urządzeń lub wadliwe ich funkcjonowanie stanowi podstawę niedopuszczenia pojazdu do ruchu (art. 71 ust. 2) albo zatrzymania dowodu rejestracyjnego (ust. 1 pkt 1 lit. c). Podstawę zatrzymania dowodu rejestracyjnego stanowi nie każda usterka zwiększająca uciążliwość pojazdu dla środowiska, ale tylko taka, która sprawia, że uciążliwość ta jest nadmierna, czyli są znacznie przekraczane przewidziane normy. Dotyczy to następujących niesprawności pojazdu: braku zabezpieczenia przed zakłóceniami radioelektrycznymi, niesprawności spalania w silniku o zapłonie iskrowym, niekompletny lub nieszczelny układ wydechowy, poziom hałasu przekraczający wartość dopuszczalną dla danego pojazdu (P. Bojarski, Wymagania prawne ochrony środowiska w odniesieniu do ruchu drogowego , Wrocław 2002, s. 58-67).

 

Dodam jeszcze, że przy zatrzymaniu DR za brak tablicy rejestracyjnej, brak jej legalizacji, brak nalepki kontrolnej i określeniu terminu do 7 dni, a nie na 0 dni może rodzić uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 231 $ 1 KK. Niewątpliwie bowiem osoba, która dopuszcza do używania pojazdu wbrew ustawie(a więc przekracza swoje uprawnienia), a przy tym działa na szkodę interesu publicznego, którym w tym przypadku jest udział w ruchu drogowym tylko pojazdów spełniających określone wymagania także formalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż te pogrubione podstawy nie są błahe.

 

Brodaty - z naszego punktu widzenia tak, są błahe. Gdyż za to daje się N a nie zatrzymuje DR na stacji :)

 

To jest chyba bardziej skierowane do policji bo mi jako diagnoscie to nic nie mówi...

 

Ekstremalnie i po bandzie? Brak tablicy rejestracyjnej, brak nalepki kontrolnej, nieczytelne tablice rejestracyjne, niezalegalizowane, Oczywiście za to nie zatrzymujemy DR, są to usterki zbyt błahe, ale jest taka możliwość :)

 

No to jeszcze może chwila z tym zamykaniem...

Bo jak ":ekstremalnie i po bandzie" to jakoś nie widzę takiego BT po zatrzymaniu DR za naruszanie porządku ruchu, no chyba ze sa to wymienione usterki....

 

Temat jest o zatrzymywaniu Dr przez diagnostów a nie o badaniu za usterki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że masz w tym rację :) Ze stanem technicznym nie ma to wiele wspólnego, a w moim zawodzie to nie taka błaha sprawa :D . Nie zmienia to jednak faktu, że nie może się on poruszać po naszych drogach :D

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż te pogrubione podstawy nie są błahe.

 

Brodaty - z naszego punktu widzenia tak, są błahe. Gdyż za to daje się N a nie zatrzymuje DR na stacji :)

 

To jest chyba bardziej skierowane do policji bo mi jako diagnoscie to nic nie mówi...

 

Ekstremalnie i po bandzie? Brak tablicy rejestracyjnej, brak nalepki kontrolnej, nieczytelne tablice rejestracyjne, niezalegalizowane, Oczywiście za to nie zatrzymujemy DR, są to usterki zbyt błahe, ale jest taka możliwość :)

 

No to jeszcze może chwila z tym zamykaniem...

Bo jak ":ekstremalnie i po bandzie" to jakoś nie widzę takiego BT po zatrzymaniu DR za naruszanie porządku ruchu, no chyba ze sa to wymienione usterki....

 

Temat jest o zatrzymywaniu Dr przez diagnostów a nie o badaniu za usterki :)

 

I do meritum tego właśnie, juz widać jak różnie interpretują to policjanci i diagności...

Jeszcze by się tylko klient przydał z pokwitowaniem za zatrzymany DR "za naruszanie porządku ruchu" i najlepiej bez wymienienia usterek.

Ciekawe jakie badanie należałoby wykonac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze by się tylko klient przydał z pokwitowaniem za zatrzymany DR "za naruszanie porządku ruchu"

 

Naruszenie prządku ruchu to nie przyczyna/usterka to skutek usterki, więc w skierowanie musi być wpisana przyczyna a nie skutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.