Skocz do zawartości

zatrzymywanie dowodów rejestracyjnych


cortez76

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze by się tylko klient przydał z pokwitowaniem za zatrzymany DR "za naruszanie porządku ruchu"

 

Naruszenie prządku ruchu to nie przyczyna/usterka to skutek usterki, więc w skierowanie musi być wpisana przyczyna a nie skutek.

 

Własnie dopisywałem do postu,

a usterki nie są wymienione...

Trafiają sie takie pokwitowania, brak wymienionych usterek a w dolnej części pokwitownia w rubryce:

Zarządzam skierowanie pojazdu na dodatkowe badania techniczne, jest:

"pojazd zagraża BRD"

To mamy BT na taką okoliczność

co kiedu w skierowaniu na dBT

będzie napisane "pojazd narusza porządek ruchu"

 

Natomiast nie wiadomo co w przypadku zatrzymania DR za "naruszanie porządku ruchu"

bo zgodnie z PoRD taka podstawę zatrzymania moze policjant podać.

 

Chodzi mi o to że jest to pewn niespójność zapisów PoRD do RMin Infr z 18.09.2009

My mamy

-usterki nie zagrażające BRD i środowisku

-usterki zagrażające BRD i środowisku

także w powiązaniu z uszkodzeniami powypadkowymi i identyfikacji pojazdu

 

Policja ma rozpisane to tak

-zagraża BRD w tym równiż po wypadku

-narusza porządek ruchu

-zagraża środowisku

 

Trudno tu mówić o pełnej spójności tych przepisów i stąd juz odmienne ich interpretowanie na linii policjanci-diagości... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    12

  • blakop

    11

  • Marek1

    11

  • michal_k

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Pozwólcie odgrzać tego kotleta jeszcze raz :D

 

Tak sobie ostatnio myślę i nachodzą mnie różne hipotetyczne sytuacje oto jedna z nich :

 

Robię badanie, pojazd dostaje N i zatrzymuję DR. Wysyłam ten DR do WK, a klient ma naprawić auto w ciągu 14 dni i powrócić na "poprawkę" na SKP która stwierdziła usterki . Jak powróci w ciągu 14 dni to nie ma DR, więc z zaświadczenia robimy poprawkę. ::? to jedno pytanie, a po drugie jak się nie wyrobi w ciągu 14 dni to może pojechać na inną SKP (powiedzmy że na mnie się wk....ł) i co bez DR ma jechać :) z zaświadczeniem :P

 

Czy w jednak w każdym przypadku pozostaje mu pobrać czerwone tablice i PC i dopiero do SKP się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię badanie, pojazd dostaje N i zatrzymuję DR. Wysyłam ten DR do WK, a klient ma naprawić auto w ciągu 14 dni i powrócić na "poprawkę" na SKP która stwierdziła usterki

Przeczytaj i zastanów się czy na pewno to chciałeś napisać ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Panowie odświeżam temat ponieważ przeczytałem cały i dalej nie znam odpowiedzi.

Jak to jest z tym pokwitowaniem po zatrzymaniu DR? Czy pokwitowaniem jest zaświadczenie z BTP czy może wystawiacie jakieś pokwitowanie. Jak wystawiacie pokwitowanie to prosił bym o skan. Oraz czy WK odda DR klientowi na podstawie zaświadczenia z BTP jeżeli nie będzie miał pokwitowania na zatrzymany DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli diagnosta zatrzymuje DR, to w zaświadczeniu wpisuje np. "zatrzymano dowód rejestracyjny nr....." i to spełnia funkcję pokwitowania. W takim przypadku do odbioru DR potrzebne jest drugie zaświadczenie z BT, po usunięciu usterek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli diagnosta zatrzymuje DR, to w zaświadczeniu wpisuje np. "zatrzymano dowód rejestracyjny nr....." i to spełnia funkcję pokwitowania. W takim przypadku do odbioru DR potrzebne jest drugie zaświadczenie z BT, po usunięciu usterek.

 

Kolego praktykowałeś to już bo znajomy diagnosta twierdzi że WK nie wyda DR na podstawie zaświadczenia z BTP. Twierdzi że musi być pokwitiwanie zatrzymania DR, ale On takich pokwitowań nie posiada (jeszcze nie zatrzymał nigdy DR). Pytam ponieważ cały czas się uczę tego zawodu, a jak wiadomo jest tu sporo niejasności.

Jeszcze jedno pytanie: Jak zatrzymam DR mam go wysłać do WK w ciągu 3 dni. Jeżeli klient naprawi auto i przyjedzie na badanie poprawkowe, a DR nie został jeszcze wysłany rozumiem że zwracam go klientowi po pozytywnym badaniu, a w rejestrze w uwagach wpisuję adnotację o zwróceniu DR? Jeżeli się mylę to proszę uświadomcie mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytaj kolegi gdzie jest wzór pokwitowania wystawianego przez diagnostę. Masz wszystko napisane w poz. 996 par 6.3. i tu nie ma żadnych wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli diagnosta zatrzymuje DR, to w zaświadczeniu wpisuje np. "zatrzymano dowód rejestracyjny nr....." i to spełnia funkcję pokwitowania. W takim przypadku do odbioru DR potrzebne jest drugie zaświadczenie z BT, po usunięciu usterek.

:ok

znajomy diagnosta twierdzi że WK nie wyda DR na podstawie zaświadczenia z BTP.

Myślę że wyda ponieważ:

 

7. Podmiot prowadzący stację kontroli pojazdów niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie trzech dni, przesyła zatrzymany dowód rejestracyjny do organu rejestrującego właściwego ze względu na miejsce rejestracji, wraz z kopią zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta nie wystawia pokwitowania. Stosowny wpis na zaświadczeniu zastępuje pokwitowanie.

Nawet pokwitowania wystawiane przez Policję tak naprawdę nie podlegają obowiązkowemu zwrotowi do WK. Owszem - wypracował się tak zwyczaj, ale co niby ma zrobić właściciel, który pokwitowanie zgubił? Lub w ogóle go nie trzymał? Nie odbiorze nigdy dowodu?? Bez przesady...

Znajomy kolega troszkę wprowadza Cię tu w błąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytaj kolegi gdzie jest wzór pokwitowania wystawianego przez diagnostę. Masz wszystko napisane w poz. 996 par 6.3. i tu nie ma żadnych wątpliwości.

 

Fajnie. Dzięki Kolego czytałem to 10 razy, ale jak jest potrzeba to ciężko jest sobie przypomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie: Jak zatrzymam DR mam go wysłać do WK w ciągu 3 dni. Jeżeli klient naprawi auto i przyjedzie na badanie poprawkowe, a DR nie został jeszcze wysłany rozumiem że zwracam go klientowi po pozytywnym badaniu, a w rejestrze w uwagach wpisuję adnotację o zwróceniu DR? Jeżeli się mylę to proszę uświadomcie mnie.

Moim zdaniem zatrzymany DR powinien być niezwłocznie wysłany do WK, a termin trzydniowy jest dla SKP na wysłanie nie dla klienta na usunięcie usterek ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zatrzymany DR powinien być niezwłocznie wysłany do WK, a termin trzydniowy jest dla SKP na wysłanie nie dla klienta na usunięcie usterek ,,,

 

Co nie zmienia faktu, że jednak SKP ma 3 dni - a klient może auto w dwie godziny naprawić i wrócić.

Tak się często dzieje w przypadku Policji, która w tam wypadku najczęściej DR oddaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapis Art.132 PoRD dotyczy sytuacji zatrzymania DR nie tylko przez policję ale również przez " ust 4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1,

3 i 4 dowód rejestracyjny (pozwolenie

czasowe) zatrzyma również jednostka

upoważniona do przeprowadzania badań

technicznych. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się

odpowiednio. "

dlatego ust.6 w obecnym brzmieniu:

" 6. Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje

niezwłocznie po ustaniu przyczyny

uzasadniającej jego zatrzymanie, z

zastrzeżeniem art. 133"

dotyczy również nas, diagnostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego ust.6 w obecnym brzmieniu:

" 6. Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje

niezwłocznie po ustaniu przyczyny

uzasadniającej jego zatrzymanie, z

zastrzeżeniem art. 133"

dotyczy również nas, diagnostów.

 

:ok

Też tak to rozumuje i dlatego oddałem DR, ponieważ klient przyjechał na badanie zanim wysłaliśmy DR. Myślę że postąpiłem prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

mam pękniętą szybę, zatrzymała mnie policja wystawiła pokwitowanie zatrzymania dowodu, ale dowod mam przy sobie razem z tym pokwitowaniem. o co chodzi? policjant sie pomylił ze oddał mi dowod z powrotem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.