Skocz do zawartości

OBT+ustalenie danych


max72

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem w poprzednim tygodniu Ducato sprowadzone z Niemiec w 2009 roku.W dowodzie miał wpisane 2 miejsca siedzące a w samochodzie oryginalne 3(klient twierdzi,że tak go sprowadził i pewnie ma rację).Napisałem,że liczba miejsc niezgodna z zapisem w dowodzie rejestracyjnym i że pojazd posiada 3 oryginalne miejsca siedzące.WK odesłał go,bo jak twierdzi klient powiedzieli że nie mogę podważać decyzji poprzedniego diagnosty.Kazali zrobić zmianę konstrukcyjną,zmianę której nie było.Nie wiem jak to dalej poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • adam1501

    6

  • JANUSZ60

    6

  • blakop

    5

  • max72

    5

WK odesłał go,bo jak twierdzi klient powiedzieli że nie mogę podważać decyzji poprzedniego diagnosty.Kazali zrobić zmianę konstrukcyjną,zmianę której nie było.Nie wiem jak to dalej poleci.

Nie ładuj kolegi po fachu w kłopoty tylko zrób dodatkowo badanie po zmianach za 82zł jak klient chce mieć te 3 miejsca. Masz 100% pewność, że nie wymienił ktoś w tzw. "międzyczasie" fotela pasażera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak - mam DR na quada - 45 kW, samochodowy inny i takie tam... Rozumiem problemów mi nie zrobisz, bo DR już tak wydano, a i jakiś Twój kolega z innej SKP przecież to podbił, nie? :)

Nie mówię o błędach, bo te sam również koryguję, chodzi mi o sytuację jaka została opisana, że WK nie chce wydać kolejnego DR bo są braki w danych i wydzwaniają dlaczego nie zostały uzupełnione skoro kończy się miejsce w DR. Nie ma podstaw prawnych ku temu aby diagnosta musiał uzupełniać dane "z urzędu" bo wystawia zaświadczenie jak i WK nie ma podstaw aby nie wydać kolejnego DR bo musi uzupełnić dane, nie ma takiego przymusu. Natomiast funkcjonuje na niektórych terenach, gdzie lubią mieć porządek, aby przy zaświadczeniu z OBD uzupełnić brakujące dane w ramach tego badania aby klient dostał kolejny dokument już z kompletem parametrów bez niczyjego uszczerbku (no może trochę diagnosta musi pogłówkować). Fajna sprawa bo po kilku latach ma się kpl danych (bez ganiania klienta) dla swoich pojazdów i wówczas uzupełnienie występuje sporadycznie dla przybyszów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o błędach

 

Dla mnie wpis "0" w polu masa własna, czy DMC to właśnie błąd! I dlatego u mnie droga była prosta - przyjęcie wniosku do rejestracji, czasówka do ręki + skierowanie na DBT i gość miał 7 dni, żeby mi to uzupełnić (mógł nawet pocztą dosłać kwit z SKP).

 

DR to dokument, który urzędowo poświadcza dane w nim zawarte. Wpis "0" w polu np. G to w tym układzie dla mnie było poświadczenie nieprawdy i ja się pod tym podpisywać nie miałem zamiaru. A czy gość chciał sobie swoich praw dochodzić w poprzednim WK czy SKP - jego sprawa. Ja informowałem o takiej możliwości każdorazowo pozostawiając decyzję klientowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast funkcjonuje na niektórych terenach, gdzie lubią mieć porządek, aby przy zaświadczeniu z OBD uzupełnić brakujące dane w ramach tego badania aby klient dostał kolejny dokument już z kompletem parametrów bez niczyjego uszczerbku (no może trochę diagnosta musi pogłówkować).

Właśnie takie są u nas zalecenia, myślisz, że wszyscy je przestrzegają ???

Wpis "0" w polu np. G to w tym układzie dla mnie było poświadczenie nieprawdy i ja się pod tym podpisywać nie miałem zamiaru.

Powiedz, czy nie byłoby nam łatwiej, gdyby wszyscy tak do tego podeszli ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast funkcjonuje na niektórych terenach, gdzie lubią mieć porządek, aby przy zaświadczeniu z OBD uzupełnić brakujące dane w ramach tego badania aby klient dostał kolejny dokument już z kompletem parametrów bez niczyjego uszczerbku (no może trochę diagnosta musi pogłówkować).
Właśnie takie są u nas zalecenia, myślisz, że wszyscy je przestrzegają ???

U nas też są takie uzgodnienia - wymiana DR, czy OBT akurat przed przerejestrowaniem, to nasi diagności wpisują na zaświadczeniu dane, których brakuje w DR w cenie OBT. Stopniowo robi się porządek :)

Wpis "0" w polu np. G to w tym układzie dla mnie było poświadczenie nieprawdy i ja się pod tym podpisywać nie miałem zamiaru.
Powiedz, czy nie byłoby nam łatwiej, gdyby wszyscy tak do tego podeszli ???

Mnie też dziwi, że DR wydany niedawno, a są puste miejsca albo słynne "0" czy "1" w pozycji G (pozostałości m.in. po migracji danych). Ale cóż...trzeba coś z tym zrobić. :)

Wiem, że ustalenie danych kosztuje, więc w przypadku przerejestrowania ze starym jeszcze DR wystarczy nieraz tylko sprawdzić w poprzednim WK. Albo czasami po zapytaniu właściciela pojazdu okazuje się, że poprzednik przekazał mu przy zakupie homologację. Można też poszukać w katalogu, ale nie zawsze da się to wykorzystać. W ostateczności wysyła się na DBT, żeby DR był uzupełniony, bo innego nie "wypuszczam" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nasi diagności wpisują na zaświadczeniu dane, których brakuje w DR w cenie OBT

U nas jest nawet ustne zalecenie, by to wykorzystać robiąc dodatkowe BT za 60.- ale moim zdaniem dopóki nie kasują wszyscy przynosi to więcej szkody, niż pożytku w postaci migracji klientów,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas też są takie uzgodnienia - wymiana DR, czy OBT akurat przed przerejestrowaniem, to nasi diagności wpisują na zaświadczeniu dane, których brakuje w DR w cenie OBT. Stopniowo robi się porządek :)

Mam serdeczną prośbę aby mi wyjaśnić na podstawie jakich przepisów tak postępujecie. Pozwolę sobie zamieścić te które znam.

Załącznik nr 1

WYKAZ CZYNNOŚCI KONTROLNYCH ORAZ METODY I KRYTERIA OCENY STANU TECHNICZNEGO POJAZDU PODCZAS PRZEPROWADZANIA OKRESOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU Kryteria uznania stanu technicznego pojazdu, przedmiotów jego wyposażenia i części za niezgodny z warunkami technicznymi.

1. Brak możliwości ustalenia co najmniej jednego parametru zawartego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

Załączam też odpowiedź Dyrektora Andrzeja Bogdanowicza związaną z tą sprawą.

17. Czy dokument identyfikacyjny pojazdu może być autonomicznym dokumentem a nie tylko załącznikiem do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu ?

Zgodnie z § 2 ust.5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 września 2009 r w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów o których mowa w art. 81 ust 3 ustawy, uprawniony diagnosta wystawia dokument identyfikacyjny badanego pojazdu, który stanowi załącznik do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym. Dokument identyfikacyjny pojazdu przypisany jest do konkretnego okresowego badania technicznego i nie może być wykorzystywany jako autonomiczny dokument .

W ostateczności wysyła się na DBT, żeby DR był uzupełniony, bo innego nie "wypuszczam" :)

Bardzo też bym prosił o wskazanie możliwości prawnych uprawniających starostę na wysłanie w celu ustalenia niezbędnych danych jeżeli to nie dotyczy:

Art.81.11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

2) skierowany przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu:

a) w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji,

To dodatkowe badanie wynika zaś z jednej sytuacji.

Załącznik nr 1 1.1.1

Sporządzenie dokumentu identyfikacyjnego pojazdu (dotyczy badania, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy)

I jeszcze jedno skąd wynika ze diagnosta może uzupełnić dane pojazdu na zaświadczeniu z bania okresowego.

Załącznik nr 2.

OBJAŚNIENIA:

* Numer zaświadczenia jest identyczny z numerem rejestru badań technicznych (załącznik nr 8 do rozporządzenia).

** Pozycje 1, 2 po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu wypełnia się przez wyraźne skreślenie treści niemającej w danym przypadku zastosowania. W przypadku potwierdzenia przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne pojazdu albo w wyniku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, podczas którego nie wykonuje się zakresu okresowego badania lub nie jest ono przeprowadzane łącznie z badaniem okresowym, pozycje 1 i 2 skreśla się i wypełnia się pkt 2 na drugiej stronie zaświadczenia.

*** Dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy, data pierwszej rejestracji za granicą jest datą pierwszej rejestracji.

**** Dla pojazdu nowego lub zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem 1 października 2004 r., data pierwszej rejestracji w kraju jest datą pierwszej rejestracji.

***** Należy wpisywać przekroczone parametry administracyjne w zakresie mas, wymiarów, nacisków oraz ich wartości, stwierdzone niezgodności z warunkami technicznymi pojazdów, stwierdzone usterki, ograniczenia przy zezwoleniu na używanie pojazdu i jego termin, a także: informacje dotyczące wyposażenia pojazdu w zamontowane urządzenie techniczne z podaniem numeru i daty wystawienia protokołu i decyzji dopuszczającej urządzenie do eksploatacji wydanej przez właściwy organ dozoru technicznego oraz zapis informujący o braku w dowodzie rejestracyjnym miejsca przeznaczonego na odpowiedni wpis.

****** Niepotrzebne skreślić oraz wpisać potwierdzenie przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne lub spełnienie dodatkowych warunków technicznych. W przypadku badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt 7 ustawy, wpisać odpowiednio jeden z punktów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), np.: "art. 86 ust. 4 pkt 1" (jeden).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam, Szanowni Koledzy Diagności, Mam problem zakupiłem auto osobowe od prywatnego właściciela idę przerejestrować pojazd na siebie i wymienić DR jednak brak w nim pozycji F3 i teraz wydział Pan/Pani w okienku rejestracji wysyła mnie na SKP żebym sobie uzupełnił owo F3. I tu pojawia się moje pytanie Czy może? Kto ma zapłacić za DBT ? Czy moge żadać od starostwa zwrotu kosztów to przeciez oni wydali taki DR. Czy zrobić wielką awanture ze h mnie to obchodzi. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może?

 

Może, bo ma prawo.

 

Kto ma zapłacić za DBT ?

 

Ty.

 

Czy moge żadać od starostwa zwrotu kosztów to przeciez oni wydali taki DR.

 

Żądać możesz, ale na 99,99% nic z tego nie wyjdzie, bo zapewne nie mieli takich danych przy rejestracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale mieli dmc pojazdu i przyczep i nie wpisali f3 to co mnie obchodzi mogli wpisac lub zadac wtedy dodatkowych danych . Ja uwazam ze to nie moja wina to wk wydal taki dr i teraz chce miec poukladane a ja mam za to placic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale mieli dmc pojazdu i przyczep i nie wpisali f3

 

To nie zawsze tak działa, że się sumuje. F.3 musi zostać odczytane z tabliczki albo z wyciągu ze świadectwa homologacji.

 

a ja mam za to placic.

 

Life is brutal ;)

 

Samochód był rejestrowany jako nowy w kraju czy używany sprowadzony z zagranicy? Może udałoby się dotrzeć do urzędu I rejestracji, gdzie może znajdować się ksero wyciągu ze świadectwa homologacji albo zagraniczny DR, w którym mogą znajdować się dane dotyczące F3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto 94 rok kupione w kraju pewniekilku wlascicieli f3 zgadza sie z dmc pojazdu i przyczep czyli suma co potwierdza tabliczka moge sobie sam zrobic dbt ale nie chce obt konczy sie 29 maj tego roku chodzi mi o zasade kto ma za to odpowiadac klient ktory ma wydac 60 zl czy wk ktory wydal juz wczesniej dr bez wszystkich pozycji uzupelnionych. Przeciez ktos kto rejestrowal pojazd wczesniej a byl to rok 2011 wydal taki dr i byly tam dane neizbedne do jego rejestracji a teraz nagle i nie ma. Chodzi mi o to ze panstwo kroi nas na kazdym kroku a wiekszosc sie na to zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały prezencik

Napewno prostrze i szybsze rozwiązanie niż dochodzenie teraz kto zawinił.Zaoszczędzenie zdrowia czasu i pieniedzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o zasade kto ma za to odpowiadac

 

Hehe... fajne podejście, wręcz graniczące z hipokryzją. Jako diagności chcemy jak największych przychodów stacji (co przekłada się na nasze zarobki), podniesienia cen. Ale jak płacenie dotyczy nas to "kto jest winny?". Dobre... Może od razu napisz o zwrot kosztów badania okresowego do ministerstwa, bo to przecież oni kazali robić co rok, więc to pewnie ich wina... A nie przepraszam, to na pewno Wina Tuska

dd9b7ecfcafdb6fceea675eb62bb492e140.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ówczesnym DR nie było pozycji F3.

 

A mało teraźniejszych DR też nie ma wypełnionej F.3. u mnie to nagminne jest i nikt się nie czepia, a nawet powiem że przy wymianie DR poz. F.3. potrafi zginąć i nikt nie robi problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem że przy wymianie DR poz. F.3. potrafi zginąć i nikt nie robi problemu.

Dokładnie tak jest - bardzo często spotykane przypadki, ale odnoszę wrażenie, że temat już był poruszany na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda w innym dziale żeśmy już dyskutowali, ale jakie parametry MUSI OBOWIĄZKOWO wpisać WK do DR, bo ja na swoim terenie zauważyłem dziwną metodę. Diagnosta jak od siebie uzupełni-poprawi dane to WK ma w głębokim poważaniu i tak wydaje DR bez korekt tych danych. Klient jak zajdzie do przerejestrowania z takim DR to jest to temat do przeskoczenia i musi gonić po ustalenie danych... nie wiem dlaczego tak się dzieje, czyżby był czas przywyknąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakie parametry MUSI OBOWIĄZKOWO wpisać WK do DR

u mnie nazwę ulicy "osobowej" wpisują pełnym imieniem i nazwiskiem

np. Henryka Sienkiewicza, Juliusza Słowackiego ... itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To WK po wpisanie PESEL własciciela otrzymuje jego dane z systemu?

 

Zasadniczo tak... Ale nie do końca w wersji "live" :)

 

WK jest połączony obecnie i z bazą PESEL i KRS, ale na zasadzie ok. dwutygodniowego opóźnienia. WK widzi zatem coś w rodzaju kopii bazy PESEL i KRS ze wspomnianym opóźnieniem. Oczywiście tylko w zakresie (plus minus) danych wpisywanych do DR.

 

Jest to opcja - nie działanie zautomatyzowane. Ale na tyle wygodna opcja, że się z niej korzysta.

Dlatego też między innymi macie też zapewne drugie imiona wpisywane obecnie do DR (czego ręcznie nikt nie robił oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.