Skocz do zawartości

Stan prawny na dzień dzisiejszy ogranicznika prędkości


Grzegorz Łódź

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!Panowie mam pytanie jak to jest z tym ogranicznikiem prędkości na dzień dzisiejszy.Interesuje mnie jakie auta i od kiedy obowiązuje.Było wiele zmian i okresów przejściowych że pogubiłem się.Czytając ustawę PORD rozumiem że autobusy muszą mieć wszystkie nie ważne od DMC.Tylko nie wiem od kiedy.Proszę o odpowiedź.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Panowie mam pytanie jak to jest z tym ogranicznikiem prędkości na dzień dzisiejszy.Interesuje mnie jakie auta i od kiedy obowiązuje.Było wiele zmian i okresów przejściowych że pogubiłem się.Czytając ustawę PORD rozumiem że autobusy muszą mieć wszystkie nie ważne od DMC.Tylko nie wiem od kiedy.Proszę o odpowiedź.Pozdrawiam

 

Powyżej 12T DMC wszystkie od 01.01.1988 także autobusy powyżej tej DMC.

Powyżej 3,5 T do 12 T DMC od 01.10.2001 i wszystkie autobusy ponizej 12T DMC więc także i te do 3,5 T

 

Oczywiście są wyjątki dla pojazdów specjalnych, zabytkowych, uzywanych wyłącznie do prac na terenach miejskich i także takich które konstrukcujnie nie osiągają takie prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!A jakiś akt prawny gdzie to jest zapisane?

Bo w najnowszym ADR jest znowu że ogranicznik prędkości wymagany dla poj od 3.5t do 12 t-rej po 31 grudnia 2007r.Nie wiem jak to wszystko rozumieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i jeszcze większy chaos.Poczekam jak Kolega Marek poda mi akt prawny.W ADR jest inaczej.Nie wiadomo czego się trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najbardziej lubię rękopisy... ale kupnym towarem też nie pogardzę :P

 

Mam kolegę "pisarza" :D:D:D, nieźle mu to wychodzi, więc zapraszam do wspólnego czytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!A jakiś akt prawny gdzie to jest zapisane?

Bo w najnowszym ADR jest znowu że ogranicznik prędkości wymagany dla poj od 3.5t do 12 t-rej po 31 grudnia 2007r.Nie wiem jak to wszystko rozumieć

 

To był okres przejściowy do 31 grudnia 2007 roku.

Ten termin juz minął więc te pojazdy mają już mieć ogranicznik.

Patrz do wcześniejszych wersji PoRD.

Pkt 29 DzU 108 poz. 908 z 2005 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale mam ten dziennik ale nie mogę tego znaleźć.Nie wiem czy dobrze szukam.O jaki pkt 29 chodzi.?

 

Musiałbyś mieć PoRD w brzmieniu z 2005r.

Zobacz do DzU nr 92 poz. 884 z 2004, wszystko jest w art 3. tej ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś mieć PoRD w brzmieniu z 2005r.

Zobacz do DzU nr 92 poz. 884 z 2004, wszystko jest w art 3. tej ustawy.

A nie dlaczego z 2005r Dz.U 108 poz.908 art.66.1a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś mieć PoRD w brzmieniu z 2005r.

Zobacz do DzU nr 92 poz. 884 z 2004, wszystko jest w art 3. tej ustawy.

A nie dlaczego z 2005r Dz.U 108 poz.908 art.66.1a

 

Bo chodzi o zapis który podawał okresy przejściowe od jakiej daty stosowanie ogranicznika pr. w danym rodzaju pojazdów jest już wymagane.

Okresy te już minęły i wszystkie pojazdy wymienione w art.66 1a mają mieć ograniczniki z zastrzeżeniem ust. 1b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo!Już znalazłem.Dziwi mnie tylko czemu ujednolicając tą ustawę nie napisali o tym tak żeby było w jednym miejscu.

Zastanawiam się teraz czemu w cz 9 ADR nie poprawili tego a może mają inne warunki dla pojazdów ADR.Widocznie tak musi być i nic się nie poradzi.Wielkie dzięki Kolego Marku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo!Już znalazłem.Dziwi mnie tylko czemu ujednolicając tą ustawę nie napisali o tym tak żeby było w jednym miejscu.

Zastanawiam się teraz czemu w cz 9 ADR nie poprawili tego a może mają inne warunki dla pojazdów ADR.Widocznie tak musi być i nic się nie poradzi.Wielkie dzięki Kolego Marku.

 

Akurat w tej ustawie, DzU nr 92 poz. 884 z 2004 przepisu ust. 1 pkt 1 lit. b, pkt 2 lit. c i pkt 3 nie stosuje się do pojazdów przewożących towary niebezpieczne.

Natomiast to, że zapis w art. 66 pkt.1a nie odpowiada zapisom w dz. 9 ADR to już jest Twoje odkrycie i tylko jeszcze nie wiadomo dlaczego tak jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czyli reasumując na dzień dzisiejszy bez względu na datę pierwszej rejestracji (czyli i te przed 1988r) Wszystki samochody ciężarowe pow 3,5 t powinny być wyposażone w homologowany ogranicznik prędkości.

Przepis nie dotyczy pojazdu:

1) specjalnego lub używanego do celów specjalnych Policji, Agencji Bezpieczeństwa

Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu

Wojskowego, SłuŜby Celnej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, StraŜy Granicznej,

Służby Więziennej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Biura Ochrony Rządu i

jednostek ochrony przeciwpoŜarowej;

2) zabytkowego;

3) nierozwijającego, ze względów konstrukcyjnych, prędkości większej niż odpowiednio

określone w ust. 1a;

4) używanego do prowadzenia badań naukowych na drogach;

5) przeznaczonego wyłącznie do robót publicznych na obszarach miejskich

 

Czyli niema już opcji z pojazdami do 12 ton i datą rejestracji do 2001roku

A wiec zacznie sie kocioł Bo pełno takich jeżdzi w tym przedziale nie posiadających ograniczników PRAWDA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to ważne ,ale powinno być tak :

 

BEZ OGRANICZNIKA ;

 

AUTOBUSY do 10T DMC ---- 1 rej, przed 01.10.2001r.

 

AUTOBUSY powyżej 10T DMC. ----- 1 rej. przed 01.01.1988r.

 

CIĘŻAROWE I CIĄGNIK /zespół/ powyżej 12T DMC ---- 1 rej. przed 01.01.1988r.

 

CIĘŻAROWE I CIĄGNIK /zespół/powyżej 3,5T DMC do 12T dmc --1 rej.przed 01.10.2001r.

 

W pozostałych przypadkach musi być 0d 01.01.2008r. zamontowany ogranicznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to ważne ,ale powinno być tak :

BEZ OGRANICZNIKA ;

AUTOBUSY do 10T DMC ---- 1 rej, przed 01.10.2001r.

AUTOBUSY powyżej 10T DMC. ----- 1 rej. przed 01.01.1988r.

ale jeszcze to ...

Art. 66.

1b. Przepis ust. 1a nie dotyczy pojazdu:

go;

3) nierozwijającego, ze względów konstrukcyjnych, prędkości większej niż odpowiednio określone w ust. 1a;

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Okresy te już minęły i wszystkie pojazdy wymienione w art.66 1a mają mieć ograniczniki z zastrzeżeniem ust. 1b.

:ok:ok

Nie dotyczy poj. ADR. Tą kwestie reguluje część B ADR. Jest to umowa międzynarodowa i zobowiązaliśmy się jej przestrzegać od momentu ratyfikacji. I zpisy tam zamieszczone obowiązują niezależnie od innych zapisów prawnych. To co jest zapisane w 9.2.5 obowiązuje i tego się nie przeskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mmiodzio okresy przejsciowe na te wyszczególnienia już sie pokończyły teraz praktycznie wszyskie powyżej 3,5 tony mają posiadać ogranicznik prędkości. Wyjątkiem są te co napisałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.