Skocz do zawartości

Zmiana DMC samochód ciężarowy rama


lawy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam problem a bardziej dwa w jednym dniu i nie wiem jak podejść do tematu.

 

1. Fiat ducato 2007 z nie rejestrowany w Polsce.

Problem polega na tym że dmc. pojazdu to 3200 jest to rama podwójna kabina klient chce go przystosować do przewozu pojazdów ale skoro waży 2100 to ładowności będzie miał 1100kg trochę mało i chciałby to zmienić.Jakie dokumenty powinien przedstawić i jakich zmian powinien dokonać oraz kto może je wykonać oraz jakie stosowne dokumenty musi mi dostarczyć aby móc zarejestrować ten pojazd z dmc. 3500kg.

 

2. Drugi przypadek to samochód także ciężarowy zarejestrowany w Polsce.jest to sprinter rama z zabudową karetka na tabliczkach widnieją dmc 3500 a w dokumentach 5500 ktoś przebudował i nie wymienił tabliczek co zrobić aby wrócić do dmc3500 i jakie stosowne dokumenty trzeba przedstawić aby takie zmiany konstrukcyjne były zgodne z prawem i żeby odpowiednio wykonać przegląd techniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Możesz zmieniać ładowność kosztem np. ilości osób i odrotnie,ale nic z dmc.
:? Kolego jeśli piszesz coś takiego to chociaż zacznij od słów "moim zdaniem".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia się nigdy dmc pojazdu.
2. W przypadku dokonania zmian konstrukcyjnych, przeznaczenia, pojazdu marki, typu i modelu

produkowanego fabrycznie, ustalona dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać jej pierwotnej

wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Wykonałem zmiany konstrukcyjne przyczepy 2 osiowej dmc 2700kg.W przyczepie dokonano wymiany osi jezdnych na inne co jest głównym powodem ograniczenia dmc do 2000kg. Niestety wydział komunikacji odesłał klienta z kwitkiem tłumacząc że w pojazdach fabrycznych nie można obniżać dmc proszę opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK postapił właściwie ponieważ dokonano wymiany osi na oś o zbyt małej wytrzymałości. A cała operacja miała na celu dostosowania przyczepy do samochodu ciągnącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżyć prawie zawsze można tylko trzeba rozsądnie to opisać.

 

Dokładnie.

Można się jeszcze ewentualnie podeprzeć jakimś kwitkiem od producenta.

 

WK postapił właściwie

 

Nie postąpił właściwie, gdyż nie istnieje przepis zabraniający obniżenia DMC, za to są przepisy sugerujące wprost, że jest to dopuszczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możecie proszę podajcie na jakiej podstawie można dokonać takiej zmiany.Lepiej zawsze zmniejszyć niż zwiększać dmc przyczepy czy pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz. U. z 2007r. Nr 186, poz. 1322

§ 14. 4. W przypadku zgłoszenia przez właściciela pojazdu wniosku o zmianę danych technicznych

pojazdu dotyczących mas i nacisków osi, zawartych w dowodzie rejestracyjnym, wynikającą ze

zmiany właściwych, określonych w przepisach warunków technicznych, do wniosku dołącza się:

1) dowód rejestracyjny pojazdu;

2) oświadczenie wystawione przez producenta lub przedstawiciela producenta potwierdzające, że

pojazd był homologowany zgodnie z wnioskowanymi danymi technicznymi.

 

Sam robiłem kilka zmian z DMC w górę i w dół. Jest to możliwe i śpię spokojnie bo miałem odpowiednio mocne papiery. W jednym WK wystarczyło oświadczenie przedstawiciela producenta (jesteśmy ASO) a w niektórych wyciąg homologacji lub ich kopia.

 

Dodam też, że za każdym razem miałem telefon z WK i po przedstawieniu powyższego przepisu WK następne zmiany robił bez problemów. Raz WK po ciężkich bojach nie mając argumentów zarejestrował samochód ale wszczął wobec mnie postępowanie wyjaśniające które bez problemu obroniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, nie przekraczałem tych wartości...

 

Jestem zdania, że zmiana DMC w uzasadnionych przypadkach jest do ruszenia, choć w naszym chorym kraju zawsze będzie ktoś kto chce uciec przed podatkami i innymi opłatami. Niemcy jakoś sobie z tym radzą i dopuszczają wszelkie zmiany. Podejrzewam, że sankcje są na tyle dotkliwe że nikomu się nie kalkuluje kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.