Skocz do zawartości

Rejestracja nieprzerejes. auta, zgubione wszystkie dokumenty


lipek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem. Otóż kupiłem samochód i odjeżdżając od poprzedniego właściciela (teczka została na dachu) zgubiłem wszystkie dokumenty - dowód rej, kartę pojazdu, polisę oc, dokumenty od lpg oraz umowy - poprzedni właściciele nie przerejestrowywali auta na siebie - 4.

Udało mi się zdobyć dane właściciela z dowodu, powiedział, że może pomoć - zgłosić się po wydanie wtórników, lecz nie wie, czy będzie w stanie to zrobić - wyrejestrował w swoim WK i ma wątpliwości, czy je mu wyrobią. Może iść do WK pod warunkiem, że nie straci czasu na marne... Osoba, która odkupiła samochód nie przerejestrowała go na siebie, tak jak 3 kolejne... Kto może udać się do WK w celu wyrobienia wtórników? Czy potrzebna jest jakaś notatka, pismo z policji o ich zagubieniu?

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrata dowódu rejestracyjnego i karty pojazdu nie jest tak dużym problemem, jak utrata dowodów własności (umów), w Twoim wypadku kilku - musisz uzyskać ich duplikaty. Od tego trzeba zacząć.

Do przerejestrowania pojazdu, w sytuacji zagubienia DR i KP nie musisz do wniosku dołączyć ich wtórników. Wtórnik karty pojazdu dostaniesz już Ty po przerejestrowaniu.

Zapewne Twój WK będzie chciał do rejestracji zaświadczenie potwierdzające dane w zagubionych dokumentach, wydane przez urząd, w którym ostatnio był zarejestrowany Twój samochód, ale to będziesz mógł sobie sam załatwić, oczywiście jak będziesz miał duplikaty umów.

 

Nie będzie potrzebne żadne pismo z Policji, wystarczy, że złożysz oświadczenie pod odpowiedzialnością karną o zagubieniu DR i KP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Dziś udało mi się zdobyć umowę między osobą widniejącą w DW, a pierwszą osobą, która kupiła auto. Staram się uzyskać kolejne umowy, jak będę miał komplet udam się do WK i napiszę, co udało mi się załatwić. Dziękuję bardzo jeszcze raz za pomoc.

 

Pozdrawiam

 

[ Dodano: 21-12-2011, 18:43 ]

Więc mam już wszystkie umowy, począwszy od osoby znajdującej się w DR, aż po mnie. Wybieram się jutro do WK, który wydał DR, w którym muszę dostać zaświadczenie potwierdzające dane w zagubionych dokumentach. Czy coś jeszcze muszę "załatwić" w danym urzędzie? Chodzi mi głownie o to, gdzie i w którym momencie muszę złożyć oświadczenie pod odpowiedzialnością karną o zagubieniu DR i KP?

 

[ Dodano: 21-12-2011, 18:50 ]

Zastanawiam się również, czy muszę zabierać ze sobą tablice rejestracyjne? Czy będą one komuś potrzebne w Urzędzie, do wglądu, czy czegokolwiek?

 

[ Dodano: 28-01-2012, 11:42 ]

Udało się, zarejestrowałem samochód, wyglądało to tak jak napisane wyżej.

 

Dziękuję bardzo za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Utrata dowódu rejestracyjnego i karty pojazdu nie jest tak dużym problemem

celem odświeżenia tematu,pytanie do pracowników WK i nie tylko

klient pogubił dokumenty, nie zdążył ::? przerejestrować pojazdu, twierdzi że przegląd ważny do maja 2014, z poprzedniego WK dostał potwierdzenie zarejestrowania, pojawił się na stacji celem wykonania BT oczywiście bez DR został odprawiony z kwitkiem, ale mu podpowiedziałem że jeżeli ma ważny przegląd to może spokojnie udać się do WK (oczywiście m. Łódź) bo od czerwca ub. roku zmieniły się przepisy (Dz.U. z 2013 poz 710) i pracownik WK może spokojnie sprawdzić TNBT w CEPiK-u, facet twierdzi że informował że przegląd jest ważny ale pomimo tego odesłano go na BT (bez tablic tymczasowych), moje pytanie czy tak jest wszędzie czy tylko w m. Łodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pracownik WK może spokojnie sprawdzić TNBT w CEPiK-u

 

Teoretycznie tak, a praktycznie tylko raz spotkałem się z tym, że w CEP był termin.

 

odesłano go na BT (bez tablic tymczasowych)

 

Pewnie nie na BT, ale po zaświadczenie z ostatniego (ważnego) OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie na BT, ale po zaświadczenie z ostatniego (ważnego) OBT.

no właśnie nie, na BT

praktycznie tylko raz spotkałem się z tym, że w CEP był termin.

:shock: to po co ten cały cyrk z wysyłaniem do CEP-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pracownik WK może spokojnie sprawdzić TNBT w CEPiK-u

 

Teoretycznie tak, a praktycznie tylko raz spotkałem się z tym, że w CEP był termin.

Przesadzasz. :-P Widziałam tego więcej. :)

 

Ale Michał, to skorzystanie z informacji o TNBT z CEP-iku nie dotyczy tylko wydawania wtórnika DR?

 

Rozp. w spr. rejestracji.... § 10. 1. W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego pojazdu organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu wydaje wtórnik dowodu rejestracyjnego po:

1) przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana;

2) przedstawieniu tablic rejestracyjnych;

3) sprawdzeniu terminu następnego badania technicznego pojazdu w centralnej ewidencji pojazdów, o której mowa w art. 80a ustawy, a w przypadku braku informacji w tej ewidencji, po przedstawieniu wyciągu z rejestru badań technicznych pojazdów prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, określającego termin następnego badania technicznego pojazdu;

 

I MAX, ten przepis obowiązuje od 22.07. 2013 roku :)

 

odesłano go na BT (bez tablic tymczasowych)
Pewnie nie na BT, ale po zaświadczenie z ostatniego (ważnego) OBT.

 

Zapewne chodziło o wtórnik zaświadczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sięgnij do kpa - nie masz prawa wymagać zaświadczenia w tej sprawie, jeśli dysponujesz takimi danymi sama. Dziurawym rozp. się nie zasłaniaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I MAX, ten przepis obowiązuje od 22.07. 2013 roku

a to przepraszam

Zapewne chodziło o wtórnik zaświadczenia

chodziło o BT, klient nie wiedział gdzie było robione ostatnie BT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sięgnij do kpa - nie masz prawa wymagać zaświadczenia w tej sprawie, jeśli dysponujesz takimi danymi sama. Dziurawym rozp. się nie zasłaniaj...

To wg Ciebie i zaświadczenia z poprzedniego WK też nie należałoby wymagać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, a praktycznie tylko raz spotkałem się z tym, że w CEP był termin.

Tak sobie teraz pomyślałem, ale gdzie było wykonywanie ostatnie BT widać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Olga - nawet zaświadczenia z poprzedniego WK nie powinno być. I w światłych Urzędach takich jak np. Poznań nikt od Ciebie tego nie zażąda. A zaścianek bydgoski... no cóż ;)

Pamiętaj że ten zapis o zaświadczeniu w PoRD to relikt minionej opieki, gdzie funkcjonowały wyłącznie lokalne bazy i wyłącznie papierowe dokumenty i ich klasyczne formy obiegu. Obecnie, przy Cepiku i nowelizacji kpa można skorzystać z zasad przepisów tegoż kpa właśnie na zasadzie reguł kolizyjnych. Oczywiście wymaga to wiedzy, chęci itd...

 

Max - bardzo często w bazie nie widać absolutnie nic o badaniu i ubezpieczeniu. A nieraz tak. Zasad brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale gdzie było wykonywanie ostatnie BT widać?

 

Niestety. Jedyna nadzieja w poprzednim właścicielu - może pamięta gdzie było robione.

 

Oczywiście wymaga to wiedzy, chęci itd...

 

A najlepiej zmiany przepisów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.