Skocz do zawartości

rozmiar opon?


arafal25

Rekomendowane odpowiedzi

Jak podejść do badania Policja zabiera DR cyt" rozmiar opon niezgodny z zapisem na

tabliczce informacyjnej" ( tabliczka na słupku informująca o ciśnieniu w ogumieniu)

Na w/w tabliczce widnieje - 175/65R13 i 155/80R13,

Klient ma założone 185/60R14.????????

 

A jest to mazda 323 z 1991r JMZBG13C200619500

napisałem w zaświadczeniu że pojazd posiada 185/60R14 i prawidłowy ich rozmiar zgodnie z katakogiem autodaty. A Policja twierdzi że w ich katalogu nie ma takich i trzeba zmienić.

 

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podejść do badania Policja zabiera DR

To u was już faktycznie policja nie ma co robić ,,,

przecież te rozmiary dają tę samą średnicę, no chyba że są ich zdaniem zbyt wytrzymałe ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzenie wydażyło się wczoraj a dzisiaj jak by dostarczył zaśw, z SKP to na komendzie oddadzą DR.

 

 

Nośność opon w nornie 475kg. każda a DRC około ~`1400kg

 

[ Dodano: 28-11-2011, 14:07 ]

DMC około ~1400kg

 

[ Dodano: 28-11-2011, 14:09 ]

a jeszcze gość za to dostał 500zł mandatu

 

[ Dodano: 28-11-2011, 14:09 ]

za niesprawny stan techniczny pojazdu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zabrał tylko za te opony i na dodatek wystawił mandat to ja bym zaczął od oficjalnego pisma do komendanta żeby mi na piśmie dał podstawe prawną takiego postępowania,a jak to nie pomoże to sprawę do sądu na 100% do wygrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwoniłem do serwisu ale wg tylko 13 155/.......,165/........., 175/.........

Bo faktycznie katalogi tak dają, gość miał pecha i widocznie auto tak sprawne, że nie było się do czego przyczepić ,,,,

 

[ Dodano: 28-11-2011, 14:24 ]

a jak to nie pomoże to sprawę do sądu na 100% do wygrania.

raczej na 99% ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policja zabiera DR cyt" rozmiar opon niezgodny z zapisem na

tabliczce informacyjnej"

Żeby zatrzymać DR za rozmiar opon ,to trzeba mieć podstawę prawną a nie nalepkę na słupku.

Mamy przepis tylko na tę okoliczność

2. Na tej samej osi zamontowane są

opony o różnych rozmiarach.

Jak dla mnie , brak podstaw do zatrzymania DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę o zakład że klient pyskował policjantowi i taki był efekt końcowy, nie tak dawno robiłem dodatkowe za brak gaśnicy, trójkąta jednego oświetlenia tablicy i jeszcze jakieś dwie "drobnostki", klient się przyznał że doszło do słownej "przepychanki" i efektem było zatrzymanie DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tak dawno robiłem dodatkowe za brak gaśnicy, trójkąta jednego oświetlenia tablicy i jeszcze jakieś dwie "drobnostki",

no to to jestem w stanie zrozumieć ale

Żeby zatrzymać DR za rozmiar opon

To chyba przerost formy nad treścią :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to że policjant go wypunktował na przegląd za 98, zresztą to już nie pierwszy raz że jak ktoś się uderzy w pierś i przeprosi za swoje zachowanie na drodze to i podejście władzy jest inne

szkoda że my nie mamy takiego instrumentu poskramiania nerwowych klientów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro gość ma znowu do mnie przyjść bo zaświadczenie, zerwał sobie tą nieszczęsną tabliczkę ( jego auto to se może ) i co JA mam mu kazać zmieniać opony na te 13??????

Przecież sam robiłem mu OBT ze 2 miechy temu na tych oponach był i co teraz, sam na siebie będę pisał że teraz trza wymienić ?????????

 

Dowód dalej jest na komendzie jutro kazali przyjechać i zobaczyć co ja napiszę. Bo jak

napisałem tak jak pierwszym poście to nie może tak być ( jakieś katalogi i ta tabliczka ) może ktoś mi jakoś mądrze napisze co ja mam napisać??????????????

 

Jestem z małej miejscowości i jakoś nie chcę się wychylać za bardzo z moimi mądrościami bo mnie policaje zajeb.....ą w późniejszym terminie. hejka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z DZ.U 155poz1232 Załącznik nr1poz.3 Ogumienie-Kryterium uznania stanu technicznego pojazdu ,przedmiotów jego wyposażenia i części za niezgodny z warunkami technicznymi.Niema mowy o rozmiarze opon zamontowanych na kołach.

Na tabliczkach informujących w pojazdach o ciśnieniach w ogumieniu są podane rozmiary opon zalecane przez producenta.I nie sądzę by producent zabronił stosowania opon o innych rozmiarach.Ważne jest by dany rozmiar zastosowany w pojeździe nie przekraczał 2% różnicy na średnicy.Oczywiście nośność i wskaźnik prędkości opon zgodny z DMC poj i osiągalną max prędkością poj.

Jeżeli wszystkie kryteria zgodnie z DZ.U.155 to zatrzymanie dow.rej.uważam za nie prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załącznik nr 1 dział I. do RMin.Infr. z dnia 18.09.2009 Dzu 155 poz. 9.1.13 , kryteria punkt 3. Rozmiar opon inny niż przewidziany dla danego typu pojazdu.

Opony o rozmiarze 185/60R14 nie są rozmiarowymi zamiennikami opon 155/80 R13 i 175/65 R13

więc wskazań szybkościomierza nie można uznać za wiarygodne przy takim rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załącznik nr 1 dział I. do RMin.Infr. z dnia 18.09.2009 Dzu 155 poz. 9.1.13 , kryteria punkt 3. Rozmiar opon inny niż przewidziany dla danego typu pojazdu.

Opony o rozmiarze 185/60R14 nie są rozmiarowymi zamiennikami opon 155/80 R13 i 175/65 R13

więc wskazań szybkościomierza nie można uznać za wiarygodne przy takim rozmiarze.

 

Nie zgodziłbym się z tobą gdyż różnica pomiędzy jednym z rozmiarów zalecanych do tego typu pojazdu a zamiennikiem jest różnica 0,1% czyli w granicy błędu, zerknij na zamienniki opon. Ja bym sprawdził czy rozstaw szpilek piasty jest identyczny z otworami felgi ( kłania się demontaż koła), jeśli jest ok to bym to pchnął że jest ok. Policjantowi na drodze wystarczy że ma podejrzenie, a my musimy mieć wiedzę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opona 185/60R14 może być zamiennikiem opony 155/80R13.Różnica średnicy to 0,6mm to jest 0,1%.Z kolei opony podane przez producenta na tablicy ciśnień różnica na średnicy po między nimi to 3,55%!Uważam że zastosowane opony w pojeździe nie spowodują złych wskazań prędkościomierza i drogomierza oraz pracy układu ABS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opona 185/60R14 może być zamiennikiem opony 155/80R13.Różnica średnicy to 0,6mm to jest 0,1%.Z kolei opony podane przez producenta na tablicy ciśnień różnica na średnicy po między nimi to 3,55%!Uważam że zastosowane opony w pojeździe nie spowodują złych wskazań prędkościomierza i drogomierza oraz pracy układu ABS.

 

Jednak producent nie przewidział stosowania takich opon.

Jak inaczej interpretować zapis: "rozmiar inny niż przewidziano dla danego typu pojazdu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opony o rozmiarze 185/60R14 nie są rozmiarowymi zamiennikami opon 155/80 R13 i 175/65 R13

Nie masz racji, wystarczy policzyć lub zmierzyć, poza tym dopuszcza to tabela zamienników,,,

Jednak producent nie przewidział stosowania takich opon.

Tu masz rację, to jest problem w tym przypadku, myślę, że trzeba rozmawiać, bo idąc na ostro (policja w WK też sprawdzi co napiszemy w zaświadczeniu), zwłaszcza iż nie znamy źródła konfliktu,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskutowaliśmy już na tym forum o rozmiarach opon. Rozpatrując oponę nie można się ograniczać jedynie do średnicy zewnętrznej opony. Pamiętajmy, że oponę montujemy na odpowiednią felgę. Odpowiednia to jest taka, która nie zmienia w sposób istotny podstawowych wielkości układu kierowniczego takich jak rozstaw kół i promień zataczania. Zamontowanie szerszych opon na felgi wąskie powoduje zwiększenie kąta bocznego znoszenia. Felgi odpowiednio szerokie do szerszych opon mające takie samo odsadzenie jak te węższe, zmieniają promień zataczania i rozstaw kół co może uczynić pojazd niestabilnym podczas hamowania w sytuacji awarii w układzie hamulcowym. Felgi szerokie o odsadzeniu pozwalającym zachować poprawny rozstaw kół mogą powodować wystawanie opon poza obrys błotnika. Tak więc, jeśli producent nie przewidział takiego rozmiaru opon dla danego pojazdu to widocznie miał powody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forum.norcom.pl/viewtopic.php?p=124257&sid=4a53c7f47f5b5e21a6ad94eabd5de9fb#124257

Panie i Panowie diagności !

Mamy do czynienia z klasycznym przykładem w jaki sposób nie powinno być wystawione zaświadczenie z takiego badania skierowanego przez policje.

 

Pytam się szanownych zwolenników skreślania pozycji 1i2 na zaświadczeniu. Co w takiej sytuacji po takim skreśleniu ma wpisać na drugiej stronie zaświadczenia diagnosta . Proszę powołać się na konkretny zapis wynikający z objaśnienia do wypełniania zaświadczenia.

 

Wyznawcy skreślania 1i2 na zaświadczeniu twierdzą że wpisują, „ustała przyczyna zatrzymania DR„ ja uważam że to jest ewidentnie absurdalny zapis.

Po pierwsze – nic takiego nie wynika ze wspomnianego objaśnienia.

Po drugie jak mogła ustać przyczyna zatrzymania dowodu rejestracyjnego , skoro pojazd będzie nadal jeździł na oponach, które były powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego?Czy zdajecie sobie sprawę, że w ten sposób poświadczacie nieprawdę.

 

Diagnosta nie jest od dywagowania czy ten pojazd może być mniej lub bardziej stabilny a jedynie może sprawdzić czy takie zamienniki są dopuszczalne. Dalsza filozofia to tylko popisywanie się co by było gdyby nie było. Skupmy się na naszej pracy i starajmy się robić to dobrze, bez wypisywania niewiarygodnych absurdów.

Tymczasem nie jeden diagnosta nie potrafi wystawić poprawnego zaświadczenia z takiego badania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji, wystarczy policzyć lub zmierzyć, poza tym dopuszcza to tabela zamienników,,,

Faktycznie, niedopatrzyłem tego rozmiaru w tabeli :oops: co nie znaczy że problem niedopasowania w ten sposób opon nie istnieje w innych przypadkach.

 

 

Jednak producent nie przewidział stosowania takich opon.

Tu masz rację, to jest problem w tym przypadku, myślę, że trzeba rozmawiać, bo idąc na ostro (policja w WK też sprawdzi co napiszemy w zaświadczeniu), zwłaszcza iż nie znamy źródła konfliktu,,,

Dokładnie, bo jak to już ktoś napisał, wynaleźć taką niezgodność w 20-letnim aucie :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.