Skocz do zawartości

Świecąca tablica z np. imieniem za przednią szybą.


mirek.g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!Ja początkujący ale dla mnie też nie.

Art.66 Pkt.1 PPkt.5

Art.66 Pkt.4 PPkt.2

W skrócie:Nie może ograniczać pola widzenia.

Zabrania się stosowania przedmiotów i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze się do tematu z pytaniem co sądzicie o dużym napisie np SCANIA na tylnej ścianie "sypialni " za kierowcą ,która daje poświatę na całą kabinę??!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment - ostatnio był podobny temat na temat ramek do tablic rejestracyjnych - w najnowszych modelach dolne pole takiej ramki to wyświetlacz LED.

 

Moim zdaniem nie... ponieważ jest to źródło światła. Ograniczenie widoczności nie przejdzie. ViaToll tez ogranicza. Nalepka na szybę też, navi też itd. Ale jest to bez wątpienia źródło oświetlenia pojazdu niezgodne z warunkami... Pytanie co, jak jest w środku??

 

Cóż - a jak na upartego podsufitkę w trakcie jazdy zapalę w aucie to co? Tez nie wolno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ,to powiem tak -a niech sobie gościu ma . Jeśli podczas jazdy kierowcy, nie przeszkadza wewnątrz kabiny te oświetlenie to nie ma czego się czepiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment - ostatnio był podobny temat na temat ramek do tablic rejestracyjnych - w najnowszych modelach dolne pole takiej ramki to wyświetlacz LED.

 

Ale to jest światło zewnętrzne - a tych warunki są określone w Dz.U. Natomiast światła wewnętrzne nie są obwarowane żadnymi przepisami poza tym, że

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby

korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało

porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

 

Czyli każdy taki przypadek musi być traktowany indywidualnie i z rozsądkiem, np:

 

jeśli

Świecąca tablica z np. imieniem za przednią szybą.

nie jest w polu widzenia kierowcy (ciężarówki mają z reguły głębokie podszybia) i nie świeci z mocą reflektora drogowego to może być

 

a tu

co sądzicie o dużym napisie np SCANIA na tylnej ścianie "sypialni " za kierowcą ,która daje poświatę na całą kabinę??
może nastąpić rozpraszanie kierowcy w nocy i nie można tego zaakceptować.

 

Ale jak napisałem - każdy przypadek jest indywidualny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak napisałem - każdy przypadek jest indywidualny...

np.

Hipotetycznie zdarza się wypadek - kierowca autobusu wieczorem w deszczu potrącił człowieka, lub wymusił pierwszeństwo (nie ważne) zginął człowiek pieszy- inny kierowca.

Autobus ma 2 lata, bad tech. robione miesiąc temu.

Kierowca tłumaczy się ,że nie widział pieszego bo patrząc w prawe lustro miał refleksy świetlne w szybie kabiny.

W tej szybie odbijała mu się lewa str. ulicy światła reklam , neonów.

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=86276#86276

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światła wewnętrzne nie są obwarowane żadnymi przepisami poza tym, że

Tak, ale jeżeli światło wewnętrzne jest widziane na zewnątrz pojazdu, to jak dla mnie staje się światłem zewnętrznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jeżeli światło wewnętrzne jest widziane na zewnątrz pojazdu, to jak dla mnie staje się światłem zewnętrznym

 

Lampka oświetlenia wnętrza w osobówce tez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka oświetlenia wnętrza w osobówce tez?

Zdaniem co niektórych policjantów tak, bo kiedyś zatrzymali mojego znajomego, bo jadąc nocą miał włączone oswietlenie wnętrza w samochodzie osobowym. Polocjant powiedział mu, że tak jeździć nie wolno :-o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polocjant powiedział mu, że tak jeździć nie wolno

 

Oczywiście, że nie wolno, bo świeci po oczach kierowcy (chociaż są teraz takie co nie świecą :) ). Ale chodzi o to, że ta lampka JEST i być może, bo nie regulują tego żadne przepisy i dopóki nie przeszkadza kierowcy to może być sobie zapalona. A świateł zewnętrznych nawet nie mozna zamontować niezgodnych z rozporządzeniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat, też się zastanawiam długi czas jednak nie zeszło się to jakoś z poszukiwaniami w przepisach... Co do tych imion podświetlanych to bym się przyczepił jednak nie wiem z jakiej parafii :) bo tak sobie myślę - takie oświetlenie jest małego natężenia i jest wewnątrz, jednak gdyby za szybą zamontować szperacza ? Wówczas nikt by tego nie puścił - niby wewnątrz ale widać na zewnątrz i np oświetlenie niebieskie może powodować wprowadzenie w błąd i zwrócenie uwagi. Jest u mnie Scania, ma za szybą przy słupkach kilkunasto centymetrowe paski diodowe niebieskie, takie dziadostewko i nie mogę nigdy na niego trafić żeby go skontrolować ale takie coś to bym mu wyjął z mety.

Uważam, że pojazd nie może mieć nic co zwraca uwagę, wprowadza w błąd innych kierujących.

Kiedyś miałem Golfa II gdzie w pokrywie bagażnika - od wewnątrz- gość zamontować dwie diody niebieskie, który niby miały oświetlać wnętrza jednak tak dawały czadu, że sam się przyglądałem z daleka co to jedzie... i DR do wora na ogólnych warunkach nieprawidłowego oświetlenia...

Co do świetlnych grafik za plecami kierowców też nie jestem przekonany. Przecież to się odbija w szybie czołowej, jestem o tym przekonany. Jadąc w nocy czy szofer zauważy rowerzystę albo wyrwę w jezdni czy konar leżący na drodze ? Poza tym jadąc z przeciwka znowu zwraca się na to uwagę na zasadzie - Co to jest ?

Skonsultuję się jeszcze z wykładowcą z Legionowa, może coś podpowie i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych imion podświetlanych to bym się przyczepił jednak nie wiem z jakiej parafii

Najprościej skorzystać z tego zapisu, Dz U 32§13.1.6:

6) światła czerwone nie powinny być widoczne z przodu, a świat.a białe (żołte selektywne) - z tyłu, z

wyjątkiem światła cofania oraz świateł dodatkowych przewidzianych w 24 ust.1 pkt 8, 25 ust. 2, 26 ust.

3, 27 ust. 2, 31 ust. 1 oraz w 32 ust. 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka refleksji przyszło mi do głowy.

 

Tylne światło stop w osobówkach też jest wewnątrz pojazdu, jednak z uwagi na umieszczenie tuż przy szybie i skierowanie na zewnątrz staje się jednak oświetleniem pojazdu, tak? Dlaczego analogicznie inne źródło światła ustawione za przednią szybą, ale również skierowane na zewnątrz nie jest??

 

Z drugiej strony - czy autobus pod względem oświetlenia podlega jakimś szczególnym zwolnieniom? Nie! A jednak ma tablice kierunkowe... w postaci diodowych tablic :) Jego też się czepimy?? Myślę, że nie, a skoro nie, to dlaczego czepiać się identycznej tablicy z imieniem?? I guzik mnie obchodzi, czy ona ma informacyjny charakter, czy reklamowy, czy jakikolwiek inny.

 

Ale idźmy dalej - skoro tablice takie są dozwolone z przodu, to dlaczego zdecydowanie w sumie popraliście tezę, że podobna tablica umieszczona z tyłu pojazdu (sprawa ramek LED pod tablice) jest już naruszeniem warunków technicznych? Bo ja w tej chwili zaczynam w to wątpić.

 

Natomiast inną sprawą są lampki wewnątrz kabiny. Czy istnieje jakiś wyraźny przepis zabraniający ich używania w trakcie jazdy?? Ja nie znam. Duży ekran navi często daje większa poświatę niż niejedna podsufitka w aucie...

Za chwile święta... Wielu kierowców wstawi maluteńkie choinki na przednią szybę.. Co z nimi? :)

 

Natomiast drażnią mnie (ostatnio na szczęście coraz mniej spotykane) takie pseudo laserowe lampki, które umieszczone wewnątrz kabiny emitują światło na zewnątrz przedstawiając w miarę zbliżania się do tego żródła światła jaką określoną grafikę 3d - to jest moim zdaniem bezdyskusyjnie niebezpieczne.

 

[ Dodano: 30-11-2011, 10:32 ]

Najprościej skorzystać z tego zapisu, Dz U 32§13.1.6:

 

Czyli na przód dajemy dowolny kolor oprócz czerwonego, a na tył dowolny oprócz białego/żółtego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy autobus pod względem oświetlenia podlega jakimś szczególnym zwolnieniom? Nie! A jednak ma tablice kierunkowe... w postaci diodowych tablic Jego też się czepimy?? Myślę, że nie, a skoro nie, to dlaczego czepiać się identycznej tablicy z imieniem??

Diodowe tablice kierunkowe w autobusie bez watpienia maja holologację, zresztą róznica w ich świeceniu a w świeceniu co niektórych tablic z imieniem kierowcy jest bardzo widoczna. Tablica kierunkowa w autobusie prawie nie emituje światła na zewnątrz a jeśli już to jest ono rozproszone i ma kolor zółty lub zółto-zielony. Tablice z imieniem kierowcy są często własnoręczna produkcją złożoną z super jasnych diod led o bardzo wąskim kącie świecenia do tego maja często kolor czerwony lub niebieski, co może wprowadzać w błąd użytkowników dróg.

Wielu kierowców wstawi maluteńkie choinki na przednią szybę.. Co z nimi?

Jestem ich przeciwnikiem, ale raczej nie emitują one zbyt wiele światła, chyba, że sa to tablice diodowe w kształcie choinki, bo one potrafią bardzo mocno świecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - czyli dochodzimy do tego, że tablica z imieniem jest OK, pod warunkiem, że nie będzie za mocno świecić (cokolwiek to oznacza) :) Czyli - jest tabliczka z napisami nie ostrzejszymi niż wyświetlacze w autobusach - OK :) Ramki do tablic - analogicznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - czyli dochodzimy do tego, że tablica z imieniem jest OK, pod warunkiem, że nie będzie za mocno świecić (cokolwiek to oznacza)

Nie do końca, bo obecnośc tablicy kierunkowej w autobusie podyktowana jest zapisem w rozporządzeniu Dz u 32 §18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Ramki do tablic - analogicznie :)

Czyli co z zapisem w dzienniku ustaw 155, zał.1, poz. 1.2?

Kryteria uznania stanu technicznego pojazdu, przedmiotów jego wypozażenia i części za niezgodny z warunkami technicznymi

(...)

(...)

3. Ozdobienie tablic rejestracyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozdobienie tablic rejestracyjnych

owszem ,ale o ramkach nie jest napisane,czym innym jest tablica a czym innym ramka okalająca w/w.To już bylo przerabiane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.