Skocz do zawartości

kilka pytań na egzamin


mik8181

Rekomendowane odpowiedzi

teraz pytanie ostatnio byłem na egzaminie i opisówka była taka . Na badanie przyjeżdza pojazd (przyczepa) cysterna O4 do przewozu materiałów niebezpiecznych po wypadku drogowym ,w wyniku kolizji drogowej uszkodzeniu uległy elementy konstrukcji ramy oraz cysterny.

-potrzebne dokumenty

-jakie badanie przeprowadzasz

-opisz szczegółowo pomiar zbieżności kół (cysterna)

-jakie dokumenty wystawia diagnosta

Proszę o dokładne opisanie tego pytania bo gubie sie w tym wszystkim.

Miałem tą opisówkę na egzaminie i zdałem. Napisałem tak:

-dokumenty: pokwitowanie za zatrzymany DR, protokół z doraźnego badania TDT cysterny po wypadku,

- badanie dodatkowe pojazdu skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego, który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

- pomiar zbieżności - już kilkukrotnie był podawany dobry materiał, ale przy okazji podepnę po raz kolejny http://www.e-autonaprawa.pl/artykuly/366/geometria-wieloosiowych-ukladow-jezdnych.html

- zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym.

I to tyle. Nie ma się co rozpisywać o czynnościach wykonywanych przy okazji BT, bo nie o tym jest pytanie.

Takie pytanie jeszcze czy policjant zawsze zatrzymóję dowód rej cysterny ?
Wypadek musiał być poważny skoro uszkodzeniu uległa rama. W takim przypadku zawsze zatrzymuje, zwłaszcza, że to ADR.
Już zamieszczałem to pytanie, jednak bez odpowiedzi
Nie wiem dlaczego to przeoczyłem.

 

Mógłbyś w kilku punktach wymienic jak sprawdzasz tą zbieżność , artykuł jest ciekawy ale trudno tak krótko z niego opisać dokładnie jak to zrobić z przyczepami nie miałem do czynienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 146
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Grzegorz Łódź

    14

  • korbol

    13

  • Tawrija

    13

  • mamil_km

    12

W skrócie:

- ustawić belkę pomiarową na wysokości czopa zaczepu,

- pomiar robimy zaczynając od ostatniej osi,

- po ustawieniu głowic, robimy kompensację bicia,

- sprawdzamy zmierzone wartości,

Powtarzamy czynności pomiarowe, przechodząc po kolei do następnych osi. Głównym założeniem tego zadania było podanie punktu odniesienia do pomiaru (belka na czopie zaczepu, pomiar od ostatniej osi) i kolejności czynności przy wykonywaniu pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ustawić belkę pomiarową na wysokości czopa zaczepu,

 

A jeśli tyczy sie to przyczepy, to na wysokości otworu sprzęgającego na dyszlu ? Czy może na pierwszej osi ? A może na wysokości łaczenia dyszla z przyczepą ?

 

Pytam bo dyszel jak i pierwsza oś są ruchome (skrętne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę spróbować odpowiedzieć to myślę, że z przyczepą będzie jak z pojazdem

np. trzyosiowym: ..."Zgodnie z wybraną procedurą montujemy głowice elektroniczne do kół drugiej osi tylnej (zwanej bazową) oraz do osi kierowanej. Następnie przeprowadzamy kompensację bicia bocznego tych kół, na których zamontowane są głowice. Potem dokonujemy pomiaru osi bazowej w celu ustalenia jej kąta znoszenia i za pomocą mechanizmów regulacyjnych, dostępnych w tym modelu samochodu, doprowadzamy kąt znoszenia do wartości zerowej. Jednocześnie ustawiamy środek rozstawu kół osi bazowej w osi symetrii podłużnej ramy.

W dalszej kolejności stawiamy prawidłowo przednią oś kierowaną względem wyregulowanej już tylnej osi bazowej. Na koniec pozostaje skontrolować i odpowiednio ustawić pierwszą z tylnych osi. W tym celu demontujemy głowice pomiarowe z osi kierowanej, montujemy je na pierwszej osi tylnej i przeprowadzamy kompensację bicia bocznego. Następnie ustawiamy pierwszą oś tylną względem osi bazowej"...

A jeżeli przyczepa niema osi kierowanej to postępujemy jak w naczepie: najpierw oś tylna względem zaczepu.

Czy dobrze rozumuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i dobrze tyle, że w przyczepach jest to oś skrętna, nie kierowana. Dla mnie jest to spora róznica.

Jasne po prostu cytat jest z badania geometrii trzyosiowego pojazdu, dlatego "oś kierowana". Wydaje mi się, że zasada będzie taka sama- mogę się mylić :oops::-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat jest z badania geometrii trzyosiowego pojazdu,

Skąd ten cytat? Ze strony co krąży na forum odnośnie ustawiania geometrii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miłe grono przyszłych diagnostów ,Koledzy podpowiedzcie jak na skp robi sie owalizacje bębnów bo ostatno miałem to na opisówce i chyba tez na tym poległem bo zacząłem za dużo lac wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miłe grono przyszłych diagnostów ,Koledzy podpowiedzcie jak na skp robi sie owalizacje bębnów bo ostatno miałem to na opisówce i chyba tez na tym poległem bo zacząłem za dużo lac wody
danhal było wielokrotnie na forum skorzystaj z opcji: SZUKAJ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na skp robi sie owalizacje bębnów

Pomiaru dokonuje sie na rolkach hamulcowych a dokłądny jego przebieg jest określony w instrukcji urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja tez szukałem tego tematu na forum ale nic niestety nie znalazłem o tej owalizacji a ten temat często przewija sie teraz na opisowkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o obserwowanie wskaźnika siły hamowania, jego pulsowanie , czyli wzrastanie i opadanie siły hamowania przy jednakowym nacisku na pedał hamulca. Owe pulsowanie świadczy o biciu tarczy lub bębna hamulcowego. Pulsowanie najlepiej widocznie jest przy niezbyt dużym nacisku na pedał hamulca. Przy maksymalnym może pulsowania praktycznie nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO przy badaniu powypadkowym o4 cysterny nie wykonujemy badania adr?
nie, sprawdzasz tylko protokół z doraźnego badania TDT cysterny wydany po terminie wydania skierowania na badanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w zakres tego badania wchodzi

a) zakres badania okresowego

b) zakres badania powypadkowego

c) zakres badania specjalistycznego ADR

? Zgadza się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to ze zakres badania powypadkowego tylko jesli uszkodzenia obejmuja ten zakres (dodatkowa kontrola układu kierowniczego/dodatkowa kontrola zawieszenia /dodatkowa kontrola ustawienia kół jezdnych/urzadzenia podlegajace dozorowi technicznemu)a jesli usterki są jeszcze inne to rozszerzamy o zakres badania okresowego

tak???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego, który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 4, lub noszącego ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0–10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia

 

nie ma nic o dodatkowym ADR, a jedynie o dokumencie dla urządzeń podlegających dozorowi:

 

-Sprawdzenie dokumentu potwierdzającego sprawność urządzenia technicznego, wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego

-Brak dokumentu potwierdzającego sprawność urządzenia, wydanego po terminie wydania skierowania na badanie

 

Czy rozumieć to w ten sposób, że chodzi o cały dział I i jeśli cysterna uległa uszkodzeniu i adekwatnie do uszkodzeń również zakres ADR ?

 

chyba tego się będę trzymać i tyle bo już można zgłupieć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tak jak pisał Kamil (mamil_km), przez zakres ADR chyba rozumieją dokument na sprawność cysterny po wypadku, dokumenty na ABS,zwalniacz tachograf czy ogranicznik prędkości, bo przecież w osobówce to Ci niepotrzebne. Tak ja rozumiem ten zakres, że musi spełniać wymogi formalne dla ADR, a resztę sprawdzisz podczas dodatkowego ADR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robicie żadnego ADR przy powypadkowym. Żądacie jedynie protokołu TDT z doraźnego badania cysterny z datą po wypadku. Kilka osób tak oblało tą opisówkę (w zakresie badania napisali ADR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robicie żadnego ADR przy powypadkowym. Żądacie jedynie protokołu TDT z doraźnego badania cysterny z datą po wypadku. Kilka osób tak oblało tą opisówkę (w zakresie badania napisali ADR).

 

Wytłumacz proszę kolego jak krowie na miedzy jeszcze raz , dokładnie , Jakie badanie trzeba zrobić? Ile badań? Oraz jaki zakres? I będzie na Amen wyjaśnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.