Skocz do zawartości

wyznaczenie terminu badania technicznego


golfik31

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

A jaka jest praktyka z dopełnieniem okresu badań pojazdu do 5 lat od daty I rejestracji , kiedy pojazd sprowadzony jest już w drugim roku dwuletniego terminu. Interpretacja WK jest taka , że mam dopełnić do końca dwuletniego okresu. Na moje pytanie , jaki mam wyznaczyć termin przeglądu , jeżeli do końca dwuletniego okresu brakuje np. 3 tygodnie odpowiedzi nie było. Moim zdaniem interpretacja WK jest błędna , bo nie ma w ustawie okresów przeglądów dla sam. osobowych krótszych niż rok. Wychodzi na to , że niezgodnie z prawem , za pieniądze klienta skracam mu ustawowy termin przeglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • kirko

    7

  • JANUSZ60

    6

  • ketiw38

    4

  • mirek.g

    3

A jaka jest praktyka z dopełnieniem okresu badań pojazdu do 5 lat od daty I rejestracji , kiedy pojazd sprowadzony jest już w drugim roku dwuletniego terminu.

 

To ma badanie ważne i nic nie dopełniasz, tylko robisz ustalenie danych za 60 zeta. A jesli klient się uprze na okresowe lub:

do końca dwuletniego okresu brakuje np. 3 tygodnie

to dajesz zawsze na rok, bo to na dwa lata juz było dane za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma badanie ważne i nic nie dopełniasz

 

Dziwne założenie.

 

to dajesz zawsze na rok, bo to na dwa lata juz było dane za granicą.

 

Dziwne założenie - skąd wiesz??

 

Auto rocznik powiedzmy marzec 2007. Ma w DR badanie do marca 2010. W mrcu 2010 już badane nie było, tylko trafiło do turka na plac i stało. I dziś polak kupuje... I szczerze to takich przypadków właśnie widuję sporo. Przyjeżdża do Polski i chce badanie. No bo musi. I pytanie słuszne - na ile? Tak naprawdę będzie to jego pierwsze badanie. W wyniku tego badania mamy ustali termin badania - pytanie, czy robić dopełnienie do pięciu, czy rok.

 

I oczywiście pytanie uzupełniające - gdzie jest granica pomiędzy zastosowaniem dopełnienia do pięciu, a rokiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto rocznik powiedzmy

 

Blakop - skup się na treści pytania, a fantazjowanie zostaw na boku i nie zamulaj tematu.

 

Dziwne założenie.

 

Jakie dziwne? Jak ma ważne badanie zza granicy to nie wyznaczany, a tym bardzie nie dopełniamy. To nie brocha diagnosty.

 

Dziwne założenie - skąd wiesz??

 

kiedy pojazd sprowadzony jest już w drugim roku dwuletniego terminu.

 

Zakładam, że w zagranicznym DR jest tnb jesli wiemy że jest to dwuletni termin i do tego jego drugi rok. Bo z Francji było by inaczej - prawda?

 

Jesli nie mamy info o tnb to faktycznie robiąc okresowe dajemy do 5-ciu lat od I rej ale nie więcej niz na dwa lata - czyli dopełniamy do pięciu.

 

I oczywiście pytanie uzupełniające - gdzie jest granica pomiędzy zastosowaniem dopełnienia do pięciu, a rokiem

 

Uważam, że należy stosować termin korzystniejszy dla klienta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że należy stosować termin korzystniejszy dla klienta

:ok:ok:ok "Mały" :x jestem tego samego zdania i tak cały czas postępuję....

Blakop - skup się na treści pytania,
-chyba jeszcze go trzyma po wekhendzie... :x:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. ustalanie danych do rej. się nie sprawdza , bo kolega miał scysję z klientem odesłanym pod byle pretekstem z WK. Urzędnicy wyganiają klientów , bo łatwiej im przepisać z gotowca wszystkie dane pojazdu i mają z głowy. Klient z kolei woli zapłacić te 98 zł zamiast 60 i nie biegać z wywalonym ozorem. Prawo o ruchu drogowym mówi , że badanie techniczne przeprowadza się na wniosek użytkownika pojazdu.Jak ma fantazję , to może badać co miesiąc i diagnoście nic do tego,że jeszcze badanie ma ważne. Rzeczą diagnosty jest ustalenie prawidłowo następnego terminu badania. Uważam ,że WK źle interpretuje przepis o dopełnieniu do 5 lat. Jeżeli do końca 2 letniego terminu ważności badania jest ponad rok - dopełniamy do 5 lat. Jeżeli poniżej roku - dajemy na rok , bo w ustawie nie ma dla osobowych terminów krótszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glabus, Ale jak robisz identyfikacje pojazdu to nie określasz terminu badania. A gdy robisz OBT to już musisz określić i wtedy klient jest stratny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam ,że WK źle interpretuje przepis o dopełnieniu do 5 lat.

Zależy które :)

Jeżeli do końca 2 letniego terminu ważności badania jest ponad rok - dopełniamy do 5 lat. Jeżeli poniżej roku - dajemy na rok , bo w ustawie nie ma dla osobowych terminów krótszych.

Też tak uważam.

Jak dla mnie to w tzw. "dopełnianiu do 5 lat" nie chodzi o dawanie terminu krótszego niż rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. ustalanie danych do rej. się nie sprawdza ,

Glabus, -a niby dlaczego... :?: Jezeli klient ma"bumagę"z WK i jest napisane o co biega to nie ma problemu...

Klient z kolei woli zapłacić te 98 zł zamiast 60
Nikt mu tego nie zabrania.Jezeli mówi mi ze chce wykonac OBT przed I rej.w kraju nawet jezeli ma jeszcze wazne OBT z zagranicy to nie ma sprawy.Dostaje do podpisu "bumagę"i ja wtedy robię swoje...
Jeżeli do końca 2 letniego terminu ważności badania jest ponad rok - dopełniamy do 5 lat. Jeżeli poniżej roku - dajemy na rok ' date='[/quote']

:ok:ok:ok

Zależy które

Zgadza się....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadki i kombinacje kombinacji czasowe terminów przeglądów można mnożyć w nieskończoność. Podsumowując : uważam , że wyznaczanie następnego terminu okresowego przeglądu samochodu osobowego za mniej niż rok jest niezgodne z obowiązującym prawem ,a taka jest właśnie praktyka miejscowego WK .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja następująca : osobowy , pierwsza rejestracja 09.02.2009 jako taxi, pierwsze OBT miał po roku, drugie po dwóch latach i teraz przyjeżdża na trzecie OBT ale nie jest już taksówką. TNBT wyznaczamy do pięciu lat od daty pierwszej rejestracji tj. 09.02.2014 czy na rok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy wrócmy jeszcze do takiego przypadku:

data pierwszej rej. 06.01.2009,

tnb 06.01.2012 przyjeżdża na badanie 30.01.2012 a wiec juz po trzech latach i co robicie? jaka data ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując : uważam , że wyznaczanie następnego terminu okresowego przeglądu samochodu osobowego za mniej niż rok jest niezgodne z obowiązującym prawem ,a taka jest właśnie praktyka miejscowego WK .

 

Skoro WK wie lepiej na ile dać badanie to niech sami stemplują DR, Ty pisz zaświadczenie z pieczątką termin badania do decyzji WK i tyle :lol:

 

[ Dodano: 07-02-2012, 10:16 ]

tnb 06.01.2012 przyjeżdża na badanie 30.01.2012

 

Ja " uzupełniam" czyli do 06.01.2014 i nikt jeszcze się nie czepiał nawet Panowie z TDT na kontroli :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjeżdża na badanie 30.01.2012 a wiec juz po trzech latach i co robicie? jaka data

6.01.2014

Właśnie tu masz czysty przykład dopełnienia do 5-ciu lat, nie wiem w czym problem,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem w czym problem

 

No jak to w czym, jak aferze Rywina "i, lub czasopisma" jeden interpretuje tak a inny inaczej, jak się spóźnił po 3 latach to na rok :evil: Jeden przepis, dwóch Polaków i trzy zdania to chyba normalne w naszym kraju :-P

 

A jeszcze inna zagwozdka skoro mówimy o terminach

 

I rej 06.01.2009 r. TNBT w DR 05.01.2012 bo tak w niektórych WK wpisują, badanie okresowe robimy 30.01.2012 i do kiedy dajemy do 06.01.2014 czy 05.01.2014 ::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się spóźnił po 3 latach to na rok

Też tak kiedyś mówiłem, ale Demokraci mnie wyśmiali ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się spóźnił po 3 latach to na rok

Też tak kiedyś mówiłem, ale Demokraci mnie wyśmiali ,,,

 

to znaczy,że wczesniej "dawałes " na rok w takim przypadku,a teraz dopełnienie do pieciu?

przeczytałem wiele o tym na forum i chciałbym wiedziec jak to w końcu jest bo spotkałem tez opinie właśnie,ze dopelnienie jest tylko dla WK

dodam jeszcze,że pojazd tzw."krajowy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy,że wczesniej "dawałes " na rok w takim przypadku

Nie zdążyłem, wyśmiali wcześniej moje zdanie na ten temat,,, dopełnianie jest młode (wrzesień 2009),,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy,że wczesniej "dawałes " na rok w takim przypadku

Nie zdążyłem, wyśmiali wcześniej moje zdanie na ten temat,,, dopełnianie jest młode (wrzesień 2009),,,

 

czyli cos zle zrozumiałem,że dopelnianie to było wczesniej

Januszu 60 a gdzie mozna cos poczytac o tym dopelnianiu ,chodzi moi o jakies dzienniki,ustawy ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie mozna cos poczytac o tym dopelnianiu

To wynika z zapisu PoRD art. 81

 

CYTAT "przeprowadza się przed upływem 3

lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji

i nie później niŜ 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a

następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem wiele o tym na forum i chciałbym wiedziec jak to w końcu jest bo spotkałem tez opinie właśnie,ze dopelnienie jest tylko dla WK

dodam jeszcze,że pojazd tzw."krajowy"

 

Z tego tematu to "doktoryzował" się GK.

Kiedyś naświetlił mi ten problem i swoje inne zdanie od obowiązujęcej wykładni.

W/g nie go nie może być dopełnienia bo nigdzie w przepisach nie jest literalnie podany TNBO inny niz 6-mc, 1 rok lub 2lata no i oczywiście ten trzyletni dla nowego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.