Skocz do zawartości

Skomplikowana sprawa z zakupem i przerejestrowaniem pojazdu


urbas86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić, więc liczę na pomoc fachowców.

Mianowicie:

Mam okazję kupić samochód, cena fajna, autko fajne - ale to bez znaczenia, ogólnie chcę go mieć. Gościu, który ma go sprzedać mnie, nie przerejestrowywał auta na siebie kiedy je kupił (kilka lat temu), ponieważ facet który mu je sprzedawał cały czas spłacał kredyt za ten samochód (wiec chyba oficjalnie sprzedać go nie mógł, tak?). Pierwszy właściciel spłacił auto i mimo tego nie zawarł umowy z drugim właścicielem (więc jeśli dobrze kombinuje, właściciel pierwszy cały czas jest właścicielem?). Co ciekawe, ten drugi (sprzedający mnie) ma OC na siebie (nie wiem jak to zrobił).

Ogólnie znam też pierwszego właściciela, wszyscy jesteśmy wspólnymi znajomymi i wszyscy chcemy tę sprawę rozwiązać jak najlepiej/najszybciej/najtaniej. Pytanie brzmi: z kim mam podpisać umowę kupna - sprzedaży, skoro w DR jest bank (dzięki kredytowi właściciela pierwszego), a OC jest wystawione na właściciela drugiego. Wytłumaczcie mi też proszę, jak on to OC wykupił? :) Dla mnie to czarna magia, więc liczę na cenne rady.

Mam tylko nadzieję, że właściciel 1 nie musi teraz zawierać umowy z 2. ażeby on mógł odsprzedać auto mnie, czyli właścicielowi trzeciemu. :P

 

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo ;) Czekam na rady i z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kim mam podpisać umowę kupna - sprzedaży, skoro w DR jest bank (dzięki kredytowi właściciela pierwszego),

Czy w DR jedynym włascicielem jest tylko bank czy współwłascicielem... :?:

Pierwszy właściciel spłacił auto
Jezeli spłacil juz kredyt to musi załatwic w banku zeby ten fakt odnotowac w DR....

Zawierasz umowe z tym który jest wpisany w DR jako własciciel...

Mam tylko nadzieję, że właściciel 1 nie musi teraz zawierać umowy z 2.

To jest tylko kwestia porozumienia poprzednich włascicieli... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze znajomymi, to na transakcjach różnie się wychodzi 8)

 

Najpierw sprawdź kto widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel, bo w przypadku kredytowania mogą być różne opcje - może być sam bank albo Twój znajomy, a bank wpisany jako współwłaściciel, a może właścicielem na DR jest Twój znajomy, a w adnotacjach jest wpisany zastaw rejestrowy.

Jeśli bank jest wpisany jako właściciel albo współwłaściciel (najprawdopodobniej tak jest), a kredyt został spłacony, to znajomy musi Ci przekazać tzw. zwrotne przeniesienie własności - różnie banki to tytułują, ale jest to dokument wystawiony przez bank potwierdzający spłatę kredytu, a w związku z tym własność tego pojazdu jest zwrotnie przeniesiona na osobą, z którą była zawarta umowa przewłaszczenia.

Co do dalszych umów, to już sam musisz zdecydować.

Jak zawarł umowę OC gość, który niby nie był właścicielem - nie wiem, wydaje mi się, że firmy ubezpieczeniowe wołają umowę kupna, ale może się mylę :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że firmy ubezpieczeniowe wołają umowę kupna

OLGA-FU wołaja jedynie $$$$$ i mozna praktycznie wszystko ubezpieczyć...Dla nich nie jest wazne kto wpisany jest w DR.... :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy właściciel spłacił auto
Jezeli spłacil juz kredyt to musi załatwic w banku zeby ten fakt odnotowac w DR....

Zawierasz umowe z tym który jest wpisany w DR jako własciciel...

Do przerejestrowania nie trzeba wykreślenia banku w DR - wystarczy mieć zwrotne przeniesienie własności pojazdu' date=' oczywiście w oryginale :)

 

[ Dodano: 22-12-2011, 22:42 ]

OLGA-FU

:D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze komentarze do sprawy.

W dowodzie jako właściciel widnieje sam bank. Dla mnie najwygodniej byłoby podpisać umowę z pierwszym właścicielem, dołączyć do niej papierek z banku o tym, że ten kredyt był spłacony itd. - ale czy tak można? Wiem, że z tym świstkiem z banku mogę zgłosić się do swojego WK przy przerejestrowywaniu pojazdu, bo dziś o to pytałem Panią w informacji, więc wychodzi na to że właściciel 1. nie musi nic w DR zmieniać.

Jeśli to co napisałem jest wykonalne (a tego nadal nie jestem pewien), pytanie co WK na OC na inną osobę? Oczywiście nie będą wiedzieli, że gość z OC jeździ tym autem kilka lat, bo nie chce im narobić syfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do zawartej umowy ustnej przez pierwszego i drugiego właściciela. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym umowa ustna jest również obowiązująca:

Art. 60

 

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Jednakże mamy tu sytuację, gdzie sprzedający de facto nie mógł sprzedać samochodu bez zgody banku. Dlatego też taka umowa jest nieważna w świetle prawa:

Art. 58

 

§ 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.

 

§ 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

§ 3. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.

 

OC jest zawierane przez osoby, które nie są właścicielami pojazdów - życie.

 

Najlepszym wyjściem i jedynym słusznym według mnie jest podpisanie umowy z pierwszym właścicielem, a on niech rozlicza się z tym drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak tego drugiego właściciela całkowicie pominąć? Tzn ja podpisuje umowę z pierwszym, on dostarcza mi dokument z banku z którą przerejestrowuje samochód w WK na siebie. Mam niby OC samochodu w którym figuruje ktoś inny, ale jeśli dobrze rozumiem wcześniejsze wypowiedzi, to w niczym nie przeszkadza i powinno przejść w WK - poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

Hmmm, inna sprawa który z nich zgłasza u obecnego ubezpieczyciela sprzedanie pojazdu? Właściciel czy osobą widniejąca w polisie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OC jest zawierane przez osoby, które nie są właścicielami pojazdów - życie.

:ok

słyszałem nawet o przypadku zawarcia OC na pojazd, który już był na szrocie bo do wydania decyzji o wyrejestrowaniu WK wymagał aktualnego ubezpieczenia :!::shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najwygodniej byłoby podpisać umowę z pierwszym właścicielem
ale czy tak można?

Jezeli własciciel nr.1 dogada sie z wlascicielem nr.2 to sprawa oczywista ze tak...

Mam niby OC samochodu w którym figuruje ktoś inny, ale jeśli dobrze rozumiem wcześniejsze wypowiedzi, to w niczym nie przeszkadza i powinno przejść w WK -

Myśle ze nie jest wazne nazwisko na polisie ale dane pojazdu...

OLGA-FU

A pisałas ze masz słaby wzrok.... :x:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regan55 co masz na mysli piszac ze 1. dogada sie z 2. ? Bo nie bardzo rozumiem :)

 

Zalozmy ze zrobie tak jak planujemy. Pojawia się kolejne pytanie, składam wniosek o wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę do ubezpieczyciela, kogo wpisuje w pole 'imie i nazwisko zbywcy pojazdu', zbywce - który jest na umowie (czyli wlasciciala 1.) czy goscia, który w tej ubezpieczalni ma polise ktorą wypowiadam, ale nie jest de facto zbywcą ? :) horror....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym umowa ustna jest również obowiązująca:

 

Tak - o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej. A przepisy szczegółowe dotyczące rejestracji niestety stanowią inaczej i wymagają jej sformalizowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkiem stycznia, nie pamiętam dokładnie. To też zależy mi żeby sprawę z autem załatwić jeszcze w grudniu, wypowiedzieć umowę i kupić nową polisę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regan55 co masz na mysli piszac ze 1. dogada sie z 2.

Umowe k/s podpisuje nr.1 a $$$$$$ pobiera nr.2....Rozumiesz... ;)

horror....
No tez widzę ze będzie to trochę kręta droga.Póki co nir dam Ci odpowiedzi bo jej nie znam... :?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się tak martwisz o to OC, to tak - obowiązek ubezpieczenia OC przechodzi na Ciebie z chwilą zawarcia umowy kupna - sprzedaży, wiec piszesz umowę k-s i robisz umowę ubezpieczenia na siebie (chcesz w tej samej firmie?), a gość, na którego polisa widnieje niech zwyczajnie złoży przed upływem terminu wypowiedzenie - o ile się orientuję, to nie musi podać powodu.

 

[ Dodano: 23-12-2011, 00:25 ]

To co napisałam potwierdzę swoim przykładem.

Kupiłam samochód 30.08.2011 r., polisa się kończyła 01.09.2011 r.

Poprzedni właściciel przy zakupie wręczył mi wypowiedzenie swojej polisy z pieczątką firmy ubezpieczeniowej, które złożył 29.08.2011r. Treść taka: Ja.......wypowiadam umowę ubezpieczenia OC na pojazd.......o numerze rej. ..... z dniem 01.09.2011r.

31.08.2011r. poszłam do swojej firmy i podpisałam umowę ubez. na siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olga i rejestrowałaś pojazd już ze swoja polisą?

 

A inna sprawa, kogo wpiszę jako 'zbywcę pojazdu' w na wypowiedzeniu OC, które składam do obecnego ubezpieczyciela? Zbywca pojazdu to właściciel czy osoba, która widnieje na polisie? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrków ciąg dalszy:

 

Spotkałem się dziś z oboma właścicielami. Jak się okazało, spisali oni umowę (jakąś!?), o której żaden z nich nie pamiętał. Na szczęście koleżanka jednego z nich, która pracuje w firmie ubezpieczeniowej i która wystawiała OC na drugiego właściciela była przytomna i o takiej umowie przypomniała. Ona ja ma u siebie, więc juto zobaczę co oni tam spisali.

No ale pojawiają się następne, niezrozumiałe dla mnie wątki:

1. Czy spłacając kredyt zaciągnięty na samochód, właściciel pierwszy mógł sprzedać auto?

2. Jeśli tak, to w jaki sposób auto miało zostać przerejestrowane na właściciela drugiego ? Miał to zrobić po tym, kiedy pierwszy skończył je spłacać w banku czy w ogóle kombinować z przerejestrowaniem wcześniej przed spłatą kredytu, uwzględniając okres 30 dni od spisania umowy? (przypominam, że nie przerejestrował auta w ogóle!:/)

3. Nie przerejestrował auta, nie opłacił więc pewnie tym samym PCC w skarbówce...

 

Pomieszanie z poplątaniem normalnie! Już byłem szczęśliwy, gdy wyjaśniło się że była między nimi umowa, a tu kolejne i chyba nawet bardziej skomplikowane problemy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako ciemny ludek nie kupiłbym auta dopóki bym nie zobaczył w DR wyłącznie danych gościa od którego kupuję i żadnych zastawów (chyba że wpis o anulowaniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spisali oni umowę (jakąś!?), o której żaden z nich nie pamiętał

 

Kiedy to było, bo jest jeszcze coś takiego jak zwrot pojazdu poprzedniemu właścicielowi albo umowa przedwstępna kupna-sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego niestety nie wiem:/ Najprawdopodobniej jutro będę miał umowę jaką spisali te kilka lat wstecz i dokument z banku o przeniesieniu własności na pierwszego właściciela, więc będę mógł powiedzieć coś o datach.

Z tego co wiem, to od razu po tej ich umowie właściciel drugi zmienił ubezpieczyciela, gdyż miał u siebie duże zniżki, także to było raczej zaraz po zakupie przez niego auta. A kiedy właściciel pierwszy spłacił kredyt, dowiem się dopiero z dokumentu z banku.

 

Powiedzcie, mógł sprzedać auto cały czas je spłacając?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.