Skocz do zawartości

Skomplikowana sprawa z zakupem i przerejestrowaniem pojazdu


urbas86

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z prawem nie, mógł jedynie spisać umowę przedwstępną.

Jeśli dobrze rozumiem, to po takiej umowie przedwstępnej powinna być podpisana umowa k/s już po spłacie kredytu, a jeśli takiej umowy nie było, to właścicielem nadal jest pierwsza osoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po takiej umowie przedwstępnej powinna być podpisana umowa k/s już po spłacie kredytu, a jeśli takiej umowy nie było, to właścicielem nadal jest pierwsza osoba?

 

Dokładnie, tylko musisz zobaczyć tę kopię umowy przedstawioną w ubezpieczalni, najlepiej gdyby to była właśnie "ta przedwstępna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest jakiś okres, po którym MUSI być podpisana umowa k/s po tej przedwstępnej? Druga osoba (bo już nie chcę nazywać go właścicielem:D) mogła jeździć samochodem legalnie na podstawie tej umowy przez te wszystkie lata? Jeśli tak, to rozumiem, że ja teraz k/s podpisuje z właścicielem pierwszym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest jakiś okres, po którym MUSI być podpisana umowa k/s po tej przedwstępnej

 

Termin powinien być ujęty w umowie przedwstępnej, najlepiej zapytać radcy prawnego - w mojej mieścinie porada kosztuje 50 zeta, a wiele może wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy spłacając kredyt zaciągnięty na samochód, właściciel pierwszy mógł sprzedać auto?

2. Jeśli tak, to w jaki sposób auto miało zostać przerejestrowane na właściciela drugiego ? Miał to zrobić po tym, kiedy pierwszy skończył je spłacać w banku czy w ogóle kombinować z przerejestrowaniem wcześniej przed spłatą kredytu, uwzględniając okres 30 dni od spisania umowy? (przypominam, że nie przerejestrował auta w ogóle!:/)

3. Nie przerejestrował auta, nie opłacił więc pewnie tym samym PCC w skarbówce...

ad. 1. Umowa przewłaszczenia przeniosła na bank własność samochodu - z tego, co napisałeś w całości. Zatem uważam, że przewłaszczający nie mógł sprzedać auta, bo do momentu spłaty kredytu i zwrotnego przeniesienia własności był tylko jego użytkownikiem. Nie mógł więc rozporządzać pojazdem, jak właściciel, czyli: zbywać lub obciążać przedmiotu przewłaszczenia do chwili wygaśnięcia umowy.

 

ad.2. Nawet jeżeli spisali taką umowę, to nie było szans na przerejestrowanie auta.

 

ad. 3. To, że ktoś nie przerejestrował samochodu, nie oznacza, że nie została dokonana opłata w skarbówce.

 

urbas86 z tego, co piszesz jutro będziesz oglądał dokumenty, więc zobaczysz jaka jest data na zwrotnym przeniesieniu własności. I według mnie, liczą się tylko umowy sprzedaży sporządzone od tej właśnie daty.

Pytasz się: z kim masz podpisać umowę? :/ To Ty wiesz od kogo kupujesz samochód.

Oczywiście zrobisz jak uważasz.

Jak podpiszesz umowę z tym "pierwszym", to do przerejestrowania będzie Ci potrzebna ta właśnie umowa i wspominany dokument z banku (nie kserówka, tylko oryginał!!!).

Jeśli z tym "drugim" to: ta Wasza umowa, umowa między "pierwszym" a "drugim" (wiesz już z jaką datą) i oczywiście dokument z banku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podpiszę umowę z drugim, to potrzebna mi jest umowa między pierwszym a drugim? Dlaczego? Dlatego że drugi nie przerejestrował auta na siebie? Czy to standardowa procedura?

 

 

Tak sobie myślę, że jeśli oni spisali umowę przedwstępną, to mógł 'drugi' wykupić polisę na siebie (to by tłumaczyło jej obecność). Jeśli po spłacie kredytu przez 'pierwszego' i zgodnie z datą zawartą w umowie przedwstępnej mówiącej o terminie spisania umowy k/s 'pierwszy' i 'drugi' tego nie zrobili, to samochód zostaje własnością 'pierwszego'. Czyli wracam do punktu wyjścia :D

Zaczynam się w to wciągać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eśli podpiszę umowę z drugim, to potrzebna mi jest umowa między pierwszym a drugim? Dlaczego? Dlatego że drugi nie przerejestrował auta na siebie? Czy to standardowa procedura?

Ten drugi gość od którego chcesz kupić pojazd nie jest jego właścicielem, co wynika z DR. Nie może on sprzedać Ci samochodu jeśli nie da również umowy z poprzednim właścicielem (i ewentualnie współwłaścicielem - np. bank) którzy figurują w dowodzie rejestracyjnym. W wydziale komunikacji przy rejestracji musisz przedstawić historię zmian właścicieli, czyli kolejne umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podpiszę umowę z drugim, to potrzebna mi jest umowa między pierwszym a drugim? Dlaczego? Dlatego że drugi nie przerejestrował auta na siebie? Czy to standardowa procedura?

Musi być ciągłość własności - od właściciela widniejącego na DR do osoby, która rejestruje- czyli po kolei wszystkie umowy.

 

Olga i rejestrowałaś pojazd już ze swoja polisą?

A inna sprawa, kogo wpiszę jako 'zbywcę pojazdu' w na wypowiedzeniu OC, które składam do obecnego ubezpieczyciela? Zbywca pojazdu to właściciel czy osoba, która widnieje na polisie? :/

Oczywiście, że samochód już zarejestrowałam - miałam na to przecież 30 dni - i mój WK nie robił mi żadnych problemów w związku z tą polisą. :-D

Przeczytaj dokładnie mój post, w którym napisałam o ubezpieczeniu OC. Napisałam kto i co wpisuje w wypowiedzeniu. Dopytaj jeszcze w firmie ubezpieczeniowej, czy nic się od września nie zmieniło w ich przepisach, ale chyba nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za dotychczasową pomoc. Nie ma co gadać na razie, bo nie wiem cóż to za umowa. Jak tylko rozwikłam tę zagadkę, dam znać ;) Pozdrawiam i Wesołych Świąt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W umowie OC są dwie rubryki: 1.właściciel pojazdu oraz 2.ubezpieczający.

Ubezpieczenie dotyczy pojazdu obojętnie kto je wykupił. Bardzo często auta w leasingu mają w DR jako właściciela wpisany Leasing a polisa jest wystawiona na firmę korzystającą z tego pojazdu - bo są to jej koszta prowadzenia działalności.

Osoba prywatna też tak może zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Sprawa zamknięta, udało się!

 

Musiałem podpisać umowę z pierwszym właścicielem, bo jak się dowiedziałem w WK umowa zawarta między panem 1 a panem 2 jest nieważne, gdyż została spisana kiedy pan 1 spłacał jeszcze kredyt za samochód. W dowodzie jak pamiętacie był bank.

 

Wydawało by się, że nic prostszego - spisać nową umowę i gotowe. Też tak myślałem, ale Paniw w WK kiedy przyszedłem przerejestrowywać samochód szybko rozwiała moje nadzieje. Okazało się, że w umowie przeniesienie własności jaką dostarczył mi pan1, jest błąd. Jak wspominałem we wcześniejszych postach, bank był jedynym właścicielem pojazdu co wpisane było w DR, a na umowie przewłaszczył na pana1 49/100 części pojazdu. Pani w WK powiedziała, że na 90% jest to pomyłka banku, który z automatu wpisał 49/100, ponieważ teraz banki wpisywane są jako współwłaściciele i właśnie taka część pojadzu jest ich właśnością. Przez tą pomyłkę, nie mogłem przerejestrować samochodu. Skontaktowałem się z panem1, który powiedział, że rozwiąże sprawę w banku i załatwi poprawiona umowę.

To nie koniec cyrków. W banku powiedziano mu, że umowa jest OK :) I że te 49/100 jest tłumaczone w jakimś tam innym punkcie...

No więc ja znowu do WK, tam ta sama gadka i nic nie załatwiłem. Postanowiłem sam skontaktować się z bankiem, przedstawiłem sprawę i o dziwo Pani w infolinie powiedziała, że faktycznie to błąd. Wysłałem na wskazany adres mailowy skany dokumentów (umowa K-S, DR, umowa przeniesienia własności) i ku mojemu zdziwnieniu po kilku dniach przyszły dokumnety z banku z nową umową gdzie wpisane było 100/100.

Byłem naprawdę zaskoczony, ponieważ nie sądziłem że ja coś załatwię i że będzie musiał to załatwiać pan1, który jak się później okazało nie był w banku jak mówił, nic się nie dowiedział, tylko wg własnych obmyśleń nad umową wprowadził mnie w błąd.

Z nową umową, załatwiłem sprawę w WK w 15 minut.

 

KONIEC :)

 

PS. Rozpisałem tę historię, bo może kiedyś ktoś będzie w podobnej, trudnej sytuacji i przydadzą mu się te informację ;)

 

Dzięki wszystkim za podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.