Skocz do zawartości

BADANIE OKRESOWE A NAKLEJKA KONTROLNA NA SZYBIE


benz13

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteś pewna tej oczywistości? Co stoi na przeszkodzie, którego z poniższych warunków nie spełnia nowy właścicel by uzyskać nalepkę w poprzednim WK:

 

§ 11. W przypadku utraty lub uszkodzenia nalepki kontrolnej organ rejestrujący na wniosek

właściciela pojazdu wydaje wtórnik nalepki po:

1) przedstawieniu dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeżeli była wydana;

2) złożeniu przez właściciela pojazdu stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

Jak dla mnie poprzedni WK nie jest właściwy miejscowo do załatwienia takiej sprawy przez nowego właściciela.

Uważam, że skoro:

"Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana", to również wtórniki tych oznaczeń wydaje starosta właściwy ze względu na zamieszkanie/siedzibę właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 105
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Marek1

    22

  • blakop

    20

  • winerek

    16

  • Olga

    12

Top Posters In This Topic

to również wtórniki tych oznaczeń wydaje starosta właściwy ze względu na zamieszkanie/siedzibę właściciela.

 

No to pat coraz większy :-?

Olga nalepki nie wyda a Winerek nie zrobi P na OBT nawet gdy klient przyjedzie na PC i TR tymczasowych :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to również wtórniki tych oznaczeń wydaje starosta właściwy ze względu na zamieszkanie/siedzibę właściciela.

Powiedz, że wydałabyś nową naklejkę do starych (z innego powiatu) tablic, by zrobić OBT ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby np. zatrzymano mu ten dowód za brak nalepki to poprzedni organ byłby właściwy do zwrotu nowemu właścicielowi tego DR, ale wtórnika nalepki już nie? A zakładając że wszystko odbywa się w ramach tego samego WK - wydałabyś wtórnik nalepki właścicielowi pojazdu przed złożeniem wniosku o przerejestrowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny? Zgodnie z przytoczonym paragrafem, czasowej rejestracji urząd musi dokonać z urzędu po złożeniu przez właściciela wniosku o rejestrację

WK po złożeniu wniosku o rejestrację nie musi, wręcz nie może dokonać rejestracji z urzędu, jeżeli brak jest ważności BT. Wystarczy, żeby miał ważne chociaż jeden dzień :)

Może jedynie zarejestrować czasowo na wniosek właściciela z art. 74 ust.2 pkt c, a po powrocie z zaświadczeniem z P dopiero rejestruje czasowo z urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pat coraz większy :-?

Olga nalepki nie wyda a Winerek nie zrobi P na OBT nawet gdy klient przyjedzie na PC i TR tymczasowych :x

 

Właśnie to chcę wykazać, że niezależnie od logiki, przepisów itp. można trafić na taki pat... Choć ja akurat, jak Olga, daję nalepki (albo nie daję) a nie P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to również wtórniki tych oznaczeń wydaje starosta właściwy ze względu na zamieszkanie/siedzibę właściciela.

Powiedz, że wydałabyś nową naklejkę do starych (z innego powiatu) tablic, by zrobić OBT ???

No nie.

A gdyby np. zatrzymano mu ten dowód za brak nalepki to poprzedni organ byłby właściwy do zwrotu nowemu właścicielowi tego DR, ale wtórnika nalepki już nie?

Wtórnika nie wyda i nie wyda mu też DR, bo nie ustała przyczyna zatrzymania. Według mnie nowy właściciel idzie do swojego WK i wówczas urzędy między sobą prześlą zatrzymany DR.

 

A zakładając że wszystko odbywa się w ramach tego samego WK - wydałabyś wtórnik nalepki właścicielowi pojazdu przed złożeniem wniosku o przerejestrowanie?

hmmmmm nigdy tego nie robiłam, ale.....w sumie....możliwe... :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie to chcę wykazać, że niezależnie od logiki, przepisów itp. można trafić na taki pat...

No ten przypadek to jest typowy proceduralny pat. :lol:

 

Choć ja akurat, jak Olga, daję nalepki (albo nie daję) a nie P.

No to nie rozumiem czemu pytasz o to Olgę czy gdyby była pracownikiem WK poprzedniej rejestracji pojazdu wyda nowemu właścicielowi wtórnik nalepki :shock:

Sam nie wiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie rozumiem czemu pytasz o to Olgę czy gdyby była pracownikiem WK poprzedniej rejestracji pojazdu wyda nowemu właścicielowi wtórnik nalepki :shock:

Sam nie wiesz?

 

Niestety, nie mam pojęcia co zrobi Olga - dlatego ją o to pytam, co Cię w tym dziwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie rozumiem czemu pytasz o to Olgę czy gdyby była pracownikiem WK poprzedniej rejestracji pojazdu wyda nowemu właścicielowi wtórnik nalepki :shock:

Sam nie wiesz?

 

Niestety, nie mam pojęcia co zrobi Olga - dlatego ją o to pytam, co Cię w tym dziwi?

 

W sumie nic, tez nieraz pytam kolegów :ok

 

Jednak myślałem że przepisy regulują jakoś bardziej jednoznacznie wydawanie tej nalepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic, tez nieraz pytam kolegów :ok

 

Jednak myślałem że przepisy regulują jakoś bardziej jednoznacznie wydawanie tej nalepki.

 

Owszem, wydawanie jest w miarę jednoznaczne - choć oczywiście mało logicznie, np po co do wtórnika nalepki okazywanie KP, DR skoro nic się w nich nie zmienia - mamy problem raczej z tym kto i kiedy ma/może to zrobić. Jakby w omawianym przypadku zaginęła KP to już w ogóle dramat, P nie dostanie, nalepki też nie, nawet jakbyśmy się już z Olgą dogadali kto może ją wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby w omawianym przypadku zaginęła KP to już w ogóle dramat, P nie dostanie, nalepki też nie.

No, to byłby kolejny pat :lol:

Gdyby TR tymczasowe były skojarzone też z nalepka to ostatecznie dawałoby zadość przepisom i omawianemu przypadkowi.

Sytuacja ta pokazuje jak niespójne i wykluczające są są przepisy dla WK i SKP.

Cieszy że zaglądasz do Dzu 155 a już zwłaszcza utworzenie tematu z takim pytaniem przez kogoś z WK :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby w omawianym przypadku zaginęła KP to już w ogóle dramat, P nie dostanie, nalepki też nie, nawet jakbyśmy się już z Olgą dogadali kto może ją wydać.

Zaraz dramat. Na to też jest sposób - zaświadczenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny? Zgodnie z przytoczonym paragrafem, czasowej rejestracji urząd musi dokonać z urzędu po złożeniu przez właściciela wniosku o rejestrację

WK po złożeniu wniosku o rejestrację nie musi, wręcz nie może dokonać rejestracji z urzędu, jeżeli brak jest ważności BT. Wystarczy, żeby miał ważne chociaż jeden dzień :)

Może jedynie zarejestrować czasowo na wniosek właściciela z art. 74 ust.2 pkt c, a po powrocie z zaświadczeniem z P dopiero rejestruje czasowo z urzędu.

Czy rejestracja czasowa jest "rejestracją pojazdu"? Jak najbardziej, w związku z tym wyjdę z urzędu z zarejestrowanym pojazdem (PC + tablice). Czy otrzymując PC przy takim zabiegu będę wpisany tam jako właściciel? Będę, czyli pojazd zostanie przerejestrowany na mnie, zgadza się?

To można to wszystko wykonać bez ważnego BT? Można, i zarejestrować i przerejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rejestracja czasowa jest "rejestracją pojazdu"? Jak najbardziej

 

To można to wszystko wykonać bez ważnego BT?

 

No sęk w tym, że PoRD mówi, że nie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rejestracja czasowa jest "rejestracją pojazdu"? Jak najbardziej

 

To można to wszystko wykonać bez ważnego BT?

 

No sęk w tym, że PoRD mówi, że nie 8)

 

To na przejazd w celu wykonania BT też nie :shock:

Ma też mieć ważne OBT :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na przejazd w celu wykonania BT też nie :shock:

Ma też mieć ważne OBT :lol:

 

Na logikę - oczywiście, że nie. Literalnie, z PoRD - TAK.

Bo jeśli w imię logiki odpuścimy jeden z podstawowych warunków dokonania rejestracji wymieniony w art.72, to za chwilę znajda się klienci, którzy zaczną się domagać odpuszczenia również innych wymogów - w wielu przypadkach pewnie nawet logicznie to argumentując :)

 

Rejestracja czasowa jest w PoRD bardzo po macoszemu potraktowana. Nikt tak naprawdę nie wie jak jej dokonać, jaki jest status pojazdu zarejestrowanego czasowo i jaki charakter ma taka rejestracja, będąca w omówionym przypadku bardziej "zezwoleniem na przejazd" niż rejestracją sensu stricto...

 

Generalnie cały temat tego wątku jest dla mnie jakiś abstrakcyjny... Dla sprowadzonego z zagranicy robi się okresowe przed rejestracja bez problemu (choć nie ma i polskiego DR, a tablic najczęściej w ogóle), a tu dosłownie gów....o na atomy rozbijacie w kwestii braku naklejki na szybie, która swoja drogą potrzebna jest jak koszula w wiadomym miejscu :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech klient wystapi o wydanie PC i próbnych tablic rejestracyjnych i po problemie.
A ja bym nie wydał. Przepisy jasno regulują co ma być podstawą do rejestracji pojazdu. Ma być dowód własności, dowód rejestracyjny, różne zaświadczenia (US+UC), odpowiednie dowody opłat i... zaświadczenie z badania technicznego :) o jak mam zarejestrować pojazd bez tego? 8)
To na przejazd w celu wykonania BT też nie :shock:

Ma też mieć ważne OBT :lol:

Na logikę - oczywiście, że nie. Literalnie, z PoRD - TAK.

Bo jeśli w imię logiki odpuścimy jeden z podstawowych warunków dokonania rejestracji wymieniony z art.72, to za chwilę znajda się klienci, którzy zaczną się domagać odpuszczenia również innych wymogów...

Nie wierzcie, że blakop robiłby problemy z wydaniem PC i tablic tymczasowych z art. 74.2.2c, bez ważnego badania technicznego. No ja na pewno nie uwierzyłam. :)

 

Oprócz litery prawa, jest jeszcze jego sens; cel danego przepisu.

 

Jeżeli w PoRD jest zapis, że czasowej rejestracji dokonuje się na wniosek właściciela w celu umożliwienia przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego, to nie trzeba mieć wielkiego czucia "ducha prawa" :) żeby wyłączyć obowiązek przedłożenia zaświadczenia z badania technicznego (wynikający z tej samej ustawy z art.72) przy składaniu tego wniosku.

Oczywiście takie wyłączenie dotyczy tylko i wyłącznie takiej rejestracji czasowej. Nie pozwala ona na poruszanie się pojazdem przez 30 dni, tylko jest, jak to odpowiednio nazwał kolega "zezwoleniem na przejazd".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście takie wyłączenie dotyczy tylko i wyłącznie takiej rejestracji czasowej.

 

Tak?? A podasz podstawę prawną, że akurat ta rejestracja jest zwolniona z tego wymogu?

 

Pytanie - mam auto z zagranicy, bez ważnych badań. Mogę je zarejestrować czasowo w Polsce na przejazd na badanie? Na podstawie jakich dokumentów? Muszę mieć akcyzę i VAT i takie tam? Bo recyklingu chyba mi nie każesz płacić - co? Przecież to tylko przejazd na badanie :)

 

Generalnie za ok. 700 zł / rocznie można w tym układzie całkiem legalnie jeździć w Polsce autem nie spełniającym kompletnie żadnych norm i przepisów. Wystarczy tylko pierwszego każdego miesiąca udać się do WK z prośbą o czasową rejestrację "na badanie". Na badanie można jechać lub nie - to nie ma żadnego znaczenia. Przez ten miesiąc jeździcie autem naruszającym wszystko co możliwe w art 66 PoRD, ale jednocześnie WK dopuści ten pojazd do ruchu :) Baaa - ja mogę nawet po całej EU się tym poruszać :)

 

Prawda jest taka, że dziś WK gubią się w tych procedurach. W jednym WK dla rejestracji czasowej wystarczy tylko okazać DR (jak jest) i ewentualnie dowód własności (jak jest) i dostajesz PC. W innym musisz przedstawić taki sam komplet dok.jak do normalnej rejestracji czasowej z urzędu.

 

A już nie będę mówił o rej.czasowej badawczej. Tu w ogóle nie ma żadnych wymogów. U nas np. mając takie tablice zakładasz je na dowolny pojazd (zarejestrowany lub nie), wpisując dowolne parametry, a WK jedynie podbija (bez jakiejkolwiek weryfikacji) kolejne rubryki - no bo niby co i jak mają weryfikować. W efekcie posiadanie takich tablic w firmie to dosłowny "skarb" niesamowicie ułatwiający procesy logistyczne i transportowe pojazdów. Baaa - nawet za granicę można się na takich badawczych udać...

 

A wszystko dlatego, że nie istnieją procedury rejestracji czasowej rozróżniające tą "zwykłą" - z urzędu i te 'inne", które de facto nie są rejestracją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście takie wyłączenie dotyczy tylko i wyłącznie takiej rejestracji czasowej.

 

Tak?? A podasz podstawę prawną, że akurat ta rejestracja jest zwolniona z tego wymogu?

 

Pytanie - mam auto z zagranicy, bez ważnych badań. Mogę je zarejestrować czasowo w Polsce na przejazd na badanie? Na podstawie jakich dokumentów? Muszę mieć akcyzę i VAT i takie tam? Bo recyklingu chyba mi nie każesz płacić - co? Przecież to tylko przejazd na badanie :)

 

W EU są lepsze rozwiązania przy których ta nasza czasowa rejestracja to biurokracja

Polecam temat "tablice z żółtym paskiem":

http://www.zolte-tablice.pl/?gclid=CMDA6Yrtva0CFcYl3godonwC_g

I co ile kompletów sobie życzysz :-D a na jaki wysłać adres :lol: i nikt nawet nie pyta gdzie jedziesz :shock:

Nie ma się o co oburzać Blakop bo ciekawe kiedy ta prcedura dotrze do naszych WK :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wybrać datę od której powinny być ważne 4-dniowe tablice(planowane1 x Komplet tablic

Cena : 135,00 €

Całkowita kwota zawiera:

+ Dowód rejestacyjny:

+ Dwie tablice rejestracyjne

+ Ubezpieczenie pojazdu - Zielona Karta

+ Przesyłka expresowa do

Polen

 

:mrgreen:

Na czterry dni całkiem "przyzwoita" cena :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czterry dni całkiem "przyzwoita" cena :razz:

 

Nasze WK nawet za taką cenę nie byłyby skłonne tak uprościć procedury :lol:

 

Proszę wybrać datę

 

i wystarczy tylko tyle :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena : 135,00 €

 

Z Polskimi badawczymi wychodzę nieporównywalnie taniej 8)

 

A przesyłka do domu też jest w cenie :lol:

no i te "badawcze' to tez pewnie nie dla wszystkich, a tu proszę!

Proste wyjście nawet jak się wszystkie krajowe procedury zapętą :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.