Skocz do zawartości

Siedzenia bokiem


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w samochodzie osobowym - czy tam powiedzmy w kempingu mogę mieć siedzenia ustawione bokiem?? Załóżmy, że mam auto trzyosobowe i przerabiam na więcej (pomińmy inne aspekty tej przeróbki - mocowania itd. - załóżmy, że wszystko będzie OK). Interesuje mnie tylko, czy istnieje przepis, jeśli tak to dla jakich aut i od kiedy, aby ustawiać siedzenia bokiem.

Dalsza część pytania to czy na takich fotelach jest obowiązek używania pasów? Dotyczy również siedzeń umieszczonych tyłem do kierunku jazdy. Chętnie poznam podstawy prawne (spotkałem się właśnie z dość silną i "wysoką" opinią, że na takich fotelach - ustawionych tyłem i bokiem nie trzeba używać pasów).

 

Za wszelkie wskazówki serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli mówimy o osobówce lub specjalnym (kemping) do 3,5 tony rejestrowanym po październiku 2007 to nie ma szans - tak? A jak się odnoszą przepisy do pojazdów rejestrowanych wcześniej?

 

I odwieczne pytanie - pojazd powiedzmy zarejestrowany w 2005 roku - ale zmiany w kwestii tych foteli robimy dziś. Jak do tego podchodzicie? Literalnie cały pojazd z uwagi na datę rejestracji się nie łapie - tak??

 

No i są wyjątki, których teraz nie widzę - np autobus miejski może mieć bokiem fotele - nie?

Co z używaniem pasów na tych fotelach?

 

Co z fotelami skierowanymi tyłem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazd powiedzmy zarejestrowany w 2005 roku - ale zmiany w kwestii tych foteli robimy dziś. Jak do tego podchodzicie? Literalnie cały pojazd z uwagi na datę rejestracji się nie łapie - tak??

Moim zdaniem tak. Nawet jesli diagnosta by uznał, że pojazd powinien spełniać przepisy obowiązujace dla nowego pojazdu w dniu dzisiejszym, to niewiele by to zmieniło, bo w DR nie ma żadnej wzmianki o dacie zmian konstrukcyjnych, czyli przy nastepnym OBT juz nie można ustalic czy i kiedy zmiany zostały wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazd powiedzmy zarejestrowany w 2005 roku - ale zmiany w kwestii tych foteli robimy dziś. Jak do tego podchodzicie? Literalnie cały pojazd z uwagi na datę rejestracji się nie łapie - tak??

Moim zdaniem tak. Nawet jesli diagnosta by uznał, że pojazd powinien spełniać przepisy obowiązujace dla nowego pojazdu w dniu dzisiejszym, to niewiele by to zmieniło, bo w DR nie ma żadnej wzmianki o dacie zmian konstrukcyjnych, czyli przy nastepnym OBT juz nie można ustalic czy i kiedy zmiany zostały wykonane.

 

Poza tym przepis jest dość jednoznaczny:

"Przepis nie dotyczy pojazdu zarejestrowanego przed dniem 20 października 2007 r.''

 

Natomiast co do pasów to obowiązują na tych siedzeniach zgodnie z przepisem który wprowadza ten obowiązek wyposażenia w pasy:

siedzeń innych niż przednie - w samochodach osobowych zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1993 r., a pojazdach innych niż s.osobowe po 31.12.1993

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU1)

 

z dnia 15 października 2007 r.

 

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia2)

 

Dz. U. nr 192 poz. 1393

 

 

"2a) siedzenia nie mogą być skierowane bokiem do kierunku jazdy. Za siedzenia skierowane bokiem do kierunku jazdy uważa się takie, których pionowa środkowa płaszczyzna wzdłużna tworzy kąt nie mniejszy niż 100 z pionową środkową płaszczyzną wzdłużna pojazdu. Przepis nie dotyczy pojazdu zarejestrowanego przed dniem 20 października 2007 r., pojazdu pogotowia ratunkowego, motoroweru, motocykla, pojazdu czterokołowego, oraz samochodu ciężarowego, ciągnika samochodowego, samochodu specjalnego o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3.5 t, autobusu z miejscami dla pasażerów stojących a także zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 20 października 2010 r. autobusu o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 10 t, w którym siedzenia skierowane bokiem do kierunku jazdy są skupione w tyle pojazdu w celu utworzenia zintegrowanej kanapy o najwyżej 10 miejscach siedzących.",

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 month later...

przymierzam się do zmian w UAZ-ie 452 (pełny blaszak) z '85, zakupiony od WP jako specjalny

ma z tyłu właśnie kanapę wzdłuż osi pojazdu, ale jest ona w części że tak powiem bagażowej tzn. jest stała przegroda, czy tak można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.