Skocz do zawartości

nowy pojazd i zmiana warunków


wiedza5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam 2 tematy w których prosił bym o pomoc 1.nowy pojazd iveco daily furgon dmc 3490kg założono agregat chłodniczy i zabudowe termiczną zmieniły się dmc,mw i ładowność -jakie badanie ? okresowe i zmiany ? termin następnego badania okresowego skrócony do 1 roku ?. 2 temat klient kupił mercedes atego z niemiec i ma wpisane dmc 10 t chce go zmienić na 8,5 t z wyciągu z homologacji i z pisma od producenta wynika żę wychodił właśnie z wagą 8,5 t dmc równierz pytanie jakie badanie okresowe i dane techniczne niezgodne z stanem ? za wszelką pomoc dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.nowy pojazd iveco daily furgon dmc 3490kg założono agregat chłodniczy i zabudowe termiczną zmieniły się dmc,mw i ładowność -jakie badanie ? okresowe i zmiany ? termin następnego badania okresowego skrócony do 1 roku ?.

 

Jak pojazd jest fabrycznie nowy to trzeba wykonać OBT po raz pierwszy i wystawić DIP. Termin BT 3 lata.

 

2 temat klient kupił mercedes atego z niemiec i ma wpisane dmc 10 t chce go zmienić na 8,5 t z wyciągu z homologacji i z pisma od producenta wynika żę wychodił właśnie z wagą 8,5 t dmc równierz pytanie jakie badanie okresowe i dane techniczne niezgodne z stanem ? za wszelką pomoc dzięki.

 

Jeśli na TZ jest 8500, to potraktował bym to jako pomyłkę w zagranicznym DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowy pojazd iveco daily furgon dmc 3490kg założono agregat chłodniczy i zabudowe termiczną zmieniły się dmc,mw i ładowność -jakie badanie ?

 

Badanie okresowe + DIP. Zmian nie robisz, bo to nierejestrowany jeszcze. Ale... Jakim cudem i dlaczego zmieniła się DMC?? No i jaka niby ma być ta DMC po zmianach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem i dlaczego zmieniła się DMC??

 

 

No jak nie wiesz. Pewnie to Iveco 50C15 o dmc fabrycznej 5200 kg trzeba zrobić na dmc 3490 kg w wiadomym celu :evil: tylko Iveco nie zmieniło oryginalnej TZ na 3490 kg.

 

Jeśli ma założony kontener izotermiczny i agregat to ja bym go sobie zważył bo może się okazać że sam pojazd po zabudowie waży ze 3300 kg :lol: i ładowności pozostanie ze 200 kilo :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma założony kontener izotermiczny i agregat to ja bym go sobie zważył bo może się okazać że sam pojazd po zabudowie waży ze 3300 kg i ładowności pozostanie ze 200 kilo

 

Wczoraj miałem okazje sprawdzać hamulce w takim Sprinterze i był dokładnie tak jak piszesz, tz. Pojazd z kierowca wazył 3400 kg :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin btp będzie trzy lata od I rejestracji i diagnoście nic do niego. WK musi wpisać na podstawie ustawy.

 

I tu jest potrzebna pieczątka "Do decyzji WK" przybita w rubryce następny termin badania :evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin btp będzie trzy lata od I rejestracji i diagnoście nic do niego. WK musi wpisać na podstawie ustawy.

Teoretycznie Masz rację, ale...

Na pewno znajda się WK co nie podziela Twego punktu widzenia. Podaj przepis, który zwalnia diagnostę z obowiązku wyznaczenia terminu BT w przypadku wykonania OBT?

Kolejny bezsens naszych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eoretycznie Masz rację, ale...

Na pewno znajda się WK co nie podziela Twego punktu widzenia. Podaj przepis, który zwalnia diagnostę z obowiązku wyznaczenia terminu BT w przypadku wykonania OBT?

Kolejny bezsens naszych przepisów.

 

Dokładnie.

 

No jak nie wiesz. Pewnie to Iveco 50C15 o dmc fabrycznej 5200 kg trzeba zrobić na dmc 3490 kg w wiadomym celu :evil: tylko Iveco nie zmieniło oryginalnej TZ na 3490 kg.

 

Ale przecież to się na etapie zamówienia robi jaką chcesz DMC, więc po co później kombinować?? Nie do końca jestem pewien, czy o to chodzi - może niech autor się wypowie o co chodzi z tą zmianą DMC...

A na TZ w 50C15 to i pewnikiem 5600 może być ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież to się na etapie zamówienia robi jaką chcesz DMC,

 

Chyba, że wykupuje sie końcówki rocznika a wtedy bierze się jak leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że wykupuje sie końcówki rocznika a wtedy bierze się jak leci.

 

W DAILY była zmiana modelu i nie było takiego wariantu, jak wyprzedaż rocznika.

W nowym DAILY nie można w ogóle po zamówieniu zmienić DMC - w starym dopiero przy wydawaniu dokumentów wołało się z Wawy odpowiednie homo, więc czas był zawsze 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee - bez przesady ;) Po prostu oieg dokumentów wygląda teraz inaczej. Nadal masz model 50 w kilku wariantach DMC :) Tylko teraz już po zamówieniu musi zostać tak jak był. Do tej pory mogłeś w dowolnym momencie poprosić o nowe homo z Wawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal masz model 50 w kilku wariantach DMC Tylko teraz już po zamówieniu musi zostać tak jak był.

Najwyrażniej teraz nie zmieniają TZ jak rękawiczek. W większości marek można kupić auta 4-5,5 t z homologacja na 3,5t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości marek można kupić auta 4-5,5 t z homologacja na 3,5t.

 

Niestety ale tak jest jak piszesz, a moim zdaniem nie powinno tak być. Jest dużo takich pojazdów rejestrowanych do 3,5 t z izotermami i agregatami lub jeszcze mają pozakładane windy z tyłu i wtedy ten pojazd ma może ze 200 kg ładowności w rzeczywistości a w DR różnie ale na pewno nie 200 tylko 1200 kg lub i więcej.

 

Takie pojazdy powinny być ważone na wagach podczas kontroli i jeśli taki wózek z towarem przekracza 3,5 t. to po całości powinien płacić (ViaToll, tacho, ogranicznik), a tak jeżdżą aż im się oczy nie zamkną :razz:

 

A teraz jeśli pamiętacie to się podzielcie :

 

Z jakim największym przebiegiem mieliście na OBT po 3 latach takiego "dostawczaka" :

Ja miałem Ducato 3 lata i 470 000 km na budziku :shock: a drugi z tej samej firmy miał 430 000 km :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj przepis, który zwalnia diagnostę z obowiązku wyznaczenia terminu BT w przypadku wykonania OBT?

 

PORD

Art.81 6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej

masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie

przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia

poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia...

 

No chyba, że jesteś wizjonerem i wiesz, że klient zarejestruje auto za dwa dni, a może za 10? a może za 30??????

 

Ja mam na taka okoliczność dopisek w uwagach badania

Termin następnego badania zgodnie z art.81 pkt 5-10 Prawa o Ruchu Drogowym

Wyznaczyłem? A że nie dokładnie... cóż... życie... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Termin następnego badania zgodnie z art.81 pkt 5-10 Prawa o Ruchu Drogowym

 

Wyznaczyłem? A że nie dokładnie... cóż... życie...

 

Nie każdy WK to łyknie :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakim największym przebiegiem mieliście na OBT po 3 latach takiego "dostawczaka" :

Ja miałem Ducato 3 lata i 470 000 km na budziku :shock: a drugi z tej samej firmy miał 430 000 km :shock:

 

430 000 to mozna zrobić w 1 rok. Znam taki przypadek, że Sprinter bus zrobił własnie tyle w ciagu roku. Jeżdził na trasie Lublin - Warszawa po 3 razy dziennie a że się nie psuł i nie miał wypadku to sie udało tyle najechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim Dz.U. jest napisane że można zrobić OBT w pojeździe niezarejestrowanym?

 

Nie martw się. Na badaniu bedzie z PC i na czerwonych. Zarejestrowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się. Na badaniu bedzie z PC i na czerwonych. Zarejestrowany?

 

Absolutnie nie będzie Psuju, gdyż badanie okresowe przeprowadza się po raz pierwszy PRZED pierwszą rejestracją. A czasowa to też rejestracja - nie? :) PoRD nie muszę Ci cytować - no nie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lublin - Warszawa po 3 razy dziennie

Nawet gdyby jeździł codziennie to by na mandaty za prędkość nie narobił, widziałem busa dwuletniego z przebiegiem 600 tys. ale jeździł w Niemczech ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj przepis, który zwalnia diagnostę z obowiązku wyznaczenia terminu BT w przypadku wykonania OBT?

 

PORD

Art.81 6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej

masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie

przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia

poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia...

 

No chyba, że jesteś wizjonerem i wiesz, że klient zarejestruje auto za dwa dni, a może za 10? a może za 30??????

 

Ja mam na taka okoliczność dopisek w uwagach badania

Termin następnego badania zgodnie z art.81 pkt 5-10 Prawa o Ruchu Drogowym

Wyznaczyłem? A że nie dokładnie... cóż... życie... :evil:

 

Nie, nie wyznaczyłeś... Jeżeli OBt jest konieczne przed rejestracją, termin niestety musi być. I nie trzeba być wizjonerem - przecież nie musi być równy 3 latom od daty I rejestracji, a każdy wyznaczony na OBT przed I rejestracją będzie zgodny z ustawą bo "przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji". Termin nie może być dłuższy, ale dlaczego nie krótszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak najbardziej przyjmowałem dla nowych takich pojazdów badania takie jak mówi Psuj (czyli zamiast konkretnej daty odpowiedni wpis podstawy prawnej lub słowny zwrot "trzy lata od I rej.), ale faktem jest, że pewnie 90% WK by to cofnęło, a i sam spotkałem może raz czy dwa razy w życiu takie badanie :)

 

winerek - a powiedz - bo ja uparaty jestem - dziś robię badanie... Ale rejestruję za 3 lata i powiedzmy tydzień :) Jaki termin badania będzie? :)

 

We wszystkim trzeba czasem wykazać trochę zdrowego rozsądku i troszkę odejść od literalnych brzmień, bo dojdziemy do wykazanego tu paradoksu, ze takiego badania w ogóle nie można zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.