Skocz do zawartości

Światła cofania w przyczepie DMC do 750 kg


faba

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje Wam za rady, coś będe musiał z tym zrobić, a w związku z tym, iż każda porażka jest nawozem do sukcesu, nie będę płakać i rozpaczać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT Samochodem osobowym ciągnąłem przyczepkę lekką DMC do 750kg.

 

 

Czy o to Ci chodziło ???

14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej

powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję do sprawy podejśc troche inaczej. Najpierw trzeba by było sprawdzić, czy lampy w tej przyczepie maja w oznaczeniu homologacyjnym AR, któro oznacza, że w lampa zawiera w sobie światło cofania. Obecność białego fragmentu klosz w lampie wcale nie musi oznaczać, że zawiera ona w sobie światło cofania. Tak dla lepszego zrozumienia: w samochodach VW częst zamiast przednich świateł przeciwmgielnych montowane sa ich atrapy i jakoś nikt ze zdrowo myslących ludzi nie wymaga aby one świeciły. W tym przypadku może byc podobnie.

Proponuje rozwazyc jeszcze inny przypadek. Jeśli nawet lampa była homologowana jak AR, to można usunąc to oznaczenie z klosza (np. zeszlifować) i wówczas jest brak podstawy do wymagania aby światło cofania w takiej lampie działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej

powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.;

Ja ten zapis rozumiem ,że dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r. Czyli w omawianym przypadku (2010r) światło powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten zapis rozumiem ,że dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r. Czyli w omawianym przypadku (2010r) światło powinno być.

Zgadza się ale dla przyczep o DMC powyżej 750kg a w temacie jest mowa o przyczepie DO 750 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w omawianym przypadku (2010r) światło powinno być.

Omawiany przypadek to przyczepa lekka ,więc nie musi mieć chociaż może.

ciągnąłem przyczepkę lekką DMC do 750kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...
Dnia 14.01.2012 o 21:10, JANUSZ60 napisał:

Policjant zastosował zasadę, że urządzenie zamontowane w pojeździe ma być sprawne ,,,

Ja też każę wyrzucać przeciwmgłowe przednie na przykład jeśli nie działają ,,,

 

A taki Opel Astra II w tylnej prawej lampie nie ma żarówki światła przeciwmgłowego.

Podobnie VW T4 z prawej strony ma atrapę bez żarówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Baesler napisał:

 

A taki Opel Astra II w tylnej prawej lampie nie ma żarówki światła przeciwmgłowego.

Większość w miarę nowych aut ma tylko jedno światło przeciwmgłowe ale to rozwiązanie jest zgodne z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atrapa jak atrapa ale takie pojazdy spełniają wymagania co do przeciwmgłowego tylnego światła, które ma być umieszczone po lewej stronie lub na środku jeżeli występuje pojedynczo, a jeżeli w parze no to dwa światła. Jedno po lewej a drugie po prawej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, danielg539 napisał:

Większość w miarę nowych aut ma tylko jedno światło przeciwmgłowe ale to rozwiązanie jest zgodne z przepisami.

No tak. Ale ja odnoszę się do stosowania przez Policjanta zasady, że jak jest to ma działać.

Przeważnie w tych przyczepach nie ma żadnej atrapy światłą cofania. Jest to normalna lampa ze znakiem AR, z obsadką na żarówkę i miejscem do podpięcia przewodów elektrycznych.

Więc skoro jest, to ma działać.

Błędem jest to, że nikt nie wpadł na to by ujednolicić gniazda haka oraz wtyczki. W całej Unii Europejskiej powinny być stosowane złącza 13-stykowe i problemu by nie było. Wtedy wszystkie przyczepy miałyby komplet działających świateł i nie trzeba by kombinować, że od tej daty albo DMC trzeba, a od tej nie.

 

Edytowane przez Baesler
  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Baesler napisał:

Wtedy wszystkie przyczepy miałyby komplet działających świateł i nie trzeba by kombinować, że od tej daty albo DMC trzeba, a od tej nie.

No to zastosujmy tą zasadę do innych pojazdów i wymagajmy doposażania ich w nowe elementy, wymagane prawem dla obecnie rejestrowanych. A policjant na drodze też ma się stosować do warunków technicznych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Baesler napisał:

ja odnoszę się do stosowania przez Policjanta zasady, że jak jest to ma działać.

To ja pytam, gdzie taki zapis się znajduje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Mecher napisał:

po ponad siedmiu latach temat dostał nowe życie.

Stan prawny odnoszący się do omawianych zagadnień nie uległ zmianie a zatem temat jest wciąż aktualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.