Skocz do zawartości

Odmowa badania


auto-master

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma zakazu wykonywania sprawdzeń i badań nie urzędowych. Wynika to nawet z PKD stacji. Niemożna robić napraw i regulacji (wyj - ciśnienie w kołach).

 

Rzeczywiście na ten myk można by się było powołać. Chociaż to cienkim piórkiem pisane w porównaniu do cytatów z PoRD.

 

[ Dodano: 20-01-2012, 23:00 ]

Kolega maź 72 dołączył lik. Po przeczytaniu, jak zwykle jestem zdegustowany. W postanowieniu nie ma żadnego odniesienia do podstawy prawnej. Więc jak się można do takiego tekstu odnieść. Papier toaletowy.

A tekst, że na stacji musi być zatrudnionych co najmniej dwóch diagnostów, całkiem mnie rozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    10

  • mirek.g

    7

  • danielg539

    7

  • skpauto

    6

A tekst, że na stacji musi być zatrudnionych co najmniej dwóch diagnostów, całkiem mnie rozwala

 

No to akurat prawda :) Jak masz sam uprawnienia to możesz mieć jednego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Psuj, nie jestem prawnikiem, ale poproś o opinie Pan Rafał Szczerbickiego na tym forum i zobaczymy, czy masz tą pewność.

 

[ Dodano: 21-01-2012, 00:41 ]

Samo to co poruszyłeś.

Jestem diagnostą, właścicielem. Zatrudniam jednego diagnostę i co?

Stacja pracuje na jedną zmianę, 5 dni w tygodniu. Na czas urlopu jest nie czynna.

Da radę ją prowadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to akurat prawda Jak masz sam uprawnienia to możesz mieć jednego

 

akurat z tym się nie zgadzam ponieważ

 

3. Stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca, który:

6) zatrudnia uprawnionych diagnostów.

 

jak dla mnie to obojętnie czy właściciel ma uprawnienia czy nie to diagnostów pracowników musi być dwóch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że przepis mówi że ma być zatrudnionych więcej niż jeden diagnosta a właściciel sam się chyba nie zatrudni,trzeba by było spytać się o opinie p.Rafała i p.Bogusława

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wklejonego linku...

 

Łódź to zawsze była jakaś enklawa.

Akcje darmowych przeglądów służą przede wszystkim podniesieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Poznaniu są organizowane od lat takie akcje - nie tylko za przyzwoleniem, ale wręcz z inicjatywy i w ramach współorganizacji z miastem. Ostatnimi laty akcja jest w w wybranych okresach przeprowadzana również w sąsiednich powiatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że przepis mówi że ma być zatrudnionych więcej niż jeden diagnosta

Niektóre starostwa interpretują z rozporządzenia że wystarczy tylko jeden właściciel diagnosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale koledzy samo slowo " diagnostow" jest to slowo w liczbie mnogiej czyli oznacza wiecej niz jedna osoba. Czyli nawet jezeli wlasciciel SPK jest diagnosta to i tak musi mmiec przynajmniej jednego diagnste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym miejscem w ustawie i rozporządzeniach, gdzie jest to zapisane, jest nieszczęsny zapis Art.83 ust3 pkt 6) Zatrudnia uprawnionych diagnostów.

Specjalne stacje mają specjalne względy, lub bardziej światłych ministrów.

Dz.U 153 poz 910 Z dnia 11 lipca 2011r.

 

 

§ 3. 1. Na wniosek kierownika komórki lub jednostki organizacyjnej, której stacja kontroli pojazdów

podlega, kierownicy jednostek nadzorujących, o któ-

rych mowa w § 2, wydają upoważnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, jeżeli stacja

ta:

1) spełnia wymagania techniczno-organizacyjne

określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;

2) zatrudnia co najmniej jednego uprawnionego

diagnostę;

3) jest zlokalizowana w obiektach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeń-

stwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży

Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby

Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu

Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej.

 

Specjale pojazdy może sprawdzać jeden diagnosta, a te przeciętne musi co najmniej dwóch.

 

[ Dodano: 21-01-2012, 21:57 ]

Art 83 ust 3 Stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca, który:

pkt 6) zatrudnia uprawnionych diagnostów.

 

Trzymajmy się prawa, jakie by one nie było :x

Zatrudniony, to zatrudniony. Kłania się tu prawo prac. Tam jest zapisane, co oznacza być zatrudnionym i co się z tym wiąże.

Dokładnie interpretując, jeżeli właściciel jest diagnostą to i tak zgodnie z literą prawa powinien zatrudnić diagnostów w liczbie mnogiej.

Jeżeli interpretujemy inaczej, bardziej liberalnie to może wystarczy sam właściciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymajmy się prawa,

My czy starostwa w/g których

wystarczy sam właściciel

Spytajcie się po niedzieli daniela jak w lubelskim to interpretują przynajmniej niektóre starostwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

§ 3. 1. Na wniosek kierownika komórki lub jednostki organizacyjnej, której stacja kontroli pojazdów

 

2) zatrudnia co najmniej jednego uprawnionego

diagnostę;

 

 

[ Dodano: 21-01-2012, 21:57 ]

Art 83 ust 3 Stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca, który:

pkt 6) zatrudnia uprawnionych diagnostów.

Zatrudnia niekoniecznie siebie , a wiadomo jak jest u nas ,,,

 

Moim zdaniem jest jakaś różnica w treści wytłuszczonej ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz , zaszlismy za daleko spokojnie. Wrócmy to tematu, czy badanie było by tylko badaniem na s łowo np. chciałem sprawdzić pojazd, był po wypadku a ja porobie zdjecia itp. W takim przypadku mozna odmówic bo tego pana nie osługujemy :evil: Ale jezeli byłby wpis do rejetru i zlecenie maiło by sie zakończyc wynikiem babadnia to musimy to wykonać. Nie mamy podstaw do odmowy. Myslee tu chodziło o wzgledy psychologicze, śmierć, krew itp, kazdy to inaczehj interpretuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadek ze skutkiem śmiertelnym, wszędzie pełno szkła, krew na kierownicy i siedzeniach i na badanie przyjeżdża rzeczoznawca. Nie wygląda mi na to z opisu, żeby pojazd był naprawiony i przyjechał na badanie powypadkowe, ale raczej chodziło o ekspertyzę powypadkową zleconą przez prokuraturę w celu sprawdzenia stanu technicznego w momencie wypadku.

Dlatego odmowa jest uzasadniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przypadek taki ,że prokuratura powołała moją stację i międzyinnymi mnie jako biegłego w dokonaniu badania technicznego, czy auto w którym niestety doszło do śmierci człowieka był sprawny pod kątem wydechu i analizy spalin. Faktem jest że przeprowadzając badanie nie mogłem sobie wejść do pojazdu bez rękawiczek i odzieży ochronnych. I tyle ale byłem powołany, czy miałem prawo odmówić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś jak rozumiem wpisany na listę biegłych w swoim SR - tak?

nie musi być :!:

Sąd może powołać biegłego sądowego, znajdującego się na liście biegłych sądowych prowadzonej przez sąd okręgowy. Może też powołać biegłego spoza lista. Decyzja co do tego należy do sądu. Najczęściej powołanie biegłego spoza listy jest spowodowane potrzebą uzyskania opinii w dziedzinie, którą nie zajmuje się żaden z biegłych sądowych.

 

http://e-prawnik.pl/domowy/postepowanie-przed-sadem/dowody/odpowiedzi/biegly-powolany-przez-sad.html

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj w jakich przypadkach do tego dochodzi. W technice samochodowej są biegli - nie trzeba się chwytać takich rzeczy, które są zarezerwowane dla innych sytuacji. W dodatku przy sprawach związanych ze śmiercią człowieka, gdzie wiadomo, że każdy taki dowód z oceny biegłego podważy co do zasady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zakazu wykonywania sprawdzeń i badań nie urzędowych

 

gwoli sprostowania, naczelnik WK w rzeczywistości takiej decyzji nie wydał, a przynajmniej pod tym się nie podpisał, wyłącznie w wywiadzie prasowym stwierdził że takową decyzję wydał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.