Skocz do zawartości

zabudwa pojazdów


gambolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, :)

wybaczcie że tak prosto z mostu w pierwszym poście ale siedzę już od rana i próbuje coś ogarnąć i naprawdę ciężko.. zwłaszcza 160 stron dyrektywy 2007/46/WE zniechęca

 

pytania mam odnośnie jak dziś wygląda ścieżka legalizacji pojazdu z zabudową:

 

przypadek 1 - auto nowe, kupione od dealera, wykonuje na niej zabudowę

 

przypadek 2 - auto używane, przebudowa istniejącej zabudowy lub nowa konstrukcja razem ze zmianą np. rozstawu osi

 

przypadek 3 - auto używane, zmiana typu pojazdu np. z ciągnika siodłowego na wywrotkę

 

oczywiście mamy w tych przypadkach (1,2, 3) wariant dla serii pojazdu i dla pojedynczego przypadku... ?

 

- zakładamy ze zabudowy robię zgodnie ze sztuką (obliczenia, naciski, materiały, wytyczne od producentów)

- szczególnie interesuje mnie przypadek 1 i 2 np. w kwestii podzespołów - czy montując tylny zderzak własnej konstrukcji w obu przypadkach muszę mieć homologacje na niego??

- czy dopuszczenie indywidualne czy jednostkowe jeszcze funkcjonuje??

- na jakich zasadach działa COC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Podmiot zabudowujący pojazd albo ma homologację na skompletowany w ten sposób pojazd - i na tej podstawie dokonuje się rejestracji, albo...

Albo podmiot dokonujący zabudowy wystawia oświadczenie o "produkcji jednostkowej" i taki pojazd podlega badaniu technicznemu przed rejestracją (okresowe badanie techniczne + dokument identyfikacyjny pojazdu)

 

Ad.2 i 3

Tutaj tylko badanie techn.dodatkowe z opisem zmian + oświadczenie o przebudowie upewnionego podmiotu, jeśli przebudowa prowadzi do zmiany rodzaju pojazdu. Do oceny SKP należy każdorazowo wymóg przedłożenia ewentualnej oceny rzeczoznawcy.

 

Wykaz elementów, które muszą posiadać homo jest określony rozporządzeniem.

 

Badanie "jednostkowe" nadal obowiązują. Dopuszczenie jednostkowe t póki co projekt.

 

Z COC rozwiń pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop, dzięki za wyjaśnienia

 

COC - świadectwa homologacji typu pojazdu, znalazłem gdzieś informacje - podaje to Scania - może na żądanie dostarczyć takie świadectwo dla pojazdu kompletnego

 

rozumiem to tak że robię zabudowę na podwoziu - przyjeżdża ktoś od nich,ocenia czy jest ok i wystawiają mi COC - dzięki temu unikam całej procedury

nie wiem tylko czy to faktycznie tak działa

 

 

z tego co wyszukałem dyrektywa 2007/46/WE w Polsce nie została jeszcze w pełni wdrożona...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale prawdopodobnie nie zarejestrujesz, bo nie ma układu świadectwa homologacji, a w szczególności nie ma tam nawet zdania o świadectwie homologacji - choć wszystkie dane jakie są potrzebne są :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ketiw38 - czy Ciebie jeszcze po zaciszu trzyma? :evil:

 

COC to to samo co wyciągi ze świadectwa homologacji - to europejski odpowiednik tych dokumentów i są honorowane w każdym WK - nie tylko w Polsce - w całej Europie.

 

Jeśli jakiś producent wpisze Cię na listę, to raczej nie z jednym pojazdem, tylko dla danego typu pojazdu i zabudowy. Ale uwaga - dla jednego typu pojazdu i zabudowy taki wpis może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ma to więc sens przy masowej produkcji. Przy jednostkowej wystawiasz oświadczenie o jednostkowej + badanie. No ale tu ograniczeniem jest jeden pojazd danego typu w danym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ketiw38 - czy Ciebie jeszcze po zaciszu trzyma? :evil:

 

COC to to samo co wyciągi ze świadectwa homologacji - to europejski odpowiednik tych dokumentów i są honorowane w każdym WK - nie tylko w Polsce - w całej Europie.

 

Nie nie trzyma

Czy miałeś taki dokument w ręku :?: Możesz mi podać w którym miejscu jest numer świadectwa homologacji europejskiej :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu części pierwszej - za punktem 0.10. (po nr VIN)

 

ketiw38... spokojnie - to jest podstawowy dokument obecnie. Fakt - nie ma wszystkich danych tam, ale producenci wystawiają do tego stosowne oświadczenie lub WK wysyła przed rejestracją na badanie na ustalenie danych (ale to tylko teoria - w praktyce w oświadczeniu jest wszystko uzupełnione).

To generalnie nie jest aż tak nowy dokument... Bez przesady. Rejestruje się na tym od dwóch lat już (zagraniczne wcześniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Mam pytanie czy bez DR mogę wykonać badanie czy tylko po wstępnej rej. (Pojazd nowy po zabudowie)

 

Ja u miałem kilka takich badań ale zawsze były czerwone tablice (badawcze to się chyba nazywa) i pozwolenie czasowe wielokrotne (taka książeczka w której był wpisany numer ramy i jaki to pojazd). A może ma kartę pojazdu to na podstawie KP bym zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy bez DR mogę wykonać badanie czy tylko po wstępnej rej. (Pojazd nowy po zabudowie)

 

Możesz, gdyż pojazd bez homologacji podlega badaniu PRZED I REJESTRACJĄ. Dlatego nikt nie może zarzucić Ci, że nie porównałeś danych z DR lub odpowiadającym mu dokumentem, gdyż takie dokumenty nie istnieją w obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż takie dokumenty nie istnieją w obiegu

 

Jednakże sama idea badania - BEZ WYJĄTKÓW - zaleca porównanie podczas badania okresowego danych właśnie DR ze stanem faktycznym 8)

Klasyczna kwadratura koła :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednakże sama idea badania - BEZ WYJĄTKÓW - zaleca porównanie podczas badania okresowego danych właśnie DR ze stanem faktycznym 8)

 

Raczej sposób wykonania badania, ale sposób ten zawarty jest w rozporządzeniu, a ustawa jest ważniejsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.