Skocz do zawartości

Romet ogar 205


Rekomendowane odpowiedzi

M E N U

Strona główna

Autor

Kontakt

D Z I A Ł Y

Dane techniczne

Naprawa

Obsługa

Usprawnienia

Porady

Galeria

R Ó Ż N E

Forum

Linki

 

 

 

 

Romet ogar 205 - Fabryka Rometa zdecydowała się wydać motorower, którego konstrukcja była by stabilna, wysoka, a zarazem lekka i dobrze amortyzowana. Zadaniem konstruktorów było stworzenie jednośladu wzorowanego na Simsonach i radzieckich Rygach. Tak powstał Ogar 205, którego jednostką napędową został polski Dezamet 023 o mocy 1,7 KM*. Lekka konstrukcja podwyższona przez teleskopy tylne dodawała ogólnemu wyglądowi plusa. Motorower łatwo pokonuje typowe wertepy, gorzej z piaskami ze względu na grubość ogumienia. Istniała także możliwość zamontowania owiewki przy przedniej lampie. Jednak model 205 nie spełniał wszystkich oczekiwań użytkowników, jego największym minusem stało się wolne przyspieszenie i dwustopniowa skrzynia biegów i niedostateczna moc silnika. Ogar 205 z silnikiem rometa był produkowany w latach 1986 - 1993.

 

Ogar 205 jest to druga wersja motoroweru dwuosobowego powstałego z zespołów motoroweru 50 T3 dostosowanych do silnika ze skrzynką 2-biegową z Zakładów Metalowych DEZAMET. Motorower Ogar 205 był produkowany w Zakładach Rowerowych ROMET od roku 1986 równolegle z motorowerem Ogar 200. Model 205 ma zmienioną konstrukcyjnie ramę dostosowaną do silnika typ 023 oraz obszerna skrzynkę narzędziowa. W modelu tym wprowadzono zmodernizowaną lampę przednią i tylną z zewnętrznymi przyłączeniami. Poza tym wprowadzono wiele drobnych zmian konstrukcyjnych ułatwiających montaż i obsługę motoroweru. Produkcje zakończono w 1993 roku.

Marka i typ motoroweru:

 

Romet Ogar 205

Silnik dwusuwowy, jednocylindrowy

Chłodzenie powietrzem

Typ silnika 023 Dezamet

Pojemność 49,8cm³

Średnica cylindra 38mm

Skok tłoka 44mm

Moc (katalogowo) 1,5 - 1,9 KM przy 4800 obr. /min *

Stopień sprężania 8:1

Gaźnik GM12F1

Sprzęgło cierne 2-tarczowe, mokre

Skrzynia biegów 2-biegowa, nożna

Paliwo benzyna PB95 z olejem Semisynthetic w stosunku 1:30

Instalacja elektryczna iskrownik- prądnica 6V - 20W

Świeca zapłonowa Iskra F80

Masa silnika (bez oleju) 10,5 kg

 

Zawieszenie kół:

Przednie 65 mm

Tylne 50 mm

Ogumienie 17' x 2 1/4'

Łańcuch rolkowy 12,7 x 7,75 x 4,88 mm - 110 ogniw

Hamulce szczękowe, bębnowe o średnicy bębna 97,5 mm

 

Oświetlenie:

Przód żarówka dwuwłókowa "BA15D" - 6V/ 15/15W

Tył żarówka rurkowa S 8,5/9, 5 - 6V/5W

 

Wymiary:

Długość całkowita 1800 mm

Rozstaw osi 1200 mm

Szerokość kierownicy 650 mm

Wysokość kierownicy 1050 mm

Masa w stanie suchym 58 kg

 

Inne:

Sygnał dźwiękowy elektryczny

Dopuszczalne obciążenie 150kg (dwie osoby)

Zużycie paliwa 2,4l/100km

Pojemność zbiornika paliwa 9 l

Prędkość (katalogowo) 45km/h

 

 

 

stat4u stat4u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki juz sobie poradziłem- nawet chyba tym samym,najbardzie potrzebowałem DMC (matematyka nie pasowała mi z ITS-em) i nacisków. Ale i tak dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Przyjechał dzisiaj Ogar z silnikiem od Jawki i nie ma tabliczki znamionowej. Nigdy jeszcze nie był na badaniu. Na główce ramy jest nabity numer i jest naklejka z logo producenta czyli Rometu nigdzie nie znalazłem TZ ani śladów po niej. Właściciel (pierwszy) twierdzi, że nigdy nie było żadnej tabliczki. Czy to możliwe? Stan pojazdu perfekcyjny. Czy w 1985 roku motorowery mogły nie mieć tabliczek znamionowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy ...

a to, że na służbowym kompie nie posiada m.in. programu do rozpakowania archiwum ...

 

i ma podpisaną lojalkę, że samodzielnie nie zainstaluje żadnego dodatkowego oprogramowania

nawet free ... - a jako solidny pracownik się do tego stosuje :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co mi wiadomo, to nie miały tabliczki.
Ale czy miały prawo nie mieć? Czy tu nie zachodzi taka sytuacja jak z omawianymi już lusterkami w ciągnikach rolniczych, że przepisy już wtedy wymagały lusterek a mimo to URSUS sprzedawał ciągniki bez lusterek? Dopóki motorowery nie musiały robić przeglądów okresowych to nikomu to nie przeszkadzało, a teraz przyjeżdża taki po trzydziestu latach i co z nim zrobić? Wysłać na wykonanie zastępczej TZ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest jakieś inne wyjście ?
Dla mnie to jest tylko jedno wyjście, ale właściciel mówi, że jego pojazd jest w stanie kolekcjonerskim a w oryginale takiej tabliczki nie było i co mi pan tu będzie wiercił ramę i takie gó..o nitował?! Szkoda klienta bo kilka pojazdów u nas robi i pewnie się wyniesie do konkurencji :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w oryginale takiej tabliczki nie było

Cały problem w tym że przepis z obowiązkiem posiadania tabliczki zadziałał wstecz , jak nie chce mieć wiercone to naklejka .

 

[ Dodano: 13-08-2012, 12:45 ]

Kup u Norberta naklejki

Lub Ośmiorniczkę albo jakieś inne lepidło . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ten klient chyba nie chce nic robić a przegląd mieć

 

No skoro się upiera to czemu odmawiasz? Nieładnie tak... Zrób badanie wystaw zaświadczenie z N i tyle. Sam chciał, klient nasz pan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ten klient chyba nie chce nic robić a przegląd mieć .
Z tego co mówił to jemu zależy na przeglądzie (chociaż przyjechał się upewnić czy rzeczywiście motorowery muszą robić OBT) ale bardziej zależy mu na zachowaniu stuprocentowo oryginalnego wyglądu pojazdu a twierdzi, że ten sprzęt nigdy TZ nie miał. Prawdę powiedziawszy to ja tam nie znalazłem śladów po tabliczce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę powiedziawszy to ja tam nie znalazłem śladów po tabliczce.

Nikt nie mówi że była. Ciekawe czy w takim przypadku ministerstwo wydałoby odstępstwo dla pojazdu zarejestrowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.