Skocz do zawartości

Wózki rolnicze


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy temat już był, ale ja jakoś dopiero teraz się tym zainteresowałem.

 

Pojawiło się na rynku coś takiego:

 

http://www.mega-nysa.pl/284/

 

I teraz pytanie. Czy to podlega rejestracji? Jeśli tak, to jako co? I najważniejsze. Co z naczepą ciężarową, ciągniętą przez traktor z tak przyczepką? Spotkaliście się już z czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to podlega rejestracji?

Tak i jest to przyczepa specjalna o kodzie homologacyjnym SJ. Więcej informacji na ten temat zwarta jest w dyrektywie 2003/37/WE.

Co z naczepą ciężarową, ciągniętą przez traktor z tak przyczepką?

Tu często pojawia się problem polegający na tym, że taki zestw często przekracza wymiary przewidziane w naszych przeoisach. Jedyna wersja co sie łapie z wymiarami, to krótka naczepa wywrotka o długości całkowitej 12m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy rolnik ma taką przyczepę siodłową do wciągania pod załadunek naczep na pole. Nie rejestrował jej bo jak wyżej problem z długością zestawu, ilością osi w zestawie, DMC w zestawie. Właściwie jak zakwalifikować taki zestaw ciągnik- przyczepa siodłowa-naczepa.Fajna rzecz tylko jak z tym legalnie wyjechać na polskie drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rejestrował jej bo jak wyżej problem z długością zestawu, ilością osi w zestawie, DMC w zestawie

Jeżeli wózek jest ciągnięty przez ciągnik rolniczy, to nie ma problemu z ilością osi i DMC zestawu, bo wózek i naczepe mozna potraktowac jako 2 przyczepy i wszystko będzie OK.

Tak na marginesie, to jaka jest DMC zepołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego i 2 przyczep? Logika podpowiada, że jest nią suma DMC pojazdów składowych i zakładając, że ciagnik i przyczepy maja po 3 osie to wyjdzie 24*3=72t.

Dobrze kombinuję?

Szkoda, że taki zestaw nie zmiesci sie w limicie długości bo z pewnościa przekroczy 22 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Witam

Dziś pojawił się ciągnik rolniczy z naczepą ciężarowa zestaw ten był połączony za pomocą "wózka" Oś połączona z dyszlem koła bliźniacze i na tym zamontowane urządzenie sprzęgające czyli siodło. Ów wózek nie posiadał żadnego numeru ident., dokumentu. Pojazd konstrukcyjnie oddzielny Kierowca nie dostał żadnych kwitów i ogólnie to on nic nie wie. Wydaje mi się że to dość dobrze wykonana samoróbka. .Jak coś takiego traktować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stacjach kontroli pojazdów badamy POJAZDY indywidualnie - nie ZESPOŁY pojazdów.

Na stacji możesz wykonać badanie ciągnika i naczepy jako dwóch oddzielnych pojazdów.

Wózka "dolly" nie badasz jako pojazdu bo u nas w zasadzie to do ruchu nie jest dopuszczone a to jak klient i gdzie tym jeździ to jego sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wózka "dolly" nie badasz jako pojazdu bo u nas w zasadzie to do ruchu nie jest dopuszczone

 

Jest dopuszczone - podrodzaj wózek jednoosiowy podpierający naczepę.

 

Nie zmienia to faktu, że na badaniu można pominąć środkowy pojazd, o ile klient nie wnioskuje o badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i teraz pytanie - czy za to (ciągnik rolniczy+wózek jedno lub dwuosiowy+naczepa) służby typu policja, itd mogą ukarać mandatowo/skierować wniosek do sądu/zabrać DR itp?

Chodzi mi o obecny stan prawny. Po prostu zaczyna nawet u mnie to się pojawiać na drogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik jako taki może ciągnąć 2 przyczepy (muszą być zarejestrowane).

 

Dostrzegam 2 problemy:

 

- wózek powinien być jednoosiowy (tak podaje klasyfikacja)

- naczepa z definicji powinna spoczywać na pojeździe silnikowym i go obciążać (a tymczasem obciąża wózek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.