Skocz do zawartości

Pojazd unikatowy


wolf

Rekomendowane odpowiedzi

A właśnie, że jest problem. Jeśli to pojazd wyrejestrowany w latach powiedzmy 90-tych to z bardzo dużym prawdopodobieństwem WK już nie ma żadnych dokumentów tego pojazdu - bo nie musi mieć. Co więc mieliby poświadczać? O bazie komputerowej z tamtych lat w przypadku wyrejestrowanych w ogóle zapomnij...

Ja w kilku WK spotkałem się z rejestrami ręcznymi nawet z lat 60-tych na podstawie których zaświadczenia o wyrejestrowaniu były wydane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kilku WK spotkałem się z rejestrami ręcznymi nawet z lat 60-tych na podstawie których zaświadczenia o wyrejestrowaniu były wydane.

 

A i owszem - są. Ale generalnie lat po wyrejestrowaniu można sobie ognisko zrobić i tyle z tych papierów :) Niektóre WK tak zrobiły...

 

[ Dodano: 05-04-2012, 09:18 ]

Jak już pisałem - pewnie skończyłoby się na oświadczeniu strony

 

Ano właśnie. Więc data rejestracji i tak będzie 01.01.roku produkcji - dlatego nie widzę przeszkód na zrobienie OBT bez dokumentów. Taki pojazd traktował bym na równi z OBT przed pierwszą rejestracją nowego (jednostkowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Pozwolę sobie odgrzać kotleta. Miałem dziś interesanta chce zarejestrować pojazd według niego unikatowy. Pojazd wyrejestrowany, posiada DR, TR brak, opinia rzeczoznawcy jest z której nic nie wynika bo rzeczoznawca opisał pojazd i nie napisał jaki to pojazd unikatowy czy jaki kompletnie nic. Odesłałem klienta do WK po PC i TR, bo bez tablicy nie zrobimy badania z wynikiem P. Klient się oddalił a ja trafiłem na coś takiego: http://powiat.pabianice.pl/metadot/index.pl?id=4792

Trochę mnie to zdziwiło bo byłem przekonany że badanie okresowe powinienem wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zaświadczenie z przeprowadzonego badania pojazdu unikatowego co do zgodności z warunkami technicznymi"

 

:evil:

 

Dobre, dobre :)

 

No ale co się dziwić... Udź i okolice w końcu ;)

Ja bym napisał do tego WK z prośbą o wskazanie jakie to badanie i gdzie o nim poczytam :)

 

[ Dodano: 29-01-2013, 14:00 ]

Ale ewentualnie mogę polecić baaaaardzo dobrego rzeczoznawcę z Pabianic 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto co mówią przepisy na ten temat:

 

Prawo o ruchu drogowym

 

Art. 79. 1. (61) Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:

.............................

4. Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:

1) odzyskanego po kradzieży;

2) zabytkowego;

3) mającego co najmniej 25 lat, którego model nie jest produkowany od lat 15, uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

4) ciągnika i przyczepy rolniczej.

 

Rozporządzenie w sprawie rejestracji pojazdów

§ 2. 1. W celu rejestracji pojazdu właściciel pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2-13 oraz § 3, składa w organie rejestrującym wniosek o rejestrację pojazdu, zwany dalej "wnioskiem o rejestrację", do którego dołącza:

1) dowód własności pojazdu,

2) kartę pojazdu, jeżeli była wydana,

3) dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany,

4) (5) (uchylony),

oraz tablice (tablicę) rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Tablice rejestracyjne, o których mowa w ust. 1, z wyróżnikiem powiatu właściwym dla organu dokonującego rejestracji, właściciel pojazdu przedstawia organowi rejestrującemu do legalizacji.

......

8. Jeżeli wymagane jest badanie techniczne pojazdu, właściciel pojazdu do wniosku o rejestrację dołącza zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

9. W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu zabytkowego właściciel pojazdu dodatkowo dołącza do wniosku o rejestrację:

1) uwierzytelnioną kopię decyzji w sprawie wpisania pojazdu, jako dobra kultury, do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury,

2) zaświadczenie z przeprowadzonego badania pojazdu zabytkowego co do zgodności z warunkami technicznymi, o którym mowa w art. 68 ust. 12 ustawy, oraz protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego.

 

13. W przypadku rejestracji pojazdu wyrejestrowanego, o którym mowa w art. 79 ust. 4 pkt 3 ustawy, uznanego za unikatowy, właściciel pojazdu do wniosku o rejestrację dołącza opinię rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art 79a ustawy.

 

ok- to jak wyrejestrowany - to spaliny z którego roku? (załącznik nr2 warunków technicznych) - bo pojazd 25 lat itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może załapie się na to:

8.2.2.2. Zadymienie spalin

Niniejszego wymagania nie stosuje się do pojazdów po raz pierwszy zarejestrowanych lub dopuszczonych do ruchu przed 1 stycznia 1980 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki - ale jak jest dla nas (diagnostów) różnica pojazd "normalny", a unikat?

 

No właśnie i jeszcze jaka jest różnica dla właściciela takiego pojazdu jakie ma z tego powodu przywileje i obowiązki z faktu posiadania pojazdu unikatowego poza tym że może go powtórnie zarejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i jeszcze jaka jest różnica dla właściciela takiego pojazdu jakie ma z tego powodu przywileje i obowiązki z faktu posiadania pojazdu unikatowego poza tym że może go powtórnie zarejestrować.

 

Nie musi posiadać ciągłości ubezpieczenia OC, a OC może wykupić dopiero przed wyjazdem na drogę na okres nie krótszy niż 30 dni.

 

Poza tym, do rejestracji nie jest wymagany DR (o ile pojazd był wyrejestrowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi posiadać ciągłości ubezpieczenia OC

 

Na unikaty też to rozciągnęli??

 

Poza tym, do rejestracji nie jest wymagany DR (o ile pojazd był wyrejestrowany).

 

Na jakiej podstawie? To z czym mam rejestrować??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, do rejestracji nie jest wymagany DR (o ile pojazd był wyrejestrowany).

Na jakiej podstawie? To z czym mam rejestrować??

 

Na podstawie PoRD :)

Art. 72 ust. 2 Wymagania ust. 1 nie dotyczą:

pkt 7) pojazdu wyrejestrowanego, o którym mowa w art. 79 ust. 4 pkt 3 - w przypadku powtórnej rejestracji - w zakresie ust. 1 pkt 5 ( dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany)

 

art. 79 ust. 4 pkt 3

Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:

3) mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na unikaty też to rozciągnęli??

 

Od dawna już tak było, a obecnie definicja pojazdu historycznego w świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (a o takim tu mowa - historyczny nie musi mieć ciągłości OC) brzmi:

11) pojazd historyczny – pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt 10, będący:

a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,

b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat,

c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę

samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

 

Na jakiej podstawie? To z czym mam rejestrować??

 

Na podstawie dokumentów wymienionych w art. 72 z wyłączeniami, a takim właśnie wyłączeniem jest wymóg przedstawienia DR - dokładną podstawę podała Olga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

ale...

 

pojazd zarejestrowany pierwszy raz jako nowy nabył prawo poruszania sie z taka norma jak ma... i nie może mieć innej...

 

podobnie jak z pasami...

 

ja wiem ze w ustawie pisze ze przed 86 powinien mieć taka i taka... są przepisy które się wzajemnie wykluczają....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.