Skocz do zawartości

Badanie dodatkowe - wykonanie tabliczki znamionowej


ketiw38

Rekomendowane odpowiedzi

A czytałeś opisy do zaświadczenia? - "W przypadku potwierdzenia czynności innych niż badanie techniczne pojazdu..."

 

nie odpowiedziałeś:

A jeśli na zaświadczeniu w rubryce RODZAJ BADANIA/CZYNNOŚCI będziesz miał INNE CZYNNOŚCI a nie DODATKOWE to nie przyjmiesz zaświadczenia?

 

Oczywiście przyjmę, gdyż i tak jest to badanie techniczne polegające na sprawdzeniu dodatkowych warunków technicznych.

 

ja też potrafię - żeby jakiś upierdliwy petent Ci smrodu nie narobił za wymaganie niepotrzebnych rzeczy i dokumentów...

 

W którym miejscu wymagam niepotrzebnych rzeczy i dokumentów?

 

Różnica jest tylko taka, że nawet jeśli upierdliwy petent złoży skargę - to pracy nie stracę...

 

Tak z ciekawości - czy wymagasz dozoru dla wykonania badania zgodności pojazdu zabytkowego z gazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż i tak jest to badanie techniczne

 

Dla Ciebie może i tak - dla diagnosty niekoniecznie.

Dla WK jest badaniem, natomiast dla nas to Sprawdzenie spełnienia dodatkowych warunków,,,

 

To tak jakbyś twierdził Michale, że Dzienniki Ustaw służą do publikacji TYLKO ustaw a rozporządzenie i tak jest ustawą bo jest w Dz.U.

 

Tak z ciekawości - czy wymagasz dozoru dla wykonania badania zgodności pojazdu zabytkowego z gazem?

 

Jeżeli się takowy trafi to oczywiście, że tak.

 

§ 2. 1. Badanie zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi określonymi w przepisach o warunkach technicznych pojazdów, zwanych dalej "warunkami technicznymi", polega na sprawdzeniu prawidłowości działania poszczególnych zespołów i mechanizmów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy oraz wykonaniu porównania stanu faktycznego pojazdu z warunkami technicznymi zgłoszonymi przez właściciela pojazdu we wniosku o przeprowadzenie badania zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

 

A dlatego, że jeśli klient wpisze we wniosek gaz to należy go sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa i stanu faktycznego a to się wiąże bezpośrednio ze sprawdzeniem dozoru zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie może i tak - dla diagnosty niekoniecznie.

 

To tak jakbyś twierdził Michale, że Dzienniki Ustaw służą do publikacji TYLKO ustaw a rozporządzenie i tak jest ustawą bo jest w Dz.U.

 

Bezpieczniej jeśli dla diagnosty też będzie badaniem ;) Np. sądy nie są związane rozporządzeniami, a ustawa mówi wyraźnie o badaniu technicznym. Nie jest ono co prawda wymienione w katalogu badań dodatkowych w art. 81, ale wynika z tego, że jednak nie jest to katalog zamknięty, skoro o badaniu jest też mowa w art. 71 ust. 4.

 

Myślę, że jest to kwestia do przemyślenia szczególnie dla diagnostów - szkoda by było w razie "w" stracić uprawnienia przez taki drobny szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli przyjeżdża pojazd na dod.bad (poz.4.1 w cenniku) za spaloną żarówkę światła mijania to też żądasz dozoru zbiornika gazu? Pyt. do michał_k. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do KAŻDEGO rodzaju badania technicznego należy żądać dozoru na podstawie art. 81 ust. 12 PORD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sprawdzać dozór, skoro nie wykonujesz badania specjalistycznego, bo nie skasujesz 1.15 w połączeniu z innym badaniem niż okresowym? Jedynym "darmowym", od "2 razu", badaniem jest 7.1 .

Odnotowanie w rejestrze nr dozoru tdt zbiornika LPG jest jednoznaczne z badaniem 1.15, a badanie 1.15 jest "automatyczne" z np. 1.2 (napisałem 1.2, bo na portalu aukcyjnym jest Yamaha Majesty LPG).

Takie moje pokrętne myślenie :)

W podanym przez Ciebie paragrafie jest fraza "wykonując badanie", a wykonując-nabijając tabliczkę (cennik) nie ma choćby wspomnienia badania, mamy tu:

-sprawdzenie spełnienia

-oraz pozostałe czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sprawdzać dozór (mam na mysli zbiorniki LPG), skoro nie wykonujesz badania specjalistycznego, bo nie skasujesz 1.15 w połączeniu z innym badaniem niż okresowym?

 

Nie sprawdzając dozoru łamiesz podstawowy akt prawny, czyli ustawę Prawo o ruchu drogowym (art. 81 ust. 12). Nie chcę tutaj za bardzo wnikać w cennik, który jest aktem niższej rangi, ale przecież samo sprawdzenie dozoru (papierka) nie jest równoznaczne z wykonaniem badania 1.15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma tam słowa KAŻDE a wykonanie tabliczki nie jest badaniem, ale o tym już było :(

 

To przeczytaj sobie cały art. 81. Badania techniczne dzielą się na okresowe i dodatkowe. To badanie jest badaniem dodatkowym, a więc jest BADANIEM TECHNICZNYM. Natomiast badanie techniczne można wykonać po sprawdzeniu dozoru.

 

Oczywiście samo wykonanie tabliczki badaniem technicznym nie jest. Moja odpowiedź odnośnie wymagania dozoru dotyczyła badania 4.1 oraz badania na haka (chociaż niektórzy tutaj twierdzą, że hak badaniem nie jest, co jest niezgodne z art. 71 ust. 4 PORD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonanie tabliczki nie jest badaniem

A czym ??

 

Inną czynnością. Nie znajdziesz nigdzie w PORD badania dotyczącego wykonania tabliczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne i zaprzeczy moim wcześniejszym przemysleniom (bo i HAK i wykonanie TZ jest w tej samej grupie czynności) , ale zawsze wpisując HAK dadawałem też formułkę o LPG (CNG u nas nie trafia się) - na WYRAŹNE polecenie Starostwa :) Więc może analogicznie trzebaby do nabicia albo nie trzebaby do HAKa???

Polecenie Starostwa wynika pewnie z lenistwa tychże urzędników (od razu mogą sprawdzić czy nie ma błędów zapisów LPG w ich bazie - czy nie "zapomnieli" wbić "LPG" w dowód??).

Wpis o gazie przy HAKu mi "pasuje"(z przyzwyczajenia), a do TZ juz nie, dziwne :)

W poniedziałek zadzwonię do Pawła do ITS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art.71 ust.4 PORD stwierdza, że HAK JEST badaniem technicznym :) i temu dla HAKa wpisujemy w zaświadczenie "LPG/CNG" - sprawdzamy dozór, a dla TZ już nie :) Chyba że dokopiemy się do ustawy nazywającej nabicie TZ badaniam :)

Zresztą Dz.U.155 w par.6 ust.7 ewidentnie HAK nazywa BT!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

71.4 PORD stwierdza, że HAK JEST badaniem technicznym

 

Ale ta sama ustawa nie ma takiego badania dodatkowego w wykazie

 

Zresztą Dz.U.155 w par 6 ust 7 ewidentnie HAK nazywa BT!

 

I tu również w zakresach badań nie ma haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta sama ustawa nie ma takiego badania dodatkowego w wykazie

 

Ma, tylko trochę wcześniej w innym miejscu (art. 71 ust. 4) :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle nie stwierdzają te ustawy, że to badania dodatkowe: ) Chodzi o to, że gdzie indziej (np. cennik)nazwane:"Sprawdzenie spełniania dodatkowych warunków technicznych dla

niektórych pojazdów oraz pozostałe czynności", te ustawy wyraźnie nazywają badaniem technicznym, a jak ustawa coś nazywa, to chyba tak jest :)

Numery może niewyraźnie napisałem, poprawiam(wcześniej).

Kolego Psuj, nie powiesz, że ustawa PORD nazywająca "sprawdzenie spełnienia dodatkowych..." badaniem technicznym kłamie? :)

Czy "inna czynność" nie może też być badaniem technicznym? U nas chyba sie tego w starostwie dopatrzyli i KATEGORYCZNIE żądali wpisu LPG, przy robieniu HAKa.

Zresztą samo zaświadczenie "na HAKa" nie nazywa się inaczej jak ... zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym.

Pogmatwane to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą samo zaświadczenie "na HAKa" nie nazywa się inaczej jak ... zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym.

 

A czytałeś opisy do zaświadczenia? - "W przypadku potwierdzenia czynności innych niż badanie techniczne pojazdu..."

 

To tak jakbyś twierdził Michale, że Dzienniki Ustaw służą do publikacji TYLKO ustaw a rozporządzenie i tak jest ustawą bo jest w Dz.U.

 

A tak właśnie kolego makaon, wygląda dyskusja jak włączy się ktoś nowy i przeczyta posty tylko z ostatniej strony :) Cofnij się do początku tematu i przeczytaj wszystko jeszcze raz :D

 

Czy "inna czynność" nie może też być badaniem technicznym?

 

W/g mnie nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, e tam ;)

Jak dwa normatywy nazywają hak badaniem, to chyba jest badaniem ?Zwłaszcza że nigdzie nie jest napisane, że nie jest BT.

Nie mam zwyczaju czytania tylko ostatnich stron przed napisaniem, pewnie przegapiłem.

Masz inny pomysł czemu mój WK żąda wpisu LPG przy haku?PoZDRo.

Jestem od paru miesięcy "poza obiegiem" (praktycznym), ale staram się nie wyjść z obiegu "papierowego". Dodatkowym dla mnie problemem jest to, że planuję przejśc po 7 latach pracy na PSKP do OSKP :) Ale z Waszą pomocą dam radę pewnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza że nigdzie nie jest napisane, że nie jest BT.

 

Nie ma go na liscie badań w PORD ani w 155

 

Masz inny pomysł czemu mój WK żąda wpisu LPG przy haku?

 

Oczywiście, chcą aby do każdego zaświadczenia były przepisywane warunki dodatkowe z DR lub PC - co nie oznacza, że były one sprawdzane. Tak samo przy okresowym możesz zaznaczyć vat (jesli jest w DR/PC) co nie oznacza, że go sprawdziłeś bo nie masz takiego obowiązku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma go na liscie badań w PORD

 

Oświeć mnie co to jest lista badań W PoRD.

 

Innym zarzucasz brak uwagi, a jakoś sam nie możesz złapać tego co Michal poruszył już kilka razy - pewne badania nie są ujęte w art 81, tylko w innych miejscach ustawy - np. art. 68.18, 71.4. Art. 81 nie jest jak widać jedynym miejscem ustawy, w którym mowa o przeprowadzaniu badań technicznych, a Ty się tego czepiasz jak mantry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświeć mnie co to jest lista badań W PoRD.

 

Nie będę się produkował, bo dobrze wiesz o co chodzi.

 

Nie moja wina, że prawo jest nie spójne. Hak nie jest badaniem technicznym tylko sprawdzeniem dodatkowych warunków.

 

 

 

art. 68.18,
Art68.18. Pojazdy, o których mowa w ust. 17 pkt 1 i 2, podlegają badaniu co do zgodności z warunkami

technicznymi, które przeprowadza się na koszt wnioskodawcy.

 

Mowa o badaniu co do zgodności z warunkami a nie badaniu technicznym :lol::lol: Czyżbyś nieuważnie czytał? Wiem czepiam się - nauczyłem się od takiego jednego.

§ 2. 1. Badanie zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi określonymi w przepisach o warunkach technicznych pojazdów, zwanych dalej "warunkami technicznymi", polega na sprawdzeniu prawidłowości działania poszczególnych zespołów i mechanizmów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy oraz wykonaniu porównania stanu faktycznego pojazdu z warunkami technicznymi zgłoszonymi przez właściciela pojazdu we wniosku o przeprowadzenie badania zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

 

 

 

 

 

 

Art. 81 nie jest jak widać jedynym miejscem ustawy, w którym mowa o przeprowadzaniu badań technicznych,

 

Rozdział 2

Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu

 

Rozdział 3

Badania techniczne pojazdów

 

To może diagności niech sobie odpuszczą badanie i zabiorą się za dopuszczanie do ruchu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 71 PORD

4. Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie

całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być

dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego.

Przepis ten nie dotyczy motocykla.

jakiego badania technicznego? OBD? Chyba jednak HAK (tą "odpowiednią adnotację" określa nastepny cytat)..

Gdzie tu choćby słowo, że diagnosta dopuszcza? Wyraźnie stoi że przeprowadza, bo nikt inny przeprowadzić nie może :)

No i jak tu ktoś pisze o wyższości ustawy nad rozporządzeniem, wyjatkowa spójność tych dwóch dokumentów, z jasnym określeniem, kto co robi:)

Par 6 Dz.U. 155 p.1232

7. W przypadku gdy badanie techniczne dotyczy pojazdu silnikowego, o którym mowa w art. 71 ust. 4

ustawy, uprawniony diagnosta po wykonaniu badania technicznego zamieszcza w zaświadczeniu o

przeprowadzonym badaniu technicznym wpis o spełnieniu przez pojazd dodatkowych warunków

technicznych oraz dokonuje adnotacji o treści "HAK" w prowadzonym rejestrze.

Hak nie jest badaniem technicznym

Więc jak nie jest, jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że nie ma podstaw ganiać klienta za brak zgodności G czy F robimy identyfikację, zgadza się to wykonuję tabliczkę, mocuje. Klient dostaje zaświadczenie wynik bez oceny bo nie wykonujemy przecież zakresu okresowego a że pojazd jest np niesprawny czy nie zgadzają się pewne dane to wyjdzie jak będzie robione okresowe albo dodatkowe z zakresem okresowego. Pojazd jest skierowany na konkretną czynność i to wykonujemy. A co w przypadku pojazdu marki SAM dostaje skierowanie na wykonanie nr i tabliczki a badanie co do zgodności może wykonać u konkurencji i co wtedy za co go ścigniesz? Masz kompletny brak danych. Że co się nie zgadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tu choćby słowo, że diagnosta dopuszcza?

 

A w jakim dziale jest art 71?

 

Podpowiem

Rozdział 2

Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu

 

A gdzie jest mowa o badaniach technicznych?

Rozdział 3

Badania techniczne pojazdów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.