Skocz do zawartości

Pojazd uprzywilejowany, sanitarny


smolow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zwracam się do państwa z zapytaniem technicznym jak wg waszej opinii powinien zachować się diagnosta wykonując badanie okresowe dla pojazdów uprzywilejowanych wg załącznika. O ile Sprinter ma przekroczone wymiary pasów wyróżniających (wymiar od 14 do 30 cm zgodnie z obowiązującymi przepisami 8-15cm) to oznakowanie karetki zabudowanej na Fiacie trochę już wpada w szaloną wizję projektanta. Wg przepisów czerwony pas o wymiarach 7-15 cm ma się znaleźć pod pasem niebieskim oraz wokół dachu. Nie wiem jak wy ale mam wrażenie, że w ostatnim czasie oznakowanie karetek wyraźnie wymyka się z pod kontroli. Jaki macie stasunek do tego zjawiska?

Karetka5.thumb.jpg.ae0453c739c7b4439faadf720de1bbd8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie, że w ostatnim czasie oznakowanie karetek wyraźnie wymyka się z pod kontroli

Podobnie jest z oznakowaniem pojazdów pomocy drogowej.

Jaki macie stasunek do tego zjawiska?

Sprawa dość prosta "N" na OBT.

Warto by było zapytać 'Brodatego' dlaczego policji wygodniej nie zauważać takich pojazdów na drodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie mam z takimi przypadkami do czynienia i dlatego współczuję tym. którzy powinni wystawić za ozdoby na karetce negatyw :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że w powszechnym odbiorze - zapewne i części diagnostów - zyskasz miano upierdliwca. Bo te auta w końcu życie ratują, a Ty się głupich paseczków czepiasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było zapytać 'Brodatego' dlaczego policji wygodniej nie zauważać takich pojazdów na drodze?

Bo trzeba by wiedzieć jakie wymiary te pasy mają mieć. Dużo czytam, ale w to nie wnikałem, bo i po co?

 

Pamiętaj, że jak Policja zaczęłaby zauważać wszystkie rzeczy, które nie są zgodne z prawem np. wykroczenia to tak naprawdę życie w miastach stałoby się nie do zniesienia. Trzeba wiedzieć kiedy COŚ zauważyć, a kiedy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo trzeba by wiedzieć jakie wymiary te pasy mają mieć.

Juz nie chodzi o wymiary, bo faktycznie tego nie ma w Dz. u. 32 ale samo ich rozmieszczenie pozostawia wiele do zyczenia:

 

§ 28. 1. Karetka sanitarna powinna mie. barw. bia.., kremow. lub .o.t. samochodow. z niebieskim pasem

wyro.niaj.cym; dla karetki reanimacyjnej dopuszcza si. dodatkowo pasy wyro.niaj.ce barwy czerwonej,

umieszczone woko. dachu oraz bezpo.rednio pod pasem barwy niebieskiej.

Pamiętaj, że jak Policja zaczęłaby zauważać wszystkie rzeczy, które nie są zgodne z prawem np. wykroczenia to tak naprawdę życie w miastach stałoby się nie do zniesienia. Trzeba wiedzieć kiedy COŚ zauważyć, a kiedy nie

:D

Utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że Policja przepisy traktuje wybiórczo. To takie typowo polskie podejście do prawa. Inną naszą specjalnością jest tworzenie skomplikowanego prawa, któreczo często nikt nie potrfi wyegzekwować :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że Policja przepisy traktuje wybiórczo. To takie typowo polskie podejście do prawa.

Tak, tak. Diagności to zapewne egzekwują wszystkie przepisy. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. Diagności to zapewne egzekwują wszystkie przepisy.

Chciał bym aby tak było, ale urynkowienie badań technicznych pojazdów doprowadziło do drastycznego obniżenia jakości badań. Sytuacja jest na tyle kuriozalna, że badania techniczne traktowane są jak kolejny podatek, który trzeba zapłacić a stan pojazdu schodzi na dalszy plan. Doszło już do tego, że klienci obrażaja się na diagnostów, którzy sprawdzaja pojazd, bo oni wolą zapłacić 100 PLN za wstawienie pieczatki do DR bez żadnego "grzebania" przy samochodzie :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz nie chodzi o wymiary, bo faktycznie tego nie ma w Dz. u. 32

Par. 36

§ 36. 1. Pasy wyróŜniające o szerokości od 8 cm do 15 cm, z zastrzeŜeniem § 28 ust. 1, powinny być

umieszczone wokół pojazdu poniŜej dolnej krawędzi okien.

2. Pasy wyróŜniające pojazdów Policji o szerokości co najmniej 8 cm powinny być umieszczone poniŜej dolnej

krawędzi okien na kaŜdym boku pojazdu. Pas wyróŜniający moŜe być równieŜ umieszczony z tyłu pojazdu.

3. Pas wyróŜniający motocykli Policji o szerokości co najmniej 8 cm powinien być umieszczony po obu

stronach motocykla na owiewkach i kufrach bocznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Par. 36

§ 36. 1. Pasy wyróŜniające o szerokości od 8 cm do 15 cm

Najwyraźniej nie doczytałem do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. Diagności to zapewne egzekwują wszystkie przepisy.

 

jak by mieli to robić -to po pierwsze te stacje by w pierwszej kolejności upadły z braku klientów ,a ile pojazdów by wyeliminowano z ruchu - :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to po pierwsze te stacje by w pierwszej kolejności upadły z braku klientów

Tak więc nie proście się o PEŁNE egzekwowanie prawa przez funkcjuszy, bo bokiem wyjdzie wszystkim.

 

Jeśli spojrzymy obiektywnie to w POLSCE nie ma osoby, która stosuje się do uwarunkowań prawnych w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas guma nie jest elastyczna, nasza guma musi naciągnąć się aż pęknie żeby przez kilka dni wszelkie służby pracowały względnie normalnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony - czy walczenie z grubością tego paska, tudzież jego takim czy innym położeniem to faktycznie taka sprawa życia lub śmierci i wykładnik "względnej normalności"? :? No tak szczerze - jedno i drugie na tym foto to bez wątpienia karetka... Nie wiem czy ktokolwiek miałby problem z identyfikacją tego, z czym ma do czynienia na tym foto włącznie z moją młodszą córką (4 lata)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony - czy walczenie z grubością tego paska, tudzież jego takim czy innym położeniem to faktycznie taka sprawa życia lub śmierci i wykładnik "względnej normalności"?

Nie to przykład jak w praktyce traktowane sa przepisy prawa, któro często jest nie życiowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyliście że na jednej z tych karetek są reklamy,czy to jest dopuszczalne na takich pojazdach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony - czy walczenie z grubością tego paska, tudzież jego takim czy innym położeniem to faktycznie taka sprawa życia lub śmierci i wykładnik "względnej normalności"? :? No tak szczerze - jedno i drugie na tym foto to bez wątpienia karetka... Nie wiem czy ktokolwiek miałby problem z identyfikacją tego, z czym ma do czynienia na tym foto włącznie z moją młodszą córką (4 lata)...

A dla mnie to wygląda jak pomoc drogowa ADAC tylko koguty nie te lub tablica reklamowa z kogutami, żeby zwrócić uwagę przechodnia :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż przepis zabraniający umieszczenia np. nazwy firmy. czy szpitala na karetce

Napisałem o tych reklamach trochę przekornie dlatego ze dyskutujecie o szerokości paska , jak by to miało strasznie ogromne znaczenie w trakcie OBT :evil: ,a przepisu takiego raczej chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyskutujecie o szerokości paska , jak by to miało strasznie ogromne znaczenie w trakcie OBT :evil: ,a przepisu takiego raczej chyba nie ma.

Proponuję wrócić parę postów wcześniej i zajrzeć do "32" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wsadziliśmy kij w mrowisko nie dopuszczajac takiej karetki i w odpowiedzi od właściwych władz dostaliśmy odpowiedź, iż oznakowanie karetki przecież jest zgodne z przepisami zawartymi w Dz.U nr 209, poz.1382. Patrz załącznik nr 2 dział I: pas wyrózniający ma mieć nie mniej niż 15 cm:/ cudowne jasne i klarowne przepisy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U nr 209, poz.1382

To może niech im Minister Zdrowia robi przeglądy skoro ustalił takie oznakowanie ,albo niech wypije flaszkę z Ministrem Transportu żeby nam przepisy zmienił. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim czasie (jakieś 15 lat temu) kolega zrobił badanie karetki.

Nie pamiętam już jak to było (chyba jakieś auta zakupione za granicą), ale koleś zrobił badanie .

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby karetka miała kolor biały lub kość słoniowa.

Miała niebieski!

Stracił uprawnienia (na jakiś czas), na robienie pojazdów sprowadzanych.

(Darek ,Pan B.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miała niebieski!

Stracił uprawnienia (na jakiś czas), na robienie pojazdów sprowadzanych.

(Darek ,Pan B.)

Coś kojarzę ,u nas w tym czasie też pogotowie robiło podejście(chodziło jak dobrze pamiętam o liczbę kogutów) z i dzwonili wyżej do pana B. ,ale niewiele im to pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było tak : kolesiowi zabrał uprawnienia, zaraz potem zrobiła się chryja i dopuszczono te pojazdy (jakieś zamówienie rządowe) do ruchu.

Uprawnień koledze nie zwrócono (tzn. nie zwrócono - zwrócono, ale dopiero wtedy, kiedy minął okres na który miał zabrane). :shock:

Darek, tu nie chodziło o koguty tylko o kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.