Skocz do zawartości

Wspólne kontrole ITD I TDT


klosiok

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1 czerwca br. na terenie Włocławka inspektorzy WITD w Bydgoszczy wraz z inspektorem Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) przeprowadzili wspólne kontrole pojazdów z zamontowanymi specjalistycznymi urządzeniami ciśnieniowymi. Celem wspólnych działań było sprawdzenie, czy specjalistyczne urządzenia ciśnieniowe zamontowane na pojazdach drogowych eksploatowane są zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2000 r., Nr 122, poz. 1321 ze zm.). Kontroli poddano dwa pojazdy i w obydwu przypadkach stwierdzono, że zbiorniki ciśnieniowe eksploatowane są bez wymaganego dozoru technicznego, a ich użytkownicy usunęli ze zbiorników tabliczki znamionowe producentów i zastąpili je tabliczkami „zastępczymi”, na których naniesione zostały nieprawdziwe dane dotyczące parametrów pracy tych urządzeń. W ten sposób właściciele próbowali ominąć przepisy regulujące zasady eksploatacji specjalistycznych urządzeń ciśnieniowych związane z dozorem technicznym. W jednym przypadku stan techniczny zbiornika, z uwagi na braki w wymaganym wyposażeniu oraz niewłaściwie dokonywane przeróbki i naprawy, wymagał natychmiastowego wycofania go z eksploatacji. Kontrole wykazały również, że pojazdy były dopuszczane do ruchu drogowego przez diagnostów samochodowych z rażącym naruszeniem przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym, którzy kompletnie ignorowali informacje organu kontroli ruchu drogowego wskazywane w pokwitowaniach za zatrzymane wcześniej wielokrotnie dowody rejestracyjne, w których wskazywane były nieprawidłowości związane z brakiem wymaganego dozoru technicznego urządzeń ciśnieniowych zamontowanych na tych pojazdach.O wynikach przeprowadzonych kontroli przez inspektora TDT zostali powiadomieni właściciele pojazdów, jak również zostanie powiadomiony organ nadzorujący Stacje Kontroli Pojazdów, w których pojazdy te otrzymywały pozytywne wyniki badań technicznych – pomimo wielokrotnie stwierdzanych przez ITD tych samych nieprawidłowości związanych ze stanem technicznym zbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że takich kontroli będzie więcej.

 

Chce też przy okazji podziękować Panu z ITD z województwa bydgoskiego, który był prelegentem na jednym ze szkoleń. Świadczy to tylko o tym, że nie dość, że był wykładowcą, ale też słuchał pytań.

 

Gratuluję. Mam nadzieję, że takie kontrole będą coraz częściej i będą prowadzone nie tylko z ITD, ale też np. Z UTD.

 

 

 

Takie działania, ze strony ITD, prawdziwych diagnostów (musiałem użyć tego sformułowania), TDT, UTD - zwiększą bezpieczeństwo nie tylko na drodze. Zwiększą bezpieczeństwo szeroko rozumiane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inspektorzy WITD w Bydgoszczy wraz z inspektorem Transportowego Dozoru Technicznego

Czyli jak się chce to można sprawdzić dokumenty dozorowe .

 

[ Dodano: 04-06-2012, 11:07 ]

Mam nadzieję, że takich kontroli będzie więcej.

Już się nie zastanawiasz czy nie przestać żądać dozoru? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dario wiesz, na każdej konferencji i szkoleniu gdzie uczestniczy ITD poruszam ten problem.

Skoro była reakcja w Bydgoszcy to mam nadzieje, że po udziale moim w spotkaniu SDS w łódzkim też takie kontrole się pojawią - a następnie wyjdzie zalecenie od Głównego ITD aby takie kontrole prowadzić we wszystkich województwach.

 

Mam nadzieję, że problem którego ITD do tej pory nie za bardzo widziało zostanie dostrzeżony jako poważny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Do najczęstszych powodów zatrzymania dowodów rejestracyjnych kontrolowanych pojazdów zaliczyć można było m.in.

-

- brak aktualnych badań technicznych,

-

:shock:

 

skoro mają "stację kontroli" to dlaczego nie zrobili im OBT :?::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro mają "stację kontroli" to dlaczego nie zrobili im OBT

Widać nie mają jeszcze diagnostów na etacie ,,,

 

Mają już i diagnostów tylko nie mają uprawnień do wykonywania OBT.

A zresztą po co ? Łatwiej kontrolować, krytykować i za nic nie odpowiadać, a jak już się coś stanie to wiadomo komu dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z kierowców miał też błąd w dokumentach i wyznaczoną datę kolejnych badań technicznych za 1,5 roku, mimo że trzeba je powtarzać regularnie co sześc miesięcy

 

komuś nie poszło dodawanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś się weźmie za te niby "autobusy szkolne". Codziennie mijam takie i ze szkolnymi mają one bardzo mało wspólnego, na przegląd przyjeżdżają jako zwykłe, po wyjeździe ze stacji zakładają tablice "AUTOBUS SZKOLNY" i heja po dzieciaki. Nie wiem kto w gminach podpisuje z takimi kontrakty ale jest to wielki przekręt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komuś nie poszło dodawanie

 

Zdarza się :oops: , mi się też zdarzyło na szczęście na zaświadczeniu i kapnąłem się jak wbijałem do DR (no ale w WK przy odbiorze DR też się nie kapnęli :oops: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.