Skocz do zawartości

airbag


arafal25

Rekomendowane odpowiedzi

co robicie jak zobaczycie naklejkę producenta informującą że poduszki są "ważne" 10 lat a okres ten upłynął ?

Nic, bo na wierzchu poduszki nie ma daty produkcji i nie wiesz czy została wymieniona czy nie, a demontować pojazdu Ci nie wolno aby to ewentualnie zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Marek1

    17

  • IVVO

    11

  • Psuj

    9

  • danielg539

    8

Top Posters In This Topic

co robicie jak zobaczycie naklejkę producenta informującą że poduszki są "ważne" 10 lat a okres ten upłynął ?

Nic, bo na wierzchu poduszki nie ma daty produkcji i nie wiesz czy została wymieniona czy nie, a demontować pojazdu Ci nie wolno aby to ewentualnie zweryfikować.

 

Nie piszę o demontowaniu, większość aut ma naklejki i nie trzeba nic rozbierać żeby je zobaczyć

Praktycznie jeszcze się nie spotkałem żeby ktoś zwrócił na to uwagę lub dał N ale temat jest nie do końca jasny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszę o demontowaniu, większość aut ma naklejki i nie trzeba nic rozbierać żeby je zobaczyć

Praktycznie jeszcze się nie spotkałem żeby ktoś zwrócił na to uwagę lub dał N ale temat jest nie do końca jasny

Jeszcze raz powtarzam, że nic nie możesz zrobić nawet gdybyś tą naklejką dostał w czoło bo nie wiesz czy właściciel wymienił poduszki czy też nie i naklejka z przed 10 lat nijak się ma do stanu na dziś, ponieważ ewentualna data produkcji takiej podusi znajduje się od strony niewidocznej a nam na BT nie wolno demontować pojazdu. Dla przykładu, pojazd z 2000r, naklejka od poduszek mówi, że w 2010 koniec dla poduszek ale pojazd miał dzwona w 2005 i miał wymieniony kpl poduszek oryginalnych (dam łapkę obciąć, że naklejki nikt nie wymienił) i co w 2012 N? Drugi przypadek, klient jest bardzo uczuciowy i mimo, że nic się nie stało wymienił poduszki w 2010 ale oczywiście naklejką nikt sobie głowy nie zawracał i cóż? N?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolego poprostu nie zwróciłeś uwagi na to że naklejki odnośnie airbagu są na słupkach, pod maską co do reszty to ok dyskutujemy sobie, jeżeli dajemy N za "kontrolkę" air bag na podstawie PoRD i dopisku pod usterkami w DzU 155 to dlaczego nie N za to że stare poduszki są w aucie ;-) kontrolka na desce sygnalizuje usterkę naklejka że po jakimś czasie trzeba w serwisie sprawdzić układ też powinna być sygnałem że coś jest nie tak

Powtarzam są to teoretyczne dyskusje ponieważ przepisy jasno nie określają co robić w danej sytuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie N za to że stare poduszki są w aucie

To N za stare opony powyżej 5 lat także...

No i nie zapominij że układ OBD II ma projektowaną trwałość 100 tys km lub 7 lat....

Więc może lepiej poprzestańmy na kontrolkach sygnalizujących niesprawność układu.

Póki co nie ma prawnego wymogu sygnalizowania przekroczenia projektowanego okresu używania jakiegoś układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dlaczego nie N za to że stare poduszki są w aucie

Dlatego, że nie jesteś w stanie stwierdzić bez demontażu czy poduszki są stare czy nowe.

To kolego poprostu nie zwróciłeś uwagi na to że naklejki odnośnie airbagu są na słupkach, pod maską

Wiem, że istnieją takie naklejki i o czym informują, lecz nigdy nie spotkałem się aby kiedykolwiek te naklejki były aktualizowane po dokonaniu wymiany poduszek, więc upieranie się o wyniku N na podstawie naklejek jest nielogiczne. Co innego świecąca się kontrolka, tu można już paragrafów się doszukać i N uzasadnić.

Powtarzam są to teoretyczne dyskusje ponieważ przepisy jasno nie określają co robić w danej sytuacji

Oczywiście, że tak. Takich kwiatków możesz znaleźć więcej, np. katalizator - żywotność ok 100 000 km i co jak auto ma większy przebieg..., opony - każde zaczęte 10 000 km to 25 % zużycia wg producentów ogumienia i cóż począć jak auto ma większy przebieg..., filtr cząstek stałych....., płyn hamulcowy... ....... itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko ja to wszystko rozumiem, tylko jak wiesz to jesteśmy grupą zawodową do której zawsze można się przyczepić

Mój nadzór na pytanie o kontrolkę AirBag, odpowiedział ustnie że nie ma takiej pozycji w zakresie badania i jak dam N i oni to zobaczą na kontroli to, to zakwestionują,dodał również że żaden sąd nie zabierze za to uprawnień, ale procedura ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że istnieją takie naklejki

Naklejka jak naklejka, jest albo jej nie ma bo nie ma prawnego wymogu jej umieszczania.

N bo są naklejki albo P bo ich nie ma...

 

[ Dodano: 07-06-2012, 23:58 ]

Mój nadzór na pytanie o kontrolkę AirBag odpowiedział ustnie (..)

Zapytaj czy dadzą to na piśmie :cool:

 

dodał również że żaden sąd nie zabierze za to uprawnień

Kiedy ktoś zginie z tego powodu to wiadomo co zrobi sąd, znajdzie winnego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

istnieją takie naklejki i o czym informują, lecz nigdy nie spotkałem się aby kiedykolwiek te naklejki były aktualizowane po dokonaniu wymiany poduszek,

 

Kupując oryginalna poduszkę powietrzną jest na niej naklejka z data produkcji i przewidywana datą ich sprawności a oprócz tego są jeszcze 2 naklejki przeznaczone do wklejenia w książkę serwisową i w miejscu widocznym w pojeździe.

Należy zastanowić się ile z wymioenianych poduszek jest fabrycznie nowych, bo prawie wszystkie wymieniane poza ASO pochodzą z odzysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielu, tak jak mówisz wszystko się zgadza i dlatego dopóki nie ma uwarunkowań prawnych co do obowiązkowego oznaczania poduszek dopóty nie można na podstawie naklejek mieć jakichkolwiek obiekcji co do sprawności pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego dopóki nie ma uwarunkowań prawnych co do obowiązkowego oznaczania poduszek dopóty nie można na podstawie naklejek mieć jakichkolwiek obiekcji co do sprawności pojazdu

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój nadzór na pytanie o kontrolkę AirBag, odpowiedział ustnie że nie ma takiej pozycji w zakresie badania i jak dam N i oni to zobaczą na kontroli to, to zakwestionują

 

Ciekawe też jak sobie ci z "nadzoru" wyobrażają wykonanie badania powypadkowego 4.2 , 6.8 czy 6.9b ze świecąca się kontrolka AirBag-u .

Jeśli są zarejestrowane i nieusunięte usterki w tym układzie to stwierdzenie, że "uszkodzenia powypadkowe zostały usunięte" wygląda na poświadczenie nieprawdy.

 

Dodatkowo w przypadku badania 6.8 dla ubezpieczalni polecałbym szczególną ostrożność.

Jeśli w kalkulacji naprawy była przewidziana naprawa AirBag-u a kontrolka nadal sygnalizuje usterki to prosta droga do roszczeń ubezpieczalni i podejrzeń o współudział w wyłudzeniu odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie dla ubezpieczalni to osobna para kaloszy.

 

Na okresowym, czy dodatkowym nawet nie jesteś w stanie dać N za powiedzmy przerysowania lakieru, urwane listewki ozdobne itp. bo to nie wpływa na BRD, nie jest podstawą do N wg Dz.U.155, ale faktem jest, że przy poświadczaniu napraw dla PZU ma to już istotne znacznie jak zauważył Marek1... Czyli to samo badanie, a jednak nie to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie dla ubezpieczalni to osobna para kaloszy (...)

Czyli to samo badanie, a jednak nie to samo?

 

Jeżeli po wypadku został zatrzymany DR, to badaniem dla ubezpieczalni staje się to powypadkowe 4.2 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kalkulacji naprawy była przewidziana naprawa AirBag-u

 

To raczej guzik nas to interesuje.

10) w którym została dokonana naprawa wynikająca ze zdarzenia powodującego odpowiedzialność

zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia określonego w grupach 3 i 10 działu II

załącznika do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151, z

późn. zm.7)) w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego - obejmuje sprawdzenie i ocenę stanu technicznego pojazdu oraz

spełnienia warunków technicznych, w sposób określony w pkt 1, 5-7 działu I załącznika nr 1 do

rozporządzenia oraz w pkt 1 działu I załącznika nr 4 do rozporządzenia, odpowiednio do zakresu naprawy;

 

Tam nie ma mowy o poduszkach. Stare badanie dla ubezpieczalni robiło się jak szkoda przekraczała 2000 zł i wtedy faktycznie sprawdzało się wszystko z protokołem szkody. Teraz nas interesują układy kierowniczy, hamulcowy i nośny - nic więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Teraz nas interesują układy kierowniczy, hamulcowy i nośny - nic więcej...

 

Należałoby doprecyzować co znaczy owo

sprawdzenie odpowiednio do zakresu naprawy;

Literalnie o poduszkach nie ma nigdzie mowy.

Jednak jest układem powiązanym i co jeśli uszkodzenie elementów nośnych spowodowało uszkodzenia w układzie airbagu?

Więc stosownie do zakresu naprawy powinien być brany pod uwagę.

A jeżeli już ograniczać się tylko do tego co w jest zakresie badania to fakt sygnalizowania uszkodzeń w airbagu powinien być odnotowany w uwagach do tego badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należałoby doprecyzować

jest doprecyzowane

 

obejmuje sprawdzenie i ocenę stanu technicznego pojazdu oraz

spełnienia warunków technicznych, w sposób określony w pkt 1, 5-7 działu I załącznika nr 1 do

rozporządzenia oraz w pkt 1 działu I załącznika nr 4 do rozporządzenia

 

Jednak jest układem powiązanym

 

masz dokładne punkty które musisz sprawdzić jeżeli zostały uszkodzone. Inne usterki mnie nie interesują. Wiem - to paradoksalne, ale badanie dla ubezpieczalni można zrobić w nie do końca naprawionym aucie...

 

fakt sygnalizowania uszkodzeń w airbagu powinien być odnotowany w uwagach do tego badania.

na podstawie czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt sygnalizowania uszkodzeń w airbagu powinien być odnotowany w uwagach do tego badania.

na podstawie czego?

 

Na podstawie tego:

to paradoksalne, ale badanie dla ubezpieczalni można zrobić w nie do końca naprawionym aucie...

żeby zaznaczyć, że pojazd nie jest do końca naprawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek1 napisał/a:

fakt sygnalizowania uszkodzeń w airbagu powinien być odnotowany w uwagach do tego badania.

 

na podstawie czego?

Na podstawie Twojego ulubionego punktu 2 pod tabelą ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zaznaczyć, że pojazd nie jest do końca naprawiony.

 

Pytałem się o podstawę prawną :D bo jak pisałem jest to paradoksalne.

 

Na podstawie Twojego ulubionego punktu 2 pod tabelą ?

?? Którego drugiego ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pisałem jest to paradoksalne.

Więc paradoksalnie umieszczam tam tę uwagę :P

Natomiast podstawa podawana przez Dario jest do tego wystarczająca. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się poważnie pytam, a wy se jaja robicie :lol::lol::lol:

 

Tak całkiem serio to nie ma podstawy prawnej aby dokonać takiego wpisu ale (wyprzedzę Daria) nie jest to zabronione :D

 

Natomiast co do zakresu badania to jak napisałem wyżej.

 

Napisze tylko jeszcze, że wiele ubezpieczalni żyje starymi przepisami i notorycznie zdarza się skierowanie na stację na takowe badanie nawet po stłuczeniu szyby czołowej (w serwisie potrafi kosztować z wymianą ponad 2 klocki :) ). Mamy tego trochę z racji działu specjalizującego się w likwidacjach szkód :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Wykaz czynności oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdów nie wyczerpują wszystkich możliwych przypadków niesprawności.

 

Napisze tylko jeszcze, że wiele ubezpieczalni żyje starymi przepisami i notorycznie zdarza się skierowanie na stację na takowe badanie nawet po stłuczeniu szyby czołowej (w serwisie potrafi kosztować z wymianą ponad 2 klocki :) ). Mamy tego trochę z racji działu specjalizującego się w likwidacjach szkód :D

 

Zmiana doprowadziła do tego, że ubezpieczalnie nie kierują nawet jak są uszkodzenia układów wymienionych w tym badaniu.

W końcu to oni muszą za to zapłacić.

Natomiast sprawa wygląda już zupełnie inaczej kiedy jest to badanie powypadkowe 4.2

U mnie nie przejdzie z kontrolką sygnalizującą airbagu, przy OBT również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.