Skocz do zawartości

OC zespołu pojazdów


Nikita_Bennet

Rekomendowane odpowiedzi

Zrpbię maleńki OT bo cos mi przyszło do głowy co widziałem kiedyś.

Osobówka na francuskich blachach ciągnie przyczepkę samochodową (raczej lekką bo maleńkie kółka) ale nr rej przyczepy taki sam jak nr samochodu który ją ciągnie.

O co w tym wszystkim chodzi? W UK było podobnie. Jak jest z DR w przypadku takiej przyczepki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z DR w przypadku takiej przyczepki?

 

Z Wielkiej Brytanii DR nie ma, gdyż tam przyczepy nie podlegają rejestracji i poruszają się z tablicą rejestracyjną identyczną jak na pojeździe ciągnącym. W świetle polskiego prawa taka przyczepa nie jest dopuszczona do ruchu, ale być może któraś konwencja zezwala na poruszanie się w Polsce takim zestawem z nierejestrowaną przyczepą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie ciekaw jestem jak oni poruszają sie po naszych drogach (wiedeńska czy genewska) - to jedno, a drugie to ubezpieczenie, choć te pewnie jest wzięte z pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kształtuje się odpowiedzialność w przypadku zespołu pojazdów mechanicznych (ciągnika i przyczepy, pojazdów holujących się)? Który zakład ubezpieczeń odpowiada – ciągnika czy przyczepy, holującego czy holowanego?

 

 

Jeżeli szkoda zostaje wyrządzona ruchem zespołu pojazdów mechanicznych, ubezpieczeniem OC komunikacyjnym pojazdu ciągnącego jest objęta szkoda spowodowana przyczepą, która:

 

1) jest złączona z pojazdem silnikowym albo

 

2) odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i jeszcze się toczyła.

 

Powyższa zasada jest stosowana również w razie złączenia pojazdów mechanicznych w celu holowania.

 

Natomiast z ubezpieczenia OC posiadacza przyczepy wypłacane jest odszkodowanie w sytuacji, gdy szkoda jest spowodowana przyczepą, która:

 

1) nie jest złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym albo

 

2) odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć.

 

Zgodnie z zastrzeżeniem dodanym w dniu 11 lutego 2011 r. na mocy nowelizacji ustawy, w przypadku zespołu pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych złączonych w celu holowania, ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego nie jest objęta odpowiedzialność za szkody wyrządzone w związku z ruchem:

 

1) pojazdu ciągnącego lub holującego - w przyczepie lub pojeździe holowanym oraz

 

2) przyczepy lub pojazdu holowanego - w pojeździe ciągnącym lub holującym.

 

 

Odpowiedź na pytanie przygotował r.pr w BRU Aleksander Daszewski, uzupełnień dokonał Tomasz Młynarski, główny specjalista w BRU

 

http://rzu.gov.pl/czesto-zadawane-pytania/ubezpieczenia-komunikacyjne-odpowiedzialnosci-cywilnej-oc-zasady-ogolne/Jak_ksztaltuje_sie_odpowiedzialnosc_w_przypadku_zespolu_pojazdow_mechanicznych__ciagnika_i_przyczepy__pojazdow_holujacyc__20242

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może OC brytyjskie jest inne i automatycznie obejmuje wszystkie szkody wyrządzone przez przyczepę z numerem rejestracyjnym zgodnym z numerem ubezpieczonego pojazdu ciągnącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brytyjskiego dawno nie widziałem ale taki myk z francuskim autem i p-pą lekką widziałem i miała blachę identyczną jak w aucie i jedno OC z tego co kojarzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem tydzień temu badanie takiej przyczepki z Anglii,Klient przyjechal z pozwoleniem czasowym i na próbnych tablicach ,ale wcześniej był się pytać jak to zarejestrować i miał takie same brytyjskie tablice na samochodzie i na przyczepce. Wydział telefonicznie poinformował mnie że chcą badanie i dip .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no blachy miały nr z auta ale jakie miał do tego kwity? Brytyjski odpowiednik DR (taka duża płachta formatu A3) na auto a co na przyczepkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brytyjski odpowiednik DR (taka duża płachta formatu A3) na auto a co na przyczepkę?

 

W GB jest tylko coś w rodzaju karty badań technicznych. NIE MAJĄ DR na przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.