Skocz do zawartości

Upowaznie -czyli co moge zrobic z autem a czego nie ?!


kynek378

Rekomendowane odpowiedzi

Upowaznie -czyli co moge zrobic z autem a czego nie ?!

 

Post» 12 minuty temu

Witam serdecznie,

Mam taki problem. Chcialem sprzedac auto ktore uzytkuje nie jestem jego wlascicielem ani nawet wspolwlascicielem (auto jest na rodzicow ,ktorzy teraz wyjechali na trzy miechy a auto stoi pod blokiem) napisalem upowaznienie nastepujacej tresci :

PEŁNOMOCNICTWO SZCZEGÓLNE

DO SPRZEDAŻY SAMOCHODU

 

 

 

 

Ja, niżej podpisany występujący jako właściciel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., zamieszkały(a) w . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . przy ulicy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., legitymujący(a) się . . . . . . . . . . . . . . . . . . . o nr . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., wydanym przez . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .oraz ja, niżej podpisana występująca jako współwłaścicielka ………………………………………….., zamieszkała w . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . przy ulicy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., legitymująca się . . . . . . . . . . . . . . . . . . . o nr . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., wydanym przez . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ustanawiamy swym pełnomocni-kiem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . stale zamieszkałego(ą) w . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., przy ul. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., legitymującego(ą) się . . . . . . . . . . . . . . . . . . . o nr . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . , wydanym przez . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . i oświadczamy, że pełnomocnik jest upoważniony do sprzedaży samochodu osobowego marki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., rok produkcji . . . . . . . . . . ., o nr rej. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . o nr nadwozia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., o nr silnika . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., którego jesteśmy właścicielami.

 

 

 

 

Data: . . . . . . . PODPIS:

Jako zalacznik dalem ksero dowod ososbistych 3 osob

 

Pytanie jest nastepujace chyba popelnilme blad i nie napisalem upowaznienia do wyrejestrowania auta ... czy posiadajac tylko to pelnomocnictwo wyrejestruje pozniej auto i odstapie z ubezpieczenia ? Prosze o pomoc bo waham sie czy sprzedac auto bo pozniej nie wiem czy cos dalej z tym zrobie ? z gory dziekuje pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sprzedaży pojazdu się go nie wyrejestrowuje, a jedynie zgłasza się sprzedaż (w WK oraz towarzystwie ubezpieczeniowym).

 

Moim zdaniem powinieneś mieć pełnomocnictwo również do zgłoszenia zbycia. Nie mogą Ci tego rodzice dosłać? Można by to w pewien sposób obejść wysyłając do towarzystwa ubezpieczeniowego kopię umowy (nadawcą listu poleconego będą rodzice), co moim zdaniem spełnia ustawowy obowiązek powiadomienia o fakcie zbycia i danych osobowych nabywcy, gdyż fakt zbycia i dane nabywcy są zawarte w umowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sprzedaży pojazdu się go nie wyrejestrowuje, a jedynie zgłasza się sprzedaż (....)

Tak jak napisałeś, Każdy to może zgłosić, kto zaniesie umowę oryginalną do WK, lub ubezpieczyciela - w domyśle można też za pomocą poczty, choć nie wiem czy kserokopia w takim wypadku nie musi być potwierdzona za zgodność z oryginałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sprzedaży pojazdu się go nie wyrejestrowuje, a jedynie zgłasza się sprzedaż (....)

Tak jak napisałeś, Każdy to może zgłosić, kto zaniesie umowę oryginalną do WK, lub ubezpieczyciela - w domyśle można też za pomocą poczty, choć nie wiem czy kserokopia w takim wypadku nie musi być potwierdzona za zgodność z oryginałem.

Nie do końca jest tak, jak napisałeś ketiw38.

Nie każdy może zanieść umowę do WK i zgłosić sprzedaż. Zawiadomienie o zbyciu wraz z umową ("kopią dokumentu, na podstawie którego nastąpiło zbycie pojazdu") w WK składa właściciel albo jego pełnomocnik - czyli upoważnienie do tej czynności jest potrzebne. Owszem, można przesłać pocztą takie zawiadomienie wraz z kopią umowy i ta kopia nie musi być poświadczona za zgodność z oryginałem.

 

Nie wiem jak to jest w firmach ubezpieczeniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK składa właściciel albo jego pełnomocnik

 

To nie jest do końca unormowane. Każdy z ulicy może to przynieść i podać - jeśli nie w okienku, to zwyczajnie na zasadzie podania i tez zostanie w biurze podawczym przyjęte.

Jedyna różnica polega na tym, że z powrotem nie dostanie się wtedy magicznej pieczątki na umowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK składa właściciel albo jego pełnomocnik
To nie jest do końca unormowane. Każdy z ulicy może to przynieść i podać - jeśli nie w okienku, to zwyczajnie na zasadzie podania i tez zostanie w biurze podawczym przyjęte.

Jedyna różnica polega na tym, że z powrotem nie dostanie się wtedy magicznej pieczątki na umowie...

W sumie nie wiemy, czy kynek378 zależy na wersji z pieczątką (magiczną :mrgreen: ) na umowie, czy nie.

 

Nie zmienia to jednak tego, że na zawiadomieniu o zbyciu, które załóżmy, zostanie wysłane pocztą przez kogokolwiek, czy też złożone będzie w biurze podawczym, podpisuje się albo właściciel, albo jego pełnomocnik i upoważnienie do tej czynności, uważam, załącza się wówczas wraz z umową do zawiadomienia.

Każdy z ulicy może to przynieść i podać...
„To” czyli co? :)

Bo zwróć uwagę co napisał ketiw

Każdy to może zgłosić, kto zaniesie umowę oryginalną do WK...
w tym przypadku to syn a ten nie potrzebuje pełnomocnictwa wypełnianego przy pracowniku WK i kasującego go parę PLN
Syn też musi mieć upoważnienie, żeby załatwiać sprawy w WK za ojca.

Z tym, że pełnomocnictwa nie wypełnia się przy pracowniku, a po prostu się je załącza już napisane i podpisane. :) I nie podlega ono opłacie skarbowej, bo pełnomocnicta udzielane małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu są z takiej opłaty zwolnione – dlatego wpisuje się na nich „stopień pokrewieństwa”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syn też musi mieć upoważnienie, żeby załatwiać sprawy w WK za ojca.

 

Nie wszędzie. Może być to potraktowane jako sprawa mniejszej wagi i wtedy na podstawie art. 33 par. 4 KPA sprawa zostanie załatwiona bez pełnomocnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
w tym przypadku to syn a ten nie potrzebuje pełnomocnictwa wypełnianego przy pracowniku WK i kasującego go parę PLN
Syn też musi mieć upoważnienie' date=' żeby załatwiać sprawy w WK za ojca.

Z tym, że pełnomocnictwa nie wypełnia się przy pracowniku, a po prostu się je załącza już napisane i podpisane. :) I nie podlega ono opłacie skarbowej, bo pełnomocnicta udzielane małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu są z takiej opłaty zwolnione – dlatego wpisuje się na nich „stopień pokrewieństwa”[/quote']

 

Powiedz to u mnie w WK ;)

Tato był kiedyś z notarialnym pełnomocnictwem do m.in załatwiania wszelkich spraw bleble ble w Starostwie Powiatowym (i paru innych instytucjach) no a babka się upierała że ma przynieść wypisane pełnomocnictwo i opłacić w kasie. Jak poszedłem i powiedziałem coś nie coś na temat przepisów to odpuściła. Ogólnie to WK pod które podlegam należałoby zrównać, ludzi wywalić bez prawa do pełnienia fukcji w instytucjach publicznych i zatrudnić całą ekipę od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.