Skocz do zawartości

Wysyłka pliku po otrzymaniu pieczątki w DR


Rekomendowane odpowiedzi

To w takim razie szanowny kolego powiedz nam wszystkim proszę jak wybrnąć z tej sytuacji, jak odkręcić? Zapewne nie jest to pierwszy i ostatni przypadek więc będzie można się posiłkować w razie takowej pomyłki. Dziękuję bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 187
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    27

  • adam1501

    19

  • JANUSZ60

    19

  • agnieszka a.

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Paprock ja poproszę takie przed 1 rejestracją, bez tablic skoro już tak zmieniasz ze "źle" na dobrze
- to, to kiedyś dawniej w innej firmie i na innym programie było przećwiczone, ale tylko do etapu "Poprawnie przekazano CEP". Szkoda, że po historiipl wtedy nie latałem.

Jak nie zapomnę to postaram się pierwsze lepsze przed pierwszą zrobić wpisując skrót [DR] a dalej serię i numer zagraniczny jak będzie, a jak serii i numeru nie będzie to trzy kreski wstawię i po sprawie.

Myślę, że CEPiK nie rozróżnia kombinacji cyfr i serii, ani organów rejestrujących, ani kombinacji numerów rejestracyjnych. Także można śmiało założyć, że przez jakiś czas taki twór w historii widniał będzie, a przynajmniej do czasu polskiej rejestracji kiedy to podstawowe dane ulegną zmianie (numer rejestracyjny). Myślę, że CEP potraktuje takie coś jako korektę pojazdu u siebie w wewnętrznym systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wybrnąć z tej sytuacji, jak odkręcić

Odkręcić się nie da. Trzeba po prostu robić zgodnie z literą prawa. Jak BT było na PP to tak ma widnieć w rejestrze i nie pobiera się opłaty ewidencyjnej. Następnie jak klient wraca z DR to robi się korektę tego BT (w zależności od programu - opisuję SQL) dostawiając numer DR i odznaczając pobranie OE. Wówczas wszystko ma ręce i nogi. Wydruk rejestru jest spójny i jednoznaczny co kiedy miało miejsce, opłata poszła w dniu wstawienia pieczątki do DR. Natomiast jak tworzy się swoje wersje i kombinuje to później trzeba się zastanawiać i ręce się trzęsą przy kontroli. Stare rosyjskie przysłowie: Mów zawsze prawdę, a nie będziesz musiał pamiętać co mówiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tworzy się swoje wersje i kombinuje to później trzeba się zastanawiać

Adam no proszę Cię, czytałeś to co pisałem wcześniej? Nikt na siłę nie próbuje robić po swojemu i zmieniać tego co jest oczywiste i wiadome w tej kwestii. Nie wiem co dokładnie było przyczyną, że tak było zaznaczone, a nie inaczej. Wyłapałem to w momencie kiedy chciałem dokonać korekty uzupełniając serię i nr DR. Wniosek jest jeden, pilnować się, sprawdzać jeden drugiego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest jeden, pilnować się, sprawdzać jeden drugiego :D

Dokładnie tak. Praca diagnosty jest na pełen etat, a nie na doskok. Tutaj trzeba pracować metodycznie krok po kroku, a nie w przerwie pomiędzy wymianą oleju, a klockami hamulcowymi i poganianiem przez klienta, właściciela...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wybrnąć z tej sytuacji, jak odkręcić

Odkręcić się nie da. Trzeba po prostu robić zgodnie z literą prawa. Jak BT było na PP to tak ma widnieć w rejestrze i nie pobiera się opłaty ewidencyjnej. Następnie jak klient wraca z DR to robi się korektę tego BT (w zależności od programu - opisuję SQL) dostawiając numer DR i odznaczając pobranie OE.

 

Przeglądam ten wątek od początku i nie mogę znaleźć. Czy kolega mógłby podać jeszcze raz tą literę prawa, która obliguje nas do zmiany dokumenty np. z PP na DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 2 z zakresu i sposobu wykonywania BT. Identyfikację pojazdu wykonujemy na podstawie czterech dokumentów: DR, PC, KP, PP. Skoro pierwotne BT jest wykonywane na PP to taka informacja ma być w rejestrze badań zawarta, następnie jak klient za tydzień wraca z DR to dostawiając pieczątkę do DR musimy do tego pierwotnego BT odznaczyć pobranie OE i "wymienić" rodzaj dokumentu, bo dla PP nie można pobrać OE. Wówczas mamy logiczną całość związaną z przeprowadzeniem badania na PP (nie pobraną OE w chwili badania), powrót klienta z odebranym DR (wówczas następuje pobranie OE i przekazanie do CEP). Wszystko w rejestrze widać, nawet gdyby klient wrócił po pieczątkę za pół roku (wówczas pokarze się taka informacja w CEP - do tej pory pojazd figuruje tam jako nie posiadający ważnego BT, bo nie ma pieczątki w DR). Natomiast pobranie OE przy PP jest poświadczeniem nieprawdy, bo pobrana opłata mówi, że postawiliśmy pieczątkę do DR, a tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że to co kolega napisał jest logiczne ale jaki przepis prawny określa taki sposób działania?

 

Edit.

Dla mnie poświadczeniem nieprawdy jest zmiana w rejestrze z PP na DR. Przecież na przeglądzie klient okazał PP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u-karen44.gif

Też poproszę podstawę prawną!

Bo znam tylko taką:

2. Stacje kontroli pojazdów niezwłocznie po dokonaniu badania technicznego, nie później jednak niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jego wykonania, przekazują do ewidencji w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego:

1) informację o terminie badania technicznego;

Powyższa dyspozycja jest krótka i jasna. Nie zawiera w sobie żadnych gdybań jak lub, może, albo, chyba. Nic w niej nie ma o korektach, ani podobnych rzeźbach. Ani pół słowa o tym, czy klient był/nie był, przedstawił/nie przedstawił, zapodał/nie zapodał dowód rejestracyjny celem dokonania wpisu. Za wpis jest opłata i tyle. A termin badania ma być w CEPiKu nawet bez przedstawienia dowodu do wpisu. Mało tego. Termin ma być w CEPiKu najlepiej na już, a najpóźniej do trzech dni od chwili badania. To gdzie tu miejsce i czas na zwłokę? Na łaskawe czekanie, odwlekanie dowodu rejestracyjnego przedstawianie?

Nie widzę żadnego związku z dowodem rejestracyjnym i terminem badania pojawiającym się w CEP = Historii PL. Podobnie nie widzę związku z dokumentami służącymi do identyfikacji i terminem badania pojawiającym się w CEP = Historii PL.

Teraz proszę uprzejmie znaleźć sensowne wytłumaczenie na zalegające po stacjach badania wklepane do systemu z innym skrótem dokumentu rejestracyjnego od tego, który jako jeden ze słusznych przyjmuje aplikacja CEP!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na przeglądzie klient okazał PP
no i okazał PP,tak wiec ja to wpisałem,następnie przyjechał pokazał DR w który wbijam mu pieczątkę i koryguje badanie o wpis tego DR do rejestru.Cały wykaz korekt jest w podglądzie historii zmian w badaniu technicznym z datą i godziną włącznie,więc gdzie tu poświadczenie nieprawdy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na przeglądzie klient okazał PP
no i okazał PP,tak wiec ja to wpisałem,następnie przyjechał pokazał DR w który wbijam mu pieczątkę i koryguje badanie o wpis tego DR do rejestru.Cały wykaz korekt jest w podglądzie historii zmian w badaniu technicznym z datą i godziną włącznie,więc gdzie tu poświadczenie nieprawdy?

 

Czy kolega może podać przepis mówiący, iż elektroniczny rejestr badań technicznych ma zawierać historię korekt.

Z tego co wiem wprowadzony w StacjaSQL wykaz korekt jest własną inicjatywą Norcom'u. Inny producent programu może nie mieć tej funkcjonalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli.

Tam jest opisane dokładnie:

ZAKRES WYMAGANYCH DANYCH ZAMIESZCZANYCH W REJESTRZE ZWIĄZANYCH Z DOPUSZCZENIEM POJAZDÓW DO RUCHU

 

13) dodatkowe informacje, np. wyposażenie w hak, urządzenia podlegające dozorowi technicznemu, instalację do zasilania gazem,

 

14) informacje o dokonanej korekcie – z podaniem: daty, numeru uprawnienia diagnosty dokonującego zmian oraz zakresu tych zmian,

 

15) warunki i ograniczenia dotyczące korzystania z pojazdu,

 

16) stwierdzone usterki wraz z podaniem numeru z kolumny pierwszej i trzeciej załącznika nr 1 i/lub 2,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli.

Tam jest opisane dokładnie

 

A to zwracam honor. Nie doczytałem.

 

Nadal pozostaje aktualne na podstawie jakiego przepisu mamy zmieniać z PP na DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi może o literalnie brzmiący przepis, bo takiego nie ma przecież, podobnie jak i nie ma przepisu na stosowanie skrótu [PP]. Temat jest bardziej złożony jak widać, a idzie w nim o realizację przez SKP przepisów wynikających wprost z ustawy, a więc o przekazywanie danych do CEP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę. Tylko kto robi większy błąd? Diagnosta robiący korektę czy jej nie robiący?

Z lektury tego wątku wynika, iż żaden przepis w żaden sposób nie obliguję diagnosty do zmiany dokumentu na DR. Mamy tylko w momencie postawienia pieczątki pobrać opłatę. Może wystarczyło by więc wystawienie zwykłego KP bez jakiejkolwiek korekty BT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własną inicjatywą Norcom'u. Inny producent programu może nie mieć tej funkcjonalności.
ja mam inny program i ma korekty,podejrzewam,że każdy inny też je ma.
Tylko kto robi większy błąd?
w/g mnie ten nie robiący
iż żaden przepis
ja często oprócz przepisów kieruje się zdrowym rozsądkiem i oceną danej sytuacji.Podejmując decyzję licze się z możliwymi konsekwencjami.I robię to konsekwentnie,a nie zależnie od tego,czy wstałem lewą,czy prawą nogą z łóżka.Nie chcesz nie rób korekt,chcesz rób,ważne abyś mógł później w miarę logicznie bronić swojego toku postępowania :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby dane mogły pójść do CEP muszą zawierać kpl informacji. Jak nie skorygujesz swego badania to system nie wyśle go. Chyba, że eksport robisz sam, ale i wówczas musisz mieć DR bo inaczej nie zrobisz eksportu. Ten przekazuje dane kto pobiera OE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przekazuje dane kto pobiera OE.

Bardzo ważne zdanie.

Tylko, że:

2. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, zawiera:

[...]

2) w przypadku stacji kontroli pojazdów - liczbę pobranych opłat ewidencyjnych za wpis do dowodu rejestracyjnego kolejnego terminu badania technicznego pojazdu przez uprawnionego diagnostę oraz numery rejestracyjne pojazdów poddanych badaniom technicznym.

 

Ech.

Żeby było jasne. Sam koryguję BT o numer DR. Ale jak ktoś zapyta się mnie dlaczego to robię to raczej złą odpowiedzią będzie "bo tak piszą na forum Norcom'u" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli...

Ten przekazuje dane kto pobiera OE.
- a co opłata ma wspólnego z tym wszystkim???

Ja bardzo poproszę o wskazanie przepis jakie dane i w jakim terminie przekazuje stacja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jasne. Sam koryguję BT o numer DR. Ale jak ktoś zapyta się mnie dlaczego to robię to raczej złą odpowiedzią będzie "bo tak piszą na forum Norcom'u" :(
- nie ma co smutać. Korekty są jak najbardziej dopuszczalne.

 

Tak to sobie tłumaczę:

1. skorygowałem badanie bo zupełnie niepotrzebnie jakiś wymyślny skrót dokumentu rejestracyjnego zapodałem

2. skorygowałem badanie bo musiałem „coś” wpisać/wypełnić systemowe rubryczki przeznaczone na serię i numer dokumentu rejestracyjnego aby system/program puścił dalej

3. skorygowałem badanie bo dokonałem wpisu do dowodu rejestracyjnego i pobrałem z tym związaną opłatę ewidencyjną, a tymi informacjami zainteresowany jest rejestr badań jak i CEP-aplikacja

A już tak poza punktowaną wyliczanką, to informacjami o terminie badania zainteresowany jest rejestr i CEPiK nawet bez pobrania OE.

To tyle tytułem sobie wyjaśnienia.

Natomiast od dnia dzisiejszego nie będę stosował wymyślnych skrótów od dokumentów rejestracyjnych bo są one całkowicie zbędne. Ani rejestr, ani CEPiK nie wymaga aby serie i numery policyjnych pokwitowań im podawać. Na takie informacje przeznaczone są UWAGI w zaświadczeniu/rejestrze. A coś mi się zdaje, że program o którym wspomnieli Koledzy laptop i radek2 z automatu takie info do uwag zapodaje. Mniejsza o to jakim sposobem i mniejsza o to czy musi to robić automatycznie.

Jako stacja mam obowiązek niezwłocznie przekazać do CEPiKu informacje o terminie kolejnego badania i tu nie ma pytania na podstawie czego, jak i kiedy pojazd identyfikowałem.

Co innego wymysły diagnostów wespół z niektórymi informatykami, którzy zapewne sugerując się „wnioskami” ze stacji nadprogramowe skróty pocudowali, a co innego ścisłe informacje jakie powinny znajdować się w rejestrze i zostać przesłane, czy tam poprawnie przekazane do CEPiKu, następstwem czego ma być rzetelna informacja o pojeździe w aplikacji historia… gov.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako stacja mam obowiązek niezwłocznie przekazać do CEPiKu informacje o terminie kolejnego badania i tu nie ma pytania na podstawie czego, jak i kiedy pojazd identyfikowałem

Z badania "pierwszego", na samo zaświadczenie (koniec DR) też Ty przekazujesz dane do CEP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak łyka (pierwsze) to bezdyskusyjnie wszystkie wszyściusieńkie i na samo zaświadczenie bezapelacyjnie sto procent!!!

Proszę wskazać jakikolwiek przepis usprawiedliwiający odstąpienie od przekazywania danych.

 

na samo zaświadczenie (koniec DR) też Ty przekazujesz dane do CEP?
- a czy koniec dowodu dyskwalifikuje wyznaczenie terminu???

 

I jeszcze "ktoś" w innym temacie kliknął "u nas by się tak przydało" co znaczy ni mniej ni więcej, że chciałby mieć dane dostępne przez internet. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(koniec DR) też Ty przekazujesz dane do CEP?
tak, a co ma koniec DR do wysyłania danych do CEP???? Nie pobierasz tylko OE za pieczęć w DR.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż. Jestem zatwardziały w swych przekonaniach i już. Nie wszyscy muszą jednak tak samo mieć. Chodzi głównie o to, że sprawę należy po swojemu „cyknąć”, a na bank łatwiejsza będzie akceptacja cudzego zdania.

Poskutkuje to tym, że dane bez szemrania pojawią się w historii.pl i koniec dowodu nie będzie temu przeszkadzał, ani ewidencyjna opłata, ani tym bardziej skróty stosowane w aplikacjach.

Ktoś tak kiedyś rzekł: „trzeba tylko chcieć”.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.