Skocz do zawartości

Dodatkowe na 100


Diagnose

Rekomendowane odpowiedzi

Od tego jest właśnie BT okresowe żeby sprawdzić, czy pojazd nadal spełnia warunki 100.

Można przy okresowym to sprawdzić ale BT okresowe jest od zakresu okresowego a od zakresu warunków na 100 jest DBT specjalistyczne na 100.

Bo to są dwa różne badania.

Ważność OBT nie zależy od ważności badania na 100 a terminy ważności tych badań nie muszą się pokrywać.

Przecież w DR zapis nadal pozostaje, a właściciel nie donosi tego badania do WK co 6 miesięcy.

Czyli WK dokonało "bezterminowego" wpisu do DR na podstawie zaświadczenia z SKP z wyraźnie określonym terminem ważności okresu spełniania przez autobus warunków na 100... :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • michal_k

    16

  • Marek1

    9

  • Psuj

    7

  • mirek.g

    6

post zmieniony przez moderatora

 

Po to jest badanie okresowe aby w razie braku aktualnego zaświadczenia wykonać wspomniane badanie dodatkowe do czego obliguje art.20 ust.4 w związku z art.66 ust.5. i art. 81.11.8) i jego pozytywny wynik badania technicznego jest warunkiem dopuszczenia autobusu do ruchu przy badaniu okresowym.

Spełnia warunki dodatkowe dla autobusu 100 km/h

W dniu badania okresowego to zaświadczenie musi być ważne tak jak ważność butli i nie widzę powodu do wyśmiewania się z michala_k .

 

Mam zapytanie do diagnostów:

1.Czy przy badaniu okresowym zaznaczacie to badanie jako dodatkowe, wystawiając oczywiście druk nr.6.

2.Czy niezależnie od badania okresowego wykonujecie na zaświadczeniu badanie dodatkowe związane z zakresem wynikającym z załącznika nr.4 i w zaświadczeniu nr.2 skreślacie pozycje 1i2.

A może też nie wystawiacie zaświadczenia nr.2 ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zapytanie do diagnostów:

1.Czy przy badaniu okresowym zaznaczacie to badanie jako dodatkowe, wystawiając oczywiście druk nr.6.

2.Czy niezależnie od badania okresowego wykonujecie na zaświadczeniu badanie dodatkowe związane z zakresem wynikającym z załącznika nr.4 i w zaświadczeniu nr.2 skreślacie pozycje 1i2.

A może też nie wystawiacie zaświadczenia nr.2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post zmieniony przez moderatora

Proponuje jednak wrócić do meritum sprawy bo to z tym skreślaniem 1i2 to może być bardzo ciekawe.

1.Czy przy badaniu okresowym zaznaczacie to badanie jako dodatkowe, wystawiając oczywiście druk nr.6.

2.Czy niezależnie od badania okresowego wykonujecie na zaświadczeniu badanie dodatkowe związane z zakresem wynikającym z załącznika nr.4 i w zaświadczeniu nr.2 skreślacie pozycje 1i2.

A może też nie wystawiacie zaświadczenia nr.2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według autora tego pomysłu diagnosta podczas badania okresowego dopuszczając autobus do ruchu nie musi sprawdzić zaświadczenia i jego ważności wynikającej z załącznika nr.6. Wystawi mu wynik badania pozytywny mimo iż badanie o przeprowadzonym badaniu technicznym autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h są nieaktualne.

 

Moim zdaniem nie jest potrzebne przy badaniu okresowym sprawdzenie ważności zaświadczenia z badania dodatkowego 100. Konieczne natomiast jest sprawdzenie, czy autobus nadal spełnia warunki dodatkowe dla 100 (i de facto nie ma na to wpływu sama ważność zaświadczenia z badania dodatkowego, gdyż możliwa jest przecież sytuacja, że zaświadczenie to jest ważne, ale pojazd nie spełnia już warunków 100). Dlatego, moim zdaniem, w zakresie badania okresowego mieści się sprawdzenie warunków dodatkowych 100, ale bezprawne jest pobieranie za to opłaty, gdyż opłatę pobiera się wyłącznie za wykonane badanie, czyli badanie okresowe.

 

[ Dodano: 22-06-2012, 23:30 ]

Czyli WK dokonało "bezterminowego" wpisu do DR na podstawie zaświadczenia z SKP z wyraźnie określonym terminem ważności okresu spełniania przez autobus warunków na 100... :shock:

 

Oczywiście - instrukcja nie przewiduje wpisywania "terminu" adnotacji BUS100. Moim zdaniem zaświadczenie nie jest jednoznaczne z tym, że pojazd przez 6 miesięcy spełnia warunki 100. Nie jest też jednoznaczne z tym, że po upływie 6 miesięcy pojazd tych warunków już nie spełnia. Analogicznie jest z badaniem okresowym - wyznacza się termin kolejnego badania, co nie oznacza, że aż do tego terminu pojazd na pewno spełnia warunki techniczne, czyli jest sprawny. Dlatego, jeśli inne okoliczności temu nie przeczą, wpiszę adnotację BUS100 nawet w ostatnim dniu ważności 6-miesięcznego zaświadczenia, jak również wpiszę termin BT nawet jeśli upływa w tym samym dniu co wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie jest potrzebne przy badaniu okresowym sprawdzenie ważności zaświadczenia z badania dodatkowego 100.

To jest tylko twoje zdanie... :-( Bo moim zdaniem muszę to sprawdzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie jest potrzebne przy badaniu okresowym sprawdzenie ważności zaświadczenia z badania dodatkowego 100.

To się zgadza,bo zaświadczenie Cię nie interesuje,ponieważ przy wpisie w DR "Bus 100" robisz OBT i DBT i wystawiasz nowe zaświadczenie i pobierasz opłatę za te badania.Dodatkowe badanie "100" zrobione w okresie ważności OBT mimo zapisu 1/2 roku jest ważne do następnego OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza,bo zaświadczenie Cię nie interesuje,ponieważ przy wpisie w DR "Bus 100" robisz OBT i DBT i wystawiasz nowe zaświadczenie i pobierasz opłatę za te badania.Dodatkowe badanie "100" zrobione w okresie ważności OBT mimo zapisu 1/2 roku jest ważne do następnego OBT.

 

Nadal nie wiem dlaczego DBT skoro sprawdzenie warunków 100 zawiera się w zakresie badania okresowego (porównanie zapisów w DR ze stanem faktycznym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro sprawdzenie warunków 100 zawiera się w zakresie badania okresowego

 

A kto Ci to powiedział? Warunki o których piszesz to "niektóre" warunki dla autobusu np. w przypadku autobusu apteczka,koło zapasowe,pasy,dwie gaśnice pow 6 m. itp. Ps.ADR też tak traktujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto Ci to powiedział?

 

To przecież wynika z zakresu badania okresowego. Punkt 1.1 tabeli, czyli identyfikacja pojazdu. W jaki sposób chcesz porównać zapisy w DR ze stanem faktycznym nie sprawdzając czy pojazd spełnia warunki 100, które są wpisane w DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post zmieniony przez moderatora

 

A kto Ci to powiedział?

To przecież wynika z zakresu badania okresowego. Punkt 1.1 tabeli, czyli identyfikacja pojazdu. W jaki sposób chcesz porównać zapisy w DR ze stanem faktycznym nie sprawdzając czy pojazd spełnia warunki 100, które są wpisane w DR?

 

Michał, sprawa jest prosta.

Przy OBT sprawdzamy ważność zaświadczenia na 100.

Jeśli pojazd ma wpis w DR o przystosowaniu do 100 to ma mieć ważne to badanie czyli aktualną datę ważności na zaświadczeniu z DBT na 100.

Ma ważne to więcej nas nie interesuje.

Ma nieważne to robimy OBT z DBT na 100.

 

Te badania są od siebie niezależne i można je wykonywać na różnych stacjach.

Sa tacy, że specjalnie te DBT na 100 robią na stacjach DEKRY a okresowe na innych.

Oczywiście robią te badania w okresie ich wzajemnej ważnści.

Czyli OBT na innej SKP kiedy jeszcze jest ważne DBT na 100 i DBT na 100 wtedy kiedy jest jeszcze ważne OBT.

Dzieje się tak dlatego bo sa to dwa różne badania i mogą kończyć swoją ważność w różnych od siebie okresach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, sprawa jest prosta.

Przy OBT sprawdzamy ważność zaświadczenia na 100.

Jeśli pojazd ma wpis w DR o przystosowaniu do 100 to ma mieć ważne to badanie czyli aktualną datę ważności na zaświadczeniu z DBT na 100.

Ma ważne to więcej nas nie interesuje.

Ma nieważne to robimy OBT z DBT na 100.

 

Właśnie nie jest tak prosto. Samo ważne zaświadczenie nie jest jednoznaczne z tym, że pojazd nadal spełnia warunki 100. Pisząc tak sugerujesz, że jeśli ma ważne zaświadczenie 100 to już Cię nic nie interesuje. A ja zapytam - a co jeśli ma ważne zaświadczenie 100, ale nie spełnia warunków 100? Też dostanie pozytywa?

 

Nadal nie wiem po co wykonywać badanie 100 więcej niż raz. Przecież wystarczy wykonać je raz w celu uzyskania wpisu w DR, a później wykonywać wyłącznie badania okresowe, które potwierdzają, że ten wpis w DR jest zgodny ze stanem faktycznym, czyli pojazd nadal spełnia warunki 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przecież wynika z zakresu badania okresowego. Punkt 1.1 tabeli, czyli identyfikacja pojazdu. W jaki sposób chcesz porównać zapisy w DR ze stanem faktycznym nie sprawdzając czy pojazd spełnia warunki 100, które są wpisane w DR?

 

Michale, to działa troszkę inaczej. W pkt 1 masz identyfikację i porównanie danych pojazdu. Zapisy typu TAXI, ADR, BUS100, GAZ to nie tyle dane pojazdu co warunki dodatkowe. A jakie warunki dodatkowe należy sprawdzić w okresowym to określa dokładnie pkt 11

11.1 Autobus, trolejbus (nie ten na 100)

11.2 Autobus szkolny

11.3 Pojazd przeznaczony do wykonywania czynności na drodze oraz inne pojazdy na które ... ... należy zwracać szczególną uwagę.

11.4 Samochód ciężarowy, przyczepa ciężarowa rolnicza,przystosowane do przewozu osób wchodzący w skład kolejki turystycznej

11.5 Pojazd wolnobieżny,przyczepa,wchodzące w skład kolejki turystycznej

11.7 Pojazd przystosowany do zasilania gazem

 

Nie ma w tych warunkach autobusu na setkę i dlatego robimy to osobno a nie w zakresie okresowego, a ponieważ zaświadczenie jest ważne pół roku od badania należy je wykonywać cyklicznie, tak samo jak adr.

 

Podczas kontroli drogowej Policji i Krokodylom nie wystarczy sam zapis BUS100 w DR - trzeba się okazać ważnym zaświadczeniem z badania dodatkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas kontroli drogowej Policji i Krokodylom nie wystarczy sam zapis BUS100 w DR - trzeba się okazać ważnym zaświadczeniem z badania dodatkowego.

 

Z jakiej ustawy wynika taki obowiązek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiej ustawy wynika taki obowiązek?

 

Pytasz się mnie o coś czego nie wiem. Nie jestem specem od ruchu drogowego. Mówię Ci co mówią kierowcy.

 

edit:

 

My mamy PORD gdzie pisze, że bus 100 podlega dodatkowemu. Kwit z takiego badania jest ważny pół roku. Dla mnie 1+1=2 choć pewnie niektórzy szukają w tym głębszego dna 01r5YzC_sb2ahzDChx6rcz1Vw2QJlF1pdND2VcNB,w600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz się mnie o coś czego nie wiem. Nie jestem specem od ruchu drogowego. Mówię Ci co mówią kierowcy.

 

Mnie zawsze interesuje podstawa prawna i chętnie ją poznam. Z PORD taki obowiązek nie wynika. Dlatego ciekawi mnie czy taki obowiązek w ogóle istnieje - a jeśli nie to badanie to jest niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przedstawiłem Ci moje racje i tyle, więcej nie mam do dodania w tym temacie. Jeszcze tylko proszę żebyś się odniósł do treści mojego postu która chyba cię nie zainteresowała...

 

Michale, to działa troszkę inaczej. W pkt 1 masz identyfikację i porównanie danych pojazdu. Zapisy typu TAXI, ADR, BUS100, GAZ to nie tyle dane pojazdu co warunki dodatkowe. A jakie warunki dodatkowe należy sprawdzić w okresowym to określa dokładnie pkt 11

11.1 Autobus, trolejbus (nie ten na 100)

11.2 Autobus szkolny

11.3 Pojazd przeznaczony do wykonywania czynności na drodze oraz inne pojazdy na które ... ... należy zwracać szczególną uwagę.

11.4 Samochód ciężarowy, przyczepa ciężarowa rolnicza,przystosowane do przewozu osób wchodzący w skład kolejki turystycznej

11.5 Pojazd wolnobieżny,przyczepa,wchodzące w skład kolejki turystycznej

11.7 Pojazd przystosowany do zasilania gazem

 

Nie ma w tych warunkach autobusu na setkę i dlatego robimy to osobno a nie w zakresie okresowego, a ponieważ zaświadczenie jest ważne pół roku od badania należy je wykonywać cyklicznie, tak samo jak adr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zapisy typu HAK, TAXI czy BUS100 to również dane pojazdu - informujące o tym, że pojazd jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy, przewozu osób jako taksówka czy prędkości 100 km/h. Oczywiście jest to jednoznaczne z dodatkowymi warunkami technicznymi pojazdu, które musi spełniać. Sprawa powiedzmy dyskusyjna, ale nadal otwartym pozostaje pytanie - po co komu zaświadczenie na 100 jeśli w DR jest już wpis 100 i z jakiej ustawy wynika obowiązek posiadania takiego zaświadczenia przy sobie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co komu zaświadczenie na 100 jeśli w DR jest już wpis 100

 

Widać ustawodawca stwierdził, że jest to na tyle ważny warunek techniczny, jak i ADR, i muszą być na to odpowiednie dokumenty (zaświadczenie z badania). A czemu ważne tylko pół roku? Może dlatego, że to "ważny warunek techniczny" i co pół rou mamy sprawdzać czy wszystko gra?

 

i z jakiej ustawy wynika obowiązek posiadania takiego zaświadczenia przy sobie?

 

Jak Ci napisałem - nie wiem i nie bardzo mnie to interere, nie moja działka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zapisy typu HAK, TAXI czy BUS100 to również dane pojazdu - informujące o tym, że pojazd jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy, przewozu osób jako taksówka czy prędkości 100 km/h.

 

Hmm... jak weźmiesz jakikolwiek katalog, nawet producenta to w rubryce dane masz głównie masy, dane silnika i osiągi, wymiary, są co prawda masy przyczep, ale nie określa to czy jest hak czy nie...

 

ok. Przemyśl sobie jeszcze, ja idę spać :) I tak jak już napisałem więcej do powiedzenia nie mam w tym temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zapisy typu HAK, TAXI czy BUS100 to również dane pojazdu - informujące o tym, że pojazd jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy, przewozu osób jako taksówka czy prędkości 100 km/h.

 

Hmm... jak weźmiesz jakikolwiek katalog, nawet producenta to w rubryce dane masz głównie masy, dane silnika i osiągi, wymiary, są co prawda masy przyczep, ale nie określa to czy jest hak czy nie...

 

Natomiast w DR dotyczącym konkretnego pojazdu jest więcej danych niż w katalogu - m. in. dane dotyczące haka czy też bus 100.

 

Może ktoś wie z jakiej ustawy miałby wynikać obowiązek wożenia ze sobą zaświadczenia z DBT 100 :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.