Skocz do zawartości

Wygaśnięcie certyfikatu dla SKP do CEPiKu / Recertyfikacja


Rekomendowane odpowiedzi

Ceryfikaty które są generowane przez MSW służące do logowania się do strony https://www.cepik.gov.pl/mwebt-usr są wydawane na 2 lata.

 

Większość stacji załapała się na tzw. "masowe wdrożenie" w 2010 roku i otrzymała z MSW czytnik+ kartę z wgranym certyfikatem dla SKP.

 

Na kartach otrzymanych z MSW jest nr DEMK np. 123/10 oznacza to że certyfikat był wgrywany w 2010 roku (jest ważny 2 lata) i wygaśnie w 2012.

 

Jeśli certyfikat już stracił ważność albo pozostało kilka dni do końca jego ważności można rozpocząć procedurę recertyfikacji.

 

 

Są 2 drogi recertyfikacji, w zależności od producenta karty pierwsza z nich dotyczy kart ENIGMA Encard (rozsyłane przez MSW podczas wdrożenia) oraz druga dla pozostałych producentów Cryptotech, Unizeto, Activcard.

 

 

Dokładny opis recertyfikacji jest analogiczny z opisem przystąpienia do CEPa ze strony >>> CEPIKU

 

Większość z Was ( tak jak i ja ) ma kartę z MSW Enigma Encard i skupie się na tej ścieżce.

 

Wypisujemy wniosek, załączamy do niego samą kartę kryptograficzną i info jaki jest PIN użytkownika (najczęściej 4 cyfrowy) i te 3 elementy przesyłamy do MSW na adres:

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Departament Ewidencji Państwowych i Teleinformatyki

ul. Pawińskiego 17/21

02-106 Warszawa

 

Po otrzymaniu karty z recertyfikacji przesyłamy paczkę badań XML z okresu kiedy nie mamy karty bo wysłaliśmy do recertyfikacji (od dnia wysłania karty do MSW do dnia otrzymania karty z nowym certyfikatem na następne 2 lata), i dalej już standardowo przesyłamy dane przez następne 2 lata spokój.

 

 

UWAGA !!!

RECERTYFIKACJA pod warunkiem że:

1) oznaczenie stacji jest bez zmian

2) nazwa firmy bez zmian

3) regon bez zmian

 

Jeśli jeden lub kilka z punktów powyższych uległo zmianie we wniosku zaznaczamy Certyfikat dla NOWEGO użytkownika. (NIE RECERTYFIKACJA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 320
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    27

  • firestorm

    26

  • Psuj

    20

  • pentagram

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

oznacza to że certyfikat był wgrywany w 2010 roku (jest ważny 2 lata) i wygaśnie w 2012.

 

Gdzie sprawdzić ważność certyfikatu? Lookam po programie do zarządzania i nie widzę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 terminy:

 

1. Certyfikat urzędu - Okres ważności certyfikatu: od 2010-09-29 16:29 do 2015-09-29 23:59

 

2. Certyfikat RJS/xxx - Okres ważności certyfikatu: od 2010-10-28 10:12 do 2012-10-28 23:59

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważność certyfikatu sprawdzamy w Encard - zarządca kart

 

podświetlamy certyfikat dla Stacji po lewej stronie, następnie po prawej - gdzieś 15 linia jest data ważności np: od 2010-08-01 17:00 do 2012-08-01 18:00

 

lub tak jak na załączonym zrzucie

 

[ Dodano: 03-07-2012, 10:45 ]

1. Certyfikat urzędu - Okres ważności certyfikatu: od 2010-09-29 16:29 do 2015-09-29 23:59

 

data ważności tego certyfikatu jest nieistotna - część z Was może mieć ten certyfikat grubo przeterminowany - tym się nie sugerujcie.

 

Najważniejsza jest data ważności Waszego certyfikatu dla Stacji.

certyfikat.thumb.png.6ca8d7f0cac2eb8742d7ef7e5f4bc000.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, przypomnijcie dziadkowi bogusiowi gdzie znależć edytowalny formularz wniosku o wydanie certyfikatu, bo strasznie zakręcony jestem :oops:

 

Z góry dziękuję bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegorz70, uruchamiasz:

Menu Start -> Programy (lub Wszystkie programy) -> ENCARD -> Encard Zarządca Kart

klikasz w swój certyfikat (ten z wyróżnikiem Twojej stacji) i szukasz tego co kolega firestorm zaznaczył na fotce.

Oczywiście jeśli masz kartę Enigma Encard.

Ja mam 2 terminy:

 

1. Certyfikat urzędu - Okres ważności certyfikatu: od 2010-09-29 16:29 do 2015-09-29 23:59

 

2. Certyfikat RJS/xxx - Okres ważności certyfikatu: od 2010-10-28 10:12 do 2012-10-28 23:59

 

Interesuje Cię certyfikat nr. 2 z oznaczeniem twojej stacji.

 

Koledzy, przypomnijcie dziadkowi bogusiowi gdzie znależć edytowalny formularz wniosku o wydanie certyfikatu, bo ten zamieszczony na stronie CEPiK po wydrukowaniu niestety nie nadaje się nawet do ręcznego wypełnienia.

 

Z góry dziękuję bardzo :oops:

Dziadku bogusławie na stronie CEPiKu masz również wniosek w wersji "rtf" który możesz na komputerze edytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprawdzić okres ważności
Menu Start -> Programy (lub Wszystkie programy) -> ENCARD -> Encard Zarządca Kart

klikasz w swój certyfikat (ten z wyróżnikiem Twojej stacji)

 

Może to dla niektórych jasne, ale ja domyśliłem się po chwili dopiero, że karta ma być w czytniku podczas tej czynności :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się poprawiłem :-D ale szczerze mówiąc nie o to mi chodzi, bo dwa lata temu ktoś gdzieś zamieścił taki fajny formularz w wordzie chyba, wypełniało się go raz-dwa i gotowe.

Ale skleroza nie pozwoliła mi szczegółów zapamiętać :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdz na Enkard z podpiętą kartą

Naciśnij "ludziki " i wprowadz hasło 4-cefrowe do karyy

Wybierz jeden z kluczy prywatnych

Naciśnij na "utwórz zgłoszene cer"

pokaże się okno naciśnij aby utwożyć

zapisze się w pliku

wyślij

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bakunyu napisał/a:

Menu Start -> Programy (lub Wszystkie programy) -> ENCARD -> Encard Zarządca Kart

klikasz w swój certyfikat (ten z wyróżnikiem Twojej stacji)

 

 

Może to dla niektórych jasne, ale ja domyśliłem się po chwili dopiero, że karta ma być w czytniku podczas tej czynności :oops:

 

padłem, ................ hehe >>>>> ale szacun za spostrzegawczość :) >>>> tak, karta ma być w czytniku

 

dobrze wsadzona jest wtedy kiedy w Encard - zarządca kart - widać dane z karty certyfikaty itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim, faktycznie z kartą w czytniku jest łatwiej :-D . Czekamy aż termin ważności wygaśnie, czy występujemy o recertyfikację wcześniej? Co jeżeli zapomnę kiedy kończy się ważność karty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim, faktycznie z kartą w czytniku jest łatwiej :-D . Czekamy aż termin ważności wygaśnie, czy występujemy o recertyfikację wcześniej?

 

tu masz odpowiedź:

 

Jeśli certyfikat już stracił ważność albo pozostało kilka dni do końca jego ważności można rozpocząć procedurę recertyfikacji.

 

Co jeżeli zapomnę kiedy kończy się ważność karty?

to MSW przypomni Ci na pewno jakąś fajną kara za okres w którym nie wysyłałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdz na Enkard z podpiętą kartą

Naciśnij "ludziki " i wprowadz hasło 4-cefrowe do karyy

Wybierz jeden z kluczy prywatnych

Naciśnij na "utwórz zgłoszene cer"

pokaże się okno naciśnij aby utwożyć

zapisze się w pliku

wyślij

 

 

Ano właśnie tak się zastanawiałem czy trzeba się męczyć z tym dziwnym formularzem z dziwnym rozszerzeniem co nawet w oryginalnym wordzie chu@#$o się edytuje czy można utworzyć to z zarządcy kart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegorz70 napisał/a:

Co jeżeli zapomnę kiedy kończy się ważność karty?

 

to MSW przypomni Ci na pewno jakąś fajną kara za okres w którym nie wysyłałeś :)

 

ojtam ojtam kary, ja myślę że powinny być nagrody dla tych co robią wszystko OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to MSW przypomni Ci na pewno jakąś fajną kara

Coś się tak wziął za straszenie ,w naszym przypadku(przynajmniej moim ) straszenie działa jak czerwona płachta na byka. :D

Już od pół godziny próbuję otworzyć raport i nic ,tak to działa . :D

W temacie który Ci przesłałem na PW nic mi nie podpowiesz ,gdzie jest błąd ?

Bo wszystkie pliki w paczce są tak samo oznaczone ,tylko przy tym jednym badaniu wiadomy komunikat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o przypadki wpisania kiedyś na wniosku SP. Z O. O. a teraz "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" - znaczenie to samo ale wpisy w krateczkach na wniosku inne i niestety shit happends - ktoś weryfikujący wniosek może potraktować jako 2 rożne firmy - niestety brak logiki czasami powala no alee...

System, na który poszło wiele milionów złotych nie potrafi prawidłowo zweryfikowac takich rozbieżności to jakaś kpina. Sam fakt, że do cepiku trzeba się logowac przez firefoxa strasznie rozbawił mojego znajomego informatyka, który stwierdził, że poziom całego sytemu jest mocno lipny. Problemy z altualizacjami Jawy, tez o czymś swiadczą. Czy tam nad tym Cepikiem ktos pracuje, czy wszyscy przychodzą do pracy poodpoczywać ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zróbmy tu info ABC związane z wnioskami, recertyfikacją etc., a resztę uwag (ile kosztował, ile tam osób pracuje itd) przelejmy do zakładki takiej do której pasują >>> proponuję dział "Trudne Sprawy" albo jak to woli "Humor":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od pół godziny próbuję otworzyć raport i nic ,tak to działa

No to musimy sie zgrać, bo ja też chcę otworzyć i efekt ten sam.

Widocznie jak robimy to razem to przeciążamy serwer... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie jak robimy to razem to przeciążamy serwer...

Że też ja musiałem razem z Wami próbować, jakby nocy nie było. Biorę kartę do domu, spać czasem nie mogę,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.