Skocz do zawartości

motocykl zakupiony od komornika


Karol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takiego klienta, który nabył motocykl od komornika (ma takie zaświadczenie o nabyciu pojazdu), tylko że ten motocykl nie był zarejestrowany w Polsce. Dłużnik nie oddał komornikowi dowodu rejestracyjnego, tylko polisę ubezpieczeniową i nowy nabywca tylko ma te dwa dokumenty. Czy jest możliwość zarejestrowania tego motocykla??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

PC lub DR.

 

Chyba nie doczytałeś pytania ;)

 

Do rejestracji wymagane będzie zaświadczenie z urzędu ostatniej rejestracji za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

PC lub DR.

 

 

 

Do rejestracji wymagane będzie zaświadczenie z urzędu ostatniej rejestracji za granicą.

 

i klient ma tu właśnie problem bo nawet nie wie z jakiego kraju ten motocykl pochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do WK z fakturą bo pewnie tylko to gość dostał , postanowienia sądowego nie dają bo ustawa o ochronie danych osobowych. To że nie wiadomo gdzie był zarej. i czy kiedy kolwiek był nie znaczy że nie będzie teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takiego klienta, który nabył motocykl od komornika (ma takie zaświadczenie o nabyciu pojazdu), tylko że ten motocykl nie był zarejestrowany w Polsce. Dłużnik nie oddał komornikowi dowodu rejestracyjnego, tylko polisę ubezpieczeniową i nowy nabywca tylko ma te dwa dokumenty. Czy jest możliwość zarejestrowania tego motocykla??

Z PoRD jasno wynika, że jeżeli pojazd był zarejestrowany, to do rejestracji potrzebny jest DR, jeśli go nie ma, to wówczas - zaświadczenie potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, niezbędne do rejestracji, wydane przez organ ostatniej rejestracji.

 

Ale... :-P Proponuję poczytać Wyrok NSA I OSK 28/11

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CABBDD205E

 

Nie.

PC lub DR.

Do rejestracji wymagane będzie zaświadczenie z urzędu ostatniej rejestracji za granicą.

i klient ma tu właśnie problem bo nawet nie wie z jakiego kraju ten motocykl pochodzi.

 

No ale pisałeś, że przekazano mu polisę. Może więc w firmie ubezpieczeniowej znajdzie potrzebne informacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie wiemy czy był. Są takie pojazdy nabyte np od skarbu państwa które były: porzucone, po jakimś przestępstwie itd i nabywca nie dostaje DR bo urząd go nie ma. Ja osobiście jeżdżę takim samochodem. Ktoś miał kolizję porzucił samochód, z ulicy został zabrany na parking depozytowy, po jakimś czasie przepadek mienia na skarb państwa Kupiłem na licytacji dostałem fakturę i postanowienie sądu, DR na oczy nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale... :-P Proponuję poczytać Wyrok NSA I OSK 28/11

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CABBDD205E

 

Ciekawe na jakiej podstawie diagnosta wykonał badanie techniczne tego pojazdu :cool:

 

[ Dodano: 19-07-2012, 18:35 ]

Ale nie wiemy czy był. Są takie pojazdy nabyte np od skarbu państwa które były: porzucone, po jakimś przestępstwie itd i nabywca nie dostaje DR bo urząd go nie ma. Ja osobiście jeżdżę takim samochodem. Ktoś miał kolizję porzucił samochód, z ulicy został zabrany na parking depozytowy, po jakimś czasie przepadek mienia na skarb państwa Kupiłem na licytacji dostałem fakturę i postanowienie sądu, DR na oczy nie widziałem.

 

Mylisz 2 pojęcia - czym innym jest pojazd po przepadku na rzecz skarbu państwa (wtedy nie jest wymagany DR ani KP), a czym innym pojazd nabyty od komornika, który zajął go dłużnikowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie wiemy czy był. Są takie pojazdy nabyte np od skarbu państwa które były: porzucone, po jakimś przestępstwie itd i nabywca nie dostaje DR bo urząd go nie ma. Ja osobiście jeżdżę takim samochodem. Ktoś miał kolizję porzucił samochód, z ulicy został zabrany na parking depozytowy, po jakimś czasie przepadek mienia na skarb państwa Kupiłem na licytacji dostałem fakturę i postanowienie sądu, DR na oczy nie widziałem.

Ale to jest inny przypadek. Pojazdy nabyte po przepadku na rzecz Skarbu Państwa nie muszą mieć dowodu rejestracyjnego.

PoRD Art. 72 ust. 2 pkt 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale pisałeś, że przekazano mu polisę. Może więc w firmie ubezpieczeniowej znajdzie potrzebne informacje...

Tak też powiedziałem klientowi. Do dłużnika nie można dotrzeć bo jest ochrona danych osobowych i klient ma problem. Dziękuje wszystkim za wypowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dłużnika nie można dotrzeć bo jest ochrona danych osobowych i klient ma problem.

 

Przecież na polisie masz dane ubezpieczonego, a już na pewno numer rejestracyjny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nr rejestracyjny lub nr VIN/ramy, podwozia, nadwozia oraz ważność OC (od do).

OC polskie czy typowa zielona karta? Bo skoro nie rejestrowany w PL to pewnie jakiś zagramaniczny DR ktorego komornik nie dał więc tam będzie jeszcze zakres ubezpieczenia (na jakie kraje). Danych osobowych w tym przypadku może nie być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art 879 KPC uważam że należy tu zastosować. Krótko mówiąc przedmiot nabyty od komornika sądowego jest wolny od wad prawnych. Nie wiadomo czy pojazd był zarejestrowany a że ma jakieś ubezpieczenie to nic nie znaczy. Skoro komornik nie wyegzekwował od dłużnika DR to ten tym bardziej nie odda go nowemu właścicielowi.

 

[ Dodano: 20-07-2012, 15:38 ]

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/iii-sa-kr-977-09,dopuszczenie_pojazdu_do_ruchu_drogowy,14fd139.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest wolny od wad prawnych

 

OK - zgadza się. Ale... czy to oznacza, że nie mogą istnieć pewne przeszkody formalne? :) A ja tu takie właśnie widzę...

Ciężka sprawa. Złóż papiery do WK z tym c masz, będzie odmowa, to się odwołasz do SKO i całkiem możliwe, że na kanwie cytowanego artykułu SKO podtrzyma Twoje odwołanie. Nie sądzę wtedy, żeby WK dalej oponował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc przedmiot nabyty od komornika sądowego jest wolny od wad prawnych. Nie wiadomo czy pojazd był zarejestrowany a że ma jakieś ubezpieczenie to nic nie znaczy.

 

Nikt nie kwestionuje tutaj prawa własności. Natomiast do rejestracji należy przedłożyć odpowiednie dokumenty. Jeśli pojazd był zarejestrowany - ma być DR lub zaświadczenie. A jeśli nie był - wyciąg ze świadectwa homologacji. Sąd może mieć inne zdanie i dlatego pozostaje się odwoływać do skutku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.