Skocz do zawartości

rejestracja zabytka....


motonita

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie... może bez przygotowania z mojej strony ale...

 

na jakiej podstawie prawnej odbywa sie rejestracja pojazdu zabytkowego? chodzi o przerejestrowanie... czy w tej ustawie jest cos o badaniu technicznym? chodzi mi czy isnieje mozliwosc legalnego ominiecia badania zgodnosci, gdyz jak wiadomo badanie zgodnosci nie jest badaniem technicznym (sa 2 rodzaje badan technicznych, okresowe i uzupełniajace) i teraz pytanie czy w ustawie jest napisane ze rejestracji dokonuje sie na podstawie badania zgodnosci czy napodstawie badania technicznego ktorego pojazdy zabytkowe nie musza miec?

 

jak sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PoRD w rozdziale WARUNKI TECHNICZNE POJAZDÓW w art. 68 ust. 18 jest:

Pojazdy, o których mowa w ust. 17 pkt 1 i 2 ( czyli zabytkowy i zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej, którego markę określa się jako ,,SAM") podlegają badaniu co do zgodności z warunkami technicznymi, które przeprowadza się na koszt wnioskodawcy.

 

Natomiast w ROZPORZĄDZENIU MI w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów Dz.U.2007.186.1322 mamy:

 

§ 2 ust. 9 W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu zabytkowego właściciel pojazdu dodatkowo dołącza do wniosku o rejestrację:

1) uwierzytelnioną kopię decyzji w sprawie wpisania pojazdu, jako dobra kultury, do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury,

2) zaświadczenie z przeprowadzonego badania pojazdu zabytkowego co do zgodności z warunkami technicznymi, o którym mowa w art. 68 ust. 18 ustawy, oraz protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu zabytkowego ...
chodzi o przerejestrowanie...

czyli zarejestrowany zabytek zmienia właściciela ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu zabytkowego ...
chodzi o przerejestrowanie...

czyli zarejestrowany zabytek zmienia właściciela ...

Jac... z tego' date=' co napisał [i']motonita[/i] tak jasno nie wynika, moim zdaniem, że chodzi o przerejestrowanie pojazdu zarejestrowanego już wcześniej jako zabytek.

 

Jeśli zabytek zmienia właściciela, to oczywiście badanie co do zgodności nie jest wymagane do przerejestrowania. W naszym WK informuje się tylko nowego właściciela o tym, że w przypadku, gdy będzie ten pojazd wykorzystywany do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.

 

Wydaje mi się jednak, że motonita pyta jednak o taką sytuację: pojazd zarejestrowany, z DR, dopiero przy przerejestrowaniu "zmienia" się w zabytkowy, czy dobrze myślę? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.