Skocz do zawartości
Ajek

Samochody kupowane z przeznaczeniem na części.

Rekomendowane odpowiedzi

Ajek

Jeżeli kupujemy samochód z przeznaczeniem na części, co jest zapisane w umowie kupna sprzedaży to jakie ponosimy koszty? Oprócz wyrejestrowania płacimy podatek od wzbogacenia itp? Jak sprawa ma się do samochodów za które właściciel dostał przyznane 100% z ubezpieczalni, a my kupujemy takie auto(szczątki). Jest wyrejestrowane czy należy to do nas, płacimy jakieś podatki?

 

I pytanie po za tematem.

Czy po zmianie koloru pojazdu należy zgłosić fakt w wydziale komunikacji czy też nie ma takiej potrzeby?

 

Pytałem kilkanaście osób i opinie były różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Psuj
Jeżeli kupujemy samochód z przeznaczeniem na części,

 

Z tego co wiem to nie można sprzedać samochodu na części. Stacja demontażu jedynie. Inaczej sprzedający lub kupujący (raczej sprzedający) nie wykaraska się z płacenia OC.

 

Czy po zmianie koloru pojazdu należy zgłosić fakt w wydziale komunikacji

 

Tak, kolor jest wpisany w systemie w WK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ketiw38
(...)
Czy po zmianie koloru pojazdu należy zgłosić fakt w wydziale komunikacji

 

Tak, kolor jest wpisany w systemie w WK

A na jakiej podstawie jest to wymagane:?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
A na jakiej podstawie jest to wymagane:?:

 

Na żadnej ;) Właściciel ma zawiadomić o zmianie danych zawartych w DR, a koloru tam nie ma.

 

Jeżeli kupujemy samochód z przeznaczeniem na części, co jest zapisane w umowie kupna sprzedaży to jakie ponosimy koszty? Oprócz wyrejestrowania płacimy podatek od wzbogacenia itp? Jak sprawa ma się do samochodów za które właściciel dostał przyznane 100% z ubezpieczalni, a my kupujemy takie auto(szczątki). Jest wyrejestrowane czy należy to do nas, płacimy jakieś podatki?

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych (2% wartości "katalogowej"). Natomiast musisz sobie zdawać sprawę z tego, że wyrejestrować pojazdu nie można ot tak sobie. Musi być spełniona jedna z poniższych przesłanek:

 

1. Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:

1) przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie za-świadczenia o demontażu pojazdu, o którym mowa w ust. 2 bądź w art. 24 ust. 1 pkt 2 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego dokumentu wy-danego w innym państwie;

2) kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania;

3) wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;

4) zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą;

5) udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;

6) przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego sta-cję demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego do-kumentu wydanego w innym państwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Olga
Jeżeli kupujemy samochód z przeznaczeniem na części, co jest zapisane w umowie kupna sprzedaży to jakie ponosimy koszty? Oprócz wyrejestrowania płacimy podatek od wzbogacenia itp?Jak sprawa ma się do samochodów za które właściciel dostał przyznane 100% z ubezpieczalni, a my kupujemy takie auto(szczątki). Jest wyrejestrowane czy należy to do nas, płacimy jakieś podatki?

O podatki najlepiej zapytaj w Urzędzie Skarbowym. Z tego co wiem jeżeli cena na umowie kupna-sprzedaży jest powyżej 1000 zł., płaci się podatek 2 % od wartości - cena na umowie jest przez pracownika US weryfikowana.

Pojazd (chociaż by to były jego szczątki) kupiony od firmy ubezpieczeniowej raczej nie jest wyrejestrowany. Zapewne przekazane są również tablice rejestracyjne oraz karta pojazdu, jeżeli była wydana.

Aby wyrejestrować pojazd, musisz oddać go do stacji demontażu, wówczas otrzymasz zaświadczenie, które będzie podstawą wyrejestrowania. Tylko musisz wiedzieć, że oddając pojazd niekompletny, stacja demontażu może pobrać od Ciebie opłatę.

 

Z ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji

Art. 23 ust. 2 Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji może pobrać opłatę od właściciela pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3 i 6.

ust. 5 W przypadku przyjmowania od właściciela niekompletnego pojazdu wycofanego z eksploatacji opłata, o której mowa w ust. 2, nie może przekraczać wysokości 10 zł za 1 kg brakującej masy pojazdu.

 

Poza tym z momentem zakupu pojazdu obowiązek opłaty ubezpieczenia OC przechodzi na kupującego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.