Skocz do zawartości

Masy w dow. rej. F1 F2 F3,a dane z tabliczki znamionowej.


_valdi_

Rekomendowane odpowiedzi

Wbrew pozorom takich ciężarówek, z góry przeznaczonych jako tzw. solówki jest sporo - nie każda ciężarówka (wbrew obiegowym opiniom jak widać) od razu opuszcza fabrykę w konfiguracji umożliwiającej ciągnięcie przyczepy.

To ja dopytam ( przy okazji) o nowe przyczepy rolnicze, które jak wiemy mogą ciągnąc jeszcze jedną przyczepę za sobą. No właśnie mogą czy muszą mieć zaczep do drugiej przyczepy?

Z oświadczenia o danych przedstawionego do rejestracji wynika:

11. Maksymalna masa przyczepy z hamulcem 4283-11213 kg ( opcja ).

Jak waszym zdaniem WK powinien to zarejestrować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mogą czy muszą mieć zaczep do drugiej przyczepy?

 

A każdy samochód z wpisanymi danymi O.1 i O.2 musi mieć zaczep? :P

 

11. Maksymalna masa przyczepy z hamulcem 4283-11213 kg ( opcja ).

 

Jak dla mnie to musi być ustalona jednoznaczna wartość. Zawsze można wysłać na ustalenie danych :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mogą czy muszą mieć zaczep do drugiej przyczepy?

 

Ja bym ten przykład również rozpatrywał pod kątem całości wymagań w stosunku do konstrukcji, a nie tylko tym co widać. Zaczep/sprzęg to taki ostatni, widoczny element. Pytanie czy rama i instalacja takiej przyczepy również są odpowiednio dostosowane do obsługi kolejnego pojazdu.

Takie dodatkowe "gadżety" instalacyjne swoje kosztują i bardzo często zamawia się pojazd bez tych opcji dla ograniczenia kosztów (wszak ta druga przyczepa w takim zestawie już nie musi nic mieć - prawda?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Taurona wyjaśnią między sobą producent zabudowy i instytut badający, bo jak widać dokumentacja jednych i drugich jest czystą fikcją. Zresztą w przypadku dużych producentów nowych zabudów opuszczenia jednostkowe zawsze były i są fikcją. Auta nawet nie jeżdżą na te badania przecież... Całe te przepisy powstały wyłącznie w celu uniemożliwienia przeprowadzania zmian zwykłym właścicielom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Taurona wyjaśnili. Niestety nie dane mi było dostac w ręce poprawionej czy tam nowej decyzji, bo zaś cos bym wyczytał i byłoby nie tak. :hah:

 

A tu dalej quiz na zasadzie 'znajdź przynajmniej dwa szczegóły, które od trzech trzem trzem diagnostom nie przeszkadzają', a dlatego trzem, że pojazd trzy badania spokojnie przeszedł. :x

 

Pisałem już dzisiaj coś o tym nietematycznie bo w dziale Cepiku. Mi wychodzi, że co drugi dowód pojazdu sprowadzonego z zagranicy mniejsze lub większe błędy nosi.

Mito.gif.46bca1cdc5da86fb05ef376b4b49bf46.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Na przeglądzie mam Mercedesa Actrosa, 4 osiowa wywrotka dwie tylne osie na bliżniaku.

Dane z tabliczki znamionowej:

41000

7500

7500

13000

13000

Dane w dowodzie rejestracyjnym:

F1. 41000 F2.32000

Największy nacisk osi: 83,30 kN.

Skąd ta wartość jeżeli chodzi o największy dopuszczalny nacisk na oś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ktoś zrobił sobie wyliczankę. Skoro pojedyncze osie w sumie mają 15 000 kg, to pozostało 17 000 kg na pozostałe dwie osie do 32 000 kg DMC. 17 000 kg / 2 =8 500 kg = 83,30 kN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre. :evil:

 

Ale co jest ..........................................................zrobił to chyba diagnosta.............

 

............................ To najgorsze jest to, że chyba masz rację :P

 

 

 

 

 

 

 

Przecież warunki techniczne to taki wymysł Ministerstwa :x

 

 

Jeszcze jest jedno wytłumaczenie - Klient sobie życzył :viva:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam trzy pytania na teraz:

1. O jakie naciski rozchodzi się w dowodzie?

2. O jakie naciski rozchodzi się w warunkach technicznych?

3. O jakie naciski rozchodzi się na tabliczce znamionowej?

 

[ Dodano: 21-10-2016, 09:05 ]

O proszę materiał poglądowy z archiwum WK Katowice: ;)

5ae1a792bccf2_Wywrotka4-osie.gif.d174d8503949787656662cddce1d3a2c.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowód zrobiony przez specjalistę w dziedzinie rejestracji pojazdów.

W warunkach technicznych jest mowa o dopuszczalnych lub maksymalnych czy też konstrukcyjnych naciskach.

Na TZ rozchodzi się o masy i naciski konstrukcyjne. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za Katowice, bo wcześniej był Szczecin, a potem Międzyrzecz czy Myślibórz. Coś słabo przez telefon usłyszałem nazwę. Odpuszczam sprawę. Nie wyśledzę gdzie co jak i kto.

To znaczy WK Szczecin twierdzi, że u nich było dobrze, a WK Katowice mówi, że do nich tak przywędrowało. Cokolwiek to "dobrze" i "tak" ma oznaczyć, bo po drodze było jeszcze jedno miasto. :hah:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temacio.

 

Czepiam się, czy coś tu nie gra?

Kolega Paprock miał kilka podobnych przypadków. Problemy się rozwiązały pozytywnie czy rozwiązały się w momencie kiedy klient mówił "do widzenia, to ja to wyjaśnię...i wrócę" ;)

20161021_160238.thumb.jpg.4dad308e92ac9a93296e15e1893c47f7.jpg

2.thumb.jpg.3a13f82dfcbb67943a71f4cdb960e849.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ta jedna tabliczka jest, czy może gdzieś jeszcze na/w zabudowie chłodni druga się znajdzie, a przynajmniej powinna być ta MAN-STAR TRUCK.

Numeru homo w dowód nie wklikali. Jak widać rubryka [K] pusta.

[F.3] nie pali do danych na tabliczce znamionowej rozpisanych. Standard ostatnimi czasy i większość to klepie bez zastanowienia, a nawet nie zada sobie trudu podejść i zobaczyć czy cokolwiek z konstrukcji pozwala przyczepę zaczepić. Najczęściej nie ma żadnych wyprowadzeń dla instalacji elektrycznej i pneumatycznej w takim aucie, ale zespół pojazdów w dowód wpisali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dostrzegłem drugiej TZ Pytałem kierowcy, który jeździ tym autem od początku i nic mu nie wiadomo o innej lokalizacji tabliczki. Generalnie nikt nigdy o nic nie pytał to i problemu niejako nie było :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie takie sprawy wynikiem [N] się powyjaśniały. Żaden w czternaście dni się nie wyrobił, a to dlatego że producent wyjaśnienia/oświadczenia pisał i korygowali dane poprzez wymianę dowodu. Wiadomo; pierwej poprawne dane do PC, następnie z PC dokończyć okresowe badanie lub zrobić nowe jeżeli przeminął ustawowy okres ochronny, a potem już nówka sztuka dowodzik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a wracając jeszcze do nacisków po 83,30 kN. Jaka jest różnica przy określaniu/ustalaniu tego parametru jako dopuszczalnego, jako administracyjnego w naczepie ciężarowej, a jaka w samochodzie ciężarowym. Ile naczep widziałem to suma nacisków plus siodło zawsze równało się administracyjnej d.m.c. No to jak w końcu z tą wywrotką jest; dobrze/źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak w końcu z tą wywrotką jest; dobrze/źle?

Nie wiemy do końca jaki jest rozstaw tych osi, ale przyjmując, że są to osie pojedyncze napędowe to maksymalna wartość z warunków technicznych to 11,5 t. (112,7 kN), nawet wg grup osi to na jedną oś przypadałoby w zależności od rozstawu 8 t, 9 t lub 9,5 t czyli odpowiednio 78,4 kN, 88,2 kN lub 93,1 kN. W żadnym z punktów warunków technicznych nie znajdziemy wartości 8500 kg (83,3 kN) na oś, chyba, że źle szukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy do końca jaki jest rozstaw tych osi, ale przyjmując, że są to osie pojedyncze

Tylne osie napędowe w ciężarówkach są praktycznie zawsze osiami wielokrotnymi a zawieszenie w wywrotkach nie jest zawieszeniem pneumatycznym i nie jest zawieszeniem równoważnym i administracyjny nacisk takich osi wynosi 9,5t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.