Skocz do zawartości

osa


rurek777

Rekomendowane odpowiedzi

a jak był wyrejestrowany ? :(

 

To nie ma znaczenia - data I rejestracji przecież jest - ona się już nigdy nie zmieni. Przy ponownej rejestracji datę tą się zachowuje (oczywiście o ile można ją ustalić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zarejestrować, ponownie, pojazd raz już wyrejestrowany?

 

Oczywiście. Ale tylko w określonych przypadkach rzecz jasna:

1) odzyskanego po kradzieży;

2) zabytkowego;

3) mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub

mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

4) ciągnika i przyczepy rolniczej;

5) wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie... ;)

 

Opisana procedura nie istnieje tak naprawdę. Wszystko zależy od przypadku. Generalnie wypadałoby dysponować jakimś dokumentem potwierdzającym odnalezienie i przekazanie pojazdu wnioskodawcy. I to w zasadzie wszystko... albo aż wszystko. Bo w praktyce pod tym określeniem może się kryć cały tom akt, decyzji, postanowień itd...

 

Potem kwestia nr - czy były przebijane czy nie, badanie techniczne (jeśli byłoby wymagane) no i w zasadzie można rejestrować...

 

To są tak skomplikowane i indywidualne przypadki, że trudno powiedzieć tak ogólnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ta osa do jakiego przypadku należy ? :) w wk powiedzieli że jak został wyrejestrowany przed 1996 r to zarejestrują ? :( na podstawie badania okresowego i ustalenia danych do rej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ja mam wiedzieć z jakim przypadkiem Ty masz do czynienia?? Przecież to nie mój motocykl :) Klienta pytaj, czy sprawa dotyczy pojazdu:

 

1) odzyskanego po kradzieży;

2) zabytkowego;

3) mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub

mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

4) ciągnika i przyczepy rolniczej;

5) wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą;

 

bo tylko w tych wypadkach zarejestruje z powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Oczywiście. Ale tylko w określonych przypadkach rzecz jasna:

1) odzyskanego po kradzieży;

2) zabytkowego;

3) mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub

mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

4) ciągnika i przyczepy rolniczej;

5) wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą.

 

Spotkałem się ostatnio ze stanowiskiem WK, że jeśli pojazd został wyrejestrowany przed 1997r ( nowe PORD) to wystarczy tylko potwierdzenie wyrejestrowania (obojętnie w jakiej formie ) i badanie. Nie chcą opinii rzeczoznawcy! Czy mają na to jakąś rozsądną podstawę prawną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - spotkałem się z tym. Zresztą - interpretacje na przestrzeni lat autorstwa MI były różne. I tak - w czasach gdy nie było czasowego wycofania (początek XXI wieku) ministerstwo stwierdziło, że ponieważ obecnie (czyli na tamtą chwilę) nie ma instytucji czasowego wycofania, to takie pojazdy należy traktować jak wycofane na stałe (bo nie zostały na czas przywrócone do ruchu) i rejestrować ich nie można było - ale - wystarczyło, że zmieniały właściciela i już można było hehe (bo nowy właściciel nie mógł ponosić konsekwencji za zaniechanie poprzedniego).

 

Teraz mamy już w PoRD instytucję czasowego wycofania, więc pojazdy wycofane kiedyś i dziś można traktować tak samo (czyli można przywrócić w sumie bez ograniczeń).

Natomiast wyrejestrowanie... Tu jest gorzej, bo kiedyś było po prostu wyrejestrowanie - bo ktoś chciał - dziś jest tylko z powodu złomowania (o kradzieży i innych przypadkach nie mówię bo nie o tym tu mowa). I teraz - można podstawić tezę, że tamto wyrejestrowanie (na wniosek) i dzisiejsze (złomowanie) nie jest tą samą instytucją, a ponieważ teraz system prawa jest bardziej pro-obywatelski, to przyjmuje się zasadę, że nie można z tego powodu stosować tych samych sankcji (czyli zakaz rejestracji). W ty układzie te stare "wyrejestrowania" to auta będące w swoistym niebycie, które jeśli tylko przejdą badanie są ponownie rejestrowane (o ile nie ma wyraźnej informacji, że pojazd był faktycznie złomowany w ten czy inny sposób). Wymaga to jednak przychylnego podejścia - nie każde WK tak to postrzega... Są to generalnie indywidualne sprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc dziwi mnie trochę takie liberalne podejście urzędników do tej kwestii. Cyba lepiej jak by mieli na podkładkę decyzji o przywróceniu do ruchu pojazdu wyrejestrowanego wszystkie dokumenty a nie tylko kilka i mętną interpretację. Nie mówiąc już o tym, że mi robota (którą najbardziej lubię) ucieka. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.