Skocz do zawartości

Jak podejść do badania po wypadku z brakiem ważnego BO


kirko

Rekomendowane odpowiedzi

e-eskape napisał/a:

2) dla badania technicznego, o którym mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. c i art. 81 ust. 3 ustawy, wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu oraz dokument identyfikacyjny pojazdu;

 

Tu podano dwa artykuły, aby wykonać badanie tyczące wystawienia DIP-a. Z naciskiem na "i" łączącym je, marceli2.

Dokładnie marceli2 :ok

Chyba, że masz zamiar do każdego PC rzeźbić DIP-a :D

Acha, i to jest jeden przypadek.

 

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi z tym naciskiem na "i". Czyżby o to, że DIPa wystawiamy tylko gdy te dwa przypadki występują łącznie?

No tu się z Tobą nie zgodzę że DIPa wystawiamy tylko gdy te dwa przypadki występują łącznie. Rozumiem ,że jak przyjedzie pojazd sprowadzony z ważnym oryginalnym DR i tablicami lub ważnym zjazdowym DR i tablicami to wysyłasz go do WK po PC żeby móc wystawić DIPa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    23

  • JANUSZ60

    13

  • Qnick

    11

  • marceli2

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nie marceli2. Tu wykonam badanie z artykułu 81 ustęp 3 i wystawię DIP-a.

Na ciul mi PC jak są tablice zgodne z dowodem.

Pozdrawiam.

Nie potrafię tu załączników wstawiać, ale właśnie mam przed sobą PC z adnotacją "Badanie pokolizyjne" i wszystko w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu podano dwa artykuły, aby wykonać badanie tyczące wystawienia DIP-a. Z naciskiem na "i" łączącym je, marceli2.

 

Te dwa artykuły nigdy nie będą spełnione razem, bo nie da się wykonać badania przed I rejestracją dla pojazdu już zarejestrowanego (a pojazd posiadający PC jest zarejestrowany czasowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak ktoś słusznie zauważył w tytule tego przepisu jest mowa, że chodzi o przypadek pozytywnego wyniku badania. Ten warunek będzie spełniony tylko przy badaniu okresowym. Czyli PC wydane w WK na badanie wyłącznie dodatkowe (wypadek, ustalenie danych itd.), które to badanie nie kończy się żadnym wynikiem (ani pozytywnym, ani negatywnym) nie wymaga rzeźbienia DIP.

 

A co do uwagi Michała...

 

nie da się wykonać badania przed I rejestracją dla pojazdu już zarejestrowanego (a pojazd posiadający PC jest zarejestrowany czasowo)

 

To mam pytanie. Zgodnie z PoRD pojazd podlega pierwszemu badaniu okresowemu PRZED I rejestracją... Czyli co - WK złamał prawo rejestrując bez badania najpierw? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i z badaniami typu sprowadzony z zagranicy plus pozwolenie czasowe wystąpił ZONK :razz:

Miałem 10-letnie Stilo z jakimiś badaniami w PC ważnymi dłużej niż rok, więc siłą rzeczy okresowe na rok + DIP.

Gorzej było z Subaru sprowadzonym z Estonii przez Wielką Brytanię...powaga :D

Mało tego, Subaru nowiuśkie wcześniej nigdzie nie rejestrowane.

W PC data pierwszej rejestracji w rubryce B 2012-11-12 w PL.

I weź wymyśl termin następnego badania... kurde. Dałem na dwa lata od dzisiaj - mam nadzieję, że dobrze.

Artykuł 74 ustęp 2. punkt 2) litera c) mówi o badaniu (w domyśle nie wiadomo jakim), natomiast artykuł 81 ustęp 3 o badaniu okresowym przed pierwszą rejestracją.

Trąca mi to lekką zamotą.

Nadmienię, że w obu przypadkach wykonałem badania okresowe.

No bo jakie miałem zrobić...???

Przed pierwszą rejestracją w PL - jak już go zarejestrowali w PL??? :razz:

Chyba zacznę udawać, że te pojazdy nie są z zagranicy i wykonywać na wniosek posiadacza badania dodatkowe w celu ustalenia danych niezbędnych do rejestracji. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam pytanie. Zgodnie z PoRD pojazd podlega pierwszemu badaniu okresowemu PRZED I rejestracją... Czyli co - WK złamał prawo rejestrując bez badania najpierw?

 

Tak samo zgodnie z PORD rejestracji dokonuje się na podstawie pozytywnego BT (literalnie bez wyłączeń). Czy zatem wydając PC w celu dojazdu na BT (bez pozytywnego BT) WK złamał prawo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo zgodnie z PORD rejestracji dokonuje się na podstawie pozytywnego BT (literalnie bez wyłączeń). Czy zatem wydając PC w celu dojazdu na BT (bez pozytywnego BT) WK złamał prawo?

 

Konstrukcja pytania już zawiera odpowiedź przecież... Jak najbardziej!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

onstrukcja pytania już zawiera odpowiedź przecież... Jak najbardziej!! :)

 

Ciekawe czy są jakieś orzeczenia sądów w tej kwestii z wykładnią funkcjonalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam pytanie. Zgodnie z PoRD pojazd podlega pierwszemu badaniu okresowemu PRZED I rejestracją... Czyli co - WK złamał prawo rejestrując bez badania najpierw?

Tak samo zgodnie z PORD rejestracji dokonuje się na podstawie pozytywnego BT (literalnie bez wyłączeń). Czy zatem wydając PC w celu dojazdu na BT (bez pozytywnego BT) WK złamał prawo?

Oczywiście WK prawa nie złamał. :)

Nie będę tłumaczyła dlaczego, bo nie lubię się powtarzać ;)

 

Panowie, a co powiecie na to?

Jednocześnie należy zauważyć, iż celem rejestracji jest dopuszczenie pojazdu do ruchu na stałe, tj. umożliwienie właścicielowi pojazdu poruszania się za pomocą zarejestrowanego pojazdu bez ograniczeń na terytorium kraju. Czym innym jest natomiast czasowa rejestracja, o której mowa w art. 74 ust. 1 u.p.r.d. (...)

 

Rejestracja oraz czasowa rejestracja stanowią zatem dwa odmienne stany prawne, służące różnym celom. Takie rozumienie omawianych przepisów znajduje potwierdzenie w wykładni systemowej wewnętrznej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Art. 72 ust. 1 pkt 5 tej ustawy stanowi, iż rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany. Oznacza to, że o rejestracji można mówić, gdy został wydany dowód rejestracyjny. Ten zaś jest wydawany na podstawie art. 73 ustawy, a nie w oparciu o art. 74 normujący czasową rejestrację. W przypadku czasowej rejestracji nie wydaje się dowodu rejestracyjnego, tylko pozwolenie czasowe. Pozwolenia czasowego nie można zaś utożsamiać z dowodem rejestracyjnym. Z analizowanego przepisu wynika zatem, że czasowa rejestracja nie stanowi o zarejestrowaniu pojazdu. W przeciwnym wypadku regulacja zawarta w art. 74 odnosząca się do czasowej rejestracji pozostawałaby zbędną i jako taka stałaby w oczywistej sprzeczności z zasadą racjonalności ustawodawcy oraz z zasadą, że system prawny jest spójny, logiczny i zupełny.(...)

 

Konieczność przedłożenia odpowiednich dokumentów przy czasowej rejestracji pojazdu organy orzekające w sprawie wywodzą z treści §2 ust.7 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2007r., Nr 137, poz. 968 z późn. zm.),nakazującego stosowanie odpowiednio przepisów § 1 ust.1 tego rozporządzenia. Przepis ten z kolei w pkt 1 stanowi, że organ rejestrujący pojazd przyjmuje wniosek o rejestrację pojazdu z dołączonymi dokumentami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r., Nr 186, poz. 1322 z późn. zm.). Powyższa regulacja w ocenie organu wskazuje na konieczność załączenia do wniosku o czasową rejestrację pojazdu tych samych dokumentów, jakie wymagane są przy pierwszej rejestracji pojazdu. Pogląd taki w ocenie sądu jest błędny. Należy bowiem zwrócić uwagę, iż zgodnie z omawianą normą, przepisów § 1 ust.1 rozporządzenia z 27 września 2003r. nie stosuje się wprost lecz odpowiednio. Samo użycie zwrotu "stosuje się odpowiednio" oznacza, że nie można automatycznie i dosłownie stosować norm wynikających z przepisów, do których nastąpiło odesłanie. Inaczej mówiąc pojęcie odpowiedniego stosowania oznacza, że w niektórych wypadkach określone normy prawne należy stosować bezpośrednio, niekiedy wyłącznie w określony sposób, w innych zaś przypadkach nie znajdą one w ogóle zastosowania w danej sytuacji faktycznej lub prawnej. Odpowiednie stosowanie oznacza zatem konieczność respektowania specyfiki postępowań i to w taki sposób, by ich nie modyfikować. Organ stosujący określone przepisy odpowiednio winien zawsze mieć w tym zakresie na względzie cel i formę danego postępowania, jak również winien uwzględniać różnice w stosunku do uregulowań, które mają być odpowiednio stosowane.

Nie może budzić wątpliwości, iż wobec wskazanej już we wcześniejszych rozważaniach odrębności w zakresie postępowania administracyjnego związanego z rejestracją pojazdu i czasową rejestracją pojazdu, odpowiednie stosowanie oznaczać musi stosowanie omawianych przepisów z uwzględnieniem specyfiki i odrębności przedmiotowej materii. Oznacza to, że winny być one stosowane adekwatnie do charakteru i rodzaju sprawy, a ich stosowanie nie może stać w sprzeczności z innymi regulacjami. Pamiętać przy tym należy, iż nie bez przyczyny racjonalny ustawodawca na gruncie przepisów regulujących problematykę ruchu drogowego posłużył się konstrukcją odesłania do odpowiedniego stosowania, a nie zalecił stosowania bezpośredniego, względnie nie wskazał, iż czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu będą miały taki sam charakter i zakres zarówno w przypadku rejestracji pojazdów jak i w przypadku czasowej rejestracji pojazdów....

 

II SA/Bd 989/11 - Wyrok WSA w Bydgoszczy http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7C8B29947F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zamkniętego tematu "Badanie pokolizyjne, a wynik badania negatywny" z odsyłaczem tu, jak i po trosze do niniejszego...

Hameryki nie odkryłem, ale "dokument odpowiadający muuu... 8 października umarł i już (jak kiedykolwiek był narodził się??? :? ) - w 996 czarno na białym stoi to jak wóóół!!! Co z czym sprawdzać porównywać i nie ma ciula na Mariolkę, aby coś tam o kserokopiach dowodów pisało.

Miłych snów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iż rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego

 

Ale wyrok w domyśle wskazuje dowód POLSKI - a w istocie tak nie jest - również dowód zagraniczny jest podstawą do rejestracji!!! (już nie wspominam o rejestracji bez dowodu - np. pojazd fabrycznie nowy!!! - co wtedy? nie rejestrować?).

 

Oznacza to, że o rejestracji można mówić, gdy został wydany dowód rejestracyjny. Ten zaś jest wydawany na podstawie art. 73 ustawy

 

Kolejne absurdalne twierdzenie nie mające na względzie rejestracji za granicą, która w obecnym stanie prawnym (mam na myśli UE i pojazdy stamtąd), jest traktowana poza drobnymi wyjątkami na równi z rejestracją krajową! Bo taka jest idea UE!!

 

Pozwolenia czasowego nie można zaś utożsamiać z dowodem rejestracyjnym.

 

O matko!! Sędzia chyba ten sam, co mam problem z wydaniem nakazu dla mamy Madzi z Sosnowca!!! To jest paszkwil nie wyrok!! I ten palant się powołuje na rzekomą systematykę PoRD?? A zapomniał o tej systematyce, która w tymże samym PoRD mówi, że dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest PC lub DR?? Jakże zatem można im odmawiać tożsamego charakteru??!!

 

Pogląd taki w ocenie sądu jest błędny.

 

Brawo!! Ciekawe zatem w oparciu o co Twój WK rejestruje pojazd na PC Olgo. Zdradzisz nam?

 

Ciekawe też, że owy sąd nie wskazuje nam różnic pomiędzy PC z urzędu i na wniosek...

 

 

OK Olgo - jestem skłonny uznać Twój tok myślenia, ale tylko i wyłącznie w jednym wypadku - kiedy uznasz, że PC na badanie powinno być wydawane wyłącznie na wniosek - bez okazywania JAKICHKOLWIEK dokumentów. Bo tak mówi wyrok który cytujesz.

Słucham :)

 

PS Bo z tego co wiem, żaden WK tak nie robi - przez pewien czas robił tak Wrocław... A co jak co, ale wiedzę o tym co i jak w tym kraju się rejestruję, to jeszcze mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby ktoś z Szanownych Pań/Panów Forumowiczów Debeściaków zająć stanowisko w moim temacie opisanym osiem postów wyżej.

Będę wdzięczny - piwska nie postawię:> :evil:

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.