Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

marekskiba

Pierwsza rejestracja auta kupionego od AMW.

Polecane posty

marekskiba

Cześć, planuję zakup samochodu od wojska, ale ponieważ samochód wymaga pewnych prac remontowych, to nie chcę (nie mogę) go od razu rejestrować. Miałbym problem z badaniem technicznym, poza tym nie chcę od razu niepotrzebnie płacić OC. Wyczytałem, że samochody kupione od wojska obejmują przepisy o pierwszej rejestracji. Czy mogę się wstrzymać np. 0,5 roku z rejestracją i wykupieniem OC. Jeśli nie, to co za to grozi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
od dnia 1 stycznia 2012 r. uległy zaostrzeniu kary za brak ubezpieczenia OC. Obecnie posiadacz samochodu osobowego za brak aktualnego ubezpieczenia OC zapłaci:

 

3 tys. zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa powyżej 14 dni;

1,5 tys. zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 4 do 14 dni;

600 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni.

Nabywca pojazdu mechanicznego, który nie otrzymał ważnej polisy OC od zbywcy, ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC w dniu przeniesienia na niego prawa własności, nie później jednak niż w dniu wprowadzenia pojazdu do ruchu.

więcej http://ipolisa.pl/Rewolucja-w-ubezpieczeniach-OC-juz-od-11-lutego-2012,artykul,602

 

:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekskiba

Ale chyba nie dotyczy to pojazdu, który de facto nie był rejestrowany w Polsce, a z takim mamy do czynienia. To co cytujesz, odnosi się do auta zarejestrowanego w Polsce. Gdyby to przyjąć w tym przypadku, to by oznaczało, że jak sprowadzasz auto do Polski z Niemiec, to też musisz wykupić polisę OC od daty z umowy kupna-sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop
Ale chyba nie dotyczy to pojazdu, który de facto nie był rejestrowany w Polsce, a z takim mamy do czynienia.

 

A owszem był. Samochody należące do armii są rejestrowane na z grubsza tych samych zasadach co cywilne przez odpowiednie organy tych instytucji. Mało tego - pojazdy w ten sposób zarejestrowane są nawet w CEP - choć w części niewidocznej dla ogółu...

 

Pytasz czy można nie ubezpieczać. Kolega dał Ci dokładne podstawy prawne, z których jasno wynika, że nie można i czym to grozi. Czy jednak w opisanym przypadku ktoś będzie w stanie to wyłapać?? No pewnie nie... Ale czy na pewno? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
A owszem był.
:ok
PoRD Art. 73.

3. Rejestracji pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Biura Ochrony Rządu, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej i Służby Celnej dokonują właściwe organy tych jednostek. Organy te wydają dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, chyba że dla danego pojazdu tablice (tablica) rejestracyjne lub nalepka kontrolna nie są wymagane, a numer rejestracyjny umieszcza się bezpośrednio na pojeździe.

Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.

§1.

3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) "stosowaniu warunków technicznych w zależności od daty zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy", rozumie się przez to stosowanie tych warunków odpowiednio do daty pierwszej rejestracji pojazdu, którą jest:

a) data pierwszej rejestracji pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, z zastrzeżeniem lit. b i c,

b) data pierwszej rejestracji za granicą w przypadku pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą,

c) (5) data zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy podana przez organy, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet
...Mało tego - pojazdy w ten sposób zarejestrowane są nawet w CEP - choć w części niewidocznej dla ogółu...

dla jakiego ogółu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

dla jakiego ogółu?

 

Dla każdego ;) Takiego jak Ty czy ja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekskiba

No no, to forum niczego sobie. Konkretne odpowiedzi, jedna teoretyczna, druga praktyczna, obie pomocne, wielkie dzięki.

 

Tylko, że nikt się nie zająknął o rejestracji i badaniu technicznym. Czy można to opóźnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
Tylko, że nikt się nie zająknął o rejestracji i badaniu technicznym. Czy można to opóźnić?

 

Można. Za brak rejestracji "w terminie" nie ma żadnej kary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet

ale trzeba jej dokonać w ciągu 30 dni ;)

 

PS: tylko na PCC jest chyba do 14 dni jeżeli wartość jest powyżej iluś PLN (przynajmiej tak mi mówili w US jak byłem rok temu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
Za brak rejestracji "w terminie" nie ma żadnej kary.

obecnie ...

 

a czytałeś projekty :?:

opłata w WK ma być o 50% większa po 30 dniach ... :razz:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
ale trzeba jej dokonać w ciągu 30 dni ;)

 

Literalnie - tylko dla pojazdów sprowadzonych. Dla pozostałych zarejestrowanych zgodnie z art. 78 PORD trzeba zawiadomić o nabyciu i de facto żaden przepis nie nakazuje złożenia wniosku o rejestrację.

 

opłata w WK ma być o 50% większa po 30 dniach ... :razz:

 

Mam nadzieję, że to nie wejdzie w życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Ten projekt upadł jakiś czas temu zdaje się...

 

Jak kupił na fakturę z AMW to i do US z PCC się nie zgłasza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet

jeżeli fakturka to faktycznie - sprzedawca opłaci a kupujący ma święty spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekskiba

Jeszcze tylko, jako rozwinięcie tematu.

 

Jak jest w przypadku pierwszej rejestracji i OC auta lub motocykla sprowadzonego z UE? Czy też trzeba od razu wykupić OC, czy dopiero jak się zarejestruje (czytaj np. rok później)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pentagram
Jak jest w przypadku pierwszej rejestracji i OC auta lub motocykla sprowadzonego z UE? Czy też trzeba od razu wykupić OC, czy dopiero jak się zarejestruje (czytaj np. rok później)?

 

Musisz zawrzeć polisę najpóźniej w dniu rejestracji w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marceli2
Musisz zawrzeć polisę najpóźniej w dniu rejestracji w Polsce.

Faktycznie tak jest. Co prawda nie jest to nasze (diagnostów) zmartwienie ale kilku klientów już mi o tym mówiło że towarzystwa ubezpieczeniowe trochę "mruczą" przy wystawianiu ubezpieczenia na pojazdy sprowadzane posiadające PC i jadące na badania, ponieważ nie wiedzą czy samochód jest sprawny. A jeżeli przed dojazdem na stację będzie miał wypadek to całkiem realne ,że nici z ubezpieczenia -bo auto nie posiadało aktualnego OBT i klient będzie musiał pokrywać koszty naprawy innego pojazdu z kieszeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
towarzystwa ubezpieczeniowe trochę "mruczą" przy wystawianiu ubezpieczenia na pojazdy sprowadzane posiadające PC i jadące na badania, ponieważ nie wiedzą czy samochód jest sprawny.

auto może być sprawne jak na obrazku niżej, a składkę OC muszą przyjąć :!:

 

 

0001HZFT2A8D7VUN-C0-F3.jpg

 

http://facet.interia.pl/galerie/czolgiem-przejedziesz-wszedzie-nawet-po-aucie-zdjecie,iId,652597,iSort,5,iTime,1,iAId,44822

 

jeżeli przed dojazdem na stację będzie miał wypadek
w postaci patrolu drogówki i oni stwierdzą brak OC, to kto mu zwróci ~3500 zł (grzywna z UFG) :evil:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
A jeżeli przed dojazdem na stację będzie miał wypadek to całkiem realne ,że nici z ubezpieczenia -bo auto nie posiadało aktualnego OBT i klient będzie musiał pokrywać koszty naprawy innego pojazdu z kieszeni.

 

Nic podobnego. Pojazd był dopuszczony do ruchu. Co najwyżej można nie dostać odszkodowania z AC jeśli niesprawność pojazdu miała wpływ na zdarzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozii1

Witam. Wczoraj przyjechał do mnie na stację były wojskowy Star 266 zakupiony z licytacji wojskowego mienia. Posiada on PC ale bez żadnych danych oprócz numeru ramy i roku produkcji. Jakie badanie nalezy wykonać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biker100
Jakie badanie nalezy wykonać?
Najlepeij o to spytać właściciela pojazdu, jak nie ma skierowania z WK.

Zapewne BO, a może i również ustalenie danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojteczek

Prawdopodobnie okresowe + ustalenie danych. Musisz ustalić to z klientem. Data pierwszej rej- 1 stycznia roku prod. WK nic nie wpisał w PC bo żadnych danych nie posiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag

ozii1, poczytaj teraz temat od początku

:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowal
Do sprzedania są 24 używane samochody. Najwięcej jest aut marki Opel Astra II – 21 sztuk z roczników 2003–2005. Cena wywoławcza – od 1,1 tys. zł. Od policji można kupić też 9-letniego opla vectrę 1,8 i peugeota partnera 1,4. Na nabywcę czeka też volkswagen T-4 2,5 z 2001 r.

 

Auta są niesprawne, więc zwykle są kupowane na części.

 

– Wszystkie samochody są wyrejestrowane – mówi kom. Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji. – Jeśli ktoś zdecyduje się jeździć takim autem musi go najpierw naprawić, a następnie zarejestrować.

 

Auta pochodzą z różnych komend m.in. w Lublinie, Zamościu, Rykach czy też Chełma. – Zazwyczaj jest bardzo duże zainteresowanie tymi samochodami – dodaje Laszczka-Rusek.

 

Auta będzie można oglądać w poniedziałek w siedzibie Wydziału Transportu KWP w Lublinie, przy ul. Grenadierów 3 od godz. 12 do 14. Oferty zakupu można składać w sekretariacie tego wydziału. Otwarcie ofert nastąpi dzień później. Obecność oferentów jest obowiązkowa.

Lubelska policja sprzedaje stare radiowozy

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141009/LUBLIN/141009607

http://www.portal-mundurowy.pl/

 

 

 

4. Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:

 

odzyskanego po kradzieży;

zabytkowego;

mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

ciągnika i przyczepy rolniczej;

wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

kowal - a auta z zagranicy wyrejestrowane to niby gdzie się łapią, że jednak są rejestrowane u nas? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.