Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Zaloguj się, aby obserwować  
Yazoll

Badania techniczne auta przerobionego na kamper

Polecane posty

Yazoll

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu zupełnie nowy i zgłaszam się do Was z prośbą o wyjaśnienie jak wygląda w Polsce z możliwością zarejestrowania samochodu kupionego za granicą, który został dużo wcześniej przerobiony na campera i zarejestrowany jest (w Niemczech) jako samochód osobowy, posiada przeglądy TUV. Konkretnie jest to Ford Transit 330. Kuchenka oraz lodówka zasilane są gazem z butli, posiada, oczywiście, łóżko, szafki, itp. Czy w naszym kraju jest problem z rejestracją takiego auta?

Moje pytanie wiąże się też z kwestią przeglądu technicznego. Czy przerobiony w Niemczech, przez poprzedniego właściciela, samochód przejdzie u nas przegląd techniczny? Samochód ma fabrycznie trzy miejsca z przodu, w kokpicie. Kokpit jest nie wydzielony od części tylnej (znaczy, można przejść na tył pojazdu). Część tylna ma normalne, fabryczne okna w ścianach bocznych i tylnej. Boczne drzwi przesuwne. Część tylna tylko mieszkalna, na czas postoju. Nie ma w niej żadnych foteli dla pasażerów na czas jazdy. Łóżko, szafka, lodówka, kuchenka, zmywak. Nie chciałbym kupić auta a potem zderzyć się z niemożliwością jego zarejestrowania lub z koniecznością udowadniania tudzież przerabiania czegoś.

Przepraszam, jeśli moje pytania są naiwne, ale nigdy wcześniej campera nie miałem, nie znam się też na kwestiach celno-przeglądowo-rejestracyjnych.

[ Dodano: 25-11-2012, 18:12 ]

Przepraszam. Jeszcze raz upewniłem się w dowodzie rejestracyjnym. TUV posiada aktualny, ale kończy się z końcem listopada.

michal_k

Jesteś pewien, że w niemieckim dowodzie nie ma adnotacji o przeznaczeniu pojazdu jako kempingowy?

Yazoll

W dowodzie, w rubryce "Handelbezeichnungen" wpisane jest "Personenkraftwagen". Więc raczej osobowy.

michal_k
W dowodzie, w rubryce "Handelbezeichnungen" wpisane jest "Personenkraftwagen". Więc raczej osobowy.

To może wynikać z kategorii homologacyjnej M1 (osobowy), gdyż kempingowe mają taką właśnie kategorię.

Na pewno nie ma nic w adnotacjach na temat przeznaczenia pojazdu?

Yazoll

Przyznam się, że nie mogę do końca rozszyfrować dowodu niemieckiego, ale nigdzie nie widzę żadnej informacji o przeznaczeniu jako pojazd kempingowy. Właściciele też mówią, że jest zarejestrowany tylko jako osobowy.

[ Dodano: 25-11-2012, 19:16 ]

A jakie wynikałyby konsekwencje z różnicy osobowy / kempingowy?

michal_k
A jakie wynikałyby konsekwencje z różnicy osobowy / kempingowy?

Gdyby jednak była jakaś adnotacja dotycząca kempingowego to taki pojazd zostałby u nas od razu sklasyfikowany jako specjalny-kempingowy i po sprawie. Natomiast jeśli faktycznie jest osobowy to czeka Cię zmiana rodzaju na specjalny. Do takiej zmiany potrzebne są 2 dokumenty - badanie techniczne dodatkowe z opisem zmian oraz dokument potwierdzający, że zmian dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność w tym zakresie (w Polsce dopuszczalna jest zmiana rodzaju pojazdu jedynie pod warunkiem, że dokonał tego odpowiedni przedsiębiorca - w praktyce każdy warsztat samochodowy).

Yazoll

Ale ta zmiana czeka mnie przy rejestracji auta po zakupie w Niemczech, czy mogę jeździć tak jak stoi obecnie w dowodzie - osobowy? Samochód był przerabiany jeszcze przed obecnymi właścicielami (sa drugimi), prawdopodobnie tuż po pierwszym zakupie i raczej żadnych papierów z firmy, która przerabiała miał nie będę.

michal_k
Ale ta zmiana czeka mnie przy rejestracji auta po zakupie w Niemczech, czy mogę jeździć tak jak stoi obecnie w dowodzie - osobowy?

W świetle polskich przepisów to nie jest samochód osobowy, więc bez zmian nie przejdzie pozytywnie badania technicznego.

Yazoll

Aha. Czyli właśnie zetknąłem się z symulacją zderzenia, którego chciałbym uniknąć. No nic. Na szczęście mam czas, by się zastanowić. Dziękuję.

michal_k

Ostatecznie zawsze możesz "przebudować" ten pojazd już w Polsce w warsztacie Pana Mietka :x

A masz może skan dowodu rejestracyjnego?

Yazoll

Nie, w tym momencie nie mam. Właściciele już dziś pojechali. Zobaczę się z nimi za parę dni.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.