Skocz do zawartości

Badania techniczne auta przerobionego na kamper


Yazoll

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu zupełnie nowy i zgłaszam się do Was z prośbą o wyjaśnienie jak wygląda w Polsce z możliwością zarejestrowania samochodu kupionego za granicą, który został dużo wcześniej przerobiony na campera i zarejestrowany jest (w Niemczech) jako samochód osobowy, posiada przeglądy TUV. Konkretnie jest to Ford Transit 330. Kuchenka oraz lodówka zasilane są gazem z butli, posiada, oczywiście, łóżko, szafki, itp. Czy w naszym kraju jest problem z rejestracją takiego auta?

Moje pytanie wiąże się też z kwestią przeglądu technicznego. Czy przerobiony w Niemczech, przez poprzedniego właściciela, samochód przejdzie u nas przegląd techniczny? Samochód ma fabrycznie trzy miejsca z przodu, w kokpicie. Kokpit jest nie wydzielony od części tylnej (znaczy, można przejść na tył pojazdu). Część tylna ma normalne, fabryczne okna w ścianach bocznych i tylnej. Boczne drzwi przesuwne. Część tylna tylko mieszkalna, na czas postoju. Nie ma w niej żadnych foteli dla pasażerów na czas jazdy. Łóżko, szafka, lodówka, kuchenka, zmywak. Nie chciałbym kupić auta a potem zderzyć się z niemożliwością jego zarejestrowania lub z koniecznością udowadniania tudzież przerabiania czegoś.

Przepraszam, jeśli moje pytania są naiwne, ale nigdy wcześniej campera nie miałem, nie znam się też na kwestiach celno-przeglądowo-rejestracyjnych.

 

[ Dodano: 25-11-2012, 18:12 ]

Przepraszam. Jeszcze raz upewniłem się w dowodzie rejestracyjnym. TUV posiada aktualny, ale kończy się z końcem listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dowodzie, w rubryce "Handelbezeichnungen" wpisane jest "Personenkraftwagen". Więc raczej osobowy.

 

To może wynikać z kategorii homologacyjnej M1 (osobowy), gdyż kempingowe mają taką właśnie kategorię.

 

Na pewno nie ma nic w adnotacjach na temat przeznaczenia pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że nie mogę do końca rozszyfrować dowodu niemieckiego, ale nigdzie nie widzę żadnej informacji o przeznaczeniu jako pojazd kempingowy. Właściciele też mówią, że jest zarejestrowany tylko jako osobowy.

 

[ Dodano: 25-11-2012, 19:16 ]

A jakie wynikałyby konsekwencje z różnicy osobowy / kempingowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie wynikałyby konsekwencje z różnicy osobowy / kempingowy?

 

Gdyby jednak była jakaś adnotacja dotycząca kempingowego to taki pojazd zostałby u nas od razu sklasyfikowany jako specjalny-kempingowy i po sprawie. Natomiast jeśli faktycznie jest osobowy to czeka Cię zmiana rodzaju na specjalny. Do takiej zmiany potrzebne są 2 dokumenty - badanie techniczne dodatkowe z opisem zmian oraz dokument potwierdzający, że zmian dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność w tym zakresie (w Polsce dopuszczalna jest zmiana rodzaju pojazdu jedynie pod warunkiem, że dokonał tego odpowiedni przedsiębiorca - w praktyce każdy warsztat samochodowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta zmiana czeka mnie przy rejestracji auta po zakupie w Niemczech, czy mogę jeździć tak jak stoi obecnie w dowodzie - osobowy? Samochód był przerabiany jeszcze przed obecnymi właścicielami (sa drugimi), prawdopodobnie tuż po pierwszym zakupie i raczej żadnych papierów z firmy, która przerabiała miał nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta zmiana czeka mnie przy rejestracji auta po zakupie w Niemczech, czy mogę jeździć tak jak stoi obecnie w dowodzie - osobowy?

 

W świetle polskich przepisów to nie jest samochód osobowy, więc bez zmian nie przejdzie pozytywnie badania technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Czyli właśnie zetknąłem się z symulacją zderzenia, którego chciałbym uniknąć. No nic. Na szczęście mam czas, by się zastanowić. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.