Skocz do zawartości

Pojazd ciężarowy, zmienione nadwozie - możliwy zabytek?


timo

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest możliwe zarejestrowanie jako zbytkowy pojazdu ciężarowego, który:

 

1) ma 25 lat

2) jest prawdopodobnie jedynym egzemplarzem w kraju (Mercedes, ale model produkowany w Brazylii na rynek Ameryki Południowej i może jeszcze gdzieś na Azję, Afrykę - w Europie nigdy nie sprzedawany)

3) ma zmienione nadwozie (oryginalnie był prawdopodobnie kontenerem, obecnie jest tzw. lawetą (platforma z "załamanym" tyłem + najazdy)?

 

Od razu mówię, że nie jest to próba cięcia kosztów w firmie transportowej ;) Auto jest w prywatnych rękach (służy w rodzinnym gospodarstwie rolnym do transportu maszyn - własnych, nie na handel czy usługowo) i w związku z tym używane jest bardzo sporadycznie. Docelowo ma być odrestaurowane (blacharka kabiny, lakier itp.) i "wyglądać" biorąc udział np. w zlotach typu "Master Truck" (jak wspomniałem - jedyny egzemplarz w Polsce), nie tracąc jednak swojej użytkowej funkcji (auto robi pod załadunkiem może ze 2000 km rocznie). Nie ukrywam, że miło byłoby nieco "obciąć" koszty utrzymania tego auta, szczególnie poprzez np. czasowe wyrejestrowanie oraz wykupywanie OC tylko wtedy, kiedy auto jeździ.

 

P.S. Auto poza nadwoziem jest w 100% oryginalne, łącznie z naklejkami informacyjnymi itp.

 

Dołączam zdjęcie identycznego modelu, tylko z innym nadwoziem.

7165798954_6a4cc0c2da_z.jpg.c3dce0e502d740c6ee2c554defedd573.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie do nas.

O tym czy to będzie zabytek w Twoim przypadku zdecyduje konserwator zabytków. Dostaniesz papier - będziesz miał zabytek - no problem.

 

A ponieważ wiem, że zaraz się tu odezwie pewien frustrat z pod Nowego Targu ;) to podpowiem, że jeśli zdecydowałbyś się otworzyć własne muzeum i wpiszesz ten pojazd na listę muzealiów, to nawet bez decyzji konserwatora będzie to zabytkiem... Nie wiem tylko, czy akurat ta droga Cię interesuje 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że w zasadzie o możliwości uzyskania rejestracji na zabytek decyduje prawie wyłącznie konserwator, a diagnosta bada tylko stan pojazdu i zgodność z warunkami technicznymi?

 

Czy istnieje możliwość uzyskania odstępstwa np. na to, że pojazd ma pomarańczowe przednie pozycyjne (wspólne z kierunkowskazem na dwuwłóknowej żarówce) oraz 5 pomarańczowych lampek na dachu kabiny (tak jak miały np. Kamazy), czy jako zabytek "z urzędu" może mieć taką niezgodność z przepisami? Reszta świateł jest europejska. A może istnieje jakaś prostsza droga, żeby te światła mogły pozostać?

 

Hmmm, pomysł z muzeum ciekawy, zwłaszcze, że oprócz tego pojazdu posiadamy sporo maszyn i pojazdów, które można określić mianem "ruchomych zabytków techniki", głównie z byłego NRD - większość sprawna, w ciągłym użytkowaniu (jakoś tak lubimy NRDowskie sprzęty). Czy pojazd będący na liście muzealiów może być użytkowany do wożenia ładunków? I czy z racji bycia na liście muzealiów "z urzędu" może dostać "żółte blachy", czy procedura ich uzyskiwania jest tak sama, jak dla każdego innego pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że w zasadzie o możliwości uzyskania rejestracji na zabytek decyduje prawie wyłącznie konserwator, a diagnosta bada tylko stan pojazdu i zgodność z warunkami technicznymi?

 

Tak

 

Z tymi światłami ciężki temat. Zabytek to zabytek - ma być zgodny z warunkami technicznymi z czasu, kiedy był wyprodukowany no i z założenia jak najbardziej oryginalny. Gdy jednak nie spełnia pewnych warunków ogólnych (tak to w uproszczeniu nazwijmy), to diagnosta może ograniczyć możliwości użytkowania pojazdu. Czy zabytkiem techniki możesz dokonywać przewozów, prowadzić działalność... Hmmm - nie widzę przeciwwskazań :)

 

I czy z racji bycia na liście muzealiów "z urzędu" może dostać "żółte blachy"

 

Tak dokładnie. Tzn.badanie co do zgodności i tak musi przejść, ale już bez konserwatora się obejdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabytek to zabytek - ma być zgodny z warunkami technicznymi z czasu, kiedy był wyprodukowany no i z założenia jak najbardziej oryginalny.

 

Podstawę prawną poproszę ::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli będzie zarobkowy to przegląd co rok. :)

 

Tak - to prawda. Ale jeśli potrzeby własne tylko, to nie :)

 

Zdecydowanie potrzeby własne. Wozimy tylko swoje maszyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nijak. Klient ma wiedzieć jak użytkuje i poddawać odpowiednim badaniom

 

To może inaczej, czy spotkał się ktoś z tym że klient na badaniu zabytku powiedział że będzie go wykorzystywał zarobkowo i żeby mu na rok dać badanie :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy spotkał się ktoś z tym że klient na badaniu zabytku powiedział że będzie go wykorzystywał zarobkowo i żeby mu na rok dać badanie :evil: :evil: :evil:

 

Jak na razie nic takiego mnie nie spotkało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że u mnie w miejscowości właściciel zakładu kamieniarskiego używa do pracy zabytkowego Hanomaga. Auto jest na żółtych blachach, ale normalnie wozi materiały czy np. gotowe pomniki z zakładu na cmentarz. Więc chyba się da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że u mnie w miejscowości właściciel zakładu kamieniarskiego używa do pracy zabytkowego Hanomaga. Auto jest na żółtych blachach, ale normalnie wozi materiały czy np. gotowe pomniki z zakładu na cmentarz. Więc chyba się da

 

Używać używa ale czy jeździ na OBT :lol: Dla mnie to trochę martwy przepis a nawet całkiem martwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak rozumiem przez "wykorzystanie zarobkowe" rozumiecie uslługi transportowe? Czy transport na potrzeby własne firmy przez osobę fizyczną prowadząca działalność gosparczą też jest wykorzystaniem zarobkowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.