Skocz do zawartości

Gniazdo 7 czy 13 PIN? Reguluje to jakiś przepis?


timo

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Nikita_Bennet napisał:

Mi chodzi tylko o to czy się nikt nie przyp(#@ na stacji

brak podstawy prawnej aby "odrzucić " 7 pinowe gniazdo na "badaniu "haka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki przypadek, że podczas badania okresowego forda galaxy drugiej generacji, podczas sprawdzania oświetlenia tylnego nie było światła przeciw mgłowego tylnego, a klient zarzekał się, że rano był w serwisie na wymianie wszystkich spalonych żarówek specjalnie przed  badaniem, ale w między czasie jeszcze był z przyczepką gdzieś tam. I okazało się, że miał w swoim aucie z hakiem gniazdo 13-to pinowe i w gnieździe zostawił przejściówkę na 7 pinów i to ona powodowała brak światła przeciwmgłowego. Taki drobny szczegół, bo pan wyjął tylko wtyk przyczepy a przejściówkę zostawił w gnieździe. Może się komuś przyda, można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlatego u nas skończyło się pożyczanie przyczepki samochodowej. Raz moduł był popalony w aucie bo jakiemuś kretynowi coś nie pasowało. Obecnie czy czepiam ją do auta przez7 pin gniazdo czy przejściówka i 13 pinowe gniazdo wszystko chodzi i w aucie i w przyczepce. No i nie bardzo rozumiem ze sama przelotka powodowała bałagan w światłach auta??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Paprock napisał:

Nie bardzo rozumiem czy "brak światła" ma oznaczać niedomaganie czy gapiostwo klienta?

Gapiostwo wynikające z niewiedzy.

 

11 minut temu, Nikita_Bennet napisał:

No i nie bardzo rozumiem ze sama przelotka powodowała bałagan w światłach auta??

Niektóre modele pojazdów mają funkcję wyłączania światła przeciwmgielnego tylnego pojazdu w momencie podłączenia do niego przyczepy. Podłączenie przejściówki moduł uznaje za podłączenie przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wbrew pozorom, to kumam zasadę tego światła przy trzynastu pinach dlatego o konkret "braku światła" dopytywałem. Ale OK. Sprawa się rypła i nie ma co na atomy rozbijać. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ciekawe - dobrze wiedzieć ;)
Tylko wtedy auto pewnie oparte o CAN? Znaczy się elektryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nikita_Bennet napisał:

Tylko wtedy auto pewnie oparte o CAN? Znaczy się elektryka

Nie w gnieździe jest dodatkowy mikro włącznik, który wciskany jest krawędzią wtyczki co powoduje rozwarcie obwodu świateł p. mgielnych w samochodzie.

Dla przykładu:

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-haka-7-pin-z-odlaczeniem-p-mgielnego-brink-6582854196 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dziś przyszła do mnie wiązka do haka do logana pickup i  @#$%(&)%($@#%, mam nadzieję że z hakiem nie będzie problemów jak przyjdzie.

Wiązka a raczej gniazdko ma to coś jak na tej fotce co pokazałeś wyżej. Dobrze że wszystko jest zarobione i tylko poskręcać to trzeba i założyć ;(
Myślałem że będzie jak w pandzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak skończysz montować, to na deser "zepsuj" kierunkowskaz ćwiczebnie i zobacz co się dzieje.  :silent:

Najlepiej "spsuj" to światełko w przyczepie. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wiem że najpierw to na sucho kable podepnę we wtyczki w lampach i posprawdzam czy działa a potem sie pomyśli na spokojnie - montaż haka i tak zostawiam na cieplejszy okres żeby to na spokojnie robić.

 

Co się będzie dziać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Panowie diagności mam krótkie pytanie Przyjeżdża na badanie '''dodatkowe hak '''auto z zamontowanym hakiem jakie musi mieć gniazdo elektryczne moze być na 7 pin, czy musi być 13 i proszę o konkretne odpowiedzi razem z jakimś przepisem ( paragrafem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest zgodnie z paragrafem 

8. Pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy oraz przyczepa powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia sprzęgające, o których mowa w Regulaminie nr 55 EKG ONZ. Połączenia elektryczne urządzeń sprzęgających powinny być wykonane w sposób zgodny z aktualnym poziomem wiedzy inżynierskiej zapewniający bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Poziom wiedzy jest opisany w normach: PN-ISO 1724, PN-ISO 3731, PN-ISO 3732, PN-ISO 1185.

 

gniazdo może być takie i takie, jednak 7 pin nie pozwala na prawidłowe podłączenie nowszych przyczep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest miszczoski przykład zważonego majonezu w branży. Nie ma 'zakresu' a każdy trzaska HAKA. Jest 'zakres' ustalania danych technicznych a nikt [F.3] dla traktora nie ustala. ?

No szacun! No prawie nikt! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest to, że dwa w pełni sprawne pojazdy połączone w zestaw sprawiają, że ten zestaw jest niesprawny (pojazd - 7, przyczepa -13), to jest dopiero matematyka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Paprock napisał:

nikt [F.3] dla traktora nie ustala. 

e tam, wszyscy ustalają, tylko sprawdzali Twoją wytrwałość w dążeniu do doskonałości i niezłomności zasad, jak dla mnie test zdany celująco, zresztą jak zwykle. :pada:

Edytowane przez cezary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że gniazdo 7N jest mi znane tylko z przyrządu do kontroli poprawności połączenia a w samochodzie nigdy go nie widziałem. Już prędzej można trafić gniazdo 7/13 typu heka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
W dniu 19.10.2019 o 07:09, adam1501 napisał:

A najlepsze jest to, że dwa w pełni sprawne pojazdy połączone w zestaw sprawiają, że ten zestaw jest niesprawny (pojazd - 7, przyczepa -13), to jest dopiero matematyka.

Podobnie jak przyczepa z żarówkami 24V i ciągnik z instalacją 12V. Oba są sprawne ale po podłączeniu zestaw jest niesprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.