Skocz do zawartości

Sportage I a Vat


temida

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono mam pytanie.

 

Mogę stać się w posiadaniu autka KIA Sportage 2000r. tylko mam dylemat ponieważ

w DR jest wpisane jako pojazd ciężarowy podrodzaj inny. 4 os.

 

Rodzaj homologacji nr. to PL*0772*00 wpisany w Karcie pojazdu.( fizycznie nie mam homo)

I teraz pytanie czy usuwając tylną kanapę i przestawiając kratę bliżej istnieje możliwość otrzymania wbicia VAT1 w dowód?

 

Czy można zmienić później zapis przeznaczenia na VAN lub wielozadaniowy.

Bądź w jaki sposób przerobić auto legalnie by mogło się podczepić pod vat1.

 

Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego nowego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należało by sprawdzić w katalogu ITS jaki jest podrodzaj pojazdu

homologacji nr. to PL*0772*00
, jesli jest to VAN lub wilozdaniowy to można zrobić zmiany konstrukcyjne i "dopasować" go do VAT-1.
Czy można zmienić później zapis przeznaczenia na VAN lub wielozadaniowy.

To trochę śliski temat ale na upartego można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy ma ktoś może dostęp do takiego katalogu i byłby w stanie sprawdzić jeżeli istnieje taka możliwość jakie ma przeznaczenie :

Jest to Kia Sportage 2000r 2.0 16v (tzw. poliftowa 1)

 

Owszem wolę zapytać na forum osób doświadczonych z racji faktu, iż takie auto dostanę za przysłowiową zł. Niż wydawać dużo kasy na pojazd kolejny.

 

Czy na podstawie samego dowodu i karty pojazdu można jakoś sprawdzić?

Bo Importer KIA powiedzmy, że idealnie odwzorowuje skrót jaki kiedyś czytałem na forum.

 

KIA- Kup inne auto :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w DR jest wpisane jako pojazd ciężarowy podrodzaj inny. 4 os.

 

W DR NIE MA PODRODZAJU POJAZDU !!!

 

Jest tylko przeznaczenie.

 

Czy można zmienić później zapis przeznaczenia na VAN lub wielozadaniowy.

 

NIE MA TAKICH PRZEZNACZEŃ POJAZDU !!!

 

 

Jeśli coś piszesz to dokładnie, bo tu nie ma miejsca na przejęzyczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś piszesz to dokładnie, bo tu nie ma miejsca na przejęzyczenia...

 

Będę Cię osobiście w tym zakresie pilnował... Gość jest klientem, a nie diagnostą, więc bez przesady z tymi przejęzyczeniami - tym bardziej, że z kolei diagności i tak wiedzą o co chodzi... CIACH - daruj sobie wycieczki osobiste

:D

 

Kolego (koleżanko?) temida.

 

Klasyfikacja pojazdu składa się z trzech elementów:

1. RODZAJ

2. PODRODZAJ

3. PRZEZNACZENIE

 

Przy czym w dowodzie rejestracyjnym są tylko rubryki uwidaczniające pozycję 1 i 3. O tym co jest w pkt 2 mówi wyłącznie homologacja pojazdu, dlatego ani dowód, ani inny dokument o tym nie powie... Niestety minister finansów wymyślił, żeby to właśnie parametr z tej drugiej pozycji był decydujący dla VAT-1.

 

Jeśli Twoje auto ma wpis w dowodzie ciężarowy inny (czyli jak rozumiem rodzaj ciężarowy, przeznaczenie inny) to od razu wiemy, że podrodzaj Twojego pojazdu to FURGON, bo drogą dedukcji inna klasyfikacja dla takiego pojazdu byłaby niemożliwa (dla podrodzaju VAN lub WIELOZADANIOWY nie ma przeznaczeń).

 

Ale czy to ktoś dobrze sklasyfikował to nie wiadomo - mógł ktoś w urzędzie się pomylić po prostu...

 

Jedyna szansa - poprosić kogoś kto ma dostęp do katalogu ITS, czy przy tej homologacji wogól podrodzaj VAN lub wielozadaniowy występował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to ktoś dobrze sklasyfikował to nie wiadomo - mógł ktoś w urzędzie się pomylić po prostu...

Jedyna szansa - poprosić kogoś kto ma dostęp do katalogu ITS, czy przy tej homologacji wogól podrodzaj VAN lub wielozadaniowy występował.

 

Homologacja na 99% jest samochodu osobowego a ciężarowym stał się w wyniku zmian konstrukcyjnych.

Lepiej byłoby dotrzeć do dokumentów ze zmiany rodzaju pojazdu z osobowego na ciężarowy inny.

Może się okazać że ten "inny" to bankowóz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety minister finansów wymyślił, żeby to właśnie parametr z tej drugiej pozycji był decydujący dla VAT-1.

 

... ...

 

Jedyna szansa - poprosić kogoś kto ma dostęp do katalogu ITS, czy przy tej homologacji wogól podrodzaj VAN lub wielozadaniowy występował.

 

Ale po co??????? Do tej pory dzierżyłeś stanowisko, że homologacja nie jest potrzebna do badania na vat1? Czyżby punkt widzenia zależał od punktu siedzenia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wg mnie nie jest. Ale skoro właściciel pyta to odpowiadam.

 

Mało tego - doskonale wiem, że wiele SKP (jak nie większość) zrobi mu badanie na VAT1 bez żadnego wglądu w homo. Jeśli jednak właściciel sam dla siebie chce wiedzieć to mu tłumaczę.

Inna sprawa, że wybrane WK wymagają też homo na potwierdzenie podrodzaju. Nawet wpisu w DR nie chcą, tylko badanie + kopia homo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) dam sobie spokój z tym pomysłem wrzucania tego auta na działalność. W takim razie muszę poszukać czegoś z prawdziwego zdarzenia vatowskiego.

Bo nie chciałbym aby inspektor z US po jakimś czasie przyczepił się do czegoś.

 

Mam pytanie czy taki najprostszy kangoo powiedzmy z 2001 r blaszak z kratą w środku i 1 rzędem siedzeń będzie spełniał wszystko.

 

Pytanie do diagnostów jakie najczęściej przyjeżdżają pojazdy na vat? Nie chcę wydawać dużej kasy na samochód do wożenia Vat wolę pracownikom dorzucić do premii uznaniowej.

 

Pozdrawiam was serdecznie

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy taki najprostszy kangoo powiedzmy z 2001 r blaszak z kratą w środku i 1 rzędem siedzeń będzie spełniał wszystko.

 

Tak... Ale niekoniecznie będzie wielozadaniowy, lub VAN :) Tak naprawdę ten podrodzaj pojazdu w homologacjach samochodów pojawił się około 2004 roku - razem z aktualna ustawą o VAT. W starszych autach takie nazewnictwo nie występowało - wszystkie niemal były furgonami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

dziś miałem klienta z zapytaniem o vat na suzuki grand vitare 2002r, cięzarowy, sprowadzony, 1 rząd i przegroda. Jak tu określić podrodzaj?. Homo, nawet gdyby było to nic w nim o van/wielozadaniowy nie będzie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprowadzony ale kilka lat temu. Może wk miałby cos o podrodzaju (jeżeli był ustalony na pierwszym przeglądzie) w swoich rejestrach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ładnie poprosisz WK w którym jest zarejestrowany to może ci WK odpowie

 

Nie demonizujcie zawsze odpowiadają, jeszcze się nie trafiłem żeby ktoś z WK nie pomógł i nie powiedział podrodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja miałem Pani w okienku powiedziała że nie udziela informacji , poprosiłem żeby mnie przełączyła do Pani Naczelnik i ta z rozbrajającym uśmiechem stwierdziła że niema problemu :) pewnie Pani w okienku miała Ciężkie Dni . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.