Skocz do zawartości

Fiat Doblo-vat


klient

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry ,proszę Państwa nie jestem z waszej branży tzn.nie jestem diagnostą ale zajmuję się motoryzacją .Miałbym kilka paytań do was jako fachowców czy w fiacie doblo zarejstrowany jako ciężarowy 5 osobowy jest możliwe odliczanie podatku vat ?Dowiadywałem się na stacji kontroli pojazdów (podstawowa) że niby nie przejdzie takiego badania ten pojazd bo ma dwa żedy siedzeń i musiałbym zrobić zmainy konstrukcyjne -wymontować drugi rząd siedzeń i wstawić kratkę ,i jeszcze byłby problem bo przestrzeń ładunkowa jest przeszklona i drzwi tylne boczne też są z szybami.Jak to wygląda w rzeczywistości ?Nie chciałbym przearabiać tego autka po to żeby za chwilę dowiedzieć się żę w/g przepisów i tak coś będzie nie tak.Doblo 1.5 roczne .Prosiłbym o fachową poradę co i jak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma dwa rzędy siedzeń to nie spełni warunków dla VAT-2 ponieważ przestrzeń ładunkowa jest mniejsza od przestrzeni pasażerskiej w Fiacie Doblo.

 

Jeśli chcesz zostawić jeden rząd siedzeń ( 2 miejsca) wówczas mógłby spełniać warunki dla VAT-1, ale wówczas musiałbyś wykonać badanie po zmianie konstrukcji pojazdu wymienić DR i dopiero robić badanie na VAT.

Pozostaje jeszcze kwestia podrodzaju pojazdu który jak mi się dobrze pamięta określa się przy wykonywaniu badania po zmianie konstrukcji więc diagnosta musiałby Ci określić podrodzaj jako VAN lub WIELOZADANIOWY bo tylko takie kwalifikują się do VAT-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są cztery przypadki przy spełnienu których jest mozliwośc odliczania podatku VAT od aut ciężarowych o DMC poniżej 3,5 t:

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy:

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który

oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków

ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów

prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy,

van;

2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń,

które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu

ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części

przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od

najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić

pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem

do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla

obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość

pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią

przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu

przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej

wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu

a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi

podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną

do przewozu ładunków;

4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i

nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie

oddzielne elementy pojazdu;

Dla Twego Fiata będzi odpowiedni zapewne tylko VAT-1, bo zapewnie pojazd nie spełnia warunku dla VAT-2. Oczywiście, aby pojazd spełniał warunek na VAT-1 musisz zrobić zmiaby konstrukcyjne, tj wymontowac tylny rząd siedzeń i zamontowac przegrode za przednimi siedzeniami. Obecnośc przeszkleń w tylnej częsci pojazdu nie jest tu przeszkodą,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info .Właśnie na tej małej stacji Panowie mi wspominali o tym że trzeba by wymontować drugi rząd siedzeń i że trzeba będzie zrobić dodatkowe badanie w okręgowej stacji kontroli pojazdów.Mam wyciąg z świadectwa homologacji tego pojazdu i tam jest wpisane że kod nadwozia BB-VAN.Ale co z tymi szybami mogą być czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam mała pomyłka w homologacji mam tylko wpis KOD NADWOZIA BB a w oswiadczeniu od Fiata w tabelce podrodzaj-VAN .Czy może ktoś z Państwa sprawdzić po numerze homologacji czy rzeczywiście ten Doblo jest homolowgowany jako Van.Nr homologacji e3*2007/46*002*03.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam. zostałem przeniesiony do tego tematu a mam podobne pytanie

 

Czy dokładnie ten samochód po wyciągnięciu tylnich siedzeń i wstawieniu kratki dostanie wpis VAT-1 do dowodu? oba sa zarejestrowane jako osobowe. mam ich VIN jeżeli by to coś pomogło

http://allegro.pl/show_item.php?item=3018391310

http://otomoto.pl/citroen-berlingo-klima-1-wlasciciel-C27847762.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dokładnie ten samochód po wyciągnięciu tylnich siedzeń i wstawieniu kratki dostanie wpis VAT-1 do dowodu?

 

Tak - pod warunkiem, że przy zmianie rodzaju pojazdu na ciężarowy zostanie określony przez diagnostę podrodzaj jako wielozadaniowy lub van.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że przy zmianie rodzaju pojazdu na ciężarowy zostanie określony przez diagnostę podrodzaj jako wielozadaniowy lub van.

a jak to zrobić jak podrodzaj jest określony tylko w ŚH :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to zrobić jak podrodzaj jest określony tylko w ŚH :?

 

Normalnie. Podrodzaj jest określony w wyciągu ze świadectwa homologacji - ale dla samochodu osobowego. Dlatego przy zmianie rodzaju na ciężarowy może (a czasem musi) się zmienić na taki, żeby pasował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to zrobić jak podrodzaj jest określony tylko w ŚH

 

W badaniu po zmianie konstrukcji możesz określić podrodzaj bo masz taką pozycję w opisie zmian i możesz dopasować taki podrodzaj żeby łapał się pod VAT-1 a jak wiesz takie Citroeny "oryginalne ciężarowe" raczej były homologowane jako van lub wielozadaniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje. czyli mozna śmiało kupowac taki samochód, wywalić siedzenia i wstawiać kratkę oryginalną z berlingo.

a diagnosta nic nie bedzie się czepiał że w dowodzie jast napisane ilość miejsc 5 czy 5cio osobowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomalutku kolego,najpierw to diagnosta zrobi Tobie zmiany konstrukcyjne z osobowego na ciężarowy,a następnie VAT1,podjedziesz na stacje okręgową to wszystko powiedzą,pzdr

 

[ Dodano: 10-02-2013, 22:42 ]

przepraszam ,nie doczytałem początku,zrobi zmiane na ilosc miejsc,oraz demontaz siedzeń i montaz kratki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje. czyli mozna śmiało kupowac taki samochód, wywalić siedzenia i wstawiać kratkę oryginalną z berlingo.

 

Jeśli będzie zmiana z osobowego na ciężarowy to musi jej dokonać odpowiedni przedsiębiorca, czyli w praktyce każdy warsztat samochodowy (wpis do ewidencji działalności gospodarczej "konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych") wystawiając na tą usługę fakturę lub oświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje. czyli mozna śmiało kupowac taki samochód, wywalić siedzenia i wstawiać kratkę oryginalną z berlingo.

 

Jeśli będzie zmiana z osobowego na ciężarowy to musi jej dokonać odpowiedni przedsiębiorca, czyli w praktyce każdy warsztat samochodowy (wpis do ewidencji działalności gospodarczej "konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych") wystawiając na tą usługę fakturę lub oświadczenie.

gdzieś tutaj na forum doczytałem że nie musi tego robić zakład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś tutaj na forum doczytałem że nie musi tego robić zakład

 

Jeśli jest zmiana rodzaju z ciężarowego na osobowy to musi. Jeśli jest tylko zmiana liczby miejsc w ciężarowym - to możesz to zrobić sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś tutaj na forum doczytałem że nie musi tego robić zakład

 

Jeśli jest zmiana rodzaju z ciężarowego na osobowy to musi. Jeśli jest tylko zmiana liczby miejsc w ciężarowym - to możesz to zrobić sam.

Dzięki. mam znajomego blacharza i ma taki wpis

 

45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli

więc wystarczy jak wystawi fakturę i w tytule bedzie pisało np. przerobienie samochodu z osobowego na ciężarowe? musi być do tego jakieś jego oświadczenie albo ksero wpisu?

 

PS. pytam dokładnie bo nie siedze w przepisach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc wystarczy jak wystawi fakturę i w tytule bedzie pisało np. przerobienie samochodu z osobowego na ciężarowe? musi być do tego jakieś jego oświadczenie albo ksero wpisu?

 

Wystarczy - niech wpisze tam jeszcze numer nadwozia. Ksero wpisu nie zaszkodzi, chociaż teraz chyba każdy ma dostęp do internetu i może sobie to sprawdzić elektronicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet w urzędach? Eee.... chyba żartujesz :lol:

 

Nam odcięli - zostały tylko praktycznie strony ".gov". Może znasz jakieś ciekawe z takim adresem? ::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Panowie, czy bez wyciągu z homologacji mogę Fiata Doblo zakwalifikować jako VAN, oczywiście po zmianach z osobowego na ciężarowy? Pytam już mam mieszane uczucia po tych dyskusjach wszystkich na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy bez wyciągu z homologacji mogę Fiata Doblo zakwalifikować jako VAN, oczywiście po zmianach z osobowego na ciężarowy?

 

Możesz, bo po zmianach to Ty określasz nowe dane pojazdu i żaden wyciąg do tego potrzebny nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.