Skocz do zawartości

Badanie po wypadku


klient

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy w dobrym dziale to umieściłem ,ale na szybko mam pytanie .Kolega był na badaniu samochodem dostawczym ,autko było po wypadku zabrany dowód rejestracyjny.diagnosta dał mu wynik negatywny za brak dozoru na podest załadowczy.Skasował 194 ,na pytanie kolegi czemu tak drogo wytłumaczył mu że w tym badaniu jest również zakres badania corocznego (na zaświadczeniu pisze okresowe+dodatkowe)Moje pytanie czy to tak ma być skoro badanie techniczne było robione w listopadzie i jest jeszcze ważne ?Czy to że dozór na podest jest nieważny jest też brane pod uwagę przy tym dodatkowym badaniu po wypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres badania pokolizyjnego to badanie dodatkowe pojazdu skierowanego przez organ ruchu drogowego, koszt 94pln; kiedyś obowiązkiem było połączenie tego badania z badaniem okresowym za 98pln (dla 3,5t), na chwilę obecną już nie.

 

Powinno być samo badanie dodatkowe pokolizyjne - koszt 94pln

 

Natomiast negatyw słusznie za brak dozoru na podest, de facto powinien być dozór po dacie kolizji !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast nie mając dozoru badanie tak po prawdzie w ogóle nie powinno być wykonane

Niestety, nie możemy być tego pewni, dopóki ustawa i rozporządzenie różnią się w tym temacie,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być samo badanie dodatkowe pokolizyjne - koszt 94pln

Na tą okoliczność są różne interpretacje. Diagnosta zrobił tak jak było najbezpieczniej dla niego. 98+94

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak czy inaczej - albo w ogóle nie podchodzisz do badania

Jak brak dozoru w ogóle to nie podchodzisz do BT, ale jak nie ma dozoru po dacie skierowania na BT to negatyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak brak dozoru w ogóle to nie podchodzisz do BT

Niby tak być powinno,,,

12. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym

podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu

dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego

sprawność urządzenia technicznego.

 

Jednak ten zapis pozwala na negatyw ,,,

 

Brak ważnego w dniu badania technicznego dokumentu stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to że dozór na podest jest nieważny jest też brane pod uwagę przy tym dodatkowym badaniu po wypadku ?

 

Jest brane pod uwagę zgodnie z PoRD par 81 ust.12

"Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego."

 

[ Dodano: 30-01-2013, 15:09 ]

Niby tak być powinno,,,

(..)

Jednak ten zapis pozwala na negatyw ,,,

No i ja właśnie o tym.

"Brak dokumentu potwierdzającego sprawność urządzenia, wydanego po terminie wydania skierowania na badanie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy ile czasu upłynęło od wypadku (od wypadku nie kolizji)

jeśli na kwitku data jest większa niż 6 miesięcy robimy badanie okresowe + dodatkowe

(chyba że klient przyniesie zaświadczenie ze starostwa z potwierdzeniem że pojazd ma badania okresowego)

badanie technicznego zgodnie z przepisami niemożna odmówić lub nie wykonać (tak w przepisach a każdy z nas wie jak to wygląda lepiej czasami na piecie się odwrócić niż smrodu sobie robić)

każde badanie powinno zakończyć się wynikiem pozytywnym lub negatywnym i opisem usterek

winda jest tak samo jak zbiornik gazu powinien miec wykonane badanie potwierdzone zaswiadczeniem

jak niema lub po terminie wystawia się badanie negatywne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy ile czasu upłynęło od wypadku

 

A z czego to wynika?

 

(od wypadku nie kolizji)

 

A jak to klasyfikujesz i na jakiej podstawie?

 

badanie technicznego zgodnie z przepisami niemożna odmówić

Akurat to jedno można zgodnie z PoRD:

 

"Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie ,wczoraj wieczorem poszukałem w necie ten dziennik poz 996 no i tak mi z niego wynika że diagnosta raczej dobrze nas potraktował .Ale widzę po waszych wpisach że nie jest to tak do końca jednoznaczne .Można by tak z przymróżeniem oka -co kraj to obyczaj-.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie powinno być badanie dorażne (po kolizji) podestu załadowczego i wystawiony stosowny protokół przez dozór techniczny? W/g mnie powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - gdyby to tyczyło zbiornika LPG, to w sumie fakt (o ile zdarzenie miało wpływ na zbiornik lub jego mocowanie - i tu znów temat rzeka). A inne urządzenia dozorowe... No można by przez analogię... Co inni myślą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - gdyby to tyczyło zbiornika LPG, to w sumie fakt (o ile zdarzenie miało wpływ na zbiornik lub jego mocowanie - i tu znów temat rzeka). A inne urządzenia dozorowe... No można by przez analogię... Co inni myślą?

 

Dz.U. 996 zał nr 2.

1.4. Urządzenia podlegające dozorowi technicznemu

 

Brak dokumentu potwierdzającego sprawność urządzenia, wydanego po terminie wydania skierowania na badanie. - UI

 

Tam nie ma mowy tylko o zbiornikach gazu ale ogólnie o urządzeniach dozorowych którym to urządzeniem jest podest, cysterna itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - wiem. Ale dobrze wiesz, że dyskusja tutaj, jak nawet opinie ministerstwa czy innych zawsze odnosiły się do kwestii zbiorników LPG w tym kontekście. Ale zgadzam się - dotyczy to wszystkich urządzeń. Pozostaje pytanie. DR zabrany za niesprawność hamulca, albo zbitą lampę i co? Nowy (doraźny) dozór na windę, która nie ma z tym nic wspólnego? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. - Kolega był na badaniu samochodem dostawczym ,autko było po wypadku zabrany dowód rejestracyjny.diagnosta dał mu wynik negatywny za brak dozoru na podest załadowczy.

 

Nie wiemy co zostało uszkodzone (która część pojzadu), załóżmy, że autko dostał strzał w tył, dalej nie wołacie o badanie z DT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy co zostało uszkodzone (która część pojzadu), załóżmy, że autko dostał strzał w tył, dalej nie wołacie o badanie z DT?

Ja bym wołał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pytanie. DR zabrany za niesprawność hamulca, albo zbitą lampę i co? Nowy (doraźny) dozór na windę, która nie ma z tym nic wspólnego? :?

 

Pełna zgoda :-D

za niesprawny hamulec-20zł

za pękniety klosz -20zł

 

ale jak na zaświadczeniu jest napisane "kolizja drogowa",nie spodkałem się z zapisem"uczestniczył w wypadku" ...... to nie ma zmiłuj.

Do policjanta proszę żale.. :-P

 

Dz.U. 996 zał nr 2.

1.4. Urządzenia podlegające dozorowi technicznemu

 

Brak dokumentu potwierdzającego sprawność urządzenia,]wydanego po terminie wydania skierowania na badanie. -UI

 

jaśniej nie można -co tu interpretować :roll:

 

Możemy dyskutować czy zapis jest właściwy ,czy ktoś dał ciała przy "redagowaniu" tego punktu,czy go nie zmienić itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat badania doraźnego zbiorników czytałem w rozporządzeniu z bodajże 2010 r. Nic jednak nie słyszałem o badaniach doraźnych pozostałych urządzeń podlegających dozorowi. Może ktoś podać jakiś DU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś nas robi w ci.la. Najpierw wymagają od nas odpowiedniego wykształcenie , następnie praktyki oraz państwowego egzaminu ,a następnie traktują jak małpki które same nie są w stanie ocenić czy kolizja miała wpływ na urządzenie techniczne. Osobiście czuję się na siłach ocenić czy kolizja miała wpływ na urządzenie techniczne czy jednak wysłać klienta na dozór. Co do powypadkowe+ okresowe to chyba przegapiłem ten temat (proszę o link) bo nie wiem czy klient ma lecieć po PC? czy okresowe na pokwitowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.